Šta je novo?

Reciklaža - Sortiranje otpada i nove tehnologije

Pa onaj koji razlupa beograd put sigurno i kad neki projekat stranci placaju za ostale firme neznam
 
Pa onaj koji razlupa beograd put sigurno i kad neki projekat stranci placaju za ostale firme neznam
 
Konkretno gde su zavrsili pomocni stubovi mosta na Adi ?
Bilo bi lepo da se leva Dunavska obala oko mostova polako utvrdjuje za buduci kej oko mostova upravo starim izlupanim besplatnim betonom bar da zapocnemo , pa ce se jednom i uraditi kej

Kad smo kod ponovne upotrebe odbacenih stvari kao vid reciklaze

negde na BBu sam procitao odlican predlog, da se stari zeleznicki pragovi iskoriste
kao zastitni stubici zelenih povrsina :)
Naravno ne centralnih parkova vec velikih perifernih zelenih povrsina (duz puteva)
 
U Beogradu postoje 39 reciklažnih ostrva gde možete ostaviti otpad za reciklažu i to 3 vrste : PET ambalaža, papir i metal. Lokacije su podeljene na opštine :

STARI GRAD


Tadeuška Košćuška 86
Autobuska okretnica kod SC 'Milan-Gale Muškatirovic'

Kod Nebojšine kule - Staklo, PET i MET

ZVEZDARA


Ugao Veljka Dugoševića i Pančine
SC 'Zvezdara'
TC 'Ustanička'

PALILULA


Ugao Ilije Garašanina i Karnedžijeve
Autobuski terminal 'Bogoslovija'
Autobuska okretnica linije 48 'Klanički kej'

VRAČAR


Ugao Nebojšine i Braničevske
Vojislava Ilića (između D.Kiše i V. Tomanovića)
Ugao Jućnog bulevara i Grčića Milenka
Ugao Velimira Todorovića i Tome Maksimovića

VOŽDOVAC


Vojislava Ilića 86
Meštrovićeva 19
Crnotravska 13
Ustanička 12

SAVSKI VENAC


Ljutice Bogdana 2
Stevana Filipovića
Ugao Sime Lozanića i Boška Petrovića
Vojvode Mišića 25
Aleksandra Stambolickog 24 (obdanište)

ČUKARICA


Ugao Gogoljeve i Vinodolske
Ugao Požeške i Miroslava Vlaića
Petra Martinovića - drugi broj of Kneza Višeslava
Crveno barjakče - kod prozivnog mesta JKP 'GČ'

RAKOVICA


Borska 34
Luke Vojvodića - preko puta broj 47
Vidikovački venac (kod restorana Kijevo)

NOVI BEOGRAD


Gandijeva 165
Proleterske solidarnosti 6
Jurija Gagarina 221
Jurija Gagarina 117

ZEMUN


Džona Kenedija (kod stanice za snabd. gorivom)
Goce Delčeva 2
Gornjogradska 42
Jovana Stoisavljevića 37
Marije Bursać 23
Prve pruge 31

Izvor: Ecoist
 
25. 11. 2012. 13:46h | Tanjug| foto: N. Marković-Ilustracija
Gradski kafići i restorani sakupljaju ambalažni otpad

U okviru akcije “Sekopak” kompanije “Odbaci loše navike”, kojoj se priključilo tridesetak kafića i restorana u Beogradu, do sada već sakupljeno 20 tona ambalažnog otpada, od čega najveći deo čini staklena ambalaža.

Direktor operacija u “Sekopaku”, vodećoj firmi u oblasti upravljanja ambalažnim otpadom u Srbiji, Ivana Pavlović, rekla je da je već nadmašena tonaža ukupno prikupljenog otpada za celu prošlu godinu, a da je akcija uključivanja beogradskih kafića i restorana dobar primer i za druge gradove Srbije.

- Počeli smo u Beogradu budući da je on najveći grad pa se u njemu i generišu najveće količine ambalaže i ambalažnog otpada. U septembru smo na lokacijama ugostiteljskih objekata postavili kante za odvojeno sakupljanje ambalažnog otpada - posebne za staklo, pa za plastiku, pa limenke... - objasnila je Pavlović.

Ideja sakupljanja ambalažnog otpada u ugostisteljskim objektima sprovedena je najpre u onima pored reka, jer se tu provodi najviše vremena tokom leta, a samim tim tu postoje i najveće količine ambalaže za otpad, dodala je Pavlović.

Kasnije je akcija proširena i na kafiće na Slaviji, u centru grada, ali i na drugim lokacijama.

Govoreći o sakupljanju i reciklaži ambalažnog otpada, Ivana Pavlović je rekla da je pojedine sredine u Srbiji imaju dobro razvijen sistem selekcije i odvojenog sakupljanja, a da je najvažnije da ta vrsta otpada ne završi na deponiji.

Dobri primeri takvih centara u kojima se otpad odlaže i razvrstava su Novi Sad, Jagodina, Subotica, Obrenovac, regionalna deponija Duboko kod Uziča...

Pavlović je podsetila da je na teritoriji Novog Sada postavljeno 8.000 seko-kanta u domaćinstvima za odvajanje reciklabilnog materijala koji se potom šalje na reciklažu, i da je odziv odličan - više od 70 odsto gradjana se uključilo u tu akciju.

- Pomaci postoje i u drugim sredinama, a komunalna preduzeća preuzela su obavezu da sve više uključe građanstvo. To je ozbiljan i veliki posao, građani se moraju priključiti i dati doprinos kako bi bilo efekata - objasnila je sagovornica Tanjuga.

Pavlović je rekla da će cilj „Sekopaka“ u narednoj godini biti da se pokrenute akcije nastave, kao i da se pažnja posveti edukativnim programima, kako bi građani prepoznali da ambalažu treba odložiti na pravo mesto i da ambalaža nije samo flaša, već i limenka od piva, tetrapak ambalaža od mleka, konzerva od tunjevine....

U okviru akcija „Sekopaka“ prošle godine sakupljeno je više od 20.000 tona ambalažanog otpada, a ove godine ta cifra dostignuta je već u septembru.

- Imajući to u vidu, očekujem da ćemo do kraja godine doći do nekih 25.000 tona sakupljenog ambalažnog otpada - rekla je Pavlović.

Ona je istakla da iako je za reciklažnu industriju ovo bila teška godina, nije bilo pada u sakupljačkim sistemima i da su komunalna preduzeća zabeležila porast u količinama sakupljenog otpada.

- Uvek može bolje, ali mora puno da se radi sa građanstvom, sa zaposlenima u
preduzećima, da bi se uopšte javnosti predočilo koji su naši benefiti i ciljevi - rekla je Pavlović.

Prosečno, svaki stanovnik Srbije dnevno “napravi” 0,76 kilograma otpada, što znači da četvoročlana porodica godišnje odbaci oko tonu, a primetno je da se u „modu“ u trgovinama vraćaju platnene kese i torbe kako se ne bi koristile plastične kese čija razgradnja traje godinama.

Kada je u pitanju sakupljanje i reciklaža drugih vrsta otpada, direktor kompanije “Božic i sinovi BiS Reciklazni centar” Nikola Egić rekao je da je porast pravilno zbrinutog električnog i elektronskog otpada znatno manji u odnosu na količine koje se generišu.

U Srbiji se godišnje sakupi oko 400 grama takvog otpada po stanovniku, a cilj je minimum četiri kilograma, koliko propisuju odredbe za pristupanje EU. Srbija se, kako je rekao, obavezala da do 2015. godine skupi prosečno bar polovinu toga.

Egić je rekao da je problem što ne postoji adekvatan sistem za prikupljanje elektro- otpada, odnosno organizovana sakupljačka mreža. On je naglasio da je veliki problem što je urušen finansijski sistem ukidanjem Fonda za zaštitu životne sredine, pa reciklerima nisu uplaćena sredstva -nadoknade, koja pod zakonskim aktima potiču od taksi koja plaćaju uvoznici elektronske i električne opreme i da zato neće moći da se ostvare planirani ciljevi.

Evidentan je i problem da zbog nedostatka novca određene opasne materije neće moći da budu izvežene, i tako u skladu sa zakonskom regulativom budu trajno bezbedno zbrinute, naveo je on.

Egić je rekao da se ipak nada da će taj problem biti brzo prevaziđen i da će reciklažna industrija nastaviti da funkcioniše bez većih problema.

2012 © - blic.rs
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/354810/Gradski-kafici-i-restorani-sakupljaju-ambalazni-otpad
 
^ Razlog više za prodaju JKP Gradska čistoća i poverivanje posla čišćenja grada privatnoj kompaniji KOJA ZNA ŠTA I KAKO RADI...
 
Poslovi ciscenja grada ne bi trebalo posmatrati tako jednostrano i jednostavno
bez duboke zakonske regulative i dobrog nadzora, sta sprecava ,,sitnog cistaca,, da ne pravilno ,,uklanja,, opasni otpad
o kome javnost ima slabo razvijeno interesovanje za nadzor i proveru, vec je dovoljna izjava ,, mi to radimo po propisu,,

Primer: medicinski otpad iz malih privatnih klinika a koje pripadnu maloj privatnoj kompaniji za ciscenje
hoce li pravilno i po skupoj tehnogiji biti unisten ili ce ga psi lutalice razvlaciti po nekim divljim deponijama
naravno tada vec bez mogucnosti ikakvog utvrdjivanja odakle i cijji je ?

Primer: Gradjevinski sut koj sadrzi azbest, vec sada je pitanje kako se postupa sa njim

Zbog ,,pohlepe,, za ogromnim kolicinama korisnog reciklaznog otpada
koj sada ,,monoplolisticki,, pripada JKP gradskoj cistoci
zaboravljamo da uz njega ide i opasan otpad kome male kompanije niisu dorasle
ni po interesovnju ni po ispunjenosti uslova niti po nj. finasiskim mogucnostima

Treba forsirati specijalizovane kompanije po vrstama reciklasnog otpada
a nikako ,,ukidati ,, JKP gradsku cistocu , koja vec ima svu organizaciju i kakave takve razradjene sisteme
 
За медицински отпад одавно постоје фирме које обављају посао одношења, стерилисања, паковања и одлагања смећа. Ништа није неправилно. Велика је контрола истих. Сви који се баве специфичном врстом отпада веома професионално раде тај посао.
 
Где да бацим проклете потрошене батерије?
 
Ne znam gde si ali imaš određene prodavnice koje su specijalizovane za prodaju baterija, tamo možeš dati stare baterije.

Pogledaj www.svebaterije.net

Послато са GT-N7100 користећи Тапаток 2
 
Poštena reciklaža upravo podrazumeva da prodavnice koje su i prodale robu
moraju da uz neku simoličnu nadoknadu da prime istu (ili njenu ambalažu) za recikliranje
ali to ne odogovara Muljazimu :lool:
 
i ja sam bacio baterije u svebaterije u Belvilu, pošto sam kupovao neke pa usput. Ali generalno nije baš zgodno da mora da se ide u malu radnju i kao evo doneo sam samo da bacim (ukoliko usput ne kupujem neke).
Ne znam sta je bilo sa onom pricom da ce biti kontejneri u najvecim Maksijima.
 
Obzirom da se najveci broj baterija i proda u supermarketima, morali bi da tu obezbede mesta za bacanje imajuci u vidu koliko iste zagadjuju, a vecina ljudi i ne zna gde da ih baci.
 
Колико сам ја видео, у већим Максијима и имају контејнери за батерије. Додуше, зависи од дела града. У Максију у Војводе Степе тај контејнер постоји поред излазних врата иза каса.
 
Код Ботаничке баште сам и не видех да има у Максију... питаћу их...
 
Nužnost sistema odvajanja i odvoženja otpada je sa stanovišta zaštite životne sredine nesporna, ali pitanje je da li je sadašnji sistem po kojem građani, tj. sami potrošači odvajaju otpad, održiv i u budućnosti. Već odavno postoje mašine koji mnogo efikasnije odvajaju otpad nego što to čine potrošači. Ostaje samo pitanje ko će u budućnosti biti „gazda“ tim robotima za odvajanje smeća: gradovi ili privatne firme.

Izvor http://www.dw.de/kakva-je-budu%C4%87nos ... a-16946810
 
Evo kako to rade Crnogorci, izgradivši najmoderniji reciklažni centar u ovom delu Evrope :D

trebjesa.jpg


recik1presa.jpg
 
Evo da podelim jednu pricu sa vama.
Pre par meseci, isao sam na blok nastavu u pogon Otpad na Adi huji. U neku ruku je bilo interesantno upoznati se sa radom tih ljudi, ali sto je vise prica odmicala, na kraju je ispalo da od recikliranja nema nista. Prvo, otpad koji se donosi tamo se prvo sortira, a zatim se balira ono sto moze-limenke, plastika, papir. Ostatak, kao sto su najloni, kese, tkanine i slicno se ne mogu balirati, a time i ne mogu reciklirati i veliki deo ostaje sa strane gde se kasnije odnosi na deponiju. Takodje, sve sto je doslo u dodir sa hranom i pice se ne sme balirati i reciklirati. Drugo, sam taj pogon uopste nije opremljen za reciklazu, vec sve one bale prodaju drugim preduzecima koji se bave time. Na kraju je ispalo da ne postoji nijedna gradska ili drzavna ustanova koja ce vrsiti pravu i krajnju reciklazu.
Zatim, smo posetili i Centar za reciklazu u Zelezniku. Oni se bave, takoreci suprotnim poslom, gde "recikliraju", tacnije prevode u sekundarne sirovine. Bave se preradom metala i metalnom preradjevinama, kucnim elektronskim uredjajima, rastavljanjem automobila i tako dalje. Kao i svaki centar, oni najpre sortiraju i uklanjaju ono "nepotrebno". Evo primer na automobilu. Najpre skidaju gume, elektroniku, akumulator i sve ono sto se ne moze reciklirati zajedno sa ostatkom automobila, kao i ono sto je potencijalno opasno i sadrzi teske metale. Zatim kompresuju i srediraju automobil da bi se usitnjeni metal kasnije "nabacio na gomilu". Gume stoje sa strane jer se one ne mogu reciklirati, kao i sve ono sto sadrzi gumu i teske metale. Slicno je i sa kucnim aparatima gde se isto odvaja ono sto se ne moze reciklirati. I opet isto, ni ovaj centar se ne bavi direkton reciklazom, vec sve sekundarne sirovine koje su dobili prodaju drugim preduzecima.
Pored svega onoga sto znamo, a to je nedovoljna edukacija stanovnistva, nepostojanje dovoljnog broja kontejnera za sortiranje otpada, kao i reciklaza "na crno", na kraju ispada da u Srbiji, ili Beogradu, uopste ne moze da se reciklira, vec se sav reciklazni materijal salje i prodaje, sto uopste nema nikakav ekoloski uticaj, gledajuci da se taj materijal transportuje.
P.S. Ja se izvinjavam na eventualnim greskama, pisem na telefonu. :)
 
Потврђујем, рециклажа је лепа реч. У неким озбиљним фирмама у којима се производи постоје поређани контејнери за све могуће материјале и један за мешовити, неодређени или комунални отпад. Марљиво се скупља, одваја, цео процес се контролише и лупају се пецке за непоштовање ове процедуре. После се сви испразне у једну велику кесу и на палети однесу на отпад. Поента је да је то интерна процедура, која се поштује у свим земљама где компанија ради, а у земљама где рециклаже нема, само је фарса за посетиоце.
 
Sadašnji jednosmeran put kojim u svaku kuću ulazi reciklažni otpad mora postati dvosmeran
tj. istim putem i nacinom da se vraca proizvodjaću

Pojednostavljen primer za papir - dnevne novine:
Za deset dnevnih pročitanih novina na kiosku mogu se dobiti jedne ,,sveže,, ili novac u toj vrednosti :)
Dostavljač novina tako i tako svakodnevno prelazi isti put dostavljajuci ,,sveže,, te može vratiti nazad i te ,,bajate,,
Skladišta više nisu puna kao nekada , te u nj. ima dovoljno mesta da sačekaju isporuku ogromnih rolni iz fabrike papira
te ni oni ne bi se vracali prazni, vec bi bili puni jeftine ,,sirovine,, za naredni krug proizvodnje. . .

Jednostavan princip ,,Reciklažni otpad gde smo nabavili tu ga i vracamo,,
glavna prepreka su trgovci koj žele samo nabavka-prodaja =laka zarada
te izbegavaju da prihvate dvosmerni put nabavka-prodaja-povracaj otpada=poštena zarada

Edit
Blagodeti dvosmernog puta vec sada koristimo i kod nas u Bgd
Dobar primer je u apotekama gde vracamo bajate lekove . . . .
 
Mislim da se sistem prodaje odnosno nase potrosacko drustvo mora korenito menjati, a u nekim stvarima vracati i u proslost.
Dok su postojale kaucije za flase a flase bile staklene nije bilo problema sa plasticnom ambalazom od flasa, koja se inace pojavljuju na svakom snimku u kome se prikazuje unistena priroda. Resenje bi mozda bilo da se uvede kaucija i na plasticne boce. Ako npr koka kola od 1.5 litar kosta 100 din, nek kosta 150, ali kada doneses flasu, platis, 100. Ako nije dovoljno 100, onda nek kosta 200. Dok nisu postojale plasticne kese, odnosno nisu bile tako jeftine, i nisu se delile na tone po prodavnicama, niste mogli skoro nigde ni da vidite plasticnu kesu u prirodi, a svi smo isli u kupovinu. Nosili smo cegere, torbe...
Sami proizvodi se radi marketinga farbaju u toksicne boje, pakuju u pakovanja ciji je cilj da budu atraktivna a ne jedino-iskljucivo podredjena reciklazi,
Kada to budemo prelomili i ostalo ce lakse ici.
 
Slicno tome je bio jedan kratki film na Green festu prethodne godine. Trenutno je u svetu taj "otvoreni lanac" gde se uzimaju resursi iz prirode, preradjuju, dobijaju se proizvodi, stanovnistvo kupuje i na kraju se taj otpad samo baci. Dok bi "zatvoreni lanac" bio i sa recikliranjem gde bi se ponovo dobili isti proizvodi ili nesto drugo od istog materijala, kao i vracanje resursa prirodi (na svako poseceno drvo se sade nova stabla i slicno).
Ako nekog zanima, vrlo zanimljivi filmovi, mozda dosadi od price, ali je poucno. U pitanju su poslednja tri filma, The story of... A ono o cemu sam govorio je ovaj prvi, The story of stuff.
 
Uvodjenje ,,dvosmernog puta,, treba dovesti u žižu interesovanja

Inace sva dr. priča je mlacenje prazne slame i održavanje ,,status kvo-a,,
za povlšćene pojednice koj skupljaju kajmak a mrve udeljuju ,,skupljačima,,
 
Vrh