Šta je novo?

Reciklaža - Sortiranje otpada i nove tehnologije

Evo kako izgleda kanta za sortiranje ambalažnog otpada u Zagrebu i u jednoj LIDL Srbija.

Jedino što mi se čini da su ove kante uvek polu prazne ..ako ne ono potpuno prazne :(
 
Nažalost, ekološka svest je prisutna u malom procentu stanovništva. Jedan od načina njenog razvijanja (osim kazne :) ) je i onaj preko sistema neke vrste nagrade. Bilo kakve. Zato bi automati koji isplaćaju neki vid nagrade bili jako dobra opcija. U suprotnom, imajući u vidu način razmišljanja prosečnog sugrađanina biće u svim kantama sve vrste smeća (i to u najboljem slučaju kada ga ubaci u kantu, a ne zafrljači pored)...
 
На рециклажу треба приморати прво привредне субјекте и државне институције.
 
Prvo, reciklaža mora svima u lancu da bude isplativa, a ne da se stalno provlače napisi kako država ili ko već nekome stalno duguje novac i sl.
Drugo, kada se bude uvela naknada za povraćaj recikliranih materijala mnogo toga će se samo regulisati jer trenutno ljudi nisu motivisani da recikliraju. Bolje reći je da su čak i antimotivisani pošto i ono malo primera što ima da se reciklira se pokaže da sve đubre na kraju završi u Vinči.
I kao vrhunac svega potpuno odsustvo svesti da trujemo sami sebe, ali to je već pitanje za nove generacije, mislim da su sadašnje prilično izgubljene po pitanju ekološke svesti jer je lakše za sve okriviti osiromašeni uranijum.
U kazne ne verujem, jer će biti primenjivane selektivno ili uopšte se neće primenjivati kao i u svim ostalim oblastima u Srbiji.
 
Gradić Kamikatsu u Japanu od oko 1700 stanovnika se sam organizovao i razvrstava smeće koje proizvodi u čak 45 kategorija. Jedino se ne recikliraju higijenski proizvodi (pelene, maramice, ....). Treba biti realan, ovo jeste previše komplikovano i teško izvodljivo, čak i u Japanu, a pogotovo kod nas, ali je interesantan pokazatelj šta i kako može kada se ljudi organizuju, a takođe i indikacija koliko smo daleko od njih (ne samo geografski...) :oops: .

https://www.youtube.com/watch?v=SVKUsmjfh8U
 
Подземни контејнер на Топличином венцу за пет амбалажу и папир је нажалост вандализован, као и два за обичан комунални отпад поред који су у још горем стању. А и пун је различитог смећа уместо само пет амбалаже и папира :( Чини ми се да су новији осмоугаони контејенри са обојеним поклопцима боље решење по питању издржљивости од ових да кажем исто новијих округлих са отварањем на ножицу. Иначе да се мало додаткнем скупљања смећа, приметио сам ружну праксу у Бранковој улици и у Краља Милана чак да се смеће оставља у кесама на тротоару, поред уличних ђубријера или у њима, или око стабала што сам данас приметио у улици Краља Милана недалеко од дворова. Треба размислити и у тим улицама исто поставити контејнере, било подземне било стандардне на точковима.
 
Ja bih povećao cenu kese bar na 10 dinara. No, videćemo kako će se primiti i ova cena od 2 dinara.

Ovo važi samo za Šop end go, no valjda će se proširiti i na ostale.
 
Licemerno je da zbog određenog broja ljudi - pa makar oni bili i većina - koji bacaju kese van kanti i kontejnera treba sad svi da plaćamo nešto što je ionako već uračunato u postojeće cene u trgovinskim lancima. Ja nikad nisam bacio plastičnu kesu van mesta predviđenog za to. Štaviše, volim da ih koristim upravo za đubre. I to đubre svih vrsta, čak i tečnog, jer za razliku od papira, tečnost kroz plastiku ne može da iscuri. Elem, dakle đubre pakujem u te kese koje onda odnesem do kontejnera. Gde dolazi kamion, koji sadržaj tog kontejnera nosi na deponiju. Gde se ili zakopava u skladu sa procedurama ili šalje u reciklažni centar, da se ta plastika reciklira i ponovo vrati u opticaj. Sve u svemu, svoj deo posla obavljam savesno, a onog momenta kad ''tovar'' ostavim u kontejneru, onda je odgovornost isključivo na Gradskoj čistoći.
Tako da ne vidim kako ja time zagađujem okolinu i što bih ja morao da ispaštam zbog tuđeg nemara.

Mislim ja ću progutati i takvu meru, samo zbog toga što mi je stalo do prirode. Ali ostaje činjenica da je krajnje licemerno i bezobrazno.
 
Već sam pisao da su platične kese još i najmanji problem ako se gleda sva plastika (flaše, pakovanja).

Ja takođe skoro da mogu da garantujem da nijedna kesa koju sam uzeo u prodavnici nije završila na drvetu ili van kontejnera (osim ako je neka životinja ili preturač nije izbacio iz istog).

Ovo je samo mali korak da ljudi postanu svesniji. Mada je pitanje da li će do dopreti do mozga ljudi koji nemaju nikakvu ekološku svest.

Opet, ovo radi privatna kompanija, dok država ne radi skoro ništa na čišćenju deponija ili prevenciji i kažnjavanju onih koji te deponije prave.
 
Prilično sam siguran da niko od forumaša (na ovoj temi sigurno, a verovatno i na celom Beobuild-u) ne baca plastične kese oko sebe. Međutim, zbog velikog procenta onih koje boli briga da li će da žive okruženih smećem i ne smetaju im otpadni ukrasi svuda oko nas, spreman sam da platim svaku plastičnu kesu koju budem uzeo. Verujem da će ih biti manje bačenih naokolo iz prostog razloga što tek kada znaš da si nešto platio, tada počneš da razmišljaš o tome. Mislim da baš treba da se zna da kesa košta toliko i toliko krajnjeg potrošača jer se tek tada dopire do svesti i pali se lampica.
Takođe, mislim da takođe treba uvesti kauciju za plastične flaše i limenke. Vrlo brzo bi se smanjila količina ove vrste smeća po okolini (kako novog, tako i onog već bačenog). Ovo bi bio efikasniji metod od kazni. Naravno, postoje situacije koje su komplikovane bez plastičnih kesa, a to je npr. kupovina voća i povrća u marketima, ali bar tamo gde može da se krene. Inače, izgleda da je pored Shop and Go i Lilly počeo sa naplatom kesa. Podržavam, u nadi da ćemo postati urednije i svesnije društvo.
 
За воће и поврће треба увести мрежице у маркетима, а за остале артикле да се носе цегери или плетене торбе.
 
Sasvim su OK manje plastične kese najnižeg kvaliteta za robu na merenje. Takođe i za hleb. Neko će reći da je bolji papir (reciklirani), ali postavlja se onda ekološko pitanje opravdanosti recikliranja papira, jer bolje da se taj papir potroši na knjige i novine.

Plastične kese nisu problem ako odu tamo gde im je mesto (kontejner za plastiku).
 
Sviraju k...

Da li je iakd urađeno istraživanje iz kojih izvora dolazi najviše kesa koje ''lutaju'' po prirodi pod naletima vetra ili vode? Baš me živo zanima koliko njih je bačeno od strane pojedinca na mestu koje nije predviđeno za to, a koliko njih je došlo sa neke ''regulisane'' deponije, gde su ostavljene na otvorenom, da ih vetar slobodno raznese.

I još jedna stvar, na koju bih tek voleo da čujem odgovore - u čemu oni misle da ljudi odnose smeće do kontejnera? Šta su kese za đubre ako ne plastika? Po čemu je bolje ostaviti đubre u tim crnim umesto u ovim belim, kad će ionako i jedne i druge da završe na istom mestu...
 
Треба прво узети у обзир да су многи контејнери по граду препуни, да се смеће из станова баца и по уличним ђубријерама које су препуне, да три-четири пластичне флаше препуне уличне ђубријере па остало смеће испада около, да постоје многе дивље депоније, да се многи ћошкови, травњаци, жардињере не чисте.
 
Treba postaviti pitanje koji je cilj naplate plastičnih kesa.

Kese na drveću su tu jer ih je vetar oduvao iz kontejnera, đubrijera i deponija (nije do besplatnih kesa)
Kese su najmanji procenat plastike u opticaju (flaše i pakovanja su mnogo veći izvor plastike) .

Jedina svrha je da ljudi postanu svesni koliko bespotrebno koristimo plastiku, ali onda se postavlja pitanje zašto je sve umotano u plastiku i zašto pijemo iz plastičnih flaša.

Naplata kesa je najjeftinij način da se neko proglasi ekologom i da se kaže da vodi brigu o zaštiti sredine.
 
Vec godinama odbijam kese za nekoliko artikla da uzmem ili da mi sami ubace u kesu. Kad vidim one penzose kad krenu da pakuju u 100 kesa pa onda u kolica... Uzas.

Lepo stave 20 din kesa, ko hoce neka kupuje, ko nece neka nosi od kuce i to je to.
 
Može i 20 din za kesu al onda lepo cene svih proizvoda da se smanje za 5%.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=532996#p532996:3oh7kbfy je napisao(la):
astrodule » Čet Apr 19, 2018 1:30 pm[/url]":3oh7kbfy]
Naplata kesa je najjeftinij način da se neko proglasi ekologom i da se kaže da vodi brigu o zaštiti sredine.
Upravo.
 
Kakve veze ima cena proizvoda i kese, i to sto nisi obezbedio kako ces da odneses sto si kupio?
 
Vrh