Šta je novo?

Rekonstrukcija Trga Nikole Pašića

Treba odati priznanje legendarnom novinaru Studija B Đoki Vještici koji je osamdesetih proterao automobile sa Trga Republike i Trga Marksa i Engelsa danas Trga Nikole Pašića.
U akciju je uključio velike firme koji su bili donatori uređenja.
I napravio plato i fontanu ispred Beograđanke.
 
Šapić kaže ,, fontana je postala simbol grada i nećemo je dirati'', a zatim kaže ,, nova fontana, novi trg''. Da li na kraju ruše ili su odustali.

Ako je suditi po renderima, fontana ce ostati, ali ako bolje pogledas, mlaz ce izgledati drugacije, sto pretpostavljam podrazumeva novu osnovu same fontane....koja ce samim tim izgledati drugacije kada bude u funkciji.
 
Nisu navikli ovi što hoće da je menjaju, kao uostalom i većina bespotrebnih stvari koje hoće da rade ili su uradili. Ovo naravno ne znači da je sve što rade ili planiraju bespotrebno.​
 
Evo nisam pametan. Mozda ja nisam dobro pogledao render, ali mi se tako ucinilo...ako neko ko se bolje razume pogleda, pa mozda dodjemo do potpunijeg odgovoar sta ce biti sa fontanom.
Ти си добро видео. Мени једино није јасно зашто је било какво преобликовање фонтане потребно.
 
Moramo zaustaviti ove štetočine. Ne sme se uklanjati vrelo fontane!


 
s-l1600 (1).jpg

 
Ovo je jedno mega bacanje para
Kao da je sve u gradu uređeno i još nam je sasvim funkcionalna fontana ostala za modernizaciju.
Zato ćemo i morati uskoro da branimo ovu fontanu i Trg. Mislim da je i dobra tema da se dovede u pitanje da li je uopšte Nikola Pašić zaslužio trg i spomenik ovde. I ne ne mislim da mu se vrati stari naziv trga M & E već nešto za šta postoji društveni konsenzus.
 
Ако је неко питање постављано то је питање валидности имена и споменика предметног трга.

А питање је апсолутно сувишно. Доживљавали тог човека позитивно или негативно, сигурно је у 5-10 најважнијих личности савремене српске историје.
 
Važnije je valjda odbraniti fontanu i trg kome je jedino potrebno održavanje uz par dodataka od inicijative za promenu imena. Ako se kojim slučajem organizuju protesti protiv rekonstrukcije, i ako se potegne bilo koje pitanje političke prirode, ti protesti su osuđeni na propast.
 
Ne ulazecu u istorijisku ulogu nikole pasica I da li on zasluzuje trg I spomenik na tom mestu ,taj mi spomenik nekako deluje isuvise komunisticki I rado bih ga video izmestenog na neko manje atraktivno mesto
 
Ако се не варам, трг је добио име по улици Николе Пашића, нека ме упућени исправе.
 
Нисам мислио да ћу икада ово рећи али комунистички споменици често имају далеко више карактера и јаснију/јачу поруку неко они класични романтичарски из времена националних буђења.

Споменик посвећен политичару из доба парламентарне монархије у коми маниру ми је чиста победа.
 
нити један српски државник од 1830. на овамо не заслужује.

Po mom mišljenju ne zaslužuje. Državnici su previše kontroverzne ličnosti da bi postojao opšti konsenzus o njihovom nasleđu, a i slavljenje državnika i vojskovođa je odraz podaničkog mentaliteta.

Spomenike najviše zaslužuju naučnici, umetnici (naročito naučnice i umetnice jer su u deficitu sa spomenicima kod nas), žrtve, ideje, događaji, grupe ljudi (ili stvarni ili izmišljeni pojedinci koji ih simbolišu, kao što je spomenik trećepozivcu u Karađorđevom parku).
 
Vrh