Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

Dap. Evo baš jutros pročitah. Ali isti sam stav imao i pre toga.

Mnogi danas odgajanje dece doživljavaju kao neku igricu. Ono, igraš se malo dok ti prija, posle kad ti dosadi staviš ga po strani, ostaviš ga za kasnije kad ti se opet igra... A ako ti ne ide, nema veze, kreneš igru ispočetka. Ili nađeš drugu zanimaciju... Bole njih...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=596403#p596403:34mjfjsa je napisao(la):
spatiotecte » 20 Jan 2019, 13:28[/url]":34mjfjsa]Treba uzeti u obzir da je zvučna izolacija u zgradama 60ih, 70ih i 80ih takva jer je skoro pa i nepostojeća jer se u to vreme nije vodilo računa o tome a zgrade natrpane ljudima. Tanki zidovi ili sendvič paneli i konstrukcija same zgrade je uzrok vaših problema.

U Bloku 30, koji je izgrađen 1970-ih godina, je odlično urađena izolacija između stanova.
 
Moze naravno zvucna izolacija da se znatno poboljsa ali zahteva sredstva a i gubi se na kvadraturi jer predpostavljam da bi krenuo unutrasnjom izolacijom gde u startu gubis 10 cm pomnozeno sa linearnim metrima.
Moze stan da izgubi 1 do 2 kvadratnih metara u zavisnosti koliki je i koliko izolacije stavljas.
Ali opet si na plusu jer ces imati svoj unutrasnji mir a to vredi vise od 2000 evra izgubljenog kvadrata i jos par stotina evra ulaganja u izolaciju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=596441#p596441:og3n9098 je napisao(la):
spatiotecte » 20 Jan 2019 03:43 pm[/url]":og3n9098]Moze naravno zvucna izolacija da se znatno poboljsa ali zahteva sredstva a i gubi se na kvadraturi jer predpostavljam da bi krenuo unutrasnjom izolacijom gde u startu gubis 10 cm pomnozeno sa linearnim metrima.
Moze stan da izgubi 1 do 2 kvadratnih metara u zavisnosti koliki je i koliko izolacije stavljas.
Ali opet si na plusu jer ces imati svoj unutrasnji mir a to vredi vise od 2000 evra izgubljenog kvadrata i jos par stotina evra ulaganja u izolaciju.
Kao arhitekta koje resenje konkretno predlazes, koje materijale, koji odnos i koji redosled postavke.
 
Ja ću kao laik (sa iskustvom) reći da se nema puno izbora kada uzmeš stari stan. Posle svih radova na zidovima (nova struja, novi prozori) ide postavljanje kontrukcije za gips table uzimajući u obzir debljinu izolacionog materijala koji će ići između zida i gips table.

Takođe uzeti u obzir i teže stvari koji idu na zid (nosač za TV, police, klima) i ta mesta rešiti na neki način.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=596443#p596443:hdo8kgyv je napisao(la):
Nebojsa » 20 Jan 2019 04:02 pm[/url]":hdo8kgyv]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=596441#p596441:hdo8kgyv je napisao(la):
spatiotecte » 20 Jan 2019 03:43 pm[/url]":hdo8kgyv]Moze naravno zvucna izolacija da se znatno poboljsa ali zahteva sredstva a i gubi se na kvadraturi jer predpostavljam da bi krenuo unutrasnjom izolacijom gde u startu gubis 10 cm pomnozeno sa linearnim metrima.
Moze stan da izgubi 1 do 2 kvadratnih metara u zavisnosti koliki je i koliko izolacije stavljas.
Ali opet si na plusu jer ces imati svoj unutrasnji mir a to vredi vise od 2000 evra izgubljenog kvadrata i jos par stotina evra ulaganja u izolaciju.
Kao arhitekta koje resenje konkretno predlazes, koje materijale, koji odnos i koji redosled postavke.

Astrodule me upravo preduhutrio u odgovoru...
Postaviti metalnu konstrukciju koja ce da nosi gipsane ploce 13 mm iza kojih ce biti izolacija i kroz koju ce moci da prodje struja i cevi. Predvideti dodatne nosace i ojacanja tamo gde ce biti teret na zidu, tipa tv ili police. Sve to oduzima 10 cm prostora dakle pomnozeno sa duznim metrima kao sto sam rekao moze da se izgubi i vise od jednog kvadratnog metra u stanu.
Posle mogu da se dodaju i akusticni plafoni kako bi se poboljasala zvucna izolacija (to moze da bude dobro resenje ako vam neka deca skacu na glavi u stanu iznad).

Moj savet je inace kupovina stana u predratnoj zgradi gde izbegavate sve ove probleme o kojima pricamo u poslednjim stranama zbog debljine zidova i podova koja nema veze sa ovim posleratnim zgradama. Imam stan u zgradu iz 39te i dvoje dece kuci koji skacu i urlaju kao blesavi tome bi dodao i moju zenu koja kad krene da se prikljuci njihovim svadjama i da ih grdi onda tek bude veselo. Sve to skupa cini ozbiljnu hordu divljaka i huligana i niko se jos nije bunio od komsija niti mi je dolazio na vrata.
 
Table plute su odlicno rijesenje za izolaciju zvucnu ...
Problem je i kod novih zgrada gdje retko koji arhitekta vodi racuna o zvucnoj izolaciji ...
 
Za NBG slučaj je potrebno se raspitati ili doživeti buku iz susednih stanova. Naime, u mojoj zgradi se zvuk uopšte ne prenosi po vertikali, dok je u susednoj zgradi gde mi živi drug situacija bukvalno takva da se sve normalno čuje iz donjeg stana.

Naravno, koračanje se čuje (trčanje).

Takođe, kod mene je slučaj da se zvuk iz susednog kupatila vrlo lako prenosi, a shvatio sam i zašto kada smo renovirali kupatilo jer je tu velika šupljina između stanova gde prolaze neke cevi i na nekim mestima se naziru i pločice iz susednog stana.

Naravno, najlakše je odmah izolovati sa svih strana sve, ali može da bude nepotrebna rabota ako se ne znaju sve karakteristike zidova, podova i plafona.

Moj stan je bio blažem što se tiče komšija do ove godine i zato smo tek sada shvatili šta je sve trebalo raditi prilikom renoviranja čime bismo uštedeli i vreme i novac.

No, zato sada znamo šta ćemo raditi prilikom sledećeg većeg renoviranja ako ostanemo u istom stanu.

Evo, čisto da proverite i u svom stanu, razmislite šta će vam se desiti u slučaju poplave u kuhinji, tj, gde će voda da ode. Nama je zavrršila po celom stanu, tj, parketu sveže postavljenom.

Ako ne postoji odvod u kuhinji (kao i kupatilu), trebalo bi napraviti takav pad da voda najkraćim putem stigne do kupatila.

Drugo rešenje koje mi pada na pamet je da se nađe neki način da voda ode na drugu stranu, npr, do terase.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=596418#p596418:141daggv je napisao(la):
Vladivoje » 20 Jan 2019 01:53 pm[/url]":141daggv]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=596403#p596403:141daggv je napisao(la):
spatiotecte » 20 Jan 2019, 13:28[/url]":141daggv]Treba uzeti u obzir da je zvučna izolacija u zgradama 60ih, 70ih i 80ih takva jer je skoro pa i nepostojeća jer se u to vreme nije vodilo računa o tome a zgrade natrpane ljudima. Tanki zidovi ili sendvič paneli i konstrukcija same zgrade je uzrok vaših problema.

U Bloku 30, koji je izgrađen 1970-ih godina, je odlično urađena izolacija između stanova.
Jel pritom mislis iskljucivo na one solitere ili na sve zgrade?
 
Mislim na lamelu 6, u kojoj sam stanovao (ulazi BMP 119-139), kao i na one vojne "kockice".

Za solitere i lamelu 7 (BZĐ) ne mogu da tvrdim, ali verujem da su i tamo odradili dobru izolaciju.
 
Da li neko zna kavi su stanovi blok 4, prekoputa IX gimnazije, crvena fasadna cigla? Samo sam saznao da su gradjeni 1983 godine . Blizu sam odluke da kupim stan i sve mi izgleda pristojno tj vrlo dobro. kakva je izloacija izmedju stanova? Ajd pomazite.
 
Taj blok i mene zanima. Jel stan u soliterima ili u onim duguljastim do Pariske komune? predpostavljam da su kvadrati jeftiniji u soliterima na visim spratovima.
 
E ovo je moderno a ne BW Vista.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
sada malo zatrpavam forum ali ne znam gde da pisem. dakle dugacka zgrada, crvena fasadna cigla preko puta IX gimnazije 8 spratova. nije bas kvadrat jeftin ~1.600€> Da li neko ima neki info za zgradu?
 
Cevo pa za te pare mozda moze da se pazari stan u westu ili a bloku od prvog vlasnika! u belvilu da nepricam.
 
Vrh