Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

Ne znam koji je broj stanova u privatnom vlasnistvu a koji je u drzavnom, da se ne lazemo to niko od nas ne zna.

Ja samo kazem da je za vas stanovnike bolje da dobijete urbanu regeneraciju nego ovo sto vam se desava trenutno sa trpanjem novih zgrada gde god je to moguce.

A ovo o cemu vi mastate da ce NBG jednog dana biti opet kao na onim slikama iz 70ih to mozete odmah da zaboravite.
Vi ste veoma svesni toga, samo necete da prihvatite tu realnost, jednostavno vas boli sto vidite polako kako taj duh originalnog novog beograda nestaje preplavljen novim zgradama koje jednostavno ne postuju principe atinske povelje.

Urbanizam je jako surov prema onom sto nije projektovano da se prilagodi buducim potrebama.
Atinska povelja zato i nije prezivela vise od 30 godina, umrla je jer je rodjena sa greskom a ta greska je sto je bila zamisljena da bude zaledjena u vremenu. Zato se danas vama desava ova katastrofalna stihijska gradnja. Pritisak trzista je odradio svoje i nastavlja da razara ono sto se njemu ne moze prilagoditi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=555418#p555418:1gjt3lbv je napisao(la):
miki-nbgd » 28 Jul 2018 11:09 pm[/url]":1gjt3lbv]Ksenija da li si ti pri sebi? Kome su rusili legalne kuce bez pristanka vlasnika da bi tu pravili zgrade? Eksproprijacija se vrsi samo i samo za objekte od javnog znacaja tipa putevi, mostovi, brane...Po toj logici svako ko ima pare moze da srusi svakome stan. To znaci da neko moze da baci oko na lokaciju gde ti zivis pa ode babin salonac sa pogledom na Dunav zarad povecanja gustine stanovanja.

Moja zgrada 100% u privatnom vlasnistvu je dozivela slicnu sudbinu sa nadogradnjom citavih 3 sprata i tako postala najruznija zgrada na Dorcolu a pored mene 2 placa prazna koji su u sporu oko restitucije vec 25 godina.
 
Spatio to sa tvomj i slicnim zgradama se zive divljastvo 90ti desilo jer ste to dozvolili niste se usprotivili adekvatno neki su divlje graditelje docekali sa oruzijem
Ali pored toga imas zgrade u starog gradu nadogradjene i po 3 ili vise puta sreca pa bg nije trusno podrucije...
 
Zao mi je sto je tako ali da li je investitor imao saglasnost stanara. pre je bilo vise od polovine, sad je saglasnost svih. nadzidavanje nije isto sto i rusenje. jel to sto ti je zgrada sad ruzna daje za pravo nekom da je srusi bez tvoje saglasnosti i saglasnosti ostalih stanara?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=555418#p555418:3kly62ev je napisao(la):
miki-nbgd » Ned Jul 29, 2018 12:09 am[/url]":3kly62ev]Ksenija da li si ti pri sebi? Kome su rusili legalne kuce bez pristanka vlasnika da bi tu pravili zgrade? Eksproprijacija se vrsi samo i samo za objekte od javnog znacaja tipa putevi, mostovi, brane...Po toj logici svako ko ima pare moze da srusi svakome stan. To znaci da neko moze da baci oko na lokaciju gde ti zivis pa ode babin salonac sa pogledom na Dunav zarad povecanja gustine stanovanja.
E, vašta od tebe! Pa ne misliš valjda da sam izmislila primer koji sam navela? Da, srušili ceo deo naselja seoskog karaktera pa i više od toga jer su planom predvideli veliku stambenu zonu Trgovačke ulice. Naravno da nisu pitali vlasnike za dozvole jer je projekat bio od javnog interesa, tako sam i navela. Svi su dobili naknadu samo što svi nisu bili i zadovoljni istom. Uostalom, na forumu ima i Žarkovčana pa neka ti potvrde.

Preporučujem da pitaš Dejana011 koji je i postavio više fotografija starog Žarkova koga više nema. Drugarica i ja smo postavile izložbu fotografija Tomislava Grujičića "Žarkovo koga više nema" (ne sećam se tačno naziva). Pogledaj temu o Žarkovu viewtopic.php?t=3666&start=75#p484568
Malih kućica više nema, ne-ma!!!
 
Investitor moje nadogradnje je bio pod pokroviteljstvom zavoda za zastitu spomenika...
Ali slucaj moje zgrade nije ni bitan u ovoj raspravi ni ne utice na moj stav oko buducnosti izgradnje NBG-a. (samo sam ga naveo kao primer)

Ksenija je inace skroz u pravu.
Dakle drzava/grad moze da radi sta hoce, to je poenta. Ako hoce da srusi 5 blokova na NBG-u ona to moze da uradi bez problema, nista je ne moze spreciti. moze da podigne gustinu, da je smanji, da da nekom investitoru plac bez naknade, da mu blokira gradnju itd.
BnV je primer da je drzava jaca od svakog pojedinca, lex specijalis i zdravo.
Isto tako ce jednog dana da izbace one ljude preko puta u naselju starog sajmista.
Kod nas vlada i dalje Caucescu metoda, u nekom blazem obliku naravno.
 
Sto puta prežvakana priča puna kontradiktornosti što se tiče pritiska tržišta.

Ja kao prvo, ne živim u Nbg blokovima, niti imam nameru, niti volim tu arhitekturu modernizma, odnosno brutalizma. Ali, ono što je na NBg-u zaista dobro je urbanizam i infrastruktura, koju bi naravno trebalo i dalje razvijati, prvenstveno izgradnjom metroa, ali i drugih bulevara itd.

Arhitektura, takva kakva je, može biti unapređena uređenjem fasada, uniformnom zamenom stolarije i slično, ali doziđivanjem dodatnih objekata, ne nikako. Takođe nikakvo rušenje neće moći da dođe u obzir po Ustavu, jer tržište nikad neće vršiti eksprorprijaciju stambenih solitera sa više stotina stanova. To nikad neće biti rentabilno, niti će bilo ko pokloniti svoj stan investitoru koji bi gradio lepše zgrade, a pogotovo ne svi vlasnici. Drugih opcija nema. To što su radili komunisti, zaboravite. To nije bilo u skladu sa civilizovanim svetom.

Dodatnom izgradnjom unutar već formiranih i završenih blokova, stanje na NBg-u može samo još značajno da se pogorša.
 
Ali ta dodatna izgradnja unutar vec formiranih blokova je upravo posledica pritiska trzista.
Jer da nema pritiska trzista te zgrade se ne bi ni gradile kako ne razumete tako banalnu stvar?
Pritisak postoji hteli to vi da prihvatite ili ne, realnost na terenu osporava vase tvrdnje.
 
Moze da radi sta hoce u diktaturi ali ne u demokratskom sistemu. A privatna svojina u demokratiji je svetinja. Za tako nesto bi sud u Strazburu odrao drzavu bez problema. To sto Ksenija prica se mozda odnosi na period pre, sedamdesete, osamdesete. Danas raseliti nekoliko hiljada ljudi da bi naselili nekoliko hiljada novih jednostavno nije moguce.
 
Danas grade BnV koristeci Leks specijalis, da li si mogao da zamislis nesto tako pre 5 godina? Nisi, a to je ipak sprovedeno u delo.
Ako je interes drzave u necemu ona ce sprovesti svoju volju mimo misljenja naroda.
Nisam rekao da mogu da sruse ceo Novi Beograd ali mestimicno ako zele da sruse tu po koju zgradu oni to mogu da urade.
Ali oni nisu resili da rade tako, negu su resili da vas natrpaju zgradama novim, sto je po mom mnogo gore po vas.
 
Dodatnom izgradnjom stanje bi bilo samo mnogo gore, a vi sve vreme pričate o poboljšanju NBg-a.

Što se tiče BnV-a, ma koliko je u tom projektu bilo kršenja zakona i ma koliko sve to prezirao, jedna stvar je realna, nikome nije oduzeta lična imovina. Ta priča je laž. Razni tipovi i usudiću se da kažem, poluklošari, su izgradili barake i udžerice na zemljištu koje uopšte nije bilo njihovo, već državno, a kasnije su pokušavali formalno da spreče razvoj BnV-a, nakon čega su odustali, jer su svi redom dobili odštetu u vidu stanova u različitim delovima grada, a to uopšte nije trebalo da se radi, jer su živeli na zemljištu koje uopšte nije bilo njihovo. Za tako nešto je trebalo da budu još davno isterani odatle, bez bilo kakve odštete.
 
Da su se ljudi bunili (pod uslovom da imaju kuce sa svim papirima) sud u Strazburu bi odrao drzavu. Tu nikakav leks specijalis ne pomaze. Jednostavno ne mozes da rusis neciju legalnu kucu bez saglasnosti vlasnika.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=555433#p555433:2efpyb7k je napisao(la):
Propeler » Ned Jul 29, 2018 12:46 am[/url]":2efpyb7k] Takođe nikakvo rušenje neće moći da dođe u obzir po Ustavu, jer tržište nikad neće vršiti eksprorprijaciju stambenih solitera sa više stotina stanova. To nikad neće biti rentabilno, niti će bilo ko pokloniti svoj stan investitoru koji bi gradio lepše zgrade, a pogotovo ne svi vlasnici. Drugih opcija nema. To što su radili komunisti, zaboravite. To nije bilo u skladu sa civilizovanim svetom.
Eh, da su samo komunisti tako radili. Evo primera, pre par godina umesto malog bloka stambenih zgrada manje spratnosti nikle su zgrade koje sam zaokružila. Svi su dobili nove stanove, svi zadovoljni. Da li je po Ustavu, niti je koga bila briga niti se iko bunio, makar ja nisam čula, a vrlo je verovatno da su dobili odličnu zamenu. Stanovi u zgradama su delux, lokacija jedna od najboljih na Opštini Čukarica a možda i najbolja i naravno, ne za "običnu" raju.
 
@Propeler, MikiNbg,
Dodatni stanovi moraju da se grade na NBG-u, hteli to mi ili ne, to diktira trziste, to ne diktiraju ni stanovnici ni arhitekti ni investitori ni vlast, to je prirodni proces grada koji se razvija brojcano.
Gustina svakog kraja ovog grada raste kako se broj gradjana u Beograd svake godine povecava, pa tako i gustina NBG-a. Ne mozete da zivite u nekom bokalu i da vas promene ovog grada zaobidju, ne znam kako ne shvatate to.
A sela po Srbiji koja se prazne ima jos koliko hoces tako da taj trend se nece zaustaviti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=555440#p555440:3i3368cu je napisao(la):
miki-nbgd » 29 Jul 2018 12:04 am[/url]":3i3368cu]Da su se ljudi bunili (pod uslovom da imaju kuce sa svim papirima) sud u Strazburu bi odrao drzavu. Tu nikakav leks specijalis ne pomaze. Jednostavno ne mozes da rusis neciju legalnu kucu bez saglasnosti vlasnika.

To je merodavno koliko i mi da tuzimo NATO za bombardovanje kod suda u Strazburu.
Dobili bi da ti ne kazem sta...
Ne moze sud u Strazburu da kazni drzavu Srbiju ako drzava dodeli nadoknadu tim gradjanima u vidu nepokretne ili novcane vrednosti.
 
Ksenija, nasilnog otimanja privatne svojine protiv volje vlasnika u Srbiji poslednjih decenija nije bilo. Ako su srušene neke kuće, to je bilo isključivo u slučaju dogovora investitora sa starim vlasnicima. Ali protiv njihove volje, ne. Tu ni država nema takvu moć, osim u slučaju izgradnje infrastrukture.

Završeni blokovi ne treba da se diraju. Pritisak tržišta može da poveća cenu stanova, ne mora da podstakne dodatnu izgradnju.

Na kraju, može da se gradi na praznim parcelama, a ima ih mnogo ili pak grad može da ide u širinu.

Navešću primer Minhena, koji ima manje stanovnika, nego Beograd i tri puta veću površinu, ali se ne dozvoljava izgradnja dodatnih objekata, niti nadogradnje u završenim blokovima. Pritisak tržišta je tamo mnogo veći nego u Beogradu pa opet vlasti to ne dozvoljavaju.
 
Objasnio sam bar 3 puta zasto ne moze da se izbegne dodatno punjenje blokova.
Grad ne zeli da ide u sirinu jer ga to kosta infrastrukturno, mora da gradi puteve struju vodu itd...
A ta infrastruktura vec postoji na NBG i grad boli uvo za atinsku povelju i to sto vi necete dodatne zgrade.
Zato ce blokovi nastaviti da se pune a vase fasade nece niko hteti da renovira jer niko nema profit od toga.

Znam da je objasnjenje surovo ali je tako.
 
Ksenija jedno je kad vlasnici pristanu da menjaju kuce u zamenu za stanove u novoj zgradi a drugo je kad ti neko rusi kucu bez tvoje saglasnosti. Ako kazes da su svi srecni rec je o ovom prvom. Pa pola Vracara je poruseno na taj nacin.
Spatio, ako prihvatis nadoknadu pristao si. Sud u Strazburu se ne bavi pitanjima NATO, jedna drzava protiv druge... vec povredama zakona od strane drzave prema njenim gradjanima. Ustav kao krovni zakon garantuje nepovredivost imovine osim u slucaju javnog interesa i jasno je navedeno sta je iavni interese. stanogradnja nije nema tog leks soecijalisa koji je iznad ustava.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=555444#p555444:2dfws23q je napisao(la):
Propeler » Ned Jul 29, 2018 1:15 am[/url]":2dfws23q]Ksenija, nasilnog otimanja privatne svojine protiv volje vlasnika u Srbiji poslednjih decenija nije bilo. Ako su srušene neke kuće, to je bilo isključivo u slučaju dogovora investitora sa starim vlasnicima. Ali protiv njihove volje, ne. Tu ni država nema takvu moć, osim u slučaju izgradnje infrastrukture.
Nisam ni rekla da je nasilno rušeno kada je poslednji primer sa fotografije u pitanju. Ako vlasniku daš naknadu i to žestoku, onda to nije otimanje. A pouzdano znam da su svi dobili mnogo više nego što su imali a što je srušeno.

Ne dogovara se investitor sa vlasnicima objekata već država, u ovom slučaju Grad, odnosno Gradska opština koja izabranom investitoru daje mogućnost izgradnje uz određeni dogovor.
 
@Mikinbg
Kako god okrenes pricu, misljenja sam da bi vam bilo bolje da vam sruse stare solitere i naprave vam nove lepe zgrade nego da vam trpaju nove stambene zgrade po blokovima a vase pored se raspadaju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=555448#p555448:3v2nkfo6 je napisao(la):
miki-nbgd » Ned Jul 29, 2018 1:29 am[/url]":3v2nkfo6]Ksenija jedno je kad vlasnici pristanu da menjaju kuce u zamenu za stanove u novoj zgradi a drugo je kad ti neko rusi kucu bez tvoje saglasnosti. Ako kazes da su svi srecni rec je o ovom prvom. Pa pola Vracara je poruseno na taj nacin.
O, Bože blagi, pa ja ne znam šta da radim, jasno sam pisala. Sada da idem u off pa da me Igor ponovo kazni, ne mogu da menjam CV drugi puta (kažnjavana: da, dve nedelje na Beobuild forumu). :lool:
 
Dogovara se investitor sa vlasnicima objekata. Grad s tim nema veze i nema pravo da vrši eksproprijaciju zarad gradnje drugih stambenih objekata. Suština je da investitori nikada neće imati dovoljno razloga da vrše eksproprijaciju solitera ili ogromnih zgrada na NBg-u, jer to nikad neće moći da bude rentabilno, odn. neće imati ekonomsku računicu.

Spatio, ja sam već rekao da ne živim u blokovima i da nisam iz ličnih razloga protiv takvog postupanja grada i znam da vlasti imaju namere da ubudžuju dodatne zgrade u već izgrađene blokove. Pokušali su to u bloku 70a, ali su se vlasnici stanova u tom bloku pobunili s razlogom i odustalo se. Na kraju, vlasnici stanova bi trebalo i da budu i vlasnici zelenih površina oko zgrada u završenom bloku i da sami finansiraju održavanje tih zelenih površina. U normalnoj državi.......
 
@Propeler
Gradske opštine čine Grad Beograd i one vrše sve pravne poslove (eksproprijacija, naknada...), a investitor gradi na parcelama koje su mu date. Kakav je dogovor između države i investitora, to je već drugi segment.
 
Ne, sigurno nije tako. Investitor mora da dobije saglasnost vlasnika. Gradska opština ne vrši u tom slučaju eksproprijaciju. Može da vrši objedinjavanje otkupljenih parcela i slično, ali ne i eksproprijaciju.
 
Vrh