Šta je novo?

Rekonstrukcija ulica Kraljice Marije, 27. Marta, Džordža Vašingtona i Cara Dušana

Они којима није до шале на ову тему, активни форумаши и грађани репортери, већ дуже на мреже каче и слике раскрснице Цара Душана и Книћанинове, на којој никако да се семафор намести како треба и да се коначно углаве последње гранитне плоче.

:gobb: :gobb: :gobb:
 
Nadam se da ćemo se sledeći put zajedno sladiti Berislavom (sa sve bratom Dejanom), da proslavimo završetak rekonstrukcije semafor placa.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=901652#p901652:13fi3bm9 je napisao(la):
solecar » Sre Nov 24, 2021 11:05 am[/url]":13fi3bm9]Ti se navikavaj na šta hoćeš, mi drugi nećemo.

Pa kako cete resiti problem raspadanja infrastrukture na ovom potezu i na ostalim mestima?
 
To što se nešto raspada ne znači da treba da se naviknem(o) da je to normalno. A sigurno se problem neće rešiti sam od sebe, pogotovu neće pitanjem kako može isti da se reši, niti konstatacijom da nema svrhe prijavljivati nadležnima, jer njih to očigledno ne interesuje. Gde god da se vidi neki problem, treba fotografisati i prijaviti nadležnima. Jedino tako postoji šansa da će problem rešiti. I biti uporan. Deluje šašavo, ali pomaže, u većem broju slučajeva.
 
Ne bih rekao da je nadlezne briga za ove probleme.
MIslim da treba eskalirati problem. Gde vidis da fali jedna ploca, izvuci jos jednu.
Vremenom ce rupa biti tolika da ce moati da urade nesto.
 
Pa nećemo valjda izvlačiti ploče (retorično pitanje)? Kritika je opravdana ali bilo kakvo uništavanje ne dolazi u obzir.
 
Ako ništa drugo, ovo je prvi post MC (ne računajući hvalospeve o taksistima i advokatima) gde je ladno napisao ''treba uraditi to i to''.
Napokon neka želja za akcijom. Ne ulazim u to kakva je, samo me iznenadilo da mu se javila želja da se jednom nešto uradi.
 
GOJE":1x5e126p je napisao(la):
Nadam se da ćemo se sledeći put zajedno sladiti Berislavom (sa sve bratom Dejanom), da proslavimo završetak rekonstrukcije semafor placa.
Taman ostalo od proslog puta...nazalost...nece ova ulica videti slavlja više...a da to nije sprdnja.

Meni, koji sam uvek hteo da okrenem sve ovo na šalu, ovo više nikako nije smešno.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=901878#p901878:2ik4mn1d je napisao(la):
Bulbulderac17 » 24 Nov 2021 09:27 pm[/url]":2ik4mn1d]
GOJE":2ik4mn1d je napisao(la):
Nadam se da ćemo se sledeći put zajedno sladiti Berislavom (sa sve bratom Dejanom), da proslavimo završetak rekonstrukcije semafor placa.
Taman ostalo od proslog puta...nazalost...nece ova ulica videti slavlja više...a da to nije sprdnja.

Meni, koji sam uvek hteo da okrenem sve ovo na šalu, ovo više nikako nije smešno.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Eeeeee, a ja se sav iscimam oko humoresknih detalja. Šta ću kad sam odveć neozbiljan.

Ipak, zaslužili ste novu reportažu. Počinjemo od jednog semafora. Onomad kad su maestra napustila gradilište neobavljena posla, sve se prelomilo na njemu. Zato je ON slika i prilika ovih radova. Što bi kod mene u selu rekli: naviše od njega su semaforska postolja zalivena betonom, a naniže nisu. Šta je čiča tog prolećnog dana (šeststotina i nekog od početka radova) mrsno zamešao - zamešao je. Kol'ko je imalo - imalo je. Tu je ta namučena mistrija udatila poslednji finiš.
20211125_082743.jpg

Jbg, ovaj napaćenko nije bio te sreće, da čiča dogega kolica i do njega. Ostao je suva postolja. Naherio se još pre više od 100 dana. Zvali smo ga krivi semafor kod IDEA-e. E, sad više nije krivi semafor:
20211125_082435.jpg

Ipak, on nam i dalje pokazuje kad smemo, a kad ne smemo, preko ulice. I dalje čuva naše živote, iako njega nisu umeli da sačuvaju:
20211125_082428.jpg

Neka ove slike ostanu u ovom spomenaru, kao uspomena na poslednjeg boeeeeeema:
20211125_082352.jpg

Mora narod nečim da se zanima:
20211125_082416.jpg

A, DC lepo napreduje, i čak je u punom gabaritu ispao niži od postojeće visinske regulacije u Cara Dušana, dočim je u Skenderbegovoj i Knićaninovoj -dabome, viši:
20211125_082643.jpg
 
Izašla je ekipa da pomogne semaforu, za sada su ga isključili iz sistema.

Inače, semafor je postao slavan. Sinoć je gostovao u Beogradskoj hronici, opisali su kako je došlo do rušenja. Kombi koji snabdeva IDEA market je vozeći u rikverc zakačio semafor, a ovaj pao na jednu ženu, koja izgleda nije ozbiljnije povređena.

Bojim se da niko ozbiljno ne rešava problem snabdevanja tog marketa, zamislite da pored svih autobusa i tramvaja na tom mestu neprestano manervišu neki kombiji, zapravo se često dešava da potkače i ponekog pešaka.
 
Doktor akademik i bivši kolumnista Vesić je prošle godine pompezno najavljivao potpunu reformu sistema, regulacija i mesta za dostavna vozila.
Najveći domet od toga što sam video u praksi su dva parking mesta na vrhu Kralja Petra rezervisana za Maksi od tog do tog sata, što piše i na znaku.

I možda videh na još par mesta oko Obilićevog venca neka parking mesta namenjena dostavnim vozilima. Dalje od toga... jok.

A protiv vozača tog kombija nadam se da je pokrenut prekršajni postupak.
A što se semafora i ulice tiče, ovde se vidi koliko su očajni i slabi novi pudinzi od podloga kojima se elementi infrastrukture usađuju u zemlju. Beton oko stuba semafora je ostao celovit. Ali činjenica da je jedan kombi, pri isparkiravanju, uspeo da isčupa ceo taj stub i beton iz podloge od pudinga, sa sve pločama, govori koliko je sve to jadno urađeno.
 
Neki imamo bogatu ličnu arhivu:
20210311_081744.jpg

20210311_081712.jpg

20210318_083116.jpg

Mi, velikani hroničari ove rekonstrukcije (gospodin B. i ja) smo naširoko pisali na tu temu...

Mislim, svakodnevno ispred te prodavnice se istovari (da prostite) i po deset kombija, pa eto baš i prilikom mog prvog susreta sa palim semaforom:
20211124_080413.jpg


A, evo i slike od pre četrdesetak dana, dok semafor još nije bio "pali semafor", no samo "krivi semafor":
20211011_080538.jpg
 
Kretenizam je u vozača, ali i u onima koji prave ovakve pudinge od podloga da može pri tako maloj sili da se izvrne i isčupa.

Uostalom, ovo je grad gde pijandure i propaliteti uzmu pa golim rukama saviju stubove znakova. I to onda stoji tako mesecima. Ceo grad u uništenim znakovima. Sad bi doktor književnik akademik Vesić rekao u odbranu ''pa stub nije namenjen da se savija''. Pa nije. Ali kralju ako znaš kakav ti je deo naroda, onda nabavi stubove sa ojačanjem dole.

A i to sam ''im'' pokazivao i predlagao kako da urade bez posebnih troškova. Samo da se u šipku stuba, pošto se postavi, nalije malo šljunka ili zemlje. Tako da dole pri dnu pa sve do visine od 30 cm bude popunjen zemljom, pa bi bio bar malo teži za savijanje i lomljenje. Ali naravno ' se njima...


A o stubićima koji služe baš za sprečavanje vozila da ne govorimo. Ja sam naučio baš gledajući slike s ovog foruma (ali s drugih tema, recimo o Slaviji) da se nikad u životu ne naslanjam na one nove (najmlađe) sive ograde što se sad postavljaju oko Slavije, na tramvajskim stajalištima, oko škola itd... Jer se pokazalo da im horizontalne šipke uopšte nisu učvršćene nego samo ''leže'' u rupama vertikalnih. I čim se malo proklima, ako ispadne iz ležišta, i čovek se nasloni, ode pod točak vozila.

Zašto?
Zato što sipati zemlju/šljunak u stub znaka, dodati više veziva u temelj semafora i zavariti ili bolje uglaviti šipku u šipku (kod ograde) je previše posla za beogradsku vlast, službe i putare.
 
Da - taj konceptualni momenat je nov.
20211129_082819.jpg

A nov je i ovaj momenat, u samom srcu Dort Yol-a. Kablirani mobilni tip semafora:
20211129_082627.jpg
 
Mislim da je to isti semafor sa mobilnim postoljem.
I to je nov koncept u duhu vremena mobilnosti i brzine (brze, jace bolje) i treba pohvaliti Gradske Oce.

Skreno bih paznju gospodinu Goje i na druge semafore koji su isto tako krivi (npr ugao Drinciceve i Cara Dusana, ili ugao sa Desp Stefana). I oni su krivi, a na njih se ne obraca dovoljno paznje pa se osecaju zapostavljenima.
 
Događaji se odvijaju brzinom neverovatnosti. Prvobitno "krivi", pa "pali", pa "mobilni" semafor - vaspostavljen je, i sada je ponovo samo stari dobri - "krivi semafor":
20211130_080746.jpg

Zapravo, sve se dogodilo još juče. Toliko me iznenadila ta brzina vaspostavljanja, da nisam primetio "aus winkel" mod:
20211129_174726.jpg

Ali, zato je susedna raskrsnica imala sreće. Prilikom sudara, su izgleda svi semaforski stubovi preživeli. Kažem: "izgleda" jer sam i sam bio malo u "aus winkel" modu, ko zna šta sam propustio :vops: :
20211129_224400.jpg


Za kraj, jedna lepa perspektiva, sa podsetnikom na ovaj semafor, prekoputa krivog, koji tek čeka svoju sudbinu:
20211130_080739.jpg
 
Ko bi rek'o čuda da se deseeee, ipak nismo zaboravljeni. Novim predlogom budžeta, grad Beograd je predvideo za rekonstrukciju ovih ulica:

11,200,000 RSD, u 2022. i
36,540,000 RSD, u 2023.

Da li će biti dovoljno da se:

- zaliju sva nezalivena postolja semafora,
- zakrpe svi spojevi sa susednim ulicama,
- postave nedostajuće granitne ploče na trotoare,
- zaliju svi nezaliveni zazori između trotoara i zgrada,
- poprave oštećenja na zgradama, ulazima, olucima, izazvana radovima,
- odnese šut, višak građevinskog materijala, i zaštitna oprema,
- postave nedostajući antiparking stubići,
- završe delovi trotoara na trenutno nedostupnim mestima (gradilište DC-a),
- rekonstruiše ono što je u međuvremenu propalo i isfušareno...

a, šta mislite?

...

Ni ja.
 
Znači pravimo žurku za 1000 dana od početka rekonstrukcije.
 
Mislim da imamo zagarantovano, brat bratu, 1389 dana. A za posle ćemo lako.
 
Premecujem da je novopostavljeni semafor vec pomalo kriv.
To je izgleda sudbina svih semafora koji stoje na tako poznatoj raskrsnici.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=903635#p903635:3v3br8ke je napisao(la):
GOJE » Uto Nov 30, 2021 8:38 am[/url]":3v3br8ke]Događaji se odvijaju brzinom neverovatnosti. Prvobitno "krivi", pa "pali", pa "mobilni" semafor - vaspostavljen je, i sada je ponovo samo stari dobri - "krivi semafor":
Pogledajte prilog 3
 
Red je da u skladu sa trendovima promene naziva ulica, promene i ovde, mogu čak ceo potez, neka ovo bude Bulevar palih semafora.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Znači šok, znači neverica. Moje omiljeno nezavršeno mesto je popločano 903. dana rekonstrukcije:
20211209_084247.jpg

Ubaciću, zlobno, još par fuš-krš-nedovrš detalja znajući da me prate, pa možda i oni volšebno nestanu za koji mesec:
20211208_093522.jpg

20211127_135343.jpg
 
Vrh