Šta je novo?

Razne rekonstrukcije

Rekonstrukcija Crkve Svetih bezsrebrenjaka Kuzme i Damira

Crkva se nalazi na pokazanoj lokaciji u okviru Kliničkog centra Beograda: https://plus.google.com/114776505253479363124/about?hl=en

Radi se o jednoj jako čudnom religijskom objektu, vrlo originalnom, naizgled moderna zgrada, ali možda ipak i klasična sa potpuno suludim rasporedom elemenata, pogotovu kao što se sada vidi sa druge strane ulice (frontal sa stepeništem, pa levi deo je niži od desnog). Rekao bih da je nekada bila katolička, zbog takvog krsta iznad njenog frontalnog dela.

p-007836041.jpg


Cena rekonstrukcije je bila 5 miliona dinara, a investitor je Agencija za investicije i stanovanje, ako se dobro sećam.

Rekonstrukcija je trebalo da bude završena 2003. godine, ali očigledno još uvek nije i gradilište je u potpunom haosu, iako crkva radi.

Da li neko zna više detalja o ovom objektu, njegovoj istoriji, zašto rekonstrukcija stoji, etc?
 
jlaki":1w8bsc96 je napisao(la):
Rekonstrukcija Crkve Svetih bezsrebrenjaka Kuzme i Damira

Crkva se nalazi na pokazanoj lokaciji u okviru Kliničkog centra Beograda: https://plus.google.com/114776505253479363124/about?hl=en

Radi se o jednoj jako čudnom religijskom objektu, vrlo originalnom, naizgled moderna zgrada, ali možda ipak i klasična sa potpuno suludim rasporedom elemenata, pogotovu kao što se sada vidi sa druge strane ulice (frontal sa stepeništem, pa levi deo je niži od desnog). Rekao bih da je nekada bila katolička, zbog takvog krsta iznad njenog frontalnog dela.



Da li neko zna više detalja o ovom objektu, njegovoj istoriji, zašto rekonstrukcija stoji, etc?


Nije katolička crkva, već bolnička kapela sa mrtvačnicom (crkva u kojoj se služilo po smrti u krugu bolnice). Građena je početkom tridesetih godina, arhitekta je bio Dragomir Tadić. Dobro je primećeno da je to čudna mešavina stilova, jer je Dragomir Tadić bio pristalica i član grupe arhitekata modernog pravca i istovremeno, odlično potkovan znanjima iz klasične arhitekture, pa je pokušao ta dva stila da spoji na ovom objektu.

Što se obnove tiče, nadam se da će ga obnoviti kako dolikuje, adekvatnim materijalima. Mada znajući šta se sve danas radi, ne bi me čudilo da mu dodaju kupolu i "vizantizirajuće" slojeve cigle i kamena...
 
Počela rekonstrukcija Botaničke bašte
U Botaničkoj bašti Jevremovac, zelenoj oazi u centru grada, počela je rekonstrukcija parkova i šetalista, a već početkom jeseni biće organizovana i obnova velikog i malog staklenca.

Rekonstrukcija staklenca, osim boljeg razgledanja biljaka, omogućiće da se odgajanje retkih vrsta nastavi pod adekvatnom temperaturom i zaštitom.

Kako obiluje vegetacijom i hladom, Botaničku baštu mnogi Beograđani doživljavaju kao svoje dvorište u centru grada i mesto za odmor od asfalta i buke.

Oronule staze, klupe, kante za smeće i zaraslo šiblje više neće remetiti ovaj zeleni kutak, jer će Botanička bašta uskoro biti rekonstruisana.

Obnova otvorenog prostora kostaće 70 miliona dinara, a 63 miliona obezbediće Fond za zaštitu životne sredine.

Na jesen će, u do sad najveći prijektu u Jevremovcu, kompeltno biti rekonstruisan veliki i mali staklenac, za čiju će obnovu iz fonda Evropske unije biti odvojeno milion i po evra.

U parkovima Botaničke bašte i staklenicima gaji se preko 2.000 hiljade drvnih, zeljastih i tropskih biljaka, a većinu tih vrsta nemoguće je videti u prirodi.


I u Japanskom vrtu, u kojem je zasadjeno nekoliko desetina tropskih biljaka, na jesen će početi rekonstrukcija jezera i njegovog korita.
Izvor Blic 24.7.2012.
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/334721/Pocela-rekonstrukcija-Botanicke-baste
 
mmilovanpm":15wvy977 je napisao(la):
jlaki":15wvy977 je napisao(la):
Rekonstrukcija Crkve Svetih bezsrebrenjaka Kuzme i Damira

Crkva se nalazi na pokazanoj lokaciji u okviru Kliničkog centra Beograda: https://plus.google.com/114776505253479363124/about?hl=en

Radi se o jednoj jako čudnom religijskom objektu, vrlo originalnom, naizgled moderna zgrada, ali možda ipak i klasična sa potpuno suludim rasporedom elemenata, pogotovu kao što se sada vidi sa druge strane ulice (frontal sa stepeništem, pa levi deo je niži od desnog). Rekao bih da je nekada bila katolička, zbog takvog krsta iznad njenog frontalnog dela.



Da li neko zna više detalja o ovom objektu, njegovoj istoriji, zašto rekonstrukcija stoji, etc?


Nije katolička crkva, već bolnička kapela sa mrtvačnicom (crkva u kojoj se služilo po smrti u krugu bolnice). Građena je početkom tridesetih godina, arhitekta je bio Dragomir Tadić. Dobro je primećeno da je to čudna mešavina stilova, jer je Dragomir Tadić bio pristalica i član grupe arhitekata modernog pravca i istovremeno, odlično potkovan znanjima iz klasične arhitekture, pa je pokušao ta dva stila da spoji na ovom objektu.

Što se obnove tiče, nadam se da će ga obnoviti kako dolikuje, adekvatnim materijalima. Mada znajući šta se sve danas radi, ne bi me čudilo da mu dodaju kupolu i "vizantizirajuće" slojeve cigle i kamena...

I meni se ova crkva JAKO svidja, samo da bude jednostavna rekonstrukcija. Jedan od objekata u gradu koji ima tu neku cudnu misteriju u sebi, nekako pleni, zagonetan je i ima neuobicajenu estetiku, a u takve bi ubrojao jos i Plecnikovu crkvu gore na Bulavaru.
 
Plečnikovu crkvu, do koje ni jedan od onih tužnih turističkih putokaza ne vodi. Smešno.
I koja je otvorena samo u 18h, odnosno kad su službe, a dolazak moraš da najaviš. Suludo smešno.
 
tumblr_m7y16mZ6vg1qhcw4ro1_r1_1280.png


tumblr_m7y16mZ6vg1qhcw4ro3_1280.png


tumblr_m7y16mZ6vg1qhcw4ro2_500.png


To sam sastavio i poslao TIKA-i nakon jednog putovanja koje je uključivalo Istanbul kojim sam se oduševio - i gradom i stanarima, ali i Skoplje u kome je nekolicina građevina iz istog doba u rekonstrukciji od strane TIKA-e. Jako mi je drago da je ova mala inicijativa urodila plodom!
 
Bravo Laki bravo :pob: :gobb:
 
Odem možda malo kasnije da fotografišem, i unutrašnjost crkve da vidim, ako je otvorena. Očekujte fotke do večeri. Već dugo hoću to da uradim.
 
Dakle, ovo je definitivno fijasko i zaslužuje zasebnu temu jer zaslužuje pažnju. Sramotno i degutantno šta su napravili od jedne originalne i zanimljive građevine. Povraća mi se.

394637_334782669942249_1155584409_n.jpg


549680_334782703275579_1798615956_n.jpg


396811_334782723275577_1069888448_n.jpg


531412_334782746608908_198326492_n.jpg


578848_334782756608907_918127551_n.jpg


427444_334782773275572_544850396_n.jpg


GDE JE SMAJLI KOJI POVRAĆA?

:blah: :blah: :blah: :blah: :blah: :blah: :blah: :blah: :violina: :violina: :violina: :violina: :bash: :bash: :bash: :bash:
 
BOŽE!!!!!!!

:blah: :blah: :blah: :blah: :bash: :bash: :bash: :bash:

Ko je ovo odobrio, ko uradio? Kakvo skrnavljenje!
 
Zašto se ovo radi?

Laki, iskoristiću tvoje fotke na forumu Politikinog zabavnika, možda neko zna nešto više o prošlosti zgrade i o ovoj "rekonstrukciji", OK?
 
O, Isuse!

Imam osecaj da je nekome malo "neobican" izgled ove crkve jako zasmetao. "Zna se, bre, kako u Srbiji crkva treba da izgleda" :rolleyes:
 
Tacno se zna kako izgleda crkva i eto ,,nepravda'' je ispravljena. Kamo srece da se brojni objekti rekonstruisu kako zasluzuju ali ne, mi opet sve moramo naopacke. Nista, Skopje likes this! :bash:
 
Svim ovim našim vajnim "stručnjacima" koji se usuđuju da čine ovakve skarednosti treba uzeti ne samo fakultetske već i srednjoškolske diplome, jer ne samo da su neuki u svojoj profesiji, nego su i prosti i nepismeni. Ne mogu da se otmem utisku da su se prema našem kulturnom blagu okupatori bolje ophodili no mi sami. Odvratno.
 
Hehe..Koji uzas,ako nista drugo,makar ce biti lakse da kada dodje za to vreme srusimo to nakardno cudo i napravimo tu park.
 
Ja lepo rekoh ranije, sve sto mogu ce da vizantiraju, cekajte rekonstrukciju saborne crkve, kad joj budu dodali neke srpskovizantijske elemente
 
Обриси новог позоришта „Душко Радовић”

У Абердаревој улици већ четири месеца мајстори уређују дотрајалу матичну зграду театра, а како наводе у Агенцији за инвестиције и становање реконструкција би требало да потраје још највише 14 месеци .
radovic.jpg
http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Obrisi-novog-pozorista-Dusko-Radovic.sr.html
 
vucko":3ffxjzc5 je napisao(la):
Hehe..Koji uzas,ako nista drugo,makar ce biti lakse da kada dodje za to vreme srusimo to nakardno cudo i napravimo tu park.


Направићемо парк, али од Куће цвећа.

Иначе, доградња цркве је одвратна.
 
Malo je ironicno da na forumu koji se zove BeoBUILD ima toliko zelje za RUSENJEM. Jasno mi je da se ruse udzerice ali oko svega drugog treba biti jako obazriv, jer to da se neko u proslosti ponasao bahato i divljacki nije razlog da se rusi ono sto je on ostavio jer se tako krug nasilja nad nasledjem samo nastavlja.
 
Ма, не бих ја то ни помињао - нити сам искрено за рушење Ћопавчевог вечитог одморишта - да није исказана жеља да се у Београду поравна православна црква и направи парк, 67 година после 1945.
 
Vrh