PLATANI NA BULEVARU SKRIVALI ZAPUŠTENE FASADE
Nema para za lep izgled
Boris Vuković | 13. 04. 2010. - 00:02h | Foto: V. Lalić | Komentara: 0
Nakon rekonstrukcije koja će biti gotova do septembra, Bulevar kralja Aleksandra biće jedna od najlepših i najmodernijih ulica u prestonici, sa novim kolovoznim trakama, trotoarima i šinama po sredini kolovoza. Međutim, crne, oronule i zapuštene fasade na okolnim zgradama, koje čine njegovu ružnu stranu, mogu da budu sređene samo ako stanari sami skupe novac.
Od Vukovog spomenika do Cvetkove pijace, sa obe strane, uočljive su crne, ispucale i išarane fasade, koje nisu obnavljane desetinama godina.
- Problem je malo i u svesti građana, pošto Grad nije nadležan za sređivanje zajedničkih delova zgrada, već sami stanari, koji od nas očekuju da im rešimo ovaj problem. Rekonstrukcija, osvežavanje, ili obnova fasada potpuno je u njihovoj nadležnosti i mogu da ih srede ukoliko skupe sredstva i dogovore se. „Gradsko stambeno“ izlazi na teren po prijavi ukoliko dođe do obrušavanja i sanira štetu. Međutim, za sve veće popravke i uređenja, nadležni su sami stanari - kaže Predrag Petrović, gradski sekretar za komunalne i stambene poslove.
Projekat „Popravimo zajedno“ bio je veoma popularan u prestonici i podrazumevao je da grad sa 30 odsto sredstava pomaže obnovu zapuštenih fasada. Međutim, u poslednje dve godine, zbog ekonomske krize, sredstva u budžetu namenjena ovom projektu znatno su smanjena. Uskoro će biti realizovani projekti koji su prošli konkurs 2007. godine, a kako najavljuju u Sekretarijatu, novi konkurs će uskoro biti raspisan.
- Nadamo se da će uskoro ovaj projekat ponovo zaživeti, jer želimo da stimulišemo kućne savete da počnu sa rekonstrukcijom. Trenutno je dinamika radova manja, hitne potrebe građana su prioritet, ali se nadamo da će i fasade doći na red, da ćemo moći da isfinansiramo tih 30 odsto sredstava za sređivanje - objašnjava Petrović.
S druge strane, u vreme ekonomske krize, stanari se veoma teško dogovaraju o sakupljanju sredstava za čišćenje stepeništa, kupovinu sijalica i ostale tekuće stvari, a kamoli za investiranje u obnovu fasada. Zbog toga, fasade velikog broja zgrada na Bulevaru ostaće crne, prljave, ispucale i zapuštene, samo desetak metara od najsređenije beogradske ulice.
Akcija „Popravimo zajedno“
GODINA RADOVI VREDNOST
2007. 9 liftova, 17 krovova, 14 fasada 83,85
2008. 8 liftova, 2 krova, 14 fasada 88,29
2009. 2 lifta, 4 krova, 10 fasada 73,10
SVI IZNOSI SU U MILIONIMA DINARA
Fasade nisu u projektu
Trenutno se radi projekat zamene šina i tramvajskog sistema i to nema veze sa fasadama na Bulevaru. Poznato je da su fasade u vlasništvu stanara i na njima je da li će ih sređivati - priča Snežana Voštinarov, direktorka „Beokom servisa“.
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/184849/Nema-para-za-lep-izgled
Pa da,sta ce nam rekonstrukcija fasada,rusi i gradi P+4+Potkrovlje
Licimuri hohstaplerski.