Šta je novo?

Rekonstrukcija ulica Kraljice Marije, 27. Marta, Džordža Vašingtona i Cara Dušana

Nikad zavrseni plato. Kopa se zbog struje koliko vidim a na ostatku platoa ploce povadjene i/ili izlomljene. Onih poredjanih kanti vise nema ali ne znam gde su nestale. Preko puta divlji parking i gomilice zaboravljenog materijala.
9dac0f4028c998e8b74359235e5c499b.jpg


Sent from my SM-G981U1 using Tapatalk
 
Kante su pre neki dan raspoređene po celoj ulici.

Pošto su i kante deo projekta ulice, a raspoređene su skoro, da li to znači da ulica čak i formalno i dalje nije završena?
Odnosno, sav onaj fušeraj je deo "tekućih" radova koji su duboko zašli u treću godinu???

Vesićuuuuu, izbori su za manje od pola godine, a otvaraju nam se krateri ispred zgrada! :bash:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=898781#p898781:1ky84m6t je napisao(la):
astrodule » 15 Nov 2021 10:17 am[/url]":1ky84m6t]Opozicija samo da deli ove slike dobila bi izbore u Beogradu.

Mislis? Nama nema spasa. Nema vlast sa tim nista. To vadjenje na neku novu, drugaciju je vise smesno. To smo mi. Potreban je genetski inzenjering.
 
O rupi u Dz. Vasingtona o kojoj je i ranije bilo reci.

Kisnica polako ispira prostor ispod ploca.
Rupe se polako sire.
Ploce nestaju u neki drugi svet.
Ceo novi plocnik je dinamicna, skoro organska tvorevina.
 

Prilozi

  • rupa.jpg
    rupa.jpg
    565,9 KB · Pregleda: 1.476
Ma šta vam je ljudi, te ploče se spuštaju na perone metroa, i popločavaju ga.

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Prijavio sam Beokomu.

Realno, šta je problem kod ovih radova? Podloga? Podzemne vode? Đilas?

Ja bih kod ove konkretne situacije rekao da postoji neko curenje unutar zgrade koje spira podlogu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899322#p899322:26wutape je napisao(la):
astrodule » Sre Nov 17, 2021 9:04 am[/url]":26wutape]Prijavio sam Beokomu.

Realno, šta je problem kod ovih radova? Podloga? Podzemne vode? Đilas?

Ja bih kod ove konkretne situacije rekao da postoji neko curenje unutar zgrade koje spira podlogu.

Svaka cast. ne znam koje si struke, ali upravo je to. Bila je ekipa vodovoda i kanalizacije.

Medjutim, ispod cele te ulice postoji i tok podzemnih voda koje se slivaju sa terazijskog grebena. Posto su stavili beton ispod ploca, voda nema kuda da ide nego izmedju ploc ai betona,zemlja nemoze da je upije niti moze da se spoji sa drugim, duljim podzemnim tokovima.

Vremenom ce ceo plocnik pomenutih ulica biti pun ovakvih rupa. To smo i zasluzili.
 
Ne treba da budem stručan. Jasno je da ovo nije moglo da se desi čak ni ovima.

Poenta je da se sve radi bez sagledavanja šire slike. Ja od prvog dana kada su krenuli da rade asfaltnu podlogu ispod ploča po gradu govorim da mi se čini da to nije najbolje rešenje, upravo zbog nemogućnosti da voda otiče na isti način kao kada se radi na standardni način (star više milenijuma).

Takođe, kada se diže asfalt, neophodno je sve što treba zameniti ispod njega. Ovde sam već zaboravio da li su sve menjali (i vodovod i kanalizaciju i struju)
 
Razvalina kod izvaljenog semafora se siri, juce su nesto prckali na kolovozu danas nigde nikog. Kocke povadjene, rupa pokrivena zemljom…

 
Brilijantni Marko Stojčić je i na ovoj temi imao svoj izuzetan doprinos:

Radovi na pravcu Kraljice Marije, 27. marta, Džordža Vašingtona i Cara Dušana po planu će trajati 200 dana ali smo u dogovoru sa izvođačem radova da oni budu gotovi nešto ranije, do 20. decembra, pred Novu godinu, rekao je gradski urbanista Marko Stojčić, gostujući u emisiji „Beograde, dobar dan” na Studiju B.

Da samo podsetim cenjeni auditorijum da se radi o decembru 2019!!! No, juče je zaista bio spektakularan dan. Ekipa Lala se vratila na lice mesta, i vrlo uspešno je ispreskakala nedovršena mesta. Zato, imam potpuno ne-eksluzivnu (zbog kolege @svrca) reportažu sa semafor placa, gde je očišćeno oko 45% opalog lišća, pretpostavljam uz pomoć košave.

Fuš, krš, nedovrš - dan 893:
20211123_080702.jpg

20211123_080714.jpg
 
Gledao sam i ja jutros kako je sve isto, samo je DC je otišao u visinu. Oko šina je sve utonulo i nije nimalo prijatno tuda proći kolima. Ovo na slici je neka mašina za bušenje tla i vađenje uzorka. Verovatnije je vezana za to što je tlo utonulo, nego za lale i popločavanje.

Zanimljivo je da CU37 slabo napreduje, očekivao sam da odavno završe fasadu.
 
Da, Gospodine B. čak se na mojim slikama vide valjkasti uzorci tla, nemarno bačeni (a gde drugo - no) u rupe na kolovozu. Ali danas je ponovo bio spektakularan dan. Dan 894. Semafor plac - 60% ploča je ponovo postavljeno. A postolje semafora je ostavljeno nekim novim Lalama:
20211124_080618.jpg

Neka mesta su po stošesti put preskočena:
20211124_080708.jpg

Uključujući i moje omiljeno:
20211124_080910.jpg

Neverovatna činjenica je da su Lale bukvalno bile parkirane na tom mestu, i preko ove rupe prelazili da bi došli do ove lokacije, na kojoj su zamenili 3 ploče koje i nisu bile za zamenu:
20211124_080852.jpg

A, najupečatljivije mesto je bila čuvena šahovnica dijagonalno od Zoo-vrta. Nje su se setili, ali pogledajte kako - živi piš:
20211124_075831.jpg

Ima tu još posla. Npr. odvaljena fasada fizičkog fakulteta:
20211124_080133.jpg

i kupatila braće Krsmanović:
20211124_080737.jpg

Ili ovi spojevi:
20211124_080035.jpg


I, zašto sve ovo pišem? Zato što su se pojavili neki zapisničari, koji nešto u tišini beleže, pa ako prate ove stranice, možda me se sete.

Za kraj, ima puno ovakvih mesta gde semaforska postolja nisu zalivena betonom:
20211124_080413.jpg
 
I za sve one koji nemaju baš najoštrije oko, pa na poslednjoj slici nisu uočili nekakvu neobičnost:

NOVI SEMAFOR PLAC!!!

20211124_080426.jpg


IDEMOOOOOO :vops: :vops: :vops: :vops:
 
А ха, јасно се види. "Lady in black" је нови БГ фантом, овај пут у улози обарања семафора. На првој слици стоји уз семафор, а на другој кад је видела да сликаш се померила метар два. Чист доказ. Очигледно да је у питању неки Ђиласов агент.
 
To sa lezeim semaforom je novi, originalni vesicev koncept. Dinamka grada uhvacera na delu, urbani mit koji se ostvario.

On lezi ali radi.
On radi ali lezi
Ako dodjes ovde.
Putnice, odmah bezi.

Radi se o visokoj konceptualnoj umetnosti, Nije slucajno M. Abramovic primila orden iz ruku samog Najveceg Drzavnika.
I Vesic i cela kosovska ekipa na celu sa Zvonkom koja nam je priustila da imamo najvece umetnicko delo i najveci konceptualni spomenik na svetu treba da prime orden.

Svaka cast i gradjanima koji su sve platili. Ovo je crowd funded art!
 
Treba da se navikavamo na to.
Tako se gradi u Beogardu danas.
To je nasa buducnost.
 
Semafor.jpg


Još samo malo pa će se sam ispraviti, istina horizontalno.


Zanimljivo je to uzorkovanje tla u Knićaninovoj, da li je to za potrebe negog veštačenja koje odgovoran za ulegnuća ili neko projektuje kako da ih sanira?
 
Semafor je postao i rampa za ulaz na trotoar. Ima čak i taj crveno-beli zonfa.
 
''Brat'' Dejan Aleksić, jedan od retkih preostalih pravih srpskih novinara, se pozabavio i ovom sramotom od ulice i rekonstrukcije.
Ovim putem ga i pozdravljam i zahvaljujuem, pošto znam da prati forum.

На тротоарима улегнућа и рупе

На потезу који је обнављан четири пута дуже него што је првобитно најављено, на више места увелико видљиви улегли делови и плоче испод којих зјапе рупе

677z381_DZ-Vasingtona.jpg


Стање у улицама од Рузвелтове до зоо-врта, у којима су се радови с прекидима изводили од лета 2019. па све до пред крај овог пролећа, на више места могло би да се дочара пословицом „држи воду док мајстори оду”, јер на потезу дугом око три километра, чија је реконструкција првобитно требало да траје пола године уместо две, видљива су улегнућа и рупе. Пре свега на тротоарима.

Да урађен посао у Краљице Марије, 27. марта, Џорџа Вашингтона и Цара Душана и није за похвалу, то јест за оно што би требало да се нађе на листи референци извођача, показује призор из свих ових улица. Тако су на почетку Краљице Марије, испред једног од улаза на непарној страни, гранитне плоче толико утонуле да, уколико неко не обрати пажњу, лако може да се саплете, па и повреди.

Једна од већих рупа на пешачком коридору налази се и насред тротоара у Џорџа Вашингтона. Ту јесте постављен један знак као упозорење на рупу, али једнако је небезбедно као и улегнуће у Краљице Марије. Како кажу грађани с којима смо разговарали, та рупа стоји већ дуже и нико не долази да то санира иако је, тврде, оштећење пријављено граду.

Да тренутно стање тротоара нема везе с тим шта је раније, а шта касније рађено, већ пре свега с тим како је урађено, сведочи и тротоар у Цара Душана који је последњи поплочаван. И у овој улици испред једне од зграда на парној страни плоче су већ улегле, не толико као код поменуте зграде у Краљице Марије, али сасвим довољно да се неко ко брже корача и не обрати пажњу саплете, па и озледи.

Житељи престонице који већ дуже на градским интернет форумима прате оно што се радило и што је урађено у ове четири улице сведоче да је било и повређивања због лоше урађених тротоара и пропадања кроз нестабилне делове плочника, за шта су чак и постављали слике као доказ. Осим наведених, најочигледнијих мањкавости на не тако давно урађеном плочнику, на више места гранитне плоче нису међусобно добро уклопљене и изнивелисане, што је довољно да се неко саплете. Поједини међу форумашима мало окрећу и на шалу, па истичу како је тротоар у ове четири улице урађен тако да, кад метро прође једног дана тим делом града, може директно да се сиђе у њега.

Они којима није до шале на ову тему, активни форумаши и грађани репортери, већ дуже на мреже каче и слике раскрснице Цара Душана и Книћанинове, на којој никако да се семафор намести како треба и да се коначно углаве последње гранитне плоче. Питају се шта је толики проблем да се ово оконча и да се напокон среди и та тачка.

Због свега наведеног, добар део житеља овог дела града с правом истиче да се за радове у четири улице од Рузвелтове до тврђаве ни дан-данас не може рећи да су дефинитивно окончани.

Из града су још пролетос уверавали да ће извођач уклонити све недостатке уочене на овом инфраструктурном пројекту. Али слаба је то сатисфакција за житеље овог дела престонице. Они су и пре него што је главни део радова окончан указивали да је посао лоше и аљкаво урађен и да ће бити много накнадних поправки. Њихова је оцена, коју већ дуже износе, да после обнове која је толико дуго трајала четири улице нису добиле ништа ново попут бициклистичких стаза, клупа или боље саобраћајне организације.

Летњи пљусак и улица под водом

Да грађани имају критике не само на стање тротоара него и на то како је урађен коловоз, подсећају и летошњи снимци после једног од пљускова. Тада се, након обилније летње кише тек обновљена Улица цара Душана нашла у води. Оцена многих, наравно, била је да је лоше урађен систем за одводњавање. „Колас” и „Енергопројект”Посао реконструкције улица од Рузвелтове до тврђаве, вредан 2,36 милијарди динара без ПДВ-а, пре око две и по године добио је конзорцијум „Енергопројект” – „Колас”. Према тадашњим најавама, све је требало да буде урађено за око 200 дана. Посао је започет половином јуна те године.

https://www.politika.rs/scc/clanak/4929 ... uca-i-rupe
 
Vrh