Šta je novo?

Rekonstrukcija Trga Nikole Pašića

1000028831.jpg
1000028830.jpg
1000028829.jpg
1000028828.jpg
1000028826.jpg
1000028827.jpg
1000028825.jpg
1000028823.jpg
1000028822.jpg
1000028821.jpg
1000028820.jpg
 
Nepopularno mišljenje, ali meni se novi izgled Pašićevog trga zasad veoma dopada :)

Možda se varam, ali čini mi se da to utisku doprinosi činjenica da su u ceo posao uključeni Zorica Savičić i Zoran Dmitrović kao pobednici konkursa za uređenje tri centralna trga, za razliku od Trga republike gde su ih isključili iz izvođackog projekta, pa su CIP(iripi), Vesić, Stojčić i Strabag radili šta im je volja.

Za početak se vidi da je podloga za ploče urađena kako valja, a ne kao na Trgu republike gde je u želji da se požuri i uštedi/smulja, umesto posebne betonske podloge stavljen asfalt, pa sad imamo klackalice i prevrtanja kocki na svakom ćošku :(

Isto tako mislim da su ovde izgurali svoj izbor kamena, za razliku od Trga republike gde su zamislili drugačiji, svetliji kamen od onog koji je postavljen.

Ovde su jedino sa fontanom morali da naprave kompromis (hteli su da je skroz uklone i stave one parterne mlaznice, kao kod pokojne Železničke stanice), i nisu uspeli da izguraju Pašića na stranu :D

Verovatno je bilo 100 drugih prioriteta u odnosu na ovaj plato, i sveukupni utisak će i dalje kvariti raspali Bezistan sa Peconijevom kafanom i kioscima, i razvaljene okolne ulice i fasade, ali će bar taj neki mikro utisak sa obnovljenom Dvoranom Doma sindikata, Pozorištem na Terazijama, i sređenim platoom, biti ugodan!
 
Ovde su jedino sa fontanom morali da naprave kompromis (hteli su da je skroz uklone i stave one parterne mlaznice, kao kod pokojne Železničke stanice), i nisu uspeli da izguraju Pašića na stranu :D
I bolje što nema toga. Ne znam čemu uopšte opsesija tako nečim, što nit je za padanje u nesvest (lično mišljenje), niti je praktično.
 
Meni je isto na prvi pogled kad nije bilo ni kvadrat ploča bilo prešareno. Ovako kada je sve uklopljeno je baš lepo. Ima taj neki italijanski švapsko praški šmek. Ok za sad skroz.
 
И мени се свиђа нова естетика, но то и даље не оправдава цео овај пројекат. Дошли смо дотле да треба да славимо што нису усрали баш све, него је изабран леп камен.
 
OK, treba sacekati da zavrse ali sve obecava da ce biti bolje nego sto je bilo.
Ja sam odrasto u tom kraju i iskreno nikada nisam potpuno "svario" prethodno resenje trga i "novu" fontanu.
Verovatno je stvar nostalgije ali meni prvobitno resenje minimal se vise dopadalo. Na neki nacin ovo je povratak na tu minimalnu varijantu.
E jos kada bi sredili Bezistan, a da ne promene duh mesta, bilo bi odlicno.
Svaki put kada se vratim u BG i prodjem Bezistanom, dodje mi da placem ...
 
Poslednja izmena:
Vrh