Пожешка ће још да кошта
Најпрометнија улица на Бановом брду је прошла технички пријем али није извршена комплетна примопредаја саобраћајнице, што значи да главни извођач има рок да отклони недостатке на које се грађани жале. – Истовремено, „Београд пут” ће почети радове који нису обухваћени уговором са фирмом „Свителски”
Обнова Пожешке улице, ако је судити према оценама грађана, означена је као „непотпуна” и „дискутабилног квалитета”. На најпрометнијој саобраћајници на Бановом брду, уверили су се и репортери „Политике”, још леже гомиле шута и извађени саобраћајни знаци, а поплочани тротоари и изолациона гума под трамвајским шинама почели су да се осипају и крње свега неколико недеља по отварању улице. Грађани имају примедбе и на необележене пешачке прелазе, отворе на електричним стубовима и неасфалтирану окретницу градског превоза. Они питају ко ће сносити одговорност за ове „мале” али битне пропусте. Како „Политика” сазнаје,
Пожешка улица је по завршетку радова прошла такозвани технички пријем, али потпуна примопредаја саобраћајнице још није обављена. То значи да је улица и даље у режиму који допушта постојање недовршених радова и да извођачу за сада нису наплаћени никакви пенали.
У компанији „Свителски”, која је на тендеру изабрана за главног извођача обнове Пожешке улице, оцењују да ће финални радови на саобраћајници бити обављени у наредних 15 до месец дана, а то неће изискивати обуставу саобраћаја. Како објашњавају у аустријској компанији, по у овом случају примењеном уговору сматра се да су радови окончани када комисије за технички пријем, вештачење, интерни пријем и надзорна служба утврде да је посао у суштини завршен и да улица може да буде отворена за саобраћај. Од тог тренутка, извођач преузима обавезу да доведе до краја незавршене радове.
Питање квалитета обнове Пожешке и почетак радова у Булевару краља Александра ових дана изазвали су више јавних реакција у вези са одлукама града Београда и надлежних финансијера о томе ко „добија” најважније инфраструктурне пројекте у престоници. Уз оцену о „недовршености” Пожешке, недавно је отворена полемика о одлуци градске Агенције за инвестиције да обнову двоколосечне трамвајске пруге, контактне мреже, коловоза и тротоара у Булевару краља Александра повери фирми која је на конкурсу у новембру 2009. доставила трећу најповољнију понуду.
Проблеми око динамике радова на Бановом брду, наиме, настали су зато што је главни извођач, аустријски „Свителски”, за већину послова ангажовао подизвођаче, односно није користио сопствену оперативу. Према речима Александра Бијелића, градског менаџера, иако је улица отворена незнатно пре рока, радови су могли бити завршени још раније.
– Проблеми настају зато што поједине фирме немају сопствене машине и раднике у Београду па ангажују на десетине подизвођача. Њихово усклађивање успорава посао због чега смо у случају Пожешке морали сваке недеље да одржавамо састанке са извођачем и мењамо динамику. Неколико пута је договарано да радови буду готови до Нове године али то није испоштовано – рекао је, крајем јануара, градски менаџер.
Град Београд остаће зато при ставу да тендере за обнову инфраструктурних објеката које финансира Европска инвестициона банка могу добити само квалификоване грађевинске фирме.
– Град је са ЕИБ-ом ускладио све параметре које понуђачи за пројекте обнове морају да испуне да би били ангажовани. Водећи критеријуми на конкурсима које ЕИБ финансира су, наравно, квалификација предузећа да посао квалитетно изведе и цена – кажу у Скупштини града.
Исто је недавно поновио и градоначелник Драган Ђилас, истичући да „предузећа која имају светско име и неколико запослених, а за посао ангажују десетине подизвођача, не могу да раде у престоници”.
– Услов да би нека компанија добила посао реконструкције било чега у Београду јесте да има сопствену оперативу за најмање 60 одсто посла – рекао је Ђилас.
Пројекат обнове Београда делом се финансира из кредита ЕИБ-а, због чега је тендерска процедура за Булевар краља Александра спроведена по уговору о зајму и правилима банке, а не у складу са домаћим Законом о јавним набавкама.
У градској управи на овај начин објашњавају одлуку по којој је пре неколико месеци за главног извођача у булевару изабрана „Балкан градња” са понудом од 1,74 милијарде динара. „Свителски” и „Пор технбау” доставили су понуде јефтиније за 640 милиона (1,09 и 1,1 милијарда динара), али је у образложењу Градске управе истакнуто да новац није био једини фактор, већ су у обзир узети и захтеви Агенције за инвестиције, наручиоца посла по тендеру усаглашеним са ЕИБ-ом. Услов агенције био је да главни извођач мора да обави 60 одсто посла, а не да због мањка запослених упошљава друге фирме.
М. Л.
-----------------------------------------------------------
Ко је оставио шут?
– Очекујемо да од понедељка почне асфалтирање окретнице. Враћање саобраћајних знакова не би требало да буде проблем, али је исцртавање жуте линије морало да сачека суво време и температуру изнад пет степени. Комисије су евидентирале да је шут на остатку трасе очишћен, тако да је питање од чега су ти остаци на које се грађани жале – објаснио је Љубиша Поповић, директор „Свителски Београд”.
Истовремено, ЈКП „Београд-пут” ће од понедељка почети радове који нису били предвиђени уговором о реконструкцији. Реч је о корекцији тротоара између поплочаног дела уз коловоз и улаза у објекте у Пожешкој, а обнова пешачких површина биће обављена на деоници дугој 1.300 метара. Вредност ових радова је 15.700.000 динара, објашњавају у „Београд-путу”.