04. 10. 2012.| 12:07
Ukidanje naknade za konverziju zemljišta - Da li će investitori moći da grade na placevima fabrika kupljenih u privatizaciji bez dodatnog plaćanja?
Da li će Vlada ukinuti naplatu konverzije zemljišta u 2012? Da li će država najavljenim promenama Zakona o planiranju i izgradnji zakočiti investicije u Srbiji ili pridobiti nove kompanije? Da li će krupni kapitalisti koji su u privatizaciji došli u posed vrednog građevinskog zemljišta platiti "realnu" cenu? Ovo su samo neka pitanja na koje odgovore čekaju investitori, građevinci, projektanti, ali i građani.
Investitori se već mesecima unazad bune zbog naknade koja se plaća prilikom konverzije prava korišćenja u pravo svojine nad građevinskim zemljištem. Najveći problem je neprimenljiva metodologija obračuna naknade, čime se usporava regulisanje naplate a samim tim mnogi placevi na atraktivnim lokacijama ostaju mesecima zarobljeni.
U Ministarstvu građevinarstva i urbanizma nisu mogli da nam precizno kažu kakve promene planiraju u vezi sa konverzijom zemljišta, ali je "eKapiji" potvrđeno da će u 2012. Zakon o planiranju i izgradnji biti izmenjen ili će biti usvojen novi zakon koji će regulisati nastale probleme u vezi sa konverzijom.
(Aleksandra Damnjanović)
- Promena Uredbe o konverziji prava korišćenja u pravo svojine nad građevinskim zemljištem odnosno izmene Zakona o planiranju i izgradnji je kompleksno pitanje i o tome je potreban konsenzus u Vladi. Formiraćemo komisiju koja će odlučiti da li ćemo izmeniti postojeći zakon ili formirati novi. U komisiju će biti uključeni predstavnici svih zainteresovanih strana - najavila je u razgovoru za "eKapiju" Aleksandra Damnjanović, pomoćnica ministra građevinarstva i urbanizma.
Naša sagovornica navodi da će prvo biti usvojene izmene i dopune Zakona o premeru i katastru, pa potom očekuju usvajanje izmene Zakona o planiranju i izgradnji odnosno novog zakona. Sve te promene u Ministarstvu građevinarstva i urbanizma najavljuju do Nove godine.
Da bi naknadu za konverziju prava korišćenja građevinskog zemljišta u pravo svojine trebalo ukinuti, moglo se čuti prošle nedelje od ministra finansija i privrede Mlađana Dinkić. Ovim predlogom Dinkić se umešao u posao Velimira Ilića, ali su "eKapiji" u Ministarstvu finansija dali objašnjenje Dinkićeve izjave:
- Ministarstvo finansija i privrede podržaće ukidanje naknade za konverziju prava korišćenja građevinskog zemljišta u pravo svojine, ukoliko Ministarstvo građevinarstva i urbanizma da takav predlog. Takva naknada ne postoji ni u jednom zakonu u drugim zemljama, pa ne vidimo razlog zašto bi postojala u Srbiji.
Izvesno je da će morati da se saglase svi koalicioni partneri o tome da li će kupci preduzeća moći da steknu svojinu na atraktivnim lokacijama za gradnju po prvobitnoj ceni po kojoj su kupili preduzeća.
Delovi Zakona o planiranju i izgradnji, koji se odnose na konverziju uz naknadu, uprkos izmenama i brojnim uredbama nisu primenjivi u praksi. Više od 5.700 zahteva čeka na procenu naknade, pravobranilaštvo za svaki predmet ulaže prigovor i zbog ovih odredaba Zakona čak 10% gradskog građevinskog zemljišta ne može da bude u funkciji.
Spora naplata konverzije koči investicije
Nije nepoznanica da investitori u našoj zemlji odustaju od ulaganja zbog spore administracije. Kako je ranije u intervjuu za "eKapiju" rekao Vladislav Lalić, direktor za nekretnine i razvoj za Jugoistočnu Evropu kompanije IKEA, švedska kompanija je spremna za izgradnju robne kuće kod kvantaške pijace na Novom Beogradu samo čekaju da dobiju svu neophodnu dokumentaciju.
- Čekamo da lokalni i državni organi vlasti reše pravno pitanje konverzije zemljišta iz prava korišćenja u pravo vlasništva, zatim da dobijemo lokacijsku i građevinsku dozvolu pa da počnemo da gradimo – rekao je Lalić.
(Vojislav Glavinić)
Sa problemima konverzije se suočava i kompanija "Delta" koja još nije dobila nijedno pravosnažno rešenje, tj. nijedan postupak konverzije uz naknadu nije privela kraju, a u postupcima su duže od dve godine.
- U skladu sa zakonom, predali smo zahteve za konverziju uz naknadu za svo zemljište koje spada u tu kategoriju i do danas smo dobili samo rešenje za konverziju za zemljište u Bloku 53 za društvo "Del Real 1" na koje su se u dva navrata žalili i gradski i republički pravobranilac, pa je i ta konverzija odložena do ponovne odluke drugostepenog organa, a "Del Real 1" je i dalje korisnik zemljišta i nema mogućnost da podnese zahtev za građevinsku dozvolu. Samim tim ugrožena nam je i investicija sa "Bauhaus"-om, ali i ne samo to, pošto je na toj parceni predviđen da se gradi "ritejl" park. Podsetiću da je "Delta" platila državi za ovaj plac koji smo dobili na javnoj licitaciji više od 10 miliona EUR i da ne možemo skoro 10 godina da ostvarimo svoje pravo koje smo uredno platili – kaže za "eKapiju" Vojislav Glavinić, generalni direktor "Delta Real Estate".
"Delta" je najavila izgradnju šoping mola "Delta planet" na proleće 2013. godine, ali ti planovi zavise od rešavanja problema sa konverzijom jer je deo placa na Autokomandi u postupku.
("Delta planet")
- Zahtev je predat 2010. godine i do danas po njemu nije rešavano pa nemamo mogućnost da predvidimo kada će biti završen. Naši planovi za početak izgradnje zavise isključivo od ovog pitanja. Dakle, mi smo kao kompanija koja ima i sredstva i planove i ozbiljne projekte, koja veoma dobro poznaje lokalne propise i pravila na tržištu, jednostavno smo onemogućeni da ulažemo naša sredstva. Stranim investitorima je teško da uopšte shvate naša tržišna pravila – napominje Glavinić.
Sagovornik "eKapije" podržava najavu državnih organa da bi naknadu za konverziju trebalo ukinuti jer to vidi kao najveću smetnju domaćim i stranim investitorima da započnu investicije u zemlji.
- Srbija jedina zemlja u kojoj je ovo zakonsko rešenje na snazi. To svakako ne znači da treba u celosti ukinuti konverziju, jer je neophodno da i Srbija konačno postane zemlja bez recidiva prošlosti kada je pravo na zemljištu u pitanju. Strani investitori ne poznaju termin pravo korišćenja. Država može probleme koje je pokušala da reši na ovaj način, da reguliše na drugi način, svojim planskim aktima na primer – objašnjava prvi čovek "Delta Real Estate".
Za ukidanje plaćanja konverzije se zalažu i oni koji su već platili kao što je Dobroslav Bojović, vlasnik građevinskog preduzeća "Napred". Iako je prošle godine za četrdesetak ari u novobeogradskom Bloku 34, platio 750.000 EUR (iskoristivši popust od 50%), on je u ime građevinskog sektora zatražio njeno ukidanje.
(Dobroslav Bojović)
- Država bi trebalo da ukine plaćanje ove naknade jer je zbog nje Zakon o planiranju i izgradnji neprimenljiv, a mnogi placevi na atraktivnim lokacijama neiskorišćeni. Ako država ne ukine naknadu sudovi će biti zatrpani sa 5.700 predmeta, jer je na svako rešenje Poreske uprave o visini ove naknade usledila žalba – rekao je Bojović na okruglom stolu "Racionalizacija parafiskalnih naknada radi podsticanja građevinarstva i tržišta nekretnina", koji je organizovao Ekonomski institut.
Prema važećem Zakonu o planiranju i izgradnji 2009. godine uvedena je obaveza da vlasnici preduzeća stečenih u privatizaciji, stečaju ili izvršnom postupku moraju da plate pretvaranje prava korišćenja u pravo svojine ukoliko na tom zemljištu umesto fabrika hoće da zidaju stanove. Isto važi i za investitore kojima su placevi svojevremeno besplatno ustupani na korišćenje, a na njima još ništa nisu sagradili.
Do početka 2013. trebalo bi, bar kako iz Ministarstva građevinarstva najavljuju, da budu rešeni problemi u vezi sa naknadama za konverziju. Ostaje da pričekamo da li će država nastaviti sa dosadašnjom sporom administracijom, da li će se kompanije koje su u privatizaciji kupile fabrike pa sad na tom zemljištu grade komercijalne komplekse platiti samo prvobitnu cenu ili će država pronaći novi model koji će zadovoljiti sve strane.
Suzana Obradović