Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

A otkud tebi ideja da to 'nikada nije planirano'? Znaš li koliko planiranih osnovnih škola na NB - nije izgrađeno 50 godina i duže??
Нови Београд има пад популације од '91. Ако су постојеће школе и вртићи могли да задовољавају потребе грађана чисто сумњам да има потребе за градњом нових у оквиру блокова где већ постоје ( а да их притом не буде у оквиру блокова који се тек граде). Као што и сумњам да је то од почетка био план а не да је олош нашао зелену пољану најближу новој "инвестицији" да угузи школе и вртиће како би испунио минималне услове и квадрати се лакше продали
Blokovima, možda, ne treba gimnazija? Mislim, ima je Velika Plana (15.000 stanovnika), pa što bi blokovi sa 100.000. Dabome. I to povećava gužve u gradu, kad su škole bliže đacima?
Може, само на месту где је то смислено и саобраћајно логично. Ако желимо да смањимо гужве у граду тиме што ће гимназија "бити ближе граду" онда свакако нећемо да градимо гимназију на крају Новог Београда, у блоку 45. Том логиком можемо и на Лединама да изградимо
Takođe, otkud ti ideja da je Novi Beograd Garden city? To je koncept iz viktorijanske Engleske. Novi Beograd je modernistički grad. Može i automobilski grad slobodno da se kaže. Uz to, nije grad nebodera - na njemu postoje i dvospratnice. I još nešto - to kako je originalno građen, davno je prevaziđeno i niko živ tako više ne gradi, pa se ne gradi ni ovde. Pa najgušće naseljeni blokovi 61-64 građeni su licencnim francuskim sistemom za industrijsku gradnju - socijalnih naselja!
Какве везе има што је то концепт из викторијанске Енглеске? Био је изразито популаран, посебно у социјалистичким земљама. Његови основни аспекти су

1. Прегршт зеленила између резиденција грађана
2. Одвојеност од центра (тзв. сателит насеља) и то најчешће неким зеленим појасом (на НБГД је то парк Ушће и цела та зелена трака)
3. Колико-толико пропорционални делови пољопривреде, стамбених јединица и индустрије. То је та чувена раздвојеност која се некада сматрала прогресивном (углавном због изолације грађана од индустријског загађења и буке) а то је на НБГД-у спровођено блоковима који су били резервисани за индустрију и комерцијалну активност и блоковима који су били само спаваонице.

То је уједно и највећа мана НБГД блокова и Хомер је ту потпуно у праву; то се временом показало као глуп концепт и треба га напустити. Но то не значи да треба да се погазе позитивни принципи и грађани живи зазидају непланском и бесмисленом градњом
Novi Beograd je i prema originalnim planovima - neizgrađen. Ni manje ni više, nego mu nije izgrađen centar i 3 od 4 rejonska centra. Sitnica! I treba ga izgraditi, pa se i gradi i bolje izgleda nego ikad. Takođe i propalu industriju treba zameniti nečim drugim, pa će i biti zamenjena. To bi bilo to. Jednostavno do bola.
 
I pošto izgleda da ljudi stvarno misle da je Novi Beograd bio zaokružen i završen dok nisu došli zli kapitalisti i upropastili ga - a kao i da smeću s uma da su tu postojale i radile još i poveće fabrike, koje više ne rade, pa misle da neko treba da plati otkup njihovog zemljišta iz stečajne mase da bi i one bile pretvorene u poljane - da vidimo koliko je to u skladu sa stvarnošću.

Za početak, izostao je samo - centar:

20221121_203059.jpg

20221121_203116.jpg

20221121_203205.jpg

20221121_203327.jpg

(Dakle, nije samo zelenilo oko reke)
Cirkus i varijete:
20221121_203344.jpg


Pa mali centri:
20221121_203503.jpg

I u Bloku 44:
20221121_203957.jpg

'Manje pozorište sa 600 sedišta'... i po ona jedna sportska hala u svakom rejonu, 'nekoliko stadiona za 15-30.000 gledalaca'... banke, komore, državni arhiv, 8 poslovnih oblakodera... zarubljena Vavilonska kula. A ljudi misle - planirali poljane...
 
Poslednja izmena:
Нови Београд има пад популације од '91. Ако су постојеће школе и вртићи могли да задовољавају потребе грађана чисто сумњам да има потребе за градњом нових у оквиру блокова где већ постоје...
Blago čiči, ti si za dvosmenski rad osnovnih škola i u 22. veku... Ili, jednostavno, nisi o tome razmišljao, što je verovatnije. Ali neki jesu.
 
НБГ ће због своје друмске мреже увек бити супериорнији од остатка града и моћиће да поднесе већи притисак нове станоградње и ако лично нисам љубитељ исте. Оно што фали јесте да се пробију железнички насип, да се споје Европска/Јапанска са Ђорђа Станојевића кроз покојни ИМТ, да се споје Владимира Поповића и Николе Тесле, и да се трамвај провуче кроз Марка Христића.
Оно што ће НБГ увек гушити јесте саобраћајно закржљали град са друге стране Саве.
 
Znači hajde sada da punimo NBG dok se zagušenost ne izjednači sa ostalim delovima grada. :) A da...i metro nije potreban u najfrekventnijoj ulici grada, Jurija Gagarina, jer eto imaju po 3 trake, lako će oni...

Uzgfred, za to sam da se gradi, ali da se zadrži neka proporcija javnih i komercijalnih/stambenih jedinica. Ne možeš da izgradiš sve te nove blokove, West, IMT, cele Ledine kao favelu, a da ne proširiš dom zdravlja sa novim krilom, izgradip vrtić, školu, pa i proširiš put još jednom trakom npr.

Blok 44 u kom sam odrastao, bio je zamišljen kao glavni hub za sve okolne blokove sa ustanovama javne namene. Dakle imamo DZ, pijacu, tržni centar, nekadašnju robnu kuću, nesuđeni akvapark. Možda bi preambiciozno bilo graditi fakultet ili pozorište, ali ja lično mislim da bez problema može da se izgradi gimnazija na livadi, tu bi gravitirali svi savski blokovi, sve ovo što je u planu za skoriju izgradnju i sve tamo prema Ledinama i Surčinu, rasteretila bi se IX i X gimnazija.
 
Daj, kako ti ne dosadi, jbt. U vražju mater više s tim Hongkongom! Ko ga pa spominje i ko to želi?
Ako niko ne želi Hongkong stajl, zašto se onda stalno potencira da je Beograd neizgrađen? I zašto smetaju proswtori poput mog naselja, sadašnje stanje u Savskim blokovima, Mitićeva rupa u trenutnom stanju kao park i sl?

Više će ljudi prelaziti mostove ako izgradiš skupe stanove pored centralnog biznis distrikta? Pa osnovna logika, na nivou osnovca, kaže da neće.

Ajde, pišite smislene postove, polemišite, ne trolujte. Niti postoji ovakva ulica, niti ovakav plac na NB - možda bude ovoga, ako se bude Blok 18 rekonstruisao na taj način, zasad nema. Drugačije su i parcele, i projekti, i investitori. Sve.
Ako izgradiš gomilu stambeno poslovnih, oslanjajući se na već izgrađene vrtiće i škole na NBG, zaista misliš da će ti postojeći kapaciteti biti dovoljni da prime svu tu novu decu? Ili će možda u te stanove da se usele ljudi koji već imaju odraslu decu ili ne žele uoipšte da ih imaju? Ja mislim da će biti dece, i da postojeći kapaciteti neće moći da sve da ih prime, te da će zato morati da idu dalje da bi upisali decu. A kako na Savskom vencu ima višak mesta u vrtićima i školama, zaključak se sam nameće.
 
Потенцира се да је Београд неизграђен, зато што је Београд - неизграђен. Град са појасом уџерица и са празним пољанама на километар од центра.
А ти ниси ни свестан колико то све заправо кошта и отежава живот. Све супротно од сентимента преовлађујуће кукњаве.
 
Naravno, postoje samo dva modela grada na celoj planeti, u celoj istoriji čovečanstva: Novi Beograd kakav je bio tamo negde do osamdesetih i Hongkong, i to u svom najgorem izdanju - Kowloon Walled City.

Ništa između. Ništa Pariz, ništa Rim, ništa Amsterdam, Berlin, Njujork, London, Tokio... Ništa!

I naravno, ukoliko kažeš da na Novom Beogradu ima mesta za izgradnju, i da je potpuno neracionalno tražiti moratorijum na stambenu izgradnju na celom Novom Beogradu, uključujući devastirani IMT, neaktivno brodogradilište, nekakva stovarišta prekoputa Buvljaka i sl (što se zahzeva u peticiji u postu od kog je krenula cela ova rasprava), to po defaultu znači da se zalažeš za zauzeće trotoara, divlju nadogradnju, seču drveća, i da si naravno - gnjido jedna investitorskoljubiva - protiv izgradnje parkova, škola i muzeja!
 
Mozete vi da se tesite da postoje vise varijacija i ishoda ali u realnosti se sve zaista svodi na: 1) moratorijum 2) pretrpana kanjoncina tipa Garibaldijeve...
Да ли си ти промислио о овоме мало? Како уопште мислиш да то тако може? Мораторијум - на шта? На сваку градњу?

Или, мислиш, мораторијум на градњу на Новом Београду? Онда, да се гради додатно - Стари Београд? Да се повисе литице кањонима?

Мој део града инвеститори нису "претворили у фавелу", него су га драстично унапредили, у сваком погледу. То су неки од најозбиљнијих инвеститора у Србији, и већином је страни капитал. За Гарибалдијеву - бабин млађи брат ми је још жив у Миклошићевој - то је нека друга прича. о томе на адекватној теми, а то није "Развој новобеоградских блокова".
 
Ne, ja nisam za moratorijum za gradnju kula na Novom Beogradu, ako na to mislis. Ali mislim da jeste, i bezukusno i ubistveno po grad, da se prave kulcine na desnoj obali Save (tj. vecem delu) pogotovu u oblastima gde 1) su male saobracajnice iz 19. veka 2) su velike saobracajnice ali su vec prezagusene 3) gde se takva zgrada ne bi uklopila u svoj ambijent ili bi ga "ugusila" i naruzila. To je moj stav vec godinama unazad, ali ga slabo iznosim jer kad sam video kolicinu onanije koja se desava dok nice ona Nebeska kulcina na pocetku jedne od meni najdrazih ulica, reko ok fak dis, sta ima ja da pisem kada ceo forum onanise na te kulcine, treba posle svi da me ekskomuniciraju i proglase za kocnicara napretka... I da, ja nemam nista protiv dizajna tih kula i drago mi je sto tsko nesto nice u Beogradu, samo sto smatram da stoje onoj lokaciji kao piletu sisse. I zato ih i zovem "Nebeske kulcine".

Elem, ono sto je moja poruka vama koji bi "da se izgradi Beograd po svaku cemu" :
Vi imate jednu viziju kako ce to izgledati. U realnosti, ocekujte da ce da ispadne najgore kako mozete da zamislite, pa pomnozeno sa 2.
 
Poslednja izmena:
Mislim da ona karta i nije baš najtačnija!
Promašili su lokaciju novog kineskog trznog centra.
Inače glavno saobraćajno rasterćenje bi se desilo kada bi Evropsku ulicu probili do Djordja Stanojevića, kao što reče Došljak!
Škola i vrtić su planirani u bloku 72 i to bi dobrim delom rešilo ovaj problem.
Srednja škola je isto bila u planovima u bloku 72.
Ali to je samo u planovima, realizacija se ne nazire.
Mene užasno nervira, što se vožnje tiče, suženje ulice u bloku 45 kod skretanja za Škodin servis! Tu su stvarno trebali napraviti proširenje! Time bi povećali prohodnost i bezbednost u saobraćaju.
Dobro je da se na nekim zapuštenim poljanama gradi, šta god. Većina nekog prostora je zapuštena, niko ga ne održava i gradnja je jedini način da on izgleda bolje!
Kineski tc u bloku 70 mi je i ok da sruše, izgledaće bolje i normalnije nego sad sa desetinama kombija koji zauzimaju prostor oko njega. Siguran sam da se neki stanari bloka 70 neće žaliti. Nova lokacija je ok.
Piramida i tc u bloku 45 nema razloga da se ruši, a i ako hoće mislim da ćemo se načekati!
Održavanje je glavna problematika ne samo blokova nego Beograda.
Kada vidim prostor oko pijace bude mi muka. Niko ga ne održava, mislim na prostor ispred robne kuće i malog dela tc pored pijace gde je Matijević.
Dom zdravlja je stvarno katastrofa i treba ga obnoviti!
Nadao sam se da će metro u plitkom punelu zameniti tramvaj u JG, a da će tramvajr prebaciti u Djordja Stanojevića i evropsku, naravno kroz IMT.
Prostora za gradnju ima i mislim da će izgradnja brze saobraćajnice nbgd- Surčin, značajno uticati na razvoj blokova.
Siguran sam da će se značajne promene videti u narednih 5 godina!
 
НБГ нема ризик од фавелизације као сви остали делови из разлога што је инфраструктура правилно осмишљена. Врачар, Звездара и Вождовац су фавелизовани пошто се зграде рокају по сокацима заосталим из времена када су ти делови града били сеоског типа и када су улице провлачене дуж потока.
 
Ulice u Blokovima 70 i 45 paralelne J.G. vec po mnogo cemu lice na favele. Ne treba potcenjivati sposobnost investitorskih hohstaplera da dehumanizuju i natrpaju svaku ulicu u gradu i ne treba potcenjivati alavost Gradske uprave da im za dovolljno love dozvoli bilo sta sto pozele. Bilo gde.

Ocekujte najgore moguce u 99% slucajeva. Investitore i Gradsku upravu zabole za vas grad i za vase zelje i potebe.
 
@Дошљак
У ствари, Нови Београд већ има највећу београдску фавелу: првобитно насеље нови Београд из 1932, илити блок 18. Само што ове не занима то - а тамо стварно људи живе у бедним условима, без разлога, јер је насеље легално већ 82 године - него се прави драма што ће се изградити нешто на месту запаљеног кинеског тржног центра, а и школа и спортски центар су сумњиви!
 
E da kad smo kod skola...

A od kad je to postalo nepopularno da deca idu u dve smene u skolu? Nisam u toku pa pitam, od kad je ta moda stupila na snagu? I sta kazu, zasto to ne valja, jel se suse kicme deci ili sta, ne razumem?
 
Najveća ironija je što se od države, za koju sami priznajete da ne može da reguliše izgradnju, sprovodi planove generalne i detaljne regulacije, zauzda divlju gradnju, i pokazuje se da je nesposobna da investira u osnovnu infrastrukturu, očekuje da sprovede moratorijum na izgradnju.

a, o ostalim pogubnim posledicama moratorijuma bi mogla jedna dobra knjiga da se napiše.
 
Bez brige, zato ce investitori to resiti kao sto resavaju trotoare i drvorede na Vracaru i Vozdovcu.
 
Него шта ће. Пошто су од Новог Београда направили најразвијенију општину у Србији, са просечном платом од 1.100 евра и БДП-ом per capita солидно изнад просека ЕУ, ред је да озбиљни инвеститори пређу и на десну обалу Саве. А овде код нас обавезно да остану.

За школе - није ми познато да у развијеним земљама постоји двосменска настава. Оно... ко ће да га води са 7 година у школу, и с ким ће да буде код куће пре школе. Итд.
 
Прешли су Израелци, од ових "наших", озбиљних, и скајлајн је испао двапут боље, а не двапут горе него што се чинило, прешао је МПЦ (Беоцентар и Три листа дувана), као и Андреј Јовановић ("Нови Дорћол"). Није лоше. Да, и Груја - па ће, уз Три листа дувана коначно да буде завршен и Прокоп. Мало ли је?

(Немој да пишеш великим словима, сабери се мало, те што укидају тротоаре овде нико не помиње. То нису ови "наши".)
 
Rodjace, grade se zgrade sirom desne obale Save, o cemu pricas ti? Jel prelazis ti nekad te mostove?

Jel vam se ne ucitavaju slike sa foruma? Jel imate mozda problem sa prikazivanjem postova i slova? Jel imate mozda problema sa vidom? U cemu je vise stvar???
 
Те зграде овде нису тема, понављам ти 15. пут. Удахни дубоко, дрмни једну љуту и сабери се већ једном.
 
Nego sta je tema? Sta ti koj moj hoces vise od ovog grada? Razmisli, odluci se i napisi vec jednom.

Jel hoces izgradjeni grad ili uredan grad? Jel hoces sve novo i fensi ili kvalitetno i trajno? Jel hoces kapitalizam sa svim svojim prednostima i manama? Jel hoces industrijalizaciju sa svim svojim prednostima i manama? Jel hoces da Beograd puca od naseljenosti ili hoces protocne ulice?

Napisi mi taksativno sta zelis i sta ocekujes od investitora i Grada i da onda to lepo stavimo na neki sticky post i da ne moramo da prolazimo iznova kroz ove rasprave. Samo onda budi spreman na brojna razocarenja i povlacenja reci i korigovanja stavova kada realnost izraste u nesto sto se kosi sa tvojim ocekivanjima.

Tvoji, i postovi jos neki clanova, zvuce kao svedocenja onnih brojnih ljudi kojima dodje cika investitor u zgradu, obeca im kule i gradove u zamenu za njihovo odobrenje da nesto pregradi ili sazida, i onda oni padnu u sok i nevericu kada sve rezultira ili teskom pljackom ili teskim ostecenjem zgrade.
 
Ulice u Blokovima 70 i 45 paralelne J.G. vec po mnogo cemu lice na favele. Ne treba potcenjivati sposobnost investitorskih hohstaplera da dehumanizuju i natrpaju svaku ulicu u gradu i ne treba potcenjivati alavost Gradske uprave da im za dovolljno love dozvoli bilo sta sto pozele. Bilo gde.

Ocekujte najgore moguce u 99% slucajeva. Investitore i Gradsku upravu zabole za vas grad i za vase zelje i potebe.
И даље има довољно ширине по НБГ. Прави проблем јесте паркирање и тиме мора да се позабави.
@Дошљак
У ствари, Нови Београд већ има највећу београдску фавелу: првобитно насеље нови Београд из 1932, илити блок 18. Само што ове не занима то - а тамо стварно људи живе у бедним условима, без разлога, јер је насеље легално већ 82 године - него се прави драма што ће се изградити нешто на месту запаљеног кинеског тржног центра, а и школа и спортски центар су сумњиви!
И та фавела је уреднија од елитних сокака Врачара и Вождовца у кориту бившег Чубурског потока. Улице су паралелне, има тротоара, једино су неке куће оронуле.
 
Vrh