Šta je novo?

Razni projekti

Goldstein":1jer5uq9 je napisao(la):
Ponoviću post sa SSC-a povodom ove zgrade:

Kvalitet onog početnog korbizjeovskog Novog Beograda sve više se obesmišljava ovakvim objektima (sam po sebi, objekat je odličan, ali ne u ovom okruženju) koji niču na svakoj slobodnoj površini zanemarujući činjenicu da je kvalitet blokova bio pre svega prostranstvo slobodnog prostora i razmaka između objekata. Danas se na svakom ćošku trudi da se ubaci neka zgrada, zauzimaju se zelene površine koje su sa postojećim objektima činile jednu skladnu strukturu. Sutra će na red doći i ''popunjavanje praznina'' između onih lepih četvorospratnica u bloku 45 i šta smo onda uradili, šta smo dobili?
Kamo srece da kvalitete korbizjeovskog NBG nikada nismo ni videli ni osetili.
 
Ja ne vidim šta smo dobili budženjem novih stambenih zgrada među postojeće. Na sreću, još uvek ima prostora ispred blokova 45 i 70 kao i u bloku 44 za stvari koje fale, poput sportskog centra, bazena, muzeja (prirodnjački ima par miliona eksponata ali ne i zgradu). Onaj narandžasti cirkus, propali crveni supermarket koji liči na autoservis, azzaro pored njega, tc Enjub koji liči na štalu, psihodelične zgrade u stilu bežanijske kose, propali tc u bloku 45 kao i kineski tc u bloku 70 su stvari bez kojih smo mogli. Da ne pričam o bilbordima i reklamama na vetar. Ohrabrujuće je da su dotične građevine toliko ružne da nema šanse da budu zaštićene. Jedina dobra stvar je što su onu nesrećnu livnicu konvertovali u hipermarkete. Hipermarketi, delta city, ušće, merkator plus c marketi između zgrada i minimarketi u zgradama su sve što je potrebno u retail sektoru. NBGD i jeste to što jeste zbog širine među objektima i zelenila, neću da ga pretvore u vračar ili dorćol.
 
@Bigvlada
U stvari nista ni nismo dobili, mada ideja jeste bila pre svega formiranje ulicnog fronta i ubrizgavanje zivota ulici.
To uglavnom nije postignuto. Ljudi koji su radili planove trebaju se zapitati zasto!
U Bulevaru Lenjina, na primer, u arhitektonskom smislu to je donekle i uspesno uradjeno. U funkcionalnom ne toliko.
 
Samo da sklone dalekovode i stave neke sportske centre i slicno,ni u kakvom slucaju jos zgrada...
 
bigvlada":pkgo8lg3 je napisao(la):
psihodelične zgrade u stilu bežanijske kose,
Ima zaista sto kazes psihodelicnih zgrada na Bez. Kosi ali ipak to je mozda 20% Bez. Kose. Ostatak je po meni zanimljiv. Dosta razlicitih celina se fino i nekako prirodno uklapa i stapa. Smetaju mi oni dalekovodi a i Idea mi nije bas sela ali dobro. Takodje vodovod, maltene na sredini naselja, bi mogao bolje da iskoristi one ogromne livade oko svojih ograda.
Moram da pohvalim arhitektu koji je projektovao moju zgradu. Covek je veoma dobro napravio raspored u stanovima, odvojivsi spavaci deo, od ostalog dela stana. Terase su velike, natkrivene(tj uvucene su u gabarit zgrade i ne strce) i umesto ograde(sto to mrzim) ili zida imaju jednu veliku i duboku zardinjeru za cvece duzine cele terase. Na svakom spratu sa jedne strane ima velika vesernica sa jedne strane i stepenice sa druge strane sa veliki staklenim povrsinama, tako da u hodniku u toku celog dana ima dnevene svetlosti. U sredini je lift. Fasada je bela, kamena, pa je zgodna da se u nekoj buducnosti moze lako oprati.
 
zhaba":33o1513k je napisao(la):
Eto bas to radim za magistarski: transformaciju novobeogradskog bloka. Blokovi kakvi jesu su apsolutni promasaj u smislu socijalizacije. Ulica, trg i uopste uredjeni javni prostor ne postoji osim sto se eventualno po neki park povremeno sredi pa se to odjednom zove: prostor za okupljanje. Jesu blokovi zanimljivo zamisljeni ali kao eksperimentalna naselja. Gradovi spavaonoice nisu niti ce ikada biti cilj planiranja u evropskom drustvu jer nasa kultura jednostavno nije takva. Slazem se da ne treba bas svako popunjavanje blokova da se dogodi kao i smanjivanje slobodnih prostora. Medjutm otvoreni prostori na NBG kakvi su danas ne lice ni na sta! Niti se mogu dovesti u red: previse ih je (Da, usudjujem se da to kazem) i ne zna se kojim objektima/celinama pripadaju pa samim time i ko je nadlezan za njihovo odrzavanje. Mozda bi bilo pametnije nekakvo usitanjavanje zelenih prostora u blokovima (formiranja takozvanih ''basti'') a pored toga formiranje nekoliko velikih gradskih parkova, ne racunajuci priobalne pojaseve. Komplikovana je tema i zahteva dublju analizu strukture blokova koja u stvari odredjuje nacin zivota u celom Novom Beogradu.
Ovo zvuci kao jedna poznata kritika Korbuzijea:

Technological historian and architecture critic Lewis Mumford wrote in Yesterday's City of Tomorrow,

the extravagant heights of Le Corbusier's skyscrapers had no reason for existence apart from the fact that they had become technological possibilities; the open spaces in his central areas had no reason for existence either, since on the scale he imagined there was no motive during the business day for pedestrian circulation in the office quarter. By mating utilitarian and financial image of the skyscraper city to the romantic image of the organic environment, Le Corbusier had, in fact, produced a sterile hybrid.
 
@Hazard

Slažem se, mada je Mamford dosta mator baja. Korbizije sam po sebi nije bio veliki fan grada - mislio je (kao i dosta kritičara moderne) da je grad sa njegovom brzinom života, fragmentisanim narativom i opštim haosom kriv za anksioznost i propast modernog čoveka (to je mislio i Hitler, inače :))... Njegov cilj u arhitekturi je bio da izgradi "anti-grad", tj. da od grada oduzme sve te elemente bliskosti, zajedničkog života i brzine (jer je mislio da se tako sprečava konflikt, između ostalog). Ja njega obožavam, mislim da je bio genije, i da je NBG veoma lep, ali iskreno... njegov pristup ima mnogo nedostataka...
 
oftopicarimo u sitne sate..

Moze biti :)
Najnizi broj od tih ulaza.
 
jovanovm":2achzua5 je napisao(la):
@Hazard

Slažem se, mada je Mamford dosta mator baja. Korbizije sam po sebi nije bio veliki fan grada - mislio je (kao i dosta kritičara moderne) da je grad sa njegovom brzinom života, fragmentisanim narativom i opštim haosom kriv za anksioznost i propast modernog čoveka (to je mislio i Hitler, inače :))... Njegov cilj u arhitekturi je bio da izgradi "anti-grad", tj. da od grada oduzme sve te elemente bliskosti, zajedničkog života i brzine (jer je mislio da se tako sprečava konflikt, između ostalog). Ja njega obožavam, mislim da je bio genije, i da je NBG veoma lep, ali iskreno... njegov pristup ima mnogo nedostataka...
Mogu reci skoro pa ocekivano glediste za jednog Svajcarca :laugh:

Sve sto je on pokusao gradu da oduzme, je ono sto grad cini interesantnim i "urbanim". Da svi zivimo "na selu" - to je nemoguce. Isti je rezultat americkih predgradja, koja su umesto soliterima bila popunjena kucama za jedno domacinstvo...sterilnost, dosada, praznina. A opet, to nije "country living". Ne moze da bude, kad je 500.000 ljudi na jednom mestu. Za razliku od americkih spavaonica, Korbizijevstina bar ima daleko vecu gustinu naseljenosti te sama cesto spontano postaja prava urbana celina ako joj se to dozvoli.

A onako subjektivno, ne mogu se sloziti da je NBG veoma lep. Mozda onako, izdaleka, ili kao maketa.

Ja sam, naravno, za ovo
http://www.newurbanism.org/
 
Dobračina 15

290tohf.jpg


vfa4x3.jpg
 
A kako drugo? Bili bi kreativni ako bi postavili sirene... Vrhunski domet, verovatno će biti i takvo otvaranje u medijima.
 
Da li je ova zgrada u Dobračinoj ustvari nadgradnja na prethodnu staru kuću koja je tu stajala, a sad su je kao ponovo izgradili? Ako je to u pitanju onda već može da se glasa šta je veći promašaj, to ili zgrada RRA
 
Ova na ćošku i 3LD tako npadaju zgradu skupštine da se smorim kad vidim taj prizor.

p.s. ne znam da li je neko snimio na Colliers-ovom sajtu da se prodaje zemljište veličine oko 8.000 metara kvadratnih u Bulevaru kralja Aleksandra između dve tramvajske okretnice. Prostor uopšte nije mali, a za taj kraj je i donet PDR te je moguće izgraditi vrlo pristojnih 27.000 metara kvadratnih (komercijalno-stambeno). Negde u decembru će se održati aukcija pa ćemo videti ko će kupiti zemljišta, a početna cena je 5.5 miliona evra.
 
Ljudi danas sam prosao preko Brankovog mosta negde predvece, ono sto sam dobro video to je da je krov na onoj kuci ispod potpuno srusen, e sad, ono sto sam slabije video, jeste da su poceli da ruse krov i na onoj sledecoj kucici ako neko moze da potvrdi, posto ja slabo vidim.
 
Što se tiče kuća u Braće Krsmanovića: ja od Zavoda nikakav odgovor na mejl nisam dobio. Zvao bih telefonom, ali mi je nezgodno zbog vremenske razlike. Ima li neko u Beogradu koga to interesuje pa bi bio boljan da pozove? Rušenje tih kuća bi bila prava sramota...
 
Vrh