Нисам знао где другде да поставим ово
Grejaćemo se na komunalni otpad
„Gradska čistoća“ planira da na deponiji „Vinča“ gradi postrojenje za spaljivanje otpada koje će proizvoditi toplotnu i električnu energiju. U toku je izrada studije izvodljivosti, a spalionica otpada trebalo bi da bude izgrađena u narednih nekoliko godina.
Spalionica otpada biće izgrađena na deponiji "Vinča"
U „Čistoći“ objašnjavaju da bi u tom postrojenju spaljivali polovinu otpada koji se prikupi. Kako navode, električna i toplotna energija koja bi se tako proizvodila, delom bi se koristila za sopstvene potrebe, a deo bi odlazio u distributivnu mrežu iz koje bi moglo da se snabde najviše 35.000 domaćinstava električnom, a oko 100.000 toplotnom energijom.
-Spaljivaće se deo komunalnog otpada koji je organskog porekla. Neće se spaljivati ono što može da se reciklira, kao ni opasan otpad. Izgradnjom spalionice deponija “Vinča”, inače jedina legalna u gradu, neće biti zatvorena jer će se tu i dalje odlagati deo otpada. Ta deponija, koja zauzima 70 hektara, sada ima kapacitet za odlaganje smeća za narednih 20 godina, ali će izgradnjom spalionice ona biti u upotrebi znatno duže - navodi Aleksandar Stamenković, direktor “Čistoće”.
Inače, izgradnja ovakvog postrojenja predviđena je Lokalnim planom upravljanja otpadom gradskog Sekretarijata za zaštitu živodne sredine. U “Čistoći” navode da u tom Planu stoji da bi ova investicija mogla da košta oko 6,5 milijardi dinara, ali kažu da taj iznos treba uzeti sa rezervom, jer to pre svega zavisi od vrste tehnologije koja će se primenjivati.
Ono što je sigurno, kažu u tom preduzeću, spalionica će imati savremenu
tehnologiju i ispuniće najviše ekološke standarde Evropske unije.
-Neće biti opasna po životnu sredinu, jer će svi gasovi bili kontrolisani i prolazili bi kroz proces filtriranja. Pepeo koji je opasan deponovaće se u specijalne kontejnere - ističe Stamenković.
U gardskoj Upravi za energetiku kažu da bi izgradnja takvog postrojenja predstavljala jedno od rešenja u problemu sigurnog snabdevanja i racionalne potrošnje energije.
- Srbija ima nedovoljne količine nafte i gasa. Struju uglavnom proizvodimo iz uglja u termoelektranama, a dobijamo je i iz hidroelektrana. Procene su da će rezerve uglja u Srbiji biti istrošene do 2050. godine, a u narednih 20 godina očekuje se znatan rast potrošnje struje, do 60 odsto. Zbog toga je neophodno naći alternativne izvore energije. Mnoge evropske prestonice komunalni otpad odavno su prepoznale kao značajan energetski resurs, a samo u Beču ima nekoliko spalionica otpada koje proizvode energiju - navodi Srećko Šević iz Uprave za energetiku.
[box]Ekolozi protiv spalionice
U ekološkom fondu “Ecotopia” ukazuju da su mnoge države, poput Velike Britanije i Francuske, počele da gase spalionice otpada, jer je utvrđeno da negativno utiču na životnu sredinu i zdravlje ljudi i ističu da su protiv izgradnje bilo kakve spalionice otpada. U “Čistoći” objašnjavaju da su te spalionice koristile zastarelu tehnologiju, što neće biti slučaj sa postrojenjem koje će se graditi u Vinči.[/box]
[box]U Beogradu se sakupi i deponuje otpada:
dnevno: 1.700 tona
mesečno: 51.000 tona
godišnje: oko 600.000 tona[/box]
Линк:
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/319119/Grejacemo-se-na-komunalni-otpad