14. 09. 2009.| 11:47
"Infinity" Beograd - građevina koja menja istoriju, ali i vidike
U svim delovima sveta, najbolja i najtrajnija su ona arhitektonska dela koja nastaju inspirisana svojim okruženjem, kao njegovim prirodnim delom. Inspirisan vodom, koja je oblikovala položaj, život i dušu Beograda, na Dorćolu, vrhunski arhitektonski tim osmislio je "Infinity" novi koncept življenja u samom centru grada.
Zgrada "Infinity" u Dobračinoj 8 postaće jedan od simbola Beograda, njegovog autentičnog duha, evropske baštine i svetske budućnosti, tvrde autori ovog zdanja, čiji cilj nije samo da to bude jedna od najlepših građevina u našoj prestonici, već da otelotvori najbolje osobine i najveće ambicije našeg glavnog grada.
Ova autentična građevina predstavlja prvi stambeno-poslovni objekat u Srbiji zasnovan na "smart house" tehnologiji koja povezuje rasvetu, ozvučenje, kućne aparate i sve ostale električne uređaje u jednu mrežu.
Oko projekta "Infinity" okupljene su vrhunske arhitekte, dizajneri, inženjeri, holtikulturisti. "Infinity" sadrži šest stambeno-poslovnih apartmana od drugog do sedmog sprata. Svaki od njih zauzima jednu etažu, osim apartmana na sedmom spratu koji je dvoetažan.
- S obzirom na lokaciju, izabrali smo da to budu izuzetno luksuzni stanovi u centru grada. Jedan stan na jednom spratu, svaki od njih ima četiri parking mesta. U stanu je neophodno da se prostudira svaki detalj i da se greške svedu na minimum. Odabrali smo ono što najviše odgovara različitim ljudima dobrog ukusa, specifičnih navika i osećanja. Svi detalji u stanu pažljivo su birani, vrhunskog su kvalitata, materijala i dizajna – napominje u razgovoru za "eKapiju" Miodrag Mirković, autor i glavni projektant zgrade "Infinity".
Čarolija je prisutna ali nevidljiva, kažu autori.
- Najsavremenija tehnološka i arhitektonska rešenja čine da prostor diše, zrači toplinom zimi i mediteranskom svežinom leti, da se otvara prema sunčevoj svetlosti ili nečujno ušuškava dok kiša klizi niz kristalne svodove. A ništa od toga se ne vidi okom i ne narušava estetsko jedinstvo ovog čudesnog mesta – ističe Mirković.
Ova jedinstvena zgrada u prestonici svojim stanarima će omogućiti potpuno digitalizovanu kontrolu svih uređaja za komunikaciju, osvetljenje, klimatizaciju, protivpožarnu zaštitu, obezbeđenje, pa čak i muziku.
Pametan i energetsko efikasan dom
Savremena tehnologija omogućava da uvek može da se projektuje optimalan, fleksibilan i integrisan sistem koji će se u potpunosti prilagođavati specifičnom načinu i stilu života, trenutnim aktivnostima raspoloženju i navikama ukućana.
Upravo takve tehnologije današnjoj porodici pružaju mogućnost programiranja najrazličitijih režima rada sistema pametne kuće u zavisnosti od kriterijuma koji mogu biti relaksacija, racionalno iskorišćenje energije ili sigurnost.
Preko centralne upravljačke konzole "touch screen" ili namenskih daljinskih upravljača kontroliše se rasveta, grejanje, klimatizacija, kućni uređaji, glavni dovod vode, ali i upravljanja sistemom nadzora objekta.
Posebnu pažnju autori su posvetili sistemu grejanja i ventilacije.
Prema rečima Vasilija Slavića, dipl. ing mašinstva, projektanta termotehničke izolacije, sve prostorije imaju ugrađen sistem grejanja i hlađenja koji daje potpunu kontrolu nad temperaturom, kao i mogućnost stvaranja sopstvene mikroklime.
Podno i zidno grejanje, kao i plafonsko i zidno hlađenje kreiraju idealne mikroklimatske uslove u prostoru: odgovarajuću temperaturu i vlažnost, dovoljno svežeg vazduha i mirnu atmosferu.
- Prilikom izbora sistema grejanja i klimatizacije vodili smo računa o ugodnosti, ekonomičnosti, estetici i trajnosti. U ovom objektu će biti primenjen koncept podnog i zidnog grejanja, kao i plafonskog i zidnog hlađenja. Razlog zašto je izabran ovaj tip grejanja i klimatizacije jeste da se obezbede idealni mikroklimatski uslovi u prostoriji, odnosno odgovarajuća temperatura vazduha i zidova, mnogo svežeg vazduha, odgovarajuća vlažnost i mirna atmosfera bez duvanja i prašine. Stoga se za ovaj objekat s pravom može reći da je vazdušna banja u centru grada svih 365 dana u godini – ističe Slavić.
Rešenje za upravljanje zgradom projektovao je Dragan Lazić, profesor Mašinskog fakulteta u Beogradu.
On napominje da se automatizovanim upravljanjem zgrade mogu smanjiti troškovi za utrošak energije. Osim toga, zgrada će koristiti obnovljive izvore energije.
- Sistem će u potpunosti biti prilagodljiv korisniku. Težnja je bila stvaranje moderne građevine, koja je otvorena za oblikovanje sopstvenog životnog prostora. Stanari će moći da podese različite scene, gde će atmosfera biti u skladu sa željama. Ukoliko stanar želi atmosferu za žurku on će osvetljenje, klimatizaciju, muziku, temperaturu podesiti u sceni "party". Svaki sledeći put kada pritisne "party" dugme dobiće željeno okruženje – objašnjava Dragan Lazić.
Besprekorna arhitektura
U prizemlju objekta, na prvom spratu i u suterenu, nalazi se samo jedan veliki lokal sa izlogom i ulazom prema ulici. U prizemnim etažama objekta, kojima se pristupa auto-liftom, smeštena je garaža za putnička vozila. Sve etaže su povezane stepeništem i privatnim liftom.
- Krenuli smo od toga da stančić od 100 m2 ne može biti komforan, apartmani "Infinity" zauzimaju oko 240 m2.
Ulična fasada je dvostruka, obložena kvalitetnim staklom, koje je samo jedna holandska firma prihvatila da uradi. Originalna staklena fasada urađena je od specifičnog materijala koji je do sada ugrađen samo u jedan hotel i jedan jahting klub. Uloga je da spreči buku, ali i da napravi drugi ambijent, jer će taj prostor biti velika žardinjera. Ideja je da u tom prostoru budu zasađene biljke. Najmaštovitiji hortikulturisti angažovani su da naprave mediteransku oazu svežine i zelenila u srcu grada.
Istraživanje strukture urbanog stana, dovelo je autore do finog balansiranja dnevne i noćne zone, do stana u kojem je privatnost svakog člana porodice isto tako važna kao i prostori u kojima je porodica na okupu. Ono što je još važnije, kako kažu autori, jeste postojanje različitih ambijetalnih zona u kojima svaki član porodice može pronaći svoj kutak, u skladu sa svojim potrebama i afinitetima.
Kafa u najmirnijem delu grada
Za one koji budu želeli da im "Infinity" bude dom, da piju kafu u najmirnijem centru grada – u svojoj dnevnoj sobi, da uživaju u okruženju vrhunskih prirodnih materijala, drveta i mermera i da se dive najboljim dizajnerima enterijera, uskoro će biti otvoren "šou rum" gde će uživo moći da se uvere u sve kvalitete budućeg stana.
Budućim stanarima će, osim zagarantovanog besprekornog luksuza, biti nadohvat ruke i sva dešavanja u srpskoj prestonici.
Stanari će moći da pešice odu u pozorište, muzej, kafić. U blizini je i Skadralija. A po izboru moći će vrlo brzo da stignu do Save ili Dunava za duge šetnje pored vode ili rekreaciju na biciklističkoj stazi.
U blizini zgrade "Infinity" je Dečje pozorište Boško Buha, Beogradska filharmonija, Kolarčeva zadužbina, Etnografski muzej, Srpska akademija nauka i umetnosti. Na svega pet minuta od "Infinity" nalaze se prestižni restorani, stare boemske kafane, ali i klubovi zbog kojih noćni život Beograda važi za najuzbudljiviji u Evropi. Jednostavno mogu da skoknu do Kalemegdana, a za ljubitelje šopinga u blizini su radnje sa ekskluzivnim svetskim brendovima, parfimerije, mali dizajnirani dućani, robne kuće.
"Infinity tim"
Investitor ovog projekta je preduzeće "Srboštampa", generalni izvođač je "Landing", finansijer Eurobank EFG, nadzor vrši "Ars regia" i EFG Properties. Nosilac posla i glavni projektant je "Ars regia".
Za konstrukciju je zadužen Sam projekt, elektro i mašinske instalacije je uradio "Beo potez", instalacije vodovoda i kanalizacaije poverena je Ateljeu MV, za hortikulturu je zadužen "Green Decor".
Kooperanti u izgradnji i opremi objekta "Infinity" - "Listone Giordano", "Bang&Olufsen", "Osram Sylvania", "Grohe", "Solid Floor", "ThyssenKrupp", "Hansgrohe", "Tre-piu", "Schuco", "Artemide", "Loewe", "IDC", "Rehau", "Ceresit", "Miele", "Siemens", "SchneiderElectric", "Gaggenau", "Metra", "Vario therm", "Boffi", "Geberit", "Novoferm", "Sika", "Targetti", "Oikos", "Profine".