Proteklih par dana je praktično čitava naučna javnost sveta netremice pratila prvo meko spuštanje robota na kometu. Sećate se filma Armagedon sa Brusom Vilisom? Zaleđena kometa koja izbacuje vodenu paru u polako postaje pakleno mesto? Neki tvrde da je u pitanju verovatno najznačajniji svemirski događaj od spuštanja čoveka na Mesec. Da li je to tačno, nije ni bitno. Znam da se ja nisam odvajao od računara zato što je ceo spektakl neverovatnom brzinom prešao put od naučnog događaja, preko detektivske priče, da bi na kraju dobio karakteristike maltene drame, ali sa robotima u glavnoj ulozi. U eri Interneta skoro svaki instrument na lenderu je imao svoj twitter nalog, pa je sve zajedno ubrzo postalo jedan jedinstven globalni događaj, sa zaista čudnom kombinacijom gledaoca čitavog sveta, Evropskih naučnika i jednog malog mehaničkog izaslanika koji je ljudima umornim od gluposti, primitivizma, ratova i opšteg ludila, privremeno ponudio jednu maltene dirljivu, možda nemoguću, ali svejedno arhetipsku sliku čovečanstva koje otvara nove svetove i radi ono što je dostojno njegovih pravih mogućnosti. Onda nije ni čudo da je mali robot udaljen 310 miliona kilometara od Zemlje vrlo brzo prisvojen i "humanizovan", postavši na neki način fokus, nešto što nosi sasvim ljudska značenja sa kojima je moguće identifikovati se.
Evo kratke priče i vrlo malog izbora neverovatnog obilja materjala koji je Internetom kružio poslednjih dana.
Posle čitavih 10 godina putovanja, delom u hibernaciji, svemirska sonda se budi i sustiže kometu posle niza izuzetnih manevara.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=iEQuE5N3rwQ[/youtube]
I tu se pojavljuje prva naznaka budućih nevolja. Kometa ima oblik "gumene patke", kakav niko do tada nikada nije video, a još manje na tako nešto pokušao da sleti. Brza rotacija oko slučajne ose, izuzetno nepravilni oblik i skoro nepostojeća gravitacija čini sletanje veoma neizvesnim.
Prve fotografije pokazuju vrlo neobičan svet.
Putanja koja treba da obezbedi sletanje na ovako nešto mora da izgleda jako čudno.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4a3eY5siRRk[/youtube]
Ali je pogled izbliza apsolutno očaravajući po svojoj divljini i neobičnosti, pa želja da se to uradi postaje neodoljiva. Ovo je materijal od koga je postao Sunčev sistem, možda izvor sve vode na Zemlji, možda i ugljovodonika od kojih je nastao život. Planate su izmenjene, ali ovo nije. Gledamo pejsaž star 4,5 milijardi godina, sam početak. "Rozeta" nam otvara prozor kroz vreme:
I tako se mali lender "Philae" odvaja od matičnog broda i kreće u avanturu. Ovo su snimci "rastanka" posle deset godina zajedničkog putovanja.
Prvi snimak tla komete izbliza, sa samo 40 metara visine.
Umesto da se slupa kao što su svi očekivali, do kontrole leta stiže signal da je lender dodirnuo tlo. Opšte slavlje.
Međutim niko u prvom trenutku ne shvata da u zakazala sva tri sistema koja su trebala da spreče da se lender odbije od tla, i da je on samo odskočio. Posle dugotrajne konfuzije u kojoj nikome nije sasvim jasno šta se desilo, stiže neverovatna fotografija. Lender je ipak sleteo, nekako uspeo da uspostavi vezu sa matičnim brodom, ali se tik PORED njega, a ne ISPOD njega, nalazi zastrašujući pejsaž.
Posle još peripetija, ispostavlja se da je litica i sa druge strane, i da mu je izgleda jedna noga "u vazduhu", tj u vakumu.
Do ovog trenutka niko nije uspeo da shvati gde je tačno lender. Zna se da je dva puta odskočio. Izgleda da je udario u zid i uleteo u neku, ne baš pećinu, ali sigurno udubljenje u vertikalnoj(?) litici.
Dobra strana situacije je bila da je sve i dalje bilo ispravno, i da je čak i sa takve pozicije lender uspeo da se poveže sa matičnim brodom. Loša je međutim bila što je ostao u senci, tako da prima samo jedan i po sat svetla "dnevno" (oko 12 časova), i to na samo jednom solarnom panelu. Na taj način nema dovoljno energije da puni baterije, pa mu ostaje samo onoliko energije koliko je doneo sa sobom.
Suočeni sa cajtnotom, ali na po nauku najdragocenijem mogućem mestu, odlučuju da krenu sa eksperimentima na slepo, ne znajući da li će pomeriti laneder koji ima masu od 100 kilograma, ali težinu od samo JEDAN gram, nije NIGDE pričvršćen, a niko nema predstavu da li visi sa neke litice i gde se uopšte nalazi. Da li će zbog Njutnove akcije i reakcije i neznatne težine odleteti naviše, u zid, ili se pretumbati na "glavu". Hoće li izgubiti vezu ili možda doći na bolje mesto?
Da ne pričam celu sagu, "File" izvršava zadatke, i održava vezu u kratkim periodima kad postoji optička vidljivost. To se na kraju pretvara u pravi holivudski finale u kome postoji obavezna trka sa vremenom. File neumitno gubi energiju dok je na njemu čitavo bogatstvo neprenesenih podataka, ali i eksperimenata koji još nisu aktivirani, za koje niko ne zna da li ih treba pustiti, i tako možda do kraja isprazniti bateriju, ili možda prvo prenositi postojeće podatke iz memorije, i tako eventualno propustiti basnoslovnu skupu šansu za neodrađeni naučni eksperimenat čekan deset godina. Za neke ljude je to životno delo koje visi o jednoj odluci.
Pravi holivudski dodatak ovoj drami je činjenica da jedino što pouzdano radi, i to "iz rupe u steni", i onda kad su svi očekivali da će da otkaže, je upravo radio link i veza sa Zemljom, tako da ceo svet u direktnom prenosu preko Interneta prati kako se kriva energije nezadrživo strmoglavljuje na dole.
http://twitter.com/Philae2014/status/533403430489178112
Za to vreme ide download rezultata naučnih eksperimenata odrađenih tokom noći. Ljudi iz kontrolnog centra lendera uglavnom odustaju od pokušaja da nešto rade, verovatno zato što im i nije ostalo ništa što bi u tom trenutku mogli da rade. Mogu još samo da gledaju ekrane i broje dragocene Internet pakete sa naučnim rezultatima koji će uspeti da prođu pre neumitnog prekida veze.
Međutim, iako je kriva već na kritičnoj granici, File nekako "izdržava" do kraja. Kažu da u svi naučni rezultati uspešno preneseni, iako niko još ne zna šta se u njima nalazi i koliko su uspešni.
Na kraju File ulazi u hibernaciju, isključuje sve instrumente i najveći deo svojih kontrolnih sistema, ostavljajuči međutim radio link koji I DALJE radi bez greške. Po jedan statusni paket svaka dva minuta, a onda više ni to.
Pozdrav iz kontrolnog centra.
http://twitter.com/Philae_Ptolemy/statu ... 7807056896
"Philae Ptolemy, Philae_Ptolemy
Bonne nuit Philae."
Duži prikaz sa dosta slika, Daily Mail
'I'm feeling a bit tired, I might take a nap': Philae comet lander goes into hibernation mode after batteries fail - but controllers say mission was 'total success' and craft sent back all of its scientific data from surface
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/ ... power.html
Rosetta and Philae: why this space story fills us with so much awe
http://www.theguardian.com/commentisfre ... excellence