Šta je novo?

Reciklaža - Sortiranje otpada i nove tehnologije

Naravno da ima. U cenu svakog proizvoda u radnji uključena je i cena kese. Ako Delez Prepodobni hoće da počne da naplaćuje kese, onda lepo treba da izbaci onaj procenat iz svoje marže koji se odnosi na troškove pravljenja i izdavanja kesa. Neću da im plaćam XX dinara za kesu kroz kupovinu proizvoda pa još 2 dinara za samu kesu. Molim lepo.

Ionako su sad skoro zvenukli još jedno bezobrazno poskupljenje nekoliko namirnica.

Ako je njima stvarno stalo do prirode, neka pokažu to time što će izaći u susret onima koji ne kupuju i ne koriste plastične kese. Tako što će u objektima gde se kese naplaćuju smanjiti cene proizvoda. Eto, vrlo jednostavno. Ali naravno, to se nikad neće desiti. Jer profit.
 
Ако већ уводе наплату кеса а касније и пластичне амбалаже, што подржавам, битно је и како ће ове паре да се употребе. Пошто не знамо где ће кеса коју употребимо завршити, јер кад је бацимо у контејнер никад нисмо сигурни да ли ће је неки ветар одувати или чак са депоније, куповином сваке кесе учествујемо у загађењу. Дакле има смисла и да платимо, али само ако знамо да ће те паре отићи за деконтаминацију простора од пластике (једноставније речено чишћење путева, река, шума и слично од пластичног ђубрета).
Само кад се возите обратите пажњу, многи путеви у које спадају чаки и поједине градске улице су препуне ове "декорације". Типичан пример је Новосадски аутопут у Београду. Имам утисак да ниеј чишћен више од годину дана. Дакле ако се ове паре директно прелију у чишћење нашег окуружења, наплата кеса може итекако имати позитиван ефекат. Наравно ово никако не значи да треба одустати од кажњавања еколошки несавесних суграђана. Напротив и овај аспекат је потребно значајно унапредити тј увести модерну технологију (камере) пооштрити кажњавање и слично.
 
po meni je glupo naplacivati kese, kao sto su gore vec naveli, vecina kesa zapravo izleti sa deponija, pogotovo divljih

a sto se tice samog bacanja kesa konkretno kod mene u kuci bacamo svo djubre u te klasicne kese iz prodavnice, sto je naravno daleko bolje nego slobodno djubre u kontejnerima koje ce da se razleti na deponiji, a one velike crne su po meni mnogo neprakticnije za nosenje, i teze se ubacuju u one podzemne kontejnere

i zasto placati posebne kese za djubre ako smo ove kese vec platili, sto je objasnio @bender
 
Дефинитивно су проблем људи који бацају празне кесе да лете по ветру. Ја такође за смеће користим кесе из куповине, мање су запремине па се брже напуне смећем и раније бацају у контејнер, скоро свакодневно, те је мања могућност накупљања буба које привлачи смеће. Празну кесу ако морам да бацим, онда је прво пробушим а онда завежем у чвор.
 
Meni je tu najzanimljivije da se plastični otpad prodavao Kini, a Kina je odlučila da prestane da ga kupuje od Evrope. E sad, koliko u tom otpadu procentualno otpada na kese je podatak koji je teško saznati.
 
Pompu dizu svi i rts i ministar trivan delez kaze da se 3 puta smanjila potrosnja kesa od uvodjenja naplate
Kazu da su male tanke najgore i da njih treba prve izbaciti
 
ma i ono sto je bilo nedavno pronalazenje nekih divljih hemijskih otpada il tako nesto, to je 100% bila neka sema, kako odjednom da nadju nekoliko otpada? sigurno su znali od ranije gde se sta nalazi al sad im nekako odgovara a to pitaj Boga kako
 
Ne razumem čemu talasanje i spinovanje na ovoj temi i ovom forumu oko plastičnih kesa pobogu! Zlo su i treba ih zabraniti. Tačka.

Verujte mi, preći će svima u naviku da nose svoju kesu. Ja uvek imam jednu platnenu, lepo je okačim na bicikl kada je puna, a kada nije, uvek stoji u rancu. Eventualno ako je nemam pri sebi, kupim je na kasi. Te što se mogu kupiti na kasi su mnogo bolje od onih ranijih besplatnih, neće se raspasti ni posle stote upotrebe. Te su 5 penija čini mi se, ali uvek može da se kupi i "bag for life", one baš baš čvrste, nešto poput Ikeinih kesa. Ne znam tačno koliko su te, nekoliko funti.

Ima nekoliko izuzetka kada vam kesu moraju dati besplatno. Nisam siguran, ali u pitanju je neka kombinacija, tipa ukoliko kupite svežu ribu i sveže meso (ne upakovane) ili pekarski proizvod zajedno, ili tako nešto slično. Ne mislim na jako tanku plastičnu kesu u koju će vam mesar zapakovati to meso (naravno da vam neće dati sirovo meso u ruke), nego kesu na kasi.

Što se tiče voća i povrća koje već nije upakovano ili u ambalažu ili u vrećice, pored njih uvek stoje plastične kesice - jako tanke, bez ručku, kao one za zamrzivač. Besplatne su.

Radnje kao Whole Foods koriste papirne kese, ali isto ih naplaćuju. I jedne i druge naravno imaju brend prodavnice na sebi (digresija, čitam komentare na B92, neki se žale da ako se kese naplaćuju treba da budu bez reklame, smejurija).

Što se tiče online kupovine hrane i dostave na adresu, uvek može da se odabere opcija bez kesa ili sa kesama. Ukoliko kupite bez, radnik će vam doneti svu robu u onim velikim plastičnim kutijama, i onda ćete vi jedan po jedan artikal da vadite i stavljate na pod u hodniku, jer će tu da stavi kutiju na pod a na vama je da preuzmete robu. Iskreno, ja to ne radim, jer me bole leđa od savijanja (radniku ne dozvoljavam u kuhinju jer bi morao da se izuje).

Međutim, ukoliko naručite dostavu sa kesama, radniku možete da date sve kese od prethodne kupovine, od bilo koje kompanije, ne samo njihove (Ocado, Sainsbury's, Tesco, ...), pa oni to recikliraju.

Kese se naplaćuju, čini mi se, i pri kupovini odeće (H&M, Gap i slično), kao i u radnjama na ćošku (newsagents, corner shop, iliti londonskoj verziji kioska, kojih inače nema u Londonu).

Što se tiče korišćenja tih kesa kao kesa za đubre, zavisi od toga gde živite. Ukoliko ste u kući, ili stanu u kući, morate sve reciklirati. Kada se plastika, papir i staklo baca, ne morate kesu uopšte da koristite, samo otpad tako bacite u svoju kantu koju jednom nedeljno stavite na ulicu da pokupe. Otpad koji ne može da se reciklira, opet, ukoliko živite u kući, mora da se pakuje u one velike crne kese. Đubretari obično neće pokupiti više manjih, običnih kesa sa đubretom, a dobićete i pismo šta ste pogrešno uradili.

Ukoliko živite u zgradi gde postoji zajednička prostorija sa đubretom - lakše je i otpad za reciklažu spakovati u velike kese (bele, ili druge boje, koje opštine dele besplatno). Pošto sav ostali otpad ide u gomilu, e taj možete pakovati u te obične kese iz prodavnice.

Ukoliko reciklirate bio otpad, ostatke od hrane, za to opet moraju posebne kese da se koriste. Recikliranje bio otpada je opciono, i nemaju sve opštine kapacitet za to.

Kao što se vidi iz gore navedenog, postoji samo jedan primer gde te kese iz kupovine uopšte i mogu da se koriste za đubre - uglavnom su one đubre. Da, Beograd je drugačije organizovan, tamo postoje kante na ulici, dok u Londonu ne, svaka zgrada ili kuća ima svoje. Treba naći načina da se đubre odlaže iz stana do te javne kante na ulici.

E sad, naravno, ko hoće da hejtuje, može - na primer, ovde brokoli dolazi posebno upakovan u svoju plastičnu kesu, svaka glavica kupusa ili sličnog takođe, VB je nanny state (od sledeće godine se zabranjuju štapić za uši i slamke), itd itd... Da, naplaćivati kese nije jedino rešenje, ali je pomak u dobrom pravcu.
 
@Zombieboy да се не лажемо, Лондон и неке друге европске престонице су отприлике, без претеривања, што се тиче рециклаже и система одношења ђубрета цео век испред БГ. Мада морам признати да ми се у Лондону не свиђа када се шеташ а оно у сваком дворишту гомиле ђубрета. Јесте то све сложено и сортирано али опет, било би лепше да на постоје наменски контејнери као у већини држава за групу објеката а не у сваком дворишту.
 
Jesu i nisu. U Beogradu može da se vrati staklena ambalaža u prodavnicu, ovde ne može. Nemaju ni one mašine za ambalažu što postoje u Nemačkoj na primer, koje vrate novac po flaši.

Samo treba kopirati ono što se može i prilagoditi ono što je ograničeno drugim stvarima. Plastične kese je bar jednostavno zabraniti, to je bar već nešto.
 
Ja ću opet da se vratim na srž problema, i ako treba ponavljaću to sve dok svi ne apsolviramo. Dakle, kako kese postaju problem za prirodu? Na dva načina: 1) kada ih neko baci van propisanog mesta, pa ih vetar raznese i 2) kada ih Gradska čistoća istovari na deponiji, ali umesto da ih pošalje na reciklažu, ili da ih zatrpa adekvatno, ona ih samo ostavi tako pa ih vetar raznese dalje.

Znači, u oba slučaja, do zagađenja kesama dolazi zato što neko, bilo to neki ljudi, ili komunalna preduzeća, odlažu kese na nepropisan način. Imajući to u vidu, ja pitam opet, zašto treba svi da plaćamo i ispaštamo za nemar drugih ljudi? Zašto mi koji odgovorno rukujemo kesama treba da plaćamo više, ili da se je*********vamo sa cegerima, kantama i novinama (gnušam se samo od pomisli na kantu za smeće obloženu novinama, pogotovu leti) zato što deo društva i pojedina preduzeća neće sebe da dovedu u red?

Reći da treba zabraniti proizvodnju i upotrebu kesa zato što ih nekolicina nemarno koristi je kao kad bi rekli da treba zabraniti upotrebu i proizvodnju alkohola zato što postoje ljudi koji ga zloupotrebljavaju. Ma nije nego. Ako je cilj svega ovoga smanjenje zagađenja, onda treba kažnjavati zagađivače. Ne sve od reda. Kažnjavati sve redom zato što se određen broj ljudi ponašaju kao majmuni je kao kad bi država uvela još jedan porez vozačima zato što njih 5000 svake godine izbegne putarine. (mada ne sumnjam da i tako nešto već postoji u planu, ali to ne menja činjenicu da je imbecilno i licemerno). Dakle opet, ako je cilj kažnjavanje bahatosti - onda kažnjavajte bahate. Normalne ostvite na miru.

Ukoliko živite u zgradi gde postoji zajednička prostorija sa đubretom
Što u Srbiji postoji tek u svakoj pedesetoj zgradi...
lakše je i otpad za reciklažu spakovati u velike kese (bele, ili druge boje, koje opštine dele besplatno). Pošto sav ostali otpad ide u gomilu, e taj možete pakovati u te obične kese iz prodavnice.
Ček ček ček... ja kad bacim svoj otpad u plastičnu kesu to je zlo, a kad svi bacamo otpad, prvo u svoje kese, a onda u te velike... to je ok? Znači proces u kome učestvuju 1 mala kesa i 1 velika debela je bolja od procesa u kome učestvuje samo jedna mala? Kako?

A što se tiče spinovanja, pa jedini koji spinuju su pojedini mediji (prvenstveno Politika) i Delez, koje je do malopre bolelo uvo za ekologiju i kese a odjednom postadoše hardcore ekolozi. Do te mere da su za svega 3 dana naštancovali čak 4 vrlo subjektivna i sugestivna teksta puna neistina i prenaduvanih tvrdnji. Ne znam ja ko tu onda spinuje.

I za kraj, da opet napomenem: da je Delezu zaista stalo do prirode i ekologije, on bi u objektima gde se kese naplaćuju smanjio cene za onaj iznos koliko već naplaćuje radi troškova izrade i izdavanja kesa. Pošto to nije urađeno, jedini drugi zaključak koji sledi iz toga je da njih zabole za prirodu nego koriste priliku da sebe predstave kao anđele dok mlate još veći profit na već bezobrazno visoke cene i marže.
 
Apsolutno se slažem.

Plastika je odličan proizvod, ali zbog nemara nekih je na lošem glasu.

Da malo karikiram - i nuklearna energija je odlična, ali zbog nemara je opasna (isto važi i za dinamit i gomilu drugih stvari). Da ne odem sad u krajnost i kažem da treba ukinuti automobile zato što mnogo ljudi gine u njima.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=533403#p533403:oz3sq8e8 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 21 Apr 2018, 17:22[/url]":oz3sq8e8]
lakše je i otpad za reciklažu spakovati u velike kese (bele, ili druge boje, koje opštine dele besplatno). Pošto sav ostali otpad ide u gomilu, e taj možete pakovati u te obične kese iz prodavnice.

Ček ček ček... ja kad bacim svoj otpad u plastičnu kesu to je zlo, a kad svi bacamo otpad, prvo u svoje kese, a onda u te velike... to je ok? Znači proces u kome učestvuju 1 mala kesa i 1 velika debela je bolja od procesa u kome učestvuje samo jedna mala? Kako?

Možda sam pogrešno objasnio. Nikada ne idu manje kese u veće kese. Kući imaš kesu za recikliranje, nju ubaciš u veliku kantu jednom nedeljno. Ta velika kanta je kontejner, bez kese. Mada i ne moraš niti jednu kesu da koristiš ako ne želiš (za recikliranje) - možeš da iz kuće direktno da ubaciš u komunalni kontejner za recikliranje (ali onda nosiš praznu kantu nazad u stan). Nadam se da sam malo pojasnio. Ukratko, sve što se reciklira nije obavezno da ide u kesu uopšte. Po pravilu takođe se podrazumeva da je sve u gomili za recikliranje oprano bar vodom.

Obično đubre, koje se ne reciklira, isto ide u samo jednu veliku kesu koja se jednom nedeljno, a negde i jednom na svake dve nedelje, sakuplja. Te kese isto idu u kontejner u zgradama, ili se tako iznesu na ulicu.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=533403#p533403:oz3sq8e8 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 21 Apr 2018, 17:22[/url]":oz3sq8e8]
A što se tiče spinovanja, pa jedini koji spinuju su pojedini mediji (prvenstveno Politika) i Delez, koje je do malopre bolelo uvo za ekologiju i kese a odjednom postadoše hardcore ekolozi. Do te mere da su za svega 3 dana naštancovali čak 4 vrlo subjektivna i sugestivna teksta puna neistina i prenaduvanih tvrdnji. Ne znam ja ko tu onda spinuje.

I za kraj, da opet napomenem: da je Delezu zaista stalo do prirode i ekologije, on bi u objektima gde se kese naplaćuju smanjio cene za onaj iznos koliko već naplaćuje radi troškova izrade i izdavanja kesa. Pošto to nije urađeno, jedini drugi zaključak koji sledi iz toga je da njih zabole za prirodu nego koriste priliku da sebe predstave kao anđele dok mlate još veći profit na već bezobrazno visoke cene i marže.

U čemu je problem što novine forsiraju naplaćivanje? Zar to nije dobra stvar? Može svako do sutra da viče "ne zagađujem ja", ali realnost je da neko zagađuje i da rešenje postoji.

Da, kompanije od Fejzbuka do lokalnog časovničara igraju na kartu društvene odgovornosti, a zapravo, možeš misliti, jedino brinu o profitu. Žao mi je ako je to novost za tebe :mrgreen:
 
Taj model o kome ti pričaš u Srbiji postoji samo u pojedinim zgradama novogradnje, i to ako ima ko da ga održava. Inače toga nema. Svako sam pakuje svoje đubre i nosi ga do kontejnera koji je gotovo uvek na ulici, radi prilaska kamiona. I za takve stvari plastične kese jesu najbolje od svih, jer su lagane a ne propuštaju tečnosti, kojih gotovo uvek ima u svakom tovaru đubreta koje domaćinstvo napravi.

Što se tiče toga da svaka firma brine o profitu nije to novost za mene ali mi ide na onu stvar kad neko kome su samo dolari na umu pokušava da mi proda priču kako je on u stvari Gandi. Takvi od mene uvek dobiju samo prstić pred facu. Više poštovanja imam prema onome ko je prevarant/ muljator/ hohštapler/ izrabljivač ali ne krije to nego prema onima koji to jesu a kriju se iza slatkih pričica i laži. Pogotovu u ovom slučaju gde neko koristi ekologiju da bi sebi povećao profit. Naravno da to nije ništa novo, al onda nek se ne čude kad ih ljudi oteraju u pm.
 
Bender, to sam sve rekao - da sistem ne može da se kopira sto posto, jer je odnošenje smeća drugačije organizovano. Zato i pišem na ovom forumu, prenosim iskustvo, jer možda neko pametniji i kome je stalo smisli bolji sistem od postojećeg koji može da se upotrebi u Beogradu.
 
Alternative koje mogu odmah da nabrojim bez mnogo razmišljanja:

1. dizanje svesti o posledicama nepropisnog bacanja i gomilanja otpada - škole, kampanje, opomene, tekstovi...
2. recikliranje - ne pričam samo o postavljanju kontejnera, nego i o tome da se naša preduzeća više iscimaju i počnu da prerađuju još više vrsta otpada i na još više lokacija širom Srbije
3. neki programi kaucije ili nešto na tu foru
4. forsiranje proizvodnje kesa koje su istinski biorazgradive, i stroga kontrola njihovih proizvođača
5. Drakonske kazne za one koji svesno zagađuju. U kontekstu preduzeća, to bi značilo da dobije kaznu ako ne zatrpava otpad adekvatno nego mu 1/3 kesa odleti s deponije dok se ono seti da nanese sledeći sloj. U kontekstu pojedinaca to bi značilo da onaj koga vlasti uhvate u zagađivanju smesta plaća kaznu. Pa posle 1000 slučajeva, i prosečni Srbin bi dobro razmislio dal će da baci kesu gde stigne ili će da se iscima do kante. Naravno ovo ne bi radilo na selu gde nema policije na svakom koraku. Ali bi bar donekle pomoglo time što bi smanjilo zagađenje u gradovima. U Srbiji po gradovima beše ima par hiljada komunalaca i još toliko inspektora, a uglavnom ništa ne rade? Odlično. Eto im nove zanimacije. Nek rade nešto za promenu. Nek kažnjavaju one koji ostavljaju smeće i otpad za sobom.

I ako baš ništa ne pomogne, kao ''last resort'' meru bih predložio varijantu gde bi obične plastične kese bile potpuno izbačene iz opticaja, ali uz to da svi trgovinski objekti u zemlji dobiju obavezu da za svaku kupljenu papirnu kesu ili platneni ceger (za nošenje kupljene robe), daju i po jednu biorazgradivu kesu za đubre. Tako da se, gde god je moguće, koriste isključivo papir ili platno. A za đubre, gde je platno preskupo da se baca svakog dana (a bilo bi štetno i po prirodu) a papir nepratičan (zbog curenja i cepanja) da se u te svrhe dozvoli plastika, ali ta koja će se razgraditi.
Tako bi se ljudi demotivisali da koriste plastiku za transportne svrhe a motivisali da koriste biorazgradive kese u svrhe odnošenja đubreta.

Eto to je par stvari koje su meni kao laiku odmah pale na pamet. Verovatno ima još što šta od alternativa.
 
Nema opšte reciklaže bez sitematičnog sortiranja i jasne organizacije

Bilo koja prodavnica se snabdeva dostavnim vozilima a ista vozila se vracaju prazna
Zašto prazna ?
Ko god ima prodavnicu mora i da ima magacin i uvesti stavku da pola magacina mora da bude za iskorišcene stvari
Prodavnica mora da primi robu od gradjana iste vrste koju i prodaje
a i za to dobija neki novac ili neki procenat za pribavljanje novo kupljene stvari
naravno i prodavnica u sistemu otkupa - mreže, ima neki procenat koristi od sakupljanja
Ko donosi i prodaje- snabdebeva novim stvarima , mora imati obavezu da prima i odnosi stare stvari iste vrste
kako u malo prodaji tako i u sistemima veleprodaje

to je jedini ozbiljan pristup reciklaži
vozila se ne vracaju prazna po dostavi nove robe , vec budu puna stare robe a potrošnja goriva je ista
a magacini 110 % iskorisceni, sve to za iste pare,
gotovo da nema dodatnih troškova i ulaganja

To je teško naterati trgovce i njihovu mrežu ali nije ni nemoguce donošenjem samo jednog propisa

Naravno
po uvodjenju prošlo bi neko vreme dok se ne izbalansira promet novog i starog
te bi imali više stare nego nove robe po magacinu ali tako mora dok se ne postigne balans

Ovako sada sve je dobra volja i zezanje samo na gradjanima , ima troškova i nema, niti ce biti vecih rezultata
:sesir:
 
boca-ica, odlična ideja, ali kako izvesti da ljudi donose svoju praznu ambalažu nazad u istu prodavnicu gde su je kupili? Inače verujem da se princip već primenjuje za robu koja je istekla i sličnu.

Ono što jeste moguće u VB je tražiti da se roba koja se prodaje upakovana, izvadi iz pakovanja i tako vam se proda. Ja lično nisam nikada to uradio, ali moj partner jeste.

Evo iskustvo nekog drugog je ovde opisano - https://www.countryliving.com/uk/homes- ... permarket/

Bender, ceni se vaše mišljenje, ali zaista, prvo ste protiv spinovanja u medijima, a potom to navodite kao prvu stavku o podizanju svesti o ekologiji putem medija. Na stranu što ste ponovili od reči do reči ono što sam ja već napisao o pronalasku modela koji funkcioniše u Srbiji (kese od stana do kontejnera na ulici).
 
Magarecih primera bezbroj
evo jednog

Kad god se kupi nešto od bele tehniken donesu kamionom ispred vrata ,
otpakuje se da se vidi da nema oštecenja, i potpiše se dostavnica

Naravno da mogu u kamion i da stave uklonjen najlon, karton i prateci ne mali stiropor
ali jok
Ostave sve to u kuci :evil:
da se kupac muči i trlja glavu šta da radi sa ambalažom te mora da napuni kontejner te ga svi posle psuju
što ,,jednim potezom ,, ga napuni te za ostale nema mesta

,,Momci,, sa kamionom otišli i to sa upražnjenim mestom od tog komada bele tehnike
umesto da ambalažni reciklažni materijal ponesu ..... rasipnici odoše :shock:

Od tog reciklažnog materija i njihova firma bi mogla i da ima i dodatni neki dinarćić koj može da se iskoristi
a da su pametni
da još i pitaju kupca da ponesu i stari aparat ako mu ne treba više .... baš ih briga nije propisano

Magarece rasipanje recilažnog resursa , pravljenje štete kupcu, svojoj firmi i ekologiji

ili primer
kad god kupim bateriju u trafici , zašto trafike ne bi sakupljala i stare baterije od kupaca
nego mora da bacamo u kontejner a izuzetno su te stare baterije opasne po ekologiju

ili primer...... ma mogu do sutra da navodim...

Problem je sto na vrhu lestvice nadležnih, koj imaju zakonodavnu moc,
čine da su im samo puna usta priče
a konkretnih i logičnih rešenja ne propisuju
osim
kad mogu da se debelo ,,omaste,,
kao sa onim krematorijumom što ce da ga prave na Vinčanskoj deponiji
jelte ko bajagi a puni još otrovniji filteri krematorijuma ce sami od sebe da nestanu
ma bitna je provizija i fensi ideja ... a di ce sa posle sa filterima ....pojma nemaju :lol: :lool: :lol:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=533431#p533431:2ch9veco je napisao(la):
Zombieboy » Sub Apr 21, 2018 9:24 pm[/url]":2ch9veco]
Bender, ceni se vaše mišljenje, ali zaista, prvo ste protiv spinovanja u medijima, a potom to navodite kao prvu stavku o podizanju svesti o ekologiji putem medija. Na stranu što ste ponovili od reči do reči ono što sam ja već napisao o pronalasku modela koji funkcioniše u Srbiji (kese od stana do kontejnera na ulici).
Jedno je dizanje svesti o nemarnom korišćenju i bacanju kesa a drugo je kampanjsko štancovanje sugestivnih tekstova koji imaju za cilj opravdavanje Delezovog licemerja i usađivanje ideje da kese treba u potpunosti zabraniti.

Što se tiče ovog drugog, suštinska razlika između mog i tvog stava, koliko sam razumeo, je što si ti za potpunu zabranu plastičnih kesa, dok sam ja za to da se ostave u upotrebi ali da se kažnjavaju oni koji ih nesavesno koriste, odnosno da se ljudi motivišu da ih odgovorno upotrebljavaju.
 
Ah, opet se nismo razumeli - ja uopšte nisam za potpunu zabranu. Mislim da sve što bi se uradilo tako naglo, bilo gde, samo bi prouzrokovalo neke druge probleme. Samo bre malo da se smanji entuzijazam kasirki u Srbiji kada krenu po tri kese jednu u drugu da stavljaju :D
 
Не разумем зашто је проблем да се на сваком месту где постоји 2-3 контејнера један офарба у посебну боју и да се ту одлаже мешовити амбалажни/рециклажни отпад.
 
Moglo bi i djabe kesa ako doneses 5-10 starih
I tako se pride dobija ta najskuplja stavka sortiranja resursa
a na ovaj nacin ucestvuju SVI akteri u obrnutim lancu nabavke tih kesa.

Al opet je stvar u propisivanju od internog pa do najvisljeg propisa

A tu nema provizije pa ih zabole uvo da propisu proceduru, koja vodi do samog proizvodjaca kome itekako treba taj materijal
 
Vrh