Šta je novo?

Rekonstrukcija Trga Nikole Pašića

Каква фарба?
Na ovoj slici se najbolje vidi kako se farba sliva sa strane plocica..
1000028415.jpg
 
Kakva farba, to je voda. Ova "promena" boje na kamenu najčešće je posledica toga što voda povećava transparentnost kamena, omogućavajući dubljim slojevima da budu vidljiviji i tako menjajući percepciju boje. Vraca se u prvobitno stanje kada se osuse, tj kada voda ispari.
 
Moja greska .izvinjavam se ..ovako na slici mi se ucinillo kao da je neka farba u pitanju ..hvala na objasnjenju
 
Zipa @lakiman, posle onoga na Trgu republike, gde su kocke imale nalepljeni sloj (barem je tako delovalo na nekim fotografijama), opreza nikad dosta, razumem tvoju zabrinutost. 😁
trg-republike-rekonstrukcija-scaled_edit_501831935017988.jpg
 
То би можда могао бити случај са неким другим тргом, са овим не.
Ne znam odakle ti ideja da se odgovor na komentar opšteg tipa odnosi baš na Trg Nikole Pašića, a ne na bilo koji drugi trg koji bi se radio po modelu ovog trga.
 
Ме знам одакле људима идеја да затрпавају грађевински форум и конкретне теме коментарима "општег типа"..
 
Ne znam odakle ideja ljudima da u svakoj temi mora da budu 100% komentari usko vezani za temu o kojoj se piše, i da ne može da bude po neki off topic. ;)
Drugo, ne vidim zašto je problematično što je neko napisao da bi način popločavanja koji se primenjuje na ovom trgu, fino legao i na nekom drugom.​
 
Зато што ти "општи" почињу да преовлађују.. А да не причамо о стручним коментарима, којих има врло мало.
 
Није ми то падало на памет али то би заправо био јако занимљив и паметан приступ, да се створи привид хармоније са фасадама различитих боја и материјала тако што ће плочници бити слични њима (али без превеликог одступања по интензитету, ипак не желимо шарениш)

То би препородило доста јавних простора и тргова у граду

I onda kada se opere ili okreči fasada, popločavanje počne da štrči i bode oči. ;)

Сам си написао да је то упитно, јер се у случају прилагођавања поплочавања околним фасадама, околне фасаде могу изменити и тај ефекат изгубити.
 
Само да нагласим да нисам мислио да плочници треба да бојом буду исти као беж и розе фасаде већ да камен имитира камен и у зависности од камена коришћеног за зграде плочници одговарају њима. Светлији и бели плочници или линије плочника би се свакако уклопили какве год да се су фасаде јер и обојене имају беле елементе
 
Камен је нешто грубље текстуре у односу на околне фасаде, не рачунајући сокл зграде ИМС-а, а полихроматски ефекат се губи када се гледа из даљине и под одређеним углом.
 
Сам си написао да је то упитно, јер се у случају прилагођавања поплочавања околним фасадама, околне фасаде могу изменити и тај ефекат изгубити.​
Kad neko napiše da to može da se primeni na druge trgove, logično je i da se odgovor odnosi na druge trgove, a ne na Trg Nikole Pašića. Ali očigleno sam se prevario i nije svima logično.
Само да нагласим да нисам мислио да плочници треба да бојом буду исти као беж и розе фасаде већ да камен имитира камен и у зависности од камена коришћеног за зграде плочници одговарају њима. Светлији и бели плочници или линије плочника би се свакако уклопили какве год да се су фасаде јер и обојене имају беле елементе​
Obzirom da mi danas imamo da se svašta radi, pa i da se farba ono što ne bi trebalo, a ne farba ono što bi trebalo, vrlo često imamo slučajeve gde je fasada završena, a izgleda kao da je do pola odrađen posao.

Čak i tamo gde bi se popločavanje uklopilo sa fasadom, vrlo lako može da se desi da nekome dune da promeni izgled fasade ili da se nešto doziđuje ili prepravlja i onda to popločavanje koje se prvobitno uklapa sa fasadama, gubi smisao takvog dizajna.​
 
Написао је тако да се односи на овај и друге, тако да..
 
Zipa @lakiman, posle onoga na Trgu republike, gde su kocke imale nalepljeni sloj (barem je tako delovalo na nekim fotografijama), opreza nikad dosta, razumem tvoju zabrinutost. 😁Pogledajte prilog 203177
Ако се добро сећам, то није био налепљени слој на коцкама, већ смеса којом су испуњаване фугне између коцки, која је претпостављам требала спречити продор воде између коцки у подлогу.
 
Je l' su oni to nešto naučili na primeru prevrtanih kocki, pa sad rade po projektu ploče u betonu
Између плоча и бетона је вероватно некаква цементна кошуљица, или песак, не постављају сигурно плоче директ у бетон.
 
Vrh