Šta je novo?

Rekonstrukcija Trga Nikole Pašića

440392906_10219874758578065_5698708479920582649_n.jpg
 
Što Šapić ne svrati malo na ovaj Skadar na Bojani?
 
Da li sam ja nešto možda propustio? Površinska fontana sa konstrukcijom od 5-6 metara u dubini tla?
Šta se nalazi ispod? Mašinsko i elektro postrojenje (ok), ali šta je sve ovo ostalo? Rezervoar za vodu koja kruži? Ne razumem....
 
Da li sam ja nešto možda propustio? Površinska fontana sa konstrukcijom od 5-6 metara u dubini tla?
Šta se nalazi ispod? Mašinsko i elektro postrojenje (ok), ali šta je sve ovo ostalo? Rezervoar za vodu koja kruži? Ne razumem....
Атомско склониште
 
Da li je realno da podzemna garaža kod Pinkija u Zemunu košta istih 700 miliona dinara, tamo imaš podzemnu garažu celom površinom + trg iznad, a površinski su slični 6000 vs 8000 m2. Sa novim troškovima ovaj trg ispadne i skuplji, a razlika samo u utrošenom betonu u odnosu na Pinki je ogromna. Pritom ovde za ove pare radovi bi morali da traju max 2 meseca, a ne da angažuju 5 radnika da razvlače ovo pola godine i još traže dodatne pare.
 
Изгледа ће бетон бити подлога преко које ће ићи песак па плоче.
 
Ne znam da li lepo vidim, ali deluje da je beton u nivou finalne visine, ako gledamo po stepenicama na ulazu u salu.
 
Da li sam ja nešto možda propustio? Površinska fontana sa konstrukcijom od 5-6 metara u dubini tla?
Šta se nalazi ispod? Mašinsko i elektro postrojenje (ok), ali šta je sve ovo ostalo? Rezervoar za vodu koja kruži? Ne razumem....

Kad smo kod toga. Nije li već stvarno dosta pristupa u kome mi moramo da pogađamo šta se sa našim parama radi u gradu koji nama pripada? To je kao da vam neko upadne u stan, uzme pare iz vašeg novčanika i bez reči počne rekonstrukciju. Pa sad ceo grad treba da se bavi nagađanjima i da željno čeka šta će od svega toga neki političar izvoleti da nam kaže u sklopu svoje privatne reklame i novinarske foto sesije: "Naaarode moj ... nešto bih vam rekao". Mi kao prosjaci treba da čekamo odgovarajući trenutak da bi saznali šta je on izvoleo uraditi sa našim parama u našem stanu. Pa i tada dobijamo samo krajnje uopštenu priču i po neki reneder, što je po definiciji takođe reklama i skoro uvek iskrivljuje stvarnost. Zar nije jedostavnije na sajt okačiti osnovne delove projekta, koji ionako MORA da postoji u elektronskom obliku, pa ko hoće neka gleda.

Da li neko od vas zna kakva je zakonska regulativa u vezi javnosti rada i postoji li obaveza objavljivanja projekata? Zašto na sajtu direkcije za građevinsko zemljište ili na drugim sličnim GIS portalima nekih projekata ima, a nekih nema? Nešto se objavljuje na beograd.rs, a nešto ne. Od čega to zavisi? Često je i to samo privremeno dostupno. Deljenje je često na Google drajvu i sličnim on-line hostovima, samo dok ne iscuri vreme validnosti ili se ne popuni kvota? Usput deluje da se i ono što se objavljuje namerno sakriva zato što polja koja su uključena u pretraživanje ne obuhvataju obične, razumljive nazive projekata, nego uglavnom imaju kriptičnu formu tipa "Projekt uređenja na parcelama 5436/17, 2958/12, 1637/04" ili nešto još manje intuitivno i teže za pamćenje. Dakle, gde se projektna dokumentacija objavljuje, za koje projekte i kada? Postoji li obaveza ili ne? Kada ne postoji? Šta mora biti javno dostupno? Pod kojim uslovima projekat može biti tajna? Da li se onda može doći bar do odluke da je tajna, ko je to tako klasifikovao, i pod kakvim obrazloženjem?
 
Poslednja izmena:
Ja sam mislio da je prostorija ispod fontane urađena da bi sve cevi i svi njihovi spojevi bili pristupačni za kasnije popravke i održavanje. Razumem de neprekidni segment cevi bude uliven u beton, ali da je sve bude uliveno u beton, ceo razvod, i cevi i svi spojevi? Ovo ne valja. Na spojevima cevi postoje gumeni prstenovi kao vodonepropusne zaptivke. Ali guma vremenom gubi elastična svojstva. Ovo kasnije može početi da curi, i to unutar betona, pri čemu će sve biti potpuno nedostupno bez razbijanja fontane.

IMG_5253.JPG


IMG_5254.JPG


Međutim sad stvarno nije jasno čemu služi ovolika prostorija ispod fontane ako tu nije gomila cevi i čitav razvod. Pumpe, energetski i kontrolni deo su valjda u većoj od dve bočne prostorije, a u drugoj je pristupno stepenište. Međutim ispod čitave fontane je prostorija duboka maltene dva sprata? Čemu to služi?

IMG_5269.JPG


IMG_4809.JPG
 
А који је иначе разлог био за рушење старе фонтане?
 
Ja sam mislio da je prostorija ispod fontane urađena da bi sve cevi i svi njihovi spojevi bili pristupačni za kasnije popravke i održavanje. Razumem de neprekidni segment cevi bude uliven u beton, ali da je sve bude uliveno u beton, ceo razvod, i cevi i svi spojevi? Ovo ne valja. Na spojevima cevi postoje gumeni prstenovi kao vodonepropusne zaptivke. Ali guma vremenom gubi elastična svojstva. Ovo kasnije može početi da curi, i to unutar betona, pri čemu će sve biti potpuno nedostupno bez razbijanja fontane.
Zuma zumiraj :) Ovo deluje da je odvod i deluje da je spajano topiteljem ili lepkom ili je termo spoj. Ne bih rekao da ima dihtunga.
 
Sve je već spojeno pa se ne vidi kako su rađeni spojevi. Pogledaću sledeći put ako su negde još ostale cevi koje nisu spojene. Ako je tako i ako se vodonepropusnost dobro istestira pre izlivanja betona, opasnost je manja. Spojevi, kojih ovde ima ogroman broj, ne bi smeli čak ni vrlo malo da vlaže ako su uliveni u beton, ne sme biti ni malog preostalog mehaničkog naprezanja spojeva cevi zato što onda kasnije mogu početi da propuštaju, itd. Međutim i tada bi ostala primedba da je nejasno zašto su se lišili mogućnosti da imaju slobodan pristup kompletnom vodenom razvodu sa donje strane betona ako su već potrošili tolike pare praveći ogromne podzemne prostorije. Tako se gubi fleksibilnost za kasnije rekonfiguracije, recimo promene preseka cevi i kapaciteta pojedinih prskalica. Ili program rada pojedinih priskalica, koja je sa kojim dovodom spojena, koje su prskalice međusobno nezavisne i programabilne. Zašto bi se tada ponovo morala razbijati čitava fontana?
 
Poslednja izmena:
Vrh