Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

I dalje ne razumem uticaj TC Ušće na problem parkiranja u Bloku 21.

Da li to znači da neko dođe da sa namerom da TC Ušće koristi kao P&R pa vidi da nema mesta pa dođe u Blok 21? Ja ponavljam da u Ušću uvek ima mesta u radno vreme (vrlo često idem tamo prepodne) i tamo uvek ima mesta, dok duž Bulevara Zorana Đinđića nema mesta ni za lek (ni na parkingu kod Arene, a ni sada kada su napravljeni novi parkinzi na zelenim površinama). Ne znam kolika je bila popunjenost plaćenog parkinga kod Sava Centra pre ovih novih parkinga, ali moja teorija je da sada tamo niko više ne parkira jer imaju za džabe preko puta.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=369685#p369685:3bxf6gf2 je napisao(la):
astrodule » Нед Јан 31, 2016 6:52 pm[/url]":3bxf6gf2]U Ušću u radno vreme uvek ima slobodnih mesta. Problem je jedino vikendom i ponekad petkom uveče.
Problem za stanare Bloka 21 jesu poslovne zgrade, i mislm da tu TC Ušće sigurno ne odmaže.

Дефинитивно су највећи проблем пословне зграде у блоку 26 и дуж булевара Зорана Ђинђића. Велика глупост је направљена што те зграде немају подземне гараже довољног капацитета за све своје запослене.
 
Blok 21 je očajno isplaniran i projektovan i nije mu kriv TC Ušće zbog toga.

Ko je u Ušće došao kolima, on će da ih parkira u samom TC a ne u bloku 21. To ne ide sa psihologijom onog ko je u TC došao kolima. Ne drži vodu. Kad god sam u TC došao kolima, bilo je slobodnog mesta koliko hoćeš.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=369694#p369694:1u9v7on5 je napisao(la):
astrodule » 31 Jan 2016 07:07 pm[/url]":1u9v7on5] Da li to znači da neko dođe da sa namerom da TC Ušće koristi kao P&R pa vidi da nema mesta pa dođe u Blok 21?

О томе и говорим. Са намером или без ње. То је реалност која се догађа.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=369701#p369701:1u9v7on5 je napisao(la):
Дошљак » 31 Jan 2016 08:04 pm[/url]":1u9v7on5] Дефинитивно су највећи проблем пословне зграде у блоку 26 и дуж булевара Зорана Ђинђића. Велика глупост је направљена што те зграде немају подземне гараже довољног капацитета за све своје запослене.

Подземне гараже нису погодне због плавног подручја и муљевитих сочива (као и пре пола века). Нпр. УПИН-ов објекат је имао пројектом предвиђену гаражу која се веома мало користила због тог разлога.
 
Nisam arhitekta, ali mi nije jasno kako išta može da smeta "betonskom sanduku" u jednom nivou ispod zemlje. Pa zgrada u kojoj sam odrastao u Bloku 2 (C-12) i svi soliteri tog tipa u okolnim blokovima imaju jedan nivo sa garažom.

Zar ova nova zgrada iza sadašnje Societe Generale banke ne ide dosta u dubinu?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=369706#p369706:35c49lc6 je napisao(la):
astrodule » 31 Jan 2016 08:39 pm[/url]":35c49lc6]Nisam arhitekta, ali mi nije jasno kako išta može da smeta "betonskom sanduku" u jednom nivou ispod zemlje. Pa zgrada u kojoj sam odrastao u Bloku 2 (C-12) i svi soliteri tog tipa u okolnim blokovima imaju jedan nivo sa garažom.

Zar ova nova zgrada iza sadašnje Societe Generale banke ne ide dosta u dubinu?

@Аstroddule Не можемо да поредимо та два блока прво.
Земљиште на којем су грађени објекти у Блоку 21 је јако лоше. Наравно, нису сви крајеви угоржени равномерно. Земљиште уз Бул. З. Ђинђића је због даљине од Саве и Дунава у погоднијем положају рецимо од УПИН-а (најближа тачка Дунаву) и стамбеног блока у Бул. М. Пупина 85-109. Подрум код тог стамбеног блока и гаража код пословног објекта су били константно под ударом воде и влаге. Слично је и са кулама, али у мањој мери. С друге стране, у средишњим зонама Блока постоје муљевита сочива (мала језерца) која су утицала на статику стамбеног блока „Б-7“. Зато је рецимо бивша ЈНА крајем осамдесетих или почетком деведесетих година одбила ултимативно да се надзида објекат додатном етажом јер би дошло до тоњења зграде. Међутим, бесправном и хаотичном градњом паланачких кућица на кровној тераси, поједине ламеле су „потонуле“ око 10 цм. То је резултирало последицом да се на једном месту потпуно одломило приступно степениште пре две године и пад панелног парапета са кровне терасе на месту споја ламела пре четири или пет година.
Мање је познат податак да је стамбени блок „Б-9“ (Бул. Зорана Ђинђића 2 - 28) имао проблема на местима спојева ламела у току градње (ефекат „клацкалице“), што је успео некако да среди инж. Петровић тад и објекат без већих проблема дан данас обавља своју функцију.
 
Нисам знао ове детаље за Блок 21 :o Чуди ме да сада раде још један ниво подземне гараже као и да имају у плану још неколико спратова на УПИН-у. И даље мислим да су негде у Блоку 26 требали да направе подземну гаражу, макар била само један ниво под земљом и целом дужином блока уз булевар Зорана Ђинђића нпр. Постојеће проширење паркинга ка цркви је крајње бедно. A за Блок 21 би било паметније да су простор дуж булевара Зорана Ђинђића искористили за паркинге уместо оних накарадних пословно-стамбених зградица које су могле лагано да стану све заједно у једну пословну кулу од 15 спратова.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=369724#p369724:27jp4pkb je napisao(la):
Дошљак » 01 Feb 2016 12:05 am[/url]":27jp4pkb]Нисам знао ове детаље за Блок 21 :o Чуди ме да сада раде још један ниво подземне гараже као и да имају у плану још неколико спратова на УПИН-у. И даље мислим да су негде у Блоку 26 требали да направе подземну гаражу, макар била само један ниво под земљом и целом дужином блока уз булевар Зорана Ђинђића нпр. Постојеће проширење паркинга ка цркви је крајње бедно. A за Блок 21 би било паметније да су простор дуж булевара Зорана Ђинђића искористили за паркинге уместо оних накарадних пословно-стамбених зградица које су могле лагано да стану све заједно у једну пословну кулу од 15 спратова.

Има још доста тога, него нема сврхе у овом облику да пишем све (требало би ми доста времена, а имам превише обавеза). :)
Видео сам шта желе, али не знам колико је исплативо и одрживо, као и да ли ће бити измена и ревизија...
Апропо Бул. Зорана Ђинђића: да буде већи црњак ту је био паркинг дуж нове зграде (12а-ж), док је на месту Hypo Alpe-Adria bank била монтажна самоспослуга Пекабета. А иначе планиран је објекат опште градске намене, крајње сведене и хоризонталистичке архитектуре, док је на углу улица Бул. З. Ђинђића и Антифаштичке борбе, дакле на месту уситњених банака, била планирана кула П+24.
1909353_677416802357069_7448809974125807725_o.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=369620#p369620:3bd25nj7 je napisao(la):
Giorano Angelo » 31 Jan 2016 12:43 am[/url]":3bd25nj7]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=369610#p369610:3bd25nj7 je napisao(la):
Feanor » 30 Jan 2016 07:59 pm[/url]":3bd25nj7]TC Usce je tumor NBG...

Da li zna neko kojom tehnikom je gradjen blok 11 b, c?
NIkad ne prezaljeni kraj mladosti :)

Оно што знам да је реч о систему попречних носећих зидова који су ливени у „дока“ оплати. Аутори су архитектe Габор Сивори и Милан Королија, док је ГП Комграп изводио радове. То су оне четвороспратне и осмоспратне зграде са парапетом од опеке.

Tako je to je to... Ziveo sam u cetvorospratnici sa ogromnim prostorom zelenila i igralista izmedju zgrada, centar NBG blizu, reka blizu, propusne saobracajnice svugde okolo, a blok (11b) ipak ususkan, Skole i vrtici na 5 min hoda, pijaca, trzni centar... Idealno mesto za zivot u Bg...

Sto se tice Usca, nije istina da uvek ima mesta, zapravo skoro uvek trazim mesto po 15 min u podzemnoj garazi, ponekad i ne nadjem i da idem u 21. blok da parkiram... U stranu izgled i neprimerenost lokacije, Usce je upropastilo raskrsnicu jer normalan protok postoji samo u smeru opstina nbg - grad...
 
Ево још неких детаља, додуше нешто другачијег карактера...
 
Prošli četvrtak, 13h, 10 minuta kruženja po garaži TC Ušće... Mada njima verovatno dosta prostora zauzmu zaposleni u kuli.

Što se tiče 21. bloka, parking popune zaposleni kako u zgradama na jugozapadnom uglu i sa susedne parcele, tako i zaposleni u centru grada koji ovde parkiraju i onda predju most prevozom.
 
Игром случаја, пронашао сам документ - Књигу евиденције чланства ССРН Србије, највероватније из 1982. године (сигурно после 1980. године), у којој се сазнаје, поред имена, радног статуса и сличног, и занимљив податак по питању националне припадности...
12658015_10207716181876244_7911045499996650518_o.jpg
 
Pozdrav svima.
Pre neki dan sam setao Novim grobljem. Naidjem na jedan na zalost decji spomenik, iz 1962 godine,gde je sahranjena petogodisnja devojcica. Iz natpisa saznadoh da je nastradala tako sto je pala sa solitera na Novom Bgd. Na spomeniku pise> "Igrajuci se zivot si izgubila. Zbog nesavesnog rada odgovornih ljudi i "moderne" izgradnje pala si sa XII sprata solitera D1-9б na Novom Beogradu........ itd " Zna li neko,gde je ta zgrada danas? Mirise mi na Blok 1,2 ili je okolina u pitanju. Oznake su latinicne a ovo kod broja 9 je cirilicno. Tuzno. Hvala unapred
 
@Београђанин, пре свега добро дошао на форум.

Та зграда Д1-9б са које је, нажалост пала девојчица је у блоку 1. и то је она зграда код ОШ Душко Радовић (бивша 25. мај) на углу улица Булевара АВНОЈ-а и Народних хероја, а на слици коју сам поставио (има је већ на овој подтеми на ранијим страницама, а исто ју је поставио и Мекбејн), су и блок 1. и 2. и са означеним зградама по старим ознакама, како су се некад зграде означавале. Ту зграду сам означио и са црвеном стрелицом, леви угао слике.



Ево те зграде и на гугловом уличном погледу: https://www.google.rs/maps/@44.8228684, ... 6656?hl=sr

За случај пада те девојчице нисам чуо ни знао, али игром зле судбине је три-четири године касније, значи негде 1965.-1966. године, у блоку 2 са зграде, а до моје зграде Д14 у којој сам живео од јула 1961. до јануара 1968., је исто нажалост пао дечак старости 7-8 година и исто са 12. спрата ! То је она црвена зграда у садашњем Булевару Михајла Пупина број 165, тј. исто је носила ознаку Д, али не знам број, означио сам је исто са црвеном стрелицом, а то је ова зграда на гугл уличном погледу: https://www.google.rs/maps/@44.8265667, ... 6656?hl=sr

Тог случаја се сећам и дан данас јако, јако добро и остао ми је ето до данашњих дана урезан у сећању, јер сам све то, и не само ја, видео. Ми клинци из моје зграде смо пикали мали фудбал на омањем терену који се налази, и дан данас, између моје бивше зграде и те црвене зграде, и само смо чули језив крик и страховит удар о тротоар који је поред те зграде. Сви који смо били на том терену смо погледали и видели док је дечак падао и кад је ударио о тротоар. Нажалост ...... итд. Ту слику падања дечака, разбијене главе и расутог мозга и крви на све стране, никад нећу заборавити. Било је ту после јако пуно људи, милиције, хитна помоћ, али.... Нас клинце су после удаљили (отерали), али слика је остала за увек. И дан данас кад прођем туда, одмах ми се врати филм о томе.

Како је пао дечак ? Попео се на столицу да би видео боље кроз прозор, мало се више нагнуо и ... даље знате. Тај дечак ту није ни живео, него је са родитељима био у посети, барем колио се још сећам тог детаља !

Са слике на гуглу коју сам поставио, види се тај стан на 12.спрату (презадњи спрат) из ког је испао, четири прозора са леве стране, а то је стране зграде која гледа на тц Југоцентар (стари меркатор).

Можда је и та девојчица пала тако што се исто попела на столицу да боље види кроз прозор и ....а опет оно што пише на споменику, можда говори и другачије, „због несавесног рада одговорних људи и модерне изградње“. То само неутешни родитељи знају.
 
I u bloku 3 ima 3 zgrade tipa A (vide se levo na slici).

C su zgrade sa svetlarnicima i podzemnom garažom duž cele zgrade
A nemaju svetlarnike i imaju garaže samo na krajevima
D su soliteri (u opšte prihvaćenom značenju)
B su kockaste zgrade, po tri u nizu (3 brata i 3 sestre)

A evo i svetlarnika u C12 gde sam živeo od 1977. do 1992. (kao i još bar jedan forumaš)

pogled-iz-detinjstva.jpg

Slikano je pre neki dan. Novina (u odnosu kad sam tu živeo) je da postoji žičana mreža na vrhu - ne vidi se zbog kontrasta)
 
A što se tiče nesavesnog rada odgovornih ljudi, čuo sam priču da su u "severnim" Blokovima (60-64) štedeli na metalu za ograde na terasama pa je prored između rešetaka bio veći (toliko da može da prođe dečja glava).
 
Dragi clanovi,hvala na odgovorima. Ja sam iz starog dela Bg,nemam nikakve veze sa Nbg,ali tema mi se svidja. Ovo pitanje sam postavio i na temi na fejsu,Stare Slike Novog Beograda. Brzo sam dobio odgovore. Jedan stanar te zgrade,i vrsnak nastradale se seca prica o tom dogadjaju (Stanovao sam u istom soliteru kada se tragedija dogodila , rodjen sam isto 1956. I koliko se sećam iz priča ona je propala kroz poledjinu plakara koji se nalazio na ulazu u stan. Isto godište smo bili i pokojna Vesna i ja, ja sam stanovao na osmom spratu, sećam se dosta ljudi ali pokojnice i njenih roditelja ne. U istom soliteri je živeo i Vladimir Savčić-Čobi na 4. ili 5. spratu a na 9. ako se ne varam živeo je i junak iz filma Ljubavni život Budimira Trajkovića - Predrag Bolpačić, koji je uzgred budi rečeno imao prelepu sestru),kao i jedna zena.(I ja sam cula istu pricu. Roditelji su mi pricali. Da je propala kroz plakar? Da na žalost plakar u pretsoblju ali mi se nekako mota i mogućnost da je to drugi nesretni slučaj!
A da je ova nesretna devojčica, Vesna, sa početka priče ispala kroz mali kuhinjski prozor!
)
Takodje,niko sa tim prezimenom vise nije na toj adresi. Kada bi se pisala sveobuhvatna istorija Nbg,bilo bi mesta i za crnu hroniku na Nbg. Slike spomenika sam postavio na pomenutu fb grupu. Ako neko nema fb,mogu da se nekako potrudim pa da okacim slike. p.s. evo postavih slike,ne zamerite sto su velike,nov sam

[url=http://postimg.org/image/qqq2m...103828_od_kapele_Vojvode_Putnika_na.jpg[/img]
screenshot on pc[/url]

[url=http://postimg.org/image/newd6...g.org/ln3eby31z/IMG_20160202_103843.jpg[/img]
post images[/url]
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=371048#p371048:3pi7b29l je napisao(la):
direktor » 10 Feb 2016 11:43 pm[/url]":3pi7b29l]Moze pojasnjenje kako kroz plakar

Ни мени није најјасније. Да ли мислите на онај планирани одвод за смеће у простору улазног предсобља?

Нешто ми се чини, кроз маглу, да је током деведесетих година исто један дечак пао са 14. спрата, додуше са куле из Блока 2 (Бул. М. Пупина), али су га крошње дрвећа спасиле од сигурне смрти.
 
ne znam to za plakar...nije ni meni jasno. ja se secam devedesetih,jedan momak je na Nbg pao sa bas velike visine,i spasile ga krosnje drveca. pisalo je dosta o tome po novinama,mozda je rec o tom decku.
 
Mozda je bilo vise slucajeva, ja se secam price sa ceraka/vidikovca gde se dete nagnulo kroz terasu i palo sa npr. 12. sprata na krosnje drveca i proslo sa laksim potresom mozga a pad je gledala njegova majka koja se vracala iz prodavnice.
 
Vrh