Šta je novo?

Razvoj novobeogradskih blokova

И њихов комплекс је никао на зеленој површини... Ко је њих желео?
 
Da li su negde izasli zvanicni rezultati popisa za Nbg. Interesuje me koliko ima stanovnika u odnosu na pre 10 godina.
 
Да поновим још једном ,зашто нису протестовали кад се градила њихова зграда, иначе је јасно да је проблем само црква и да Не давимо Београд или неки слични траже медијски простор на конто борбе против изградње цркве,
да нема цркве у плану не би било никаквог протеста.
 
Da li su negde izasli zvanicni rezultati popisa za Nbg. Interesuje me koliko ima stanovnika u odnosu na pre 10 godina.
НБГ
2011 - 214506
2022 - 209812
 
Да поновим још једном ,зашто нису протестовали кад се градила њихова зграда, иначе је јасно да је проблем само црква и да Не давимо Београд или неки слични траже медијски простор на конто борбе против изградње цркве,
да нема цркве у плану не би било никаквог протеста.
Da, tako je i Ne davimo Beograd protestovao protiv Beograda na vodi zbog gradnje crkve.
 
Да поновим још једном ,зашто нису протестовали кад се градила њихова зграда, иначе је јасно да је проблем само црква и да Не давимо Београд или неки слични траже медијски простор на конто борбе против изградње цркве,
да нема цркве у плану не би било никаквог протеста.
Zašto svi oni čija su se naselja od 1900 pa na ovamo, u Beogradu, gradila, nisu protestvovali?
 
Pozdrav svima,

Napravio sam nekoliko fotografija Soul brošure.

Tu su navedene ključne stavke koje se u ovom momentu komuniciraju.

Koncept kompleksa koji nudi faktički mikrolokaciju kao celinu, sa sadržajem na jednom mestu.
Obzirom na tempo kojim se Novi Beograd razvija nije laka odluka kupiti stan a da sutra imaš 10 godina gradilište oko sebe.
West 65 je iskusio tu priču...pa na sve svoje objekte u izgradnji, kulu, mall, stigla je Zepterra, Wellport...nije im bilo lako.

Jedini kompleks koji je pružio "luksuz" izgradnje u celosti je Belville...samo treba imati na umu da on nije inicijalno bio zamišljen kao komercijalni kompleks, već univerzitetsko naselje.
Taj nivo male zauzetosti na parceli neće se ponoviti u tri života jer ne postoji investitor koji bi se odrekao 12% zauzetosti parcele (čitaj desetine hiljada m2 na hektarskim parcelama).

Ovo je trenutno jedini koncept koji može da ponudi tu zonu celine a opet da nije prenatrpan.

Dolaze projekti Blok 12 (jedne prestupne godine), Hotel Jugoslavija i slične...to su najbolje lokacije na ovoj strani reke ali tamo će cene biti kao marina dorćol i BW (čitaj 6-7.000e)
Pogledajte prilog 151456Pogledajte prilog 151457Pogledajte prilog 151458Pogledajte prilog 151459Pogledajte prilog 151460Pogledajte prilog 151461Pogledajte prilog 151462Pogledajte prilog 151463Pogledajte prilog 151464Pogledajte prilog 151465
Zna li se kad startuju projekti oko hotela Jugoslavija? Ima li ikakva info o tome?
 
Na kakvoj 'zelenoj površini'? Nikao je na građevinskom zemljištu.
Добро, то је грађевинско земљиште на папиру. Пре тога је била мочвара, а после тога земља и трава.

Непланска градња доводи до овога. Стављаш зграду до зграде, само бетон, ништа зелено, ништа простор, људи купују станове јер је неко рекао да је то луксусз и онда настане проблем кад схвате да немају где да прошетају или изведу дете. Рендери, скице, пројекти, планови, три де модели,...

Као што сам већ рекао, цео Београд постаје овакав. Станари гледају само себе и свој интерес. Не желе да им неко заузима простор, а то што су они заузели простор својим присуством пре тога, то их не занима.

Овакве појаве ће бити све чешће јер је простора све мање и мање.
 
Тај аргумент за вртић је прилично слаб када је буквално на парцели са друге стране А блока усвојен план који предвиђа и вртић и школе


То за парк и бож' помози али је мало дискутабилно по чему би се средина блока по актуелном плану разликовала од нпр. Парка Војводе Вука у центру да би захтевало толико драстично инсистирање на забрани градње зграда и цркве

%D1%81%D0%B8%D1%82%D1%83%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B8-%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%BD-jpg.150699
 
Zna li se kad startuju projekti oko hotela Jugoslavija? Ima li ikakva info o tome?

Ne zna se još ništa tačno.

1. Blok 11, su manji projekti oko Hotela Jugoslavija:

https://www.google.com/search?sourc...biw=384&bih=693&dpr=2.81#imgrc=Qn9-Gz8GM1sxOM

2. Blok 12 je između keja i YUBC centra:

lokacija-blok-12-782x515.jpg


3. Mislim da su ovi dole najdalje otišli, prošli su Urbanistički projekat, to znači još jedno 2 meseca za Lokacijske uslove:

Blok 6, link ka @Gaginom postu:

LINK

render1.jpg
 
Zašto svi oni čija su se naselja od 1900 pa na ovamo, u Beogradu, gradila, nisu protestvovali?

Trebali su da protestuju, da jednom razviju osećaj pripadnosti kraju, gradu i na kraju državi u kojoj žive.
Kod nas ljudi gledaju otprilike ovako "ma nema veze, ma pusti, pa i ja sam odnekud došao ili i moji su odnekud došli".
Pasivnost + Malograđanska imitacija kosmopolitskog duha su nas dovele dotle da nam 2/3 vlade ima prađedove koji su se u prvom svetskom ratu borili u Austrougarskoj vojsci, da ljudi na svim nivoima vlasti mrze narod kojim vladaju i da je svakom ko dođe ovde lakše nego onome ko je odavde.
Mi ovakvi kakvi smo, da ne živimo u vreme UN, EU i sl., nas bi tačno neko pokorio, pola pobio i drugu polovinu odveo u roblje.


Na slici vidim solitere, depandans (valjda fensi naziv za vrtić, da narod ne razume šta je) i crkvu.
Školu ne vidim nigde.
Ispravite me ako grešim.
 
Na slici vidim solitere, depandans (valjda fensi naziv za vrtić, da narod ne razume šta je) i crkvu.
Депаданс није никакав "фенси" односно на српском, отмени назив за вртић. Депаданс је објекат у зградама и није наменски грађен вртић и они су обично са 1. или 2. групе деце. Било је неколико депаданса у оквиру Предшколске Установе "11. април" Нови Београд, а сад их је два.
 
Zašto sad koriste mazut kad nabavljamo gas po bratskoj ceni, a mazut po tržišnoj ceni?
 
ovo je od pre par dana, valjda su dva velika dimnjaka za gas, ova tri mala za mazut (mozda gresim, ali vidi se da dim nije isti)

PXL-20221218-114029680-2.jpg
To postronjenje ne radi na mazut. Kako su meni zaposleni objasnili dok sam bio na praksi tamo,to su dimnjaci gasnh turbina koje proizvode el.energiju i dogrevaju toplu vodu kad upekne zesci minus i one koriste sirovi benzin. Ispred se nalazi(la) i trafo stanica,ne znam da li je sve to kompletno,znam da su taj trafo demontirali i darivali negde. Na mazut je radilo par malih kotlova za potrebe toplane.
 
Ne secam se tacno,to je bilo malo pre bombardovanja i to su reci zaposlenih. Ja sam racunajuci i praksu tamo video svega par puta da se tu nesto dimi. Ko zna sta je u pitanju,za pola veka su sigurno malo (vise) istruleli.
 
Generalno je oduvek bilo da su tri manja dimnjaka za mazut, dva velika gas. Zato nikada tri manja se takoreći ni ne dime. Mada ko zna, treba postaviti post na temi o beo elektranama
 
Nedavno sam gledao nekog ruskog blogera na yt (ne mogu sada baš da pronađem video) vezanog za urbanizam, i pravio je reportažu o Fnskim blokovima u Helsinkiju i drugde, koji podsećaju veoma na sovjetske osim što su u 230% boljem stanju, i uglavnom snimci iz drona su pokazivali prelepu sliku, zgrada i blokova sa zelenilom i prirodom okolo, praktično bez i jednog jedinog auta bilo gde, i betona, što mi je bilo neverovatno i odmah upalo u oči, a suština je u tome da oni imaju podzemne garaže.
Elem, gledajući ovaj snimak NBG odmah mi je upalo u oči sve što ne valja ovde, ogromna količina automobila parkiranih koje kude oko zgrada, potpuno nedefinisan prostor između zgrada, i bez neke konkretne funkcije i svrhe.
U Beogradu je pre neki dan prodano parking mesto za 55k eura, prosečno parking mesto ide oko 10-15k eura, što je prosto neverovatno, ja sad baš pitam zašto nikom nije palo na pamet da gradi više garaža, od čega mi mogao da se omasti baš fino, a pritom poboljšao bi se opšti uslovi življenja. Da sam država ili da sam investitor, ne znam tačno po kom modelu, ali tako bi ovom linijom spucao podzemne garaže na 2-3 ili 4 sprata, zatim radikalno izmenio površinski prostor, smanjio pa barem za 50% (možda i više) površinskih parking mesta, na tom novom oslobođenom prostoru, napravio pravi park, prostor za treniranje, igrališta, šta god.
Znam da ovo u praksi nije tako lako, ali zar stvarno lokalna vlast, država pa i privatni kapital ne mogu da nađu određen biznis model da ovo bude efikasno rešenje, da bude čak i profitabilno i na kraju svega da podigne opšti kvalitet života, barem u određenim delovima grada, a samim tim i da podigne tržišnu vrednosti svih stanova okolo, kada se zna da imaju regulisane probleme sa parking mestima, da imaju malu zelenu oazicu ( u betonskoj džungli) oko svojih zgrada sa različitim sadržajima?
Zašto država ne bi mogla da inicira ovakve projekte, da omogući subvencije, da omogući kredite za otplatu tih parking mesta, da preuzme na sebe gradnju ili bilo šta?
Privatni kapital to nikad neće ni pokušati, samo grad i država mogu da reše ovaj problem, koji će opet rezultirati ako je uspešan još većom vrednošću nekretnina.


1672936311534.png

1672936325176.png
 
Vrh