Рециклажа на белгијски начин
[quotе]Свакодневно разврставање при одлагању смећа у кесе различитих боја је законска обавеза грађана Брисела, где се рециклира 90 одсто амбалаже. У Србији смеће углавном завршава на депонијама, што у ЕУ сматрају еколошки и финансијски неодрживим.
Сваки становник Европе дневно баци око килограм и по смећа, односно више од пола тоне годишње. У Србији, стотине хиљада тона смећа и даље завршава на депонијама, а значајне рециклаже готово да нема, што је еколошки и финансијски неодрживо.
Изјаве Гаеле Јансенс, радника чистоће и Јурија Слуцког
У Бриселу се рециклира 90 одсто амбалаже, а свакодневно разврставање при одлагању смећа законска је обавеза свих грађана.
Понедељак увече је време када на улицу треба избацити смеће. У Бриселу није у питању једна већ три различите кесе са смећем.
То важи и за породицу Јансенс.
"Ми разврставамо смеће у три кесе које имамо у кући. Ту су жуте кесе за папир, картон и новине. Плаве кесе су за амбалажу од пластике и метала, флаше од млека и лименке. Беле кесе су за све остало", каже Гаела Јансенс.
Од јануара 2010. године сортирање смећа је обавезно за грађане Брисела.
На улицу се може изнети само смеће које је спремно за даљу обраду. Следећег јутра кесе односи камион за селективно прикупљање. На једну страну иду папир и картон, на другу амабалажа.
Осим ако у кесама радници не нађу нешто што не треба. Радник градске чистоће у Бриселу каже да се дешава да грађани не разврставају смеће.
Сваки грађанин одлаже бар четири врсте отпада: стакло, метал, пластику и папир. Резултат годину дана касније показује да је удео смећа које се рециклира порастао за 25 одсто.
Разврставање смећа завршава се у центру за тријажу, где се прецизно раздвајају материјали.
Метална, стаклена, амбалажа, папир, пластичне флаше, па чак и одећа настају од рециклираног материјала.
"Не можемо да оставимо амбалажу или је бацамо на депоније. То је незмисливо расипање материјала. Сва та амбалажа је материјал од које могу настати нови производи", каже Јури Слуцки из организације Фостплус.
Сваки Европљанин произведе око 1,5 килограм смећа дневно или више од пола тоне годишње.
У Бриселу се сада рециклира 35 одсто укупног смећа. ЕУ је поставила циљ 50 одсто до 2020. године - време je за садашње и будуће чланице да почну припреме.[/quotе]
Izvor: RTS
Link:
http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/2/Свет/838560/Рециклажа+на+белгијски+начин.html