Šta je novo?

Razne rekonstrukcije

Auuu, sta napravise od zgrade FON-a. Koliko se secam, ta zgrada je pod zastitom drzave, a oni su joj skroz promenili izgled. Ta zastita je dugo vremena bila prepreka da se izvode bilo kakve nadogradnje na zgradi, pa je bilo tesko uhvatiti mesto na predavanju kad sam studirao.
 
Ova misteriozna lepotica sa masonskim simbolima, godinama napuštena, će dobiti još dva sparata od stakla i alubonda. Prekjuče sam video projekat na javnom uvidu, a danas sam otišao ponovo sa namerom da slikam projekte i postavim ih ovde, ali sam došao oko 4:20 kada nije bilo nikoga koga bih mogao da pitam ZAŠTO SU VEĆ SKLONILI PLANOVE od očiju javnosti, kada je poslednji dan javnog uvida ponedeljak 05.11.2012. godine!

Ne sviđa mi se to što će da dodaju, a ne znam na šta mogu da se žalim. Nadam se da ću u ponedeljak uspeti da fotografišem te planove i prenesem na forum, a u međuvremenu evo fotografija trenutnog stanja objekta:

n3Dg1.jpg

E4ESV.jpg

tT3RD.jpg


NAJAVA JAVNOG UVIDA: http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1526946
 
Još kad bi mi neko objasnio šta će crkva usred bolnjičkog kruga...mislim ako ćeš da se moliš za spas i pomoć, onda šta ćeš u bolnici?
 
jovanovm":2z6c9wrq je napisao(la):
Još kad bi mi neko objasnio šta će crkva usred bolnjičkog kruga...mislim ako ćeš da se moliš za spas i pomoć, onda šta ćeš u bolnici?

Obrnuto - došao si u srpsku bolnicu, imaš razlog da se moliš za spas i pomoć. :(
 
jovanovm":mnw5b1xp je napisao(la):
Još kad bi mi neko objasnio šta će crkva usred bolnjičkog kruga...mislim ako ćeš da se moliš za spas i pomoć, onda šta ćeš u bolnici?
Ajde ta koja je vec tu vec napravise novu prosle godine u okviru Gradske bolnice na Zvezdari a vec postoji jedna na 500 metara odatle.Doduse je velicine kapele,ali je sada osposobise :bash:

Uskoro ce uvesti da svaka bolnica ima crkvu.
 
I dok Klinički centar u okviru istog kompleksa ne može da se završi nikako, od gradskih para (Sekretarijat za komunalne i stambene poslove) se gradi crkva. U sekularnoj državi. Sjajno.
 
jovanovm":3tc98ekw je napisao(la):
Još kad bi mi neko objasnio šta će crkva usred bolnjičkog kruga...mislim ako ćeš da se moliš za spas i pomoć, onda šta ćeš u bolnici?

Св. Козма и Дамјан су слава Клиничког центра, зато ту и она посотји још од када је КЦС основан. а и, колико сам имао прилике да видим, свугде у свету је нормално да има капела у склопу болнице.
како раде реконструкцију, то је већ друга прича. искрено, лепши је био стари изглед без куполе
 
jlaki":2r4i2016 je napisao(la):
I dok Klinički centar u okviru istog kompleksa ne može da se završi nikako, od gradskih para (Sekretarijat za komunalne i stambene poslove) se gradi crkva. U sekularnoj državi. Sjajno.

+1
 
Kapela u okviru bolnica je normana pojava i u sekularnijim državama od naše.

A zašto KCS nije završen a pare su odavno obezbeđene nije pitanje sekularne države.
 
Šta će kliničkom centru slava? Bolnica je da leči ljude, a ne da im nudi duhovno spasenje. Ne mislim da je išta normalno što se kapele tiče, niti vidim zašto bi se poredili sa nekim drugim zemljama, koje god da su.

Ako je bila tu i pre, ok. Ne govorim da je treba rušiti. Ali ne vidim apsolutnu ikakvu potrebu za korišćenjem prostora za nešto što nema apsolutno nikakvu medicinsku svrhu ili drugačije naučno dokazivu pomoć čoveku u prostoru Kliničkog centra. Ovo nije moliveni prostor ili mala neupadljiva kapela. Da ne spominjemo o tome da stvarno nije u redu da istu "duhovnu podršku" nemaju i ostali građani koji nisu pravoslavne veroispovesti. Gde je moj hram letećeg špageti čudovišta? blagoslovili nas njegovi mlohavi udovi....
 
Nije neobicno imati mesto za molitvu u sklopu bolnice, samo sto bi bilo fer ljudima drugih veroispovesti takodje dati podjednaku mogucnost.

Ova crkva je postala prenapadna, odraz teznje za dominacijom i odraz neukusa. Moze se govoriti i o zloupotrebi ljudskog duha s obzirom da se ljudi u teskim zivotnim momentima neretko okrecu bogu, pa tako, navodno, "obnova" ove crkve treba da ima neki visi smisao na ovom mestu. Ono sto je najgore je sto ce progutati veliki novac za dekoraciju i ukrase koji je vise potreban zivima (u klinickom centru), nego onima u paralelnim dimenzijama. Ne, umesto toga ce jos uzimati novac od (bolesnih) ljudi.

SPC u zadnjih dvadesetak godina (najmanje) opasno degradira srpsku kulturu i tradiciju. U celoj svojoj istoriji nije bila toliko talibanizirana kao danas.
Ovoj crkvi treba da uklone krstove, stubove, trabeaciju i dodaju minaret da bi poenta bila potpuna!
 
Jedino sto je ovde talibanizirano ovde jeste vas dvojica...

Inace da napomenem da sam agnostik da ne bi bilo zabune...
 
Feanor":2u326tb2 je napisao(la):
Jedino sto je ovde talibanizirano jeste vas dvojica...

Inace da napomenem da sam agnostik da ne bi bilo zabune...
 
jovanovm":3hwnysw7 je napisao(la):
Šta će kliničkom centru slava? Bolnica je da leči ljude, a ne da im nudi duhovno spasenje. Ne mislim da je išta normalno što se kapele tiče, niti vidim zašto bi se poredili sa nekim drugim zemljama, koje god da su.

Ako je bila tu i pre, ok. Ne govorim da je treba rušiti. Ali ne vidim apsolutnu ikakvu potrebu za korišćenjem prostora za nešto što nema apsolutno nikakvu medicinsku svrhu ili drugačije naučno dokazivu pomoć čoveku u prostoru Kliničkog centra. Ovo nije moliveni prostor ili mala neupadljiva kapela. Da ne spominjemo o tome da stvarno nije u redu da istu "duhovnu podršku" nemaju i ostali građani koji nisu pravoslavne veroispovesti. Gde je moj hram letećeg špageti čudovišta? blagoslovili nas njegovi mlohavi udovi....
To je to.Sve si rekao :kk:
 
Искрено људи, тај атеистички фанатизам који се тако агресивно и надобудно испољава на форуму није нимало бољи од верског фанатизма ..... мислите да сте просвећенији? Заправо сте исти. Само на супротним странама.
 
Niko ne kaze da je bolji.Samo izjasnjava svoje ustavnom garantovano pravo u sekularnoj drzavi koja se zasniva na naucno dokazanim cinjenicama a ne gledanju u bob,koliko god gledanje u bobo bilo ucvrsceno u tradiciji i istoriji domaceg stanovnistva.

Inace,vest od danas.

Urgentni centar grca jer nema mesta
IZVOR: B92
Beograd -- Zbog pretrpanosti kapaciteta Urgentnog centra zbrinjavanje najtežih pacijenata, koji u ovu instituciju stižu iz cele Srbije, dovedeno je u pitanje.




Foto: Tanjug, Arhiva
Iz Urgentnog centra zahtevaju da se hitno reorganizuje sistem dežurstava, koji već duže ne funkcioniše. Inače, 24 sata dnevno, 365 dana u godini, Urgentni centar Srbije zbrinjava najteže bolesnike. Ovde se dnevno pregleda i do 800 ljudi, od kojih je više od jedne trećine životno ugroženo.

Već duže, tvrde lekari, dešava se da na odeljenjima hirurgije, neurologije, kardiologije, noću ili pred jutro više nemaju nijedan slobododan krevet na koji bi mogli da smeste pacijenta koji je doživeo infarkt, ili koji krvari.


http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=658150

Sto se tice slave klinickog centra prosledih ateistima srbije,tuzice ih kao sto su vec tuzili gsp beograd takodje na osnovu moje sugestije.
 
stf":2mwhfk4v je napisao(la):
Искрено људи, тај атеистички фанатизам који се тако агресивно и надобудно испољава на форуму није нимало бољи од верског фанатизма ..... мислите да сте просвећенији? Заправо сте исти. Само на супротним странама.

+1 Ја сам атеиста али свакако поштујем веру и вернике.Мањи верски објекти у склопу болница и клиничких центара су честа појава по целом свету. Тачка!
 
Tri tacke. Crkvu su trebali da rekonstruisu, ali da ostane u obliku kakva je bila, jednom verniku bi bilo dovoljno, SPC ocito nije nikad dovoljno. Ovo nema veze ni sa verom ni sa vernicima, vec sa ljudskom gluposcu! Ne mogu da zamislim da je igde u civilizovanom svetu ovako nesto dopustivo, pa makar imali para za razbacivanje. Fail!
 
"Niko ne kaze da je bolji.Samo izjasnjava svoje ustavnom garantovano pravo u sekularnoj drzavi koja se zasniva na naucno dokazanim cinjenicama a ne gledanju u bob,koliko god gledanje u bobo bilo ucvrsceno u tradiciji i istoriji domaceg stanovnistva."

Ovo bi valjda podrazumevalo da ti znas sve tajne univerzuma i da je nauka sve dokazala... Molim vas, ajde manje ovih sveznajucih stavova, vise razumevanja za razlicitost... Manje autosovinizma, mrznje prema svemu sto dolazi iz Srbije bez da se pronadju identicni primeri u tim "razvijenim sekularnim drzavama"...

Sa tim ateistickim fanatizmom samo se udaljavate od liberalnih vrednosti za koje se navodno zalazete...

Inace ne slazem se sa ovom rekonstrukcijom jer je najobicnije budzenje, ali nisam alergican na slave i ostale verske stvari koje vam kopaju oci, ali zato znate za koga da navijate na americkim izborima...
 
"Уставом загарантовано право" не значи омаловажавање и нетолеранција према ставовима са којима се не слажете, и што је интересантно, то долази од људи који се на другим темама управо залажу за толеранцију и поштовање различитости.

Притом се заборавља да верника и даље има у великом броју, али док постоји и макар један, капела у оквиру болничког центра је потребна и ту се разумна прича завршава.

А питања накарадне обнове су нека друга тема. Ову куполу треба срушити и вратити капели оригинални облик а одговорне похапсити због девастације културног добра.

Питање клиничког центра је трећа прича. Зашто је пројекат готов, паре обезбеђене а градња стоји? Зашто паре леже замрзнуте и ко због тога има профит? Црква сигурно не....
 
стф и Феанор +. цркви/капели је ту место и то је готова прича. то је сасвим нормално. овде се не води дискусија о томе, него о томе како је очајно урађена њена реконструкција (поготово та купола, која је наружила стари изглед)
 
Vrh