Šta je novo?

Rekonstrukcija Topličinog venca

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=607143#p607143:38gpi5st je napisao(la):
gradjanin » 09 Mar 2019 06:05 am[/url]":38gpi5st]
Sada bi voleo da neko ko organizuje radove na preuredjenju ovih ulica, a i pobornici povecanja pesacke zone ovde na forumu - da mi kazu kako ce stanar iz recimo Gracanicke, koji kola uredno parkira u garazi i koji treba da ode u TC Usce da kupi nesto kabasto za kucu, recimo TV, otici do Usca i vratiti se kuci?
Realan odgovor - naručiće preko interneta, ili će prošetati do Rajićeve, Knez Mihajlove ili neke druge okolne ulice. Zašto bi uopšte potezao tonu metala da bi išao u Ušće?

PS - Ironičan odgovor - sešće na žičaru.
 
Ne umeju svi da koriste internet (niti imaju svi nekoga ko bi mogao da im pomogne) , niti postoje sve radnje u okolnim ulicama kao i što ih imaš po tržnim centrima.
 
Bez namere da uvredim bilo koga, ali ko u 2019 godini ne ume da koristi internet ima mnogo vecih problema od kupovine televizora i trazenja parkinga.
 
Pitajte građane koji žive u pešačkim zonama po Evropi kako donose i odnose kabaste stvari.

Ja bih to radio kolicima koje bih nabavio za svoj ulaz i držao ih u zajedničkim prostorijama zgrade.
 
U Evropi u pešačkim zonama ljudi uglavnom ne žive, nego se tu smeštaju poslovni i turistički objekti.

Kolica u zgradi su logičan predlog u teoriji ali u praksi je malo teže. Prvo, ovde se sve marnjava, pa samim tim i takve stvari. Drugo, nemaju sve zgrade gde da drže takva kolica. Mislim na ona velika sa četiri točka. Za ona manja sa dva se nađe, ali je njih teže voziti nego ova gde se teret lepo položi pa gura. Nije baš svejedno da li ćeš frižiderčinu da vučeš 200 metara na dva ili na četiri točka. Ili npr tepih, daske, kofe farbe, šta god... Pogotovu što većina dostavljača danas gleda da se izvuče i da idu što pre. Delom jer ih mrzi da nose ako ne moraju a delom jer su u večitoj trci s vremenom (što i nije njihova krivica).

I opet se vraćamo na suštinu od ranije - nije ni fer ni normalno da neko mora da se odriče prevoznog sredstva i svaki dan oponaša Konana samo da bi: doneo namirnice, doveo rodbinu (nekog starijeg ili nepokretnog), doneo nameštaj ili dovukao materijale za radove u kući ili zgradi. Pogotovu dok važi pravilo da taj plaća tzv. ekstra zonu življenja a zauzvrat ne da ne dobija ništa, nego čak svake godine izgubi još ponešto.

S druge strane, koliko taj što živi tu izgubi svake godine, toliko dobiju prepodobni ''ugostitelji'', kojima se javni... još jedanput - JAVNI prostor deli šakom i kapom. Čak i onda kada: 1) svojim akcijama ugrožavaju druge 2) nisu dali ni jedan prebijeni dinar za taj dobijeni prostor i beneficije i 3) mlate pare ilegalnim tokovima i ne plaćaju poreze. A opet, njima niko ni reč da kaže, a ljudi koji tu žive nema za šta nisu optuživani i prozivani. Još samo da se povežu sa erupcijom Krakataua pa da može da se kaže da su čuli sve.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=609048#p609048:27a1g6l1 je napisao(la):
srdjan » Sub Mar 16, 2019 1:04 pm[/url]":27a1g6l1]Bez namere da uvredim bilo koga, ali ko u 2019 godini ne ume da koristi internet ima mnogo vecih problema od kupovine televizora i trazenja parkinga.
Iako ti to deluje neverovatno , danas i te kako ima ljudi ne znaju da se služe kompjuterom. Znam najmanje desetak ljudi , što direktno , što indirektno , koji to ne znaju. Mnogima od njih je vrhunac da pošalju mail preko mobilnog , i ako se slučajno desi da poruka iz nekog razloga ne stigne pošiljaocu , oni to ne umeju da pošalju preko kompjutera. Isto tako , znam ljude koji umeju da uđu u aplikacije na mobilnom , za čitanje dnevne štampe , i to je to. Ako je slučajno obrišu ili je premeste negde greškom , ne umeju da je ponovo instaliraju (premeste) , nego moraju ponovo da idu do poslovnice svog mobilnog operatera da im to srede.
Bez obzira što će neki sad da tvrde da preuveličavam , umesto toga mogu slobodno da dođu da se vidimo uživo i upoznam ih sa tim osobama.
 
Postoji nešto što se zove evolucija i gde je jedno od načela "prilagodi se ili nestani".

Takva su vremena da ako želiš normalan život, moraš da činiš neke ustupke i da se prilagođavaš.

Ja razumem da postoje ljudi koji su vezani za centar grada, ali ne mogu da shvatim (a znam takve ljude) koji dnevno gube po skoro pola sata da bi se parkirali.

U stvari, mogu da ih shvatim, ali ne smem na glas da kažem šta mislim o tome.
 
Pa prilagođavaju se ljudi. Centar se polako prazni. Ljudima dok... dokuvalo više da plaćaju sve trostruko a da im sve postaje poduhvat i balast i da još usput slušaju sa svih strana kako su nezahvalni, lenji, besni, kriminalci, lopovi, snobovi, izdajnici, itd itd...

Samo, to ne može preko noći. Oko 100.000 ljudi živi u centru. Treba vremena dok se sve to ister... ovaj, izmesti.

Dobro sad, biće malo veselo kad se toliki broj ljudi u periodu od samo par godina izlije u predgrađa koja ni sama sebe ne mogu da izdrže u ovom momentu. Ali bože moj, o tome će Megafrend brigada da misli tamo negde za 10 godina. A i da ne krećem sad s time, da ne idemo opet u demagogiju™...
Sve u svemu, reaguju ljudi na te promene, i već dosta njih gleda kako da se evakuiše odatle.
 
Mislim na one koje pokušavaju da spreče sve te promene, a ne žele sami sebe da promene.

Naravno, svi mi znamo da bi pešačke zone morale da se planiraju tako da se stanarima omoguće osnovne stvari, ali argumenti tipa "kola mi više nisu ispod prozora, ja sam tu parkirao oduvek" su mi besmisleni.
 
Evakuisu se mega srbende koje ne vade svoju zadnjicu iz kola, obicno sa dizel motorom. Drugi pak kao ja, koji idu peske do daljine 4-5 km, pesacke zone savrseno odgovaraju.
 
Dule, ima i takvih rezona, ali mnogo mnogo manje nego što se u javnosti misli i nameće. Evo ja na primer tačno znam koji automobil kome pripada u mojoj ulici. Odmah se zna po tome ko kako i gde parkira. Lokalci, ne računajući one što se parkiraju u garažama i dvorištima iza zgrada, nikad ne ostavljaju automobile na pešačkim ili duplo parkirane. Ima doduše mesta gde parkiraju na trotoarima, ali to je uglavnom tamo gde su trotoari širi (npr u Jevremovoj iznad Alasa) i gde se i ranije parkiralo na trotoaru (kao što je, na kraju krajeva, u svakoj ulici u gradu koja nije zonirana a ima puno stanovnika).

S druge strane, tačno se vidi kad se neko od prepodobnih lokalnih ugostitelja parkira. Jer oni nikad ne staju na propisno parking mesto, da ne bi plaćali. Nego stanu duplo parkirani sa sva četiri, da mogu da se vade kako su se samo zaustavili. Dok njihovi gosti ne haju ni da stanu na trotoar, na pešački, na ćošak raskrsnice... Takođe često viđam razne ''akademike'' i ''radnike'' kako mrtvi ladni staju nasred pešačkog da odu u butik da razgledaju stvarčice. Da stvar bude crnja, imaju Rajićevu na 5 minuta odatle. Ali jbg, nije fora da se provozaš po centru a da te babo i ''frendice'' ne vide. Registarske tablice variraju, mada je najviše, kako bih rekao... stanovnika iz regiona, kao i onih zemalja koje se najčešće opevavaju u turbo folk pesmama.

A da... nemali broj ugostitelja je razvio i praksu tzv. ''rezervisanja parking mesta'' raznim rekvizitima. Stolice, stalci za kišobrane, kutije, a poneki čak stave odvaljene stubiće sa bravama, da deluje da je to neko propisano rezervisano mesto sa ključem. Pa onda posle sklone kad se uparkiraju. Inovativni su, ipak su to mahom ljudi iz ''snalažljivih krajeva'' i završenim tzv. ''školama života''. Naravno inspekcije, Bumbari i Parking servis sve to dobro znaju ali uvek nekako gledaju u drugu stranu kada tuda prolaze. Uvek im se nekako više zakači ''radar'' za porodicu što izlazi iz Rajićeve nego za Bentlija što blokira đubretare i pešake.

Tako da zna se dobro ko tu šta radi i ko se kako ponaša. Nego je javnosti, vlasti i ljudima lakše da sve to trpaju u jedan koš i da uvek imaju dežurnog krivca za sve. Kao npr gospodin iznad mog posta, koji priča o nekim mega srbendama u džipovima, a svi ti u džipovima nemaju veze ni sa Srbima ni sa centrom kao mestom prebivališta. Al dobro... Tako je to ovde. Umesto da se leče uzroci problema (političari i vlasti), ljudima je lakše samo da mrze jedni druge i teše se kako će time promeniti nešto na bolje.
 
Баш одударају стубови расвете стилски од целог амбијента.
 
Zamerke sto se mene tice:
Stubovi odudaraju od ambijenta, odvratni su kao kolektori
Shop&go sa krimi izlogom u 1000 boja - ciganlija
Hotel Palas (da srede i ovu stranu fasadu)
Ostalo je manje vise ok
 
Стубове уклонити, руже околину.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=609314#p609314:2q3kbwsx je napisao(la):
Vračarac » Нед Мар 17, 2019 11:55 am[/url]":2q3kbwsx]Zamerke sto se mene tice:
Stubovi odudaraju od ambijenta, odvratni su kao kolektori
Shop&go sa krimi izlogom u 1000 boja - ciganlija
Hotel Palas (da srede i ovu stranu fasadu)
Ostalo je manje vise ok

На страну кежуал расизам, тај излог буквално једини даје икакву боју сликама све остало је чисто сивило и очај
 
Moжда је боље рећи да је жуто-љубичасти лого маркета кичерица.
 
@Kailan Zbog takvog pijacarskog razmisljanja nam je Beograd ovakav kakav jeste, nije bitan izgled samo reklama za potrosaca.
 
Естетика локала мора бити јасно дефинисана и контролисана градским прописима. Имамо добар пример у Србији у Суботици где су рекламе прикладне архитектури.
 
Sta li ce biti sa onim mehanicarem za skutere i motore koji su se tu parkirali cekajuci na popravku?
 
Zar to nije bio Vespa bar?

Moraju da predvide i mesta za njih :bash:

Kad smo već kod skutera, oni u principu ne plaćaju parkiranje, zar ne? Po Evropi sam viđao posebna mesta na ulici za parkiranje skutera (koja se naravno plaćaju)
 
Ja bi ih za pocetak sklanjo sa mjesta na kojima im nije mjesto kao npr ugao gracanicke vuka karadzica...
 
Vrh