У рециклажне контејнере бацају кућно смеће
Има и оних који се у њима „снабдеју” картоном који потом препродају
Оштећен контејнер у Улици Николаја Гогоља Фото С. Дедовић
Прошло је месец и по дана откако су на 38 локација у граду постављени контејнери за пластику, папир и метал. Већина суграђана, у чијем се комшилуку налазе, већ је научила да разврстава отпад пре бацања.
Има и оних који не поштују правила, па у ове контејнере убацују све што им падне под руку, али и оних који сврате и ту се „снабдеју” робом коју потом препродају.
– Комшије већ увелико бацају отпад како је назначено на контејнерима, али још има старијих људи који загледају, интересују се како и шта треба урадити – каже Драгослава Стефановић, суграђанка из Булевара војводе Мишића, где су постављени ови контејнери.
Према речима њених суседа, није неуобичајено да из контејнера појединци однесу пластичне флаше или картон и папир о чему сведоче и фотографије које су нам послали наши читаоци.
– Пре неколико дана гледали смо са прозора како дечко отвара поклопац, улази у контејнер, износи картон, а потом га пакује на приручно возило и одвози у правцу насеља испод „Газеле” – додају комшије. Они напомињу да би било боље када би се јасније назначило шта може где да се баца, јер се код неких производа нађу у недоумици.
– Када је реч о амбалажи од млека, постоји поклопац од пластике и паковање од картона, па се питамо шта са тим учинити – кажу суграђани.
Према речима радника који свакодневно са ове локације посебним возилом са бочним утоваром одвозе отпад, посла има.
Појединци односе флаше, конзерве и картоне Фото Д. Стефановић
– У контејнерима има све више смећа, али суграђани често не воде рачуна па у контејнер за метал осим лименки од пива и сокова убаце и пластичне флаше,
али и кућно смеће – објашњавају радници и додају да се сав отпад одвози у посебан погон „Градске чистоће” где се разврстава.
У овом предузећу истичу да је већ у плану да се на рециклажне контејнере поставе налепнице на којима ће бити побројане врсте отпада који се ту могу одложити.
Према речима Драгане Милошевски из „Градске чистоће”, од када су постављена такозвана рециклажна острва повећан је промет на погону „Отпад”.
– За нешто више од месец дана на погон је пристигло око 630 килограма ПЕТ амбалаже и око 1300 килограма картона. Да је повећан обим посла говори и податак да је у мају ускладиштено око 340 тона пластичне амбалаже, а у јуну више од 420 тона папира и ПЕТ амбалаже – каже она.
Да би рециклажа и примарна сепарација још више заживеле, „Чистоћа” је припремила пројекат образовања у основним школама и обдаништима.
Циљ ове кампање је да кроз игру и међусобну комуникацију деца науче како се отпад разврстава, правилно одлаже и да тако стичу свест о значају заштите животне средине и својој улози у њеном очувању, објаснила је Драгана Милошевски.
Б. В.
Извор:
http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/U-reciklazne-kontejnere-bacaju-kucno-smece.sr.html