Šta je novo?

Reciklaža - Sortiranje otpada i nove tehnologije

Pričalo se o tome ovde ranije.
Samo 10% plastike na svetu se reciklira.


Rešenje, za sada, treba tražiti u onim bakterijama što "jedu" odnosno razgrađuju plastiku.


Naravno, umesto toga će vlasti i korporacije da nastave da donose bemislene regulative i namete koji ništa neće pomagati planeti, ali će da pune njihove budžete i džepove.
 
Управо због тога што је рециклажа пластике лаж ме интересује, колико би било смислено да се приступи овом проблему тако што би се

1. Успоставила потпуна рециклажа стакла у земљи
2. Све више доносили закони којима се пластична амбалажа замењује стакленом где год је могуће
3. Спалионице попут Винче градиле и служиле првенствено за спаљивање пластике

Јесте да спаљивање пластике није идеално јер му дође фосилно гориво али тиме се бар решавамо проблема микропластике која настаје разградњом исте. Уз истовремено потискивање пластике и спаљивање онога што мора да остане пластично, да ли би могли бар да се решимо тог проблема на колико-толико ефективан начин?

Јер у принципу, пластика и јесте највећи део проблематичног, трајног отпада које не можемо да рециклирамо и који не пропада сам од себе попут органског. Делује ми као неко применљиво решење за Србију да се спроведе у наредних 30ак година
 
Za početak bi svi proizvodi sa zamenjenim ambalažama (staklenim umesto plastičnim) u svetu bile skuplje za 200% a u Srbistanu za oko 400%.

U Engleskoj su neki aktivisti nešto digli prašinu oko toga nedavno, hoće da se izbaci plastika a da se uvedu alternativne ambalaže umesto toga. Ne kapiraju mukice da će zato špagete, njoke, mlečne proizvode, meso... plaćati duplo više nego sa plastičnim pakovanjima. Oni misle da će spasavanje planete i zdravlja ljudi da ide tako što se natera UK vlada da zabrani plastične ambalaže, onda proizvođači pređu na alternative, i cene ostanu iste, a profiti proizvođača i preprodavaca se umanje za onoliko koliko je potrebno. Oće, zabole ih baš. U realnosti, oni će želeti da zadrže iste profite, a samo će da razvale nove cene za skuplje i komplikovanije ambalaže od papira, stakla i metala. I to na kraju niko (od kmetova) neće hteti da kupuje, jer su cene hrane već bolesno visoke na globalnom nivou. Tako da nema od toga ništa.
 
Poslednja izmena:
Zamena plastičnih ambalaža je realno, ali je problem što se ne mogu baš svi proizvodi, koji se inače pakuju u plastiku, onda pakovati i u nešto drugo, tipa karton.
Eto špagete i ostale paste, Barila ih pakuje sad u kartonu, bez onog prozorčeta. I to je "napredak". Ali to nije problem za takvu vrstu namirnice, jer ona sama po sebi može jako dugo da stoji, pa i otvorena, i neće doći do promena. Ali na primer kornfleks, isto se pakuje u kartonskoj kutiji, ali onda je sam kornfleks u velikoj plastičnoj kesi - jer izlaganje vazduhu će brzo promeniti proizvod. Zato ne postoji tek tako univerzalno rešenje kojim će se zameniti sve plastične ambalaže.

Zato se plastični otpad mora smanjiti, zameniti gde može i uvesti zaista pravu obavezu reciklaže plastike. Ali, vidimo i da je sve do sada samo tako lepo bilo na papiru.
 
Čitao sam negde nešto za te kutije špageta, ako se dobro sećam, izbacili su plastični prozor jer su skontali da nema uticaja na prodaju, a ne zato što su se zabrinuli za plastični otpad.

Dokle god na svetu postoji Resin simbol koji je napravljen tako da obmanjuje potrošače i liči na Recycle simbol, dokle god petrohemijska industrija ima svoje lobiste i zakone, i dokle god se pod Green washing-om nešto naplaćuje skuplje "u ime ekologije" a taj koji naplaćuje ne daje ni dinara u ekologiju (npr Delez) sve te priče o izbacivanju plastike ili omasovljavanju njene reciklaže, ne piju vodu.

Zato bih ja na mestu vlada i retkih bogatša i kompanija koje zapravo žele dobro svetu, pre ulagao u razvijanje bakterija koje će sve to da razlažu, nego u petljavine sa novim ambalažama koje će profiteri ionako masno da naplate, a opet će da nastave da ne rade ništa za ekologiju.
 
Čitao sam negde nešto za te kutije špageta, ako se dobro sećam, izbacili su plastični prozor jer su skontali da nema uticaja na prodaju, a ne zato što su se zabrinuli za plastični otpad.
Nije mi bila poenta u tome zbog čega je sklonjen taj prozorčić, nego u tome da proizvodi kao špagete mogu u bilo kakvoj ambalaži da se nalaze.

Za sve ostalo se slažem, ogroman je greenwashing i lažna svest o ekologiji, a to je glavni marketing trenutno. Ne bih da povlačim još jednu temu, ali to je isto kao i plaćanje CO2 kompenzacije, ili još gore, sertifikata o CO2 neutralnosti. To je radio moj prethodni poslodavac, plaća taksu samo kako bi na svojim štampanim proizvodima i na reklamama mogli da se hvalimo da smo CO2 neutralni - jer u pozadini plaćaš kompenzaciju za to koliko proizvodiš CO2. Mušterije to vide, kao wow, a ovamo trošimo gomilu papira i mastila i struje za štampanje. Jer ono, CO2 je u fazonu da nestane ako čuje da je za njega plaćena kompenzacija 🤡
 
Vrh