Šta je novo?

Reciklaža - Sortiranje otpada i nove tehnologije

To je jednosmerna komunikacija, nemaš nikakav feedback od korisnika.
 
U obicnim kontejnerima. Ovi su samo za smece koje moze da se reciklira.
 
Pre nekoliko dana sam slao mail Gradskoj čistoći da ih pitam par stvari oko reciklaže... Dopada mi se projekat sa reciklažnim ostrvima, samo da ih je malo više po gradu. Nadam se da će ih postaviti u budućnosti :).

Na kontejneru za plastiku piše "PET ambalaža". Pomislio sam da možda zapravo primaju i ostale vrste plastike, i u odgovoru su rekli da primaju i da se može bacati u taj kontejner. Zašto onda nisu mogli da napišu "Plastična ambalaža"?

Druga pitanje je bilo vezano za neke kartonske ambalaže koje sadrže plastične delove. Nisam znao da li sme da ide direktno u papirnu ambalažu, i rekli su da sme.

Na kraju, uputili su me na kratko uputstvo na ovom sajtu.

Stvarno je super što su krenuli sa postavljanjem tih kontejnera, ali mislim da bi celokupni efekat bio mnogo bolji da su ubacili brošure u sandučiće, linkovali ono uputstvo na sajtu, naveli adrese svih ostrva, i tako to... U suštini, ono što je shmeksi napisao.
 
USAID offers a study tour to the United States for professionals in the field of Waste Management and Recycling

The United States Agency for International Development (USAID) is offering a three week study tour to the United States for professionals in the field of Waste Management and Recycling. Through this “Community Connections” program, Serbian professionals will stay with American families and meet with their U.S. counterparts to learn all about the economic benefits that recycling can bring to communities and how waste management companies incorporate recycling into their business models. On the study tour “Waste Management and Recycling: Practical Aspects and Social Activism,” Serbian professionals will also learn about the importance of creating public-private partnerships in the sphere of waste management and recycling.

Participants will be exposed to new ways to approach the business community to become their partners in tackling environmental problems. They will also have a chance to learn about local neighborhood initiatives, supermarkets and other sites where recycling happens; recycling facilities, NGOs and other organizations and institutions that are involving in raising environmental awareness including media campaigns; municipal authorities that deal with this issue; and alternative products created from recycled materials.

All expenses in the United States, including international airfare, insurance, professional and cultural programs and room and board are covered (passport fees and travel within Serbia are not included).

The Community Connections program is managed by USAID and implemented by World Learning in collaboration with the Public Affairs Department of the U.S. Embassy. The “Waste Management and Recycling: Practical Aspects and Social Activism” study tour is one of many Community Connections programs designed to promote the exchange of cultural ideas and values between participants, U.S. families, and U.S. local community host organizations .

The deadline for submitting applications is August 24th, 2009.

In order to be eligible for this Community Connections Program, applicants must be employed as a local, municipal, or national government official involved in waste management and recycling activities and policy formulation; employed at a recycling business and/or association that is at least 51% Serbian owned; be an active member of an NGO engaged in environmental awareness and practices dealing with promoting better waste management and recycling; or a journalist with significant and demonstrated positive involvement in developing environmental awareness and practice, and fulfill the general requirements of the program.

For additional information or to download an application form, please see World Learning’s website: www.worldlearning.org.rs or contact their office directly:

World Learning, Inc.
Kralja Milana 4a/27, 11000 Beograd, Serbia
Phone/Fax: (+381 11) 3612-462 3626-092,
Mobile: 062 8 222 424
 
Meni nije jasno zašto na većini mesta postavljaju kontjnere za plastiku, metal i papir, a za staklo ne, a staklo je otprilike najskuplje, zar ne?

Meni je najviše žao kada bacam staklene ambalaže, radije bih reciklirao staklo. Mnogo manje metalnog otpada imam.
 
I staklo se, rekao bih, najlakse i reciklira. Cudno...
 
Dodji nas tudenjak, trebalo bi da ima jedan ispred rektorata. Takođe ima na Sajmu, između Bigza i tramvajske stanice. :D
 
Ima jedan tamo, drugi ovamo, treci kod.....Beograd je skoro pa dvomilionski grad, a ti nabrajas lokacije :laugh:

Drugim recima, ako ima jednocifren broj lokacija na kojima su ovi kontejneri, njih ustvari i nema.
 
@Nikola
Kontejneri su na svakom cosku, u mom kraju ih ima na dve lokacije, npr. Izvestavano je vec o tome na forumu, a i postavljane su slike (na temi Ekologija).
 
Ako tvoje naselje ima hiljadu stanovnika onda bi mooozda bile dovoljne dve lokacije.

Kod mene nema ni jedan, a nije bas malo naselje. A ako pod cosak mislis nesto obliku slova "L" onda sam ja i slep.

Poenta je necu da se odusevljam necim sto jos nije postalo sistemsko resenje, vec je vise kao neki mini markteinski trik jer imam osecaj da to sto skupe na kraju odnesu na deponiju ko i svo ostalo smece.
 
У рециклажне контејнере бацају кућно смеће
Има и оних који се у њима „снабдеју” картоном који потом препродају

demolirani-kontejner.jpg

Оштећен контејнер у Улици Николаја Гогоља Фото С. Дедовић

Прошло је месец и по дана откако су на 38 локација у граду постављени контејнери за пластику, папир и метал. Већина суграђана, у чијем се комшилуку налазе, већ је научила да разврстава отпад пре бацања. Има и оних који не поштују правила, па у ове контејнере убацују све што им падне под руку, али и оних који сврате и ту се „снабдеју” робом коју потом препродају.

– Комшије већ увелико бацају отпад како је назначено на контејнерима, али још има старијих људи који загледају, интересују се како и шта треба урадити – каже Драгослава Стефановић, суграђанка из Булевара војводе Мишића, где су постављени ови контејнери.

Према речима њених суседа, није неуобичајено да из контејнера појединци однесу пластичне флаше или картон и папир о чему сведоче и фотографије које су нам послали наши читаоци.

– Пре неколико дана гледали смо са прозора како дечко отвара поклопац, улази у контејнер, износи картон, а потом га пакује на приручно возило и одвози у правцу насеља испод „Газеле” – додају комшије. Они напомињу да би било боље када би се јасније назначило шта може где да се баца, јер се код неких производа нађу у недоумици.

– Када је реч о амбалажи од млека, постоји поклопац од пластике и паковање од картона, па се питамо шта са тим учинити – кажу суграђани.

Према речима радника који свакодневно са ове локације посебним возилом са бочним утоваром одвозе отпад, посла има.

covek-u-kanti.jpg

Појединци односе флаше, конзерве и картоне Фото Д. Стефановић
– У контејнерима има све више смећа, али суграђани често не воде рачуна па у контејнер за метал осим лименки од пива и сокова убаце и пластичне флаше, али и кућно смеће – објашњавају радници и додају да се сав отпад одвози у посебан погон „Градске чистоће” где се разврстава.

У овом предузећу истичу да је већ у плану да се на рециклажне контејнере поставе налепнице на којима ће бити побројане врсте отпада који се ту могу одложити.

Према речима Драгане Милошевски из „Градске чистоће”, од када су постављена такозвана рециклажна острва повећан је промет на погону „Отпад”.

– За нешто више од месец дана на погон је пристигло око 630 килограма ПЕТ амбалаже и око 1300 килограма картона. Да је повећан обим посла говори и податак да је у мају ускладиштено око 340 тона пластичне амбалаже, а у јуну више од 420 тона папира и ПЕТ амбалаже – каже она.

Да би рециклажа и примарна сепарација још више заживеле, „Чистоћа” је припремила пројекат образовања у основним школама и обдаништима.

Циљ ове кампање је да кроз игру и међусобну комуникацију деца науче како се отпад разврстава, правилно одлаже и да тако стичу свест о значају заштите животне средине и својој улози у њеном очувању, објаснила је Драгана Милошевски.

Б. В.


Извор: http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/U-reciklazne-kontejnere-bacaju-kucno-smece.sr.html
 
Pored nalepnica koje bi bolje objasnili šta sme a šta ne sme da se stavi (npr. šta zapravo ide u metal, aluminijum, šrafovi, itd.) uveo bi i neki sistem koji bi prepoznavao šta osoba ubacuje u kontejner, pa u slučaju da ubacuje zabranjene materije (čitaj kućno smeće), dobije nesmrtonosan strujni udar koji bi ga ošamutio i naveo da dva puta razmisli pre nego što počini sličan ili bilo koji drugi zločin.
 
Najjednostavniji sistem je prvo postaviti kontejnere koji su žičani i reštekasti, već tada će ljude biti malo blam da bace pogrešno, plus uraditi jaku medijsku i edukativnu kampanju..... Uostalom, šta se ja nerviram, idem na more! :D
 
Ambassador":3ut4h6ex je napisao(la):
Najjednostavniji sistem je prvo postaviti kontejnere koji su žičani i reštekasti, već tada će ljude biti malo blam da bace pogrešno, plus uraditi jaku medijsku i edukativnu kampanju..... Uostalom, šta se ja nerviram, idem na more! :D
Nažalost, velikom broju ljudi u ovoj državi nije blam mnogih stvari, a kamoli toga gde će baciti smeće. U to sam se mnogo puta uverio.
 
Da li neko zna, jesu se pojavili novi reciklažni kontejneri igde blizu Šumica? Ja ih nigde nisam video... Voždovac izgleda opet kaska za ostatkom grada. :(
 
Imaš na početku Ustaničke, a verovatno ih ima i posle, ali u gornji deo ulice baš dugo nisam zalazio. Ma sad će opet izbori za Voždovac pa će opet da se grade kule i gradovi po matičnoj mi opštini. :kafa:
 
Mene jako raduju vase price. No evo me vec 10ak dana u Beogradu. Bezuspesno sam pokusavao da nadjem bar 1 kontejner za odvajanje otpada. Dobro, rece clanak 38 lokacija. Valjda to za Bg nije mnogo! Al hajdmo: Kocka je bacena!
 
zhaba, gde si lociran? po centru ih ima manje, ali recimo na dorcolu ispod studentskog trga (pored seih mustafinog turbeta). na banovom brdu u pozeskoj, na miljakovcu u borskoj, na banjici u paunovoj...kod sajma ima par takodje, na strani do bigza.

ima li neko jos da ih je primetio?
 
Ја сам код Цвијићеве, близу Зире, и нигде их у близини нисам видео.
 
evo npr ono što se meni sviđa a što sam ja radio sada kad sam bio u Hr na letovanju jeste za plastične i staklene boce... Povratna Naknada 0,5kn... ovaj moj konzum je bio pun plastičnih flaša.... Bilo bi lepo da se to i ovde uvede, na kraju krajeva kad ljudi vide da (ipak nešto) mogu da uštede vraćanjem plastičnih flaša, sigurno će početi masovnije to raditi,,
 
sizif":38skmfo8 je napisao(la):
Ја сам код Цвијићеве, близу Зире, и нигде их у близини нисам видео.
Ni ja nisam nasao nijedan,kod gradske bolnice na Zvezdari sam :(
Dobicemo ih sigurno,samo je pitanje kada
 
Vrh