Šta je novo?

Razne gradske vesti, Topic II

^^Tica je jos sredinom 2006. najavio da je Grad obezbedio €25m za nabavku 10 novih tramvaja (2,5m po tramvaju).

Jel si na to mislio?

@Moderator
Ovi postovi o tramvajima bi mogli da se prebace na vec postojecu temu!
 
Bitka za Skupštinu
S. JANjIĆ - S. BULATOVIĆ, 1. oktobar 2007
DEMOKRATSKA stranka bi mogla da pomrsi konce svom gradskom koalicionom partneru Demokratskoj stranci Srbije i uzme joj mesto v. d. gradonačelnika. Veštim manevrom, kako "Novosti" saznaju, na tu poziciju postavili bi svog Zorana Alimpića, sadašnjeg zamenika predsednika Skupštine grada. Tako bi DSS-ovom Milorad Perović, sadašnjem predsedniku Skupštine grada izmakla izvršna vlast.
Kako nam je rečeno, ideja DS-a je da se rotiraju funkcije prva dva čoveka Skupštine grada, jer Zakon o izborima predviđa da preminulog gradonačelnika do izbora nasleđuje predsednik Skupštine. Ukoliko bi funkcioneri ostali na sadašnjim pozicijama, izvršna vlast bi prešla u ruke DSS-a.
Da bi se smenio predsednik ili zamenik Skupštine potrebno je da to podrži većina od ukupnog broja odbornika. U ovom slučaju, DS mora da obezbedi 46 glasova, a sama ima 34 odbornika. Ukoliko DSS ne prihvati ovaj "transfer" funkcija, demokrate će u pomoć morati da pozovu G 17 plus, Pokret snaga Srbije, nezavisnog odbornika Mileta Jovičića, ali će im opet nedostajati jedan glas. Ukoliko im iznenada ne "preleti" neko iz DSS, odluka će zavisiti od jednog radikala ili socijaliste.
Andreja Mladenović, šaf odborničke grupe DSS, nam je rekao da juče nisu dobili nikakav predlog za zamenu funkcija i da zato o tome nemaju nikakav stav.
Zoran Alimpić, takođe, nema komentara i kaže da rotacija nije dogovorena. Napominje samo da je Demokratskoj stranci stalo da se nastave započeti projekti i u ovom periodu do izbora ne menja strategija i tim Nenada Bogdanovića.
Zadatke koje je do sada obavljao gradonačelnik, odnosno njegov zamenik, prvi čovek Skupštine preuzeće na narednom zasedanju. Ova procedura bi trebalo da se završi do petka. Do tada u Beogradu neće biti "vakuma izvršne vlasti", jer će zamenica gradonačelnika obavljati svoj dosadašnji posao. Radmili Hrustanović smrću Nenada Bogdanovića prestao je mandat, ali formalno mora da se sačeka primopredaja na sednici Skupštine. Ona odlazi sa mesta zamenika gradonačelnika, jer je postavio gradonačelnik uz saglasnost Skupštine grada. Nije isključeno da kasnije opet bude na toj poziciji, ako se ispostavi kao izbor budućeg vršioca dužnosti. Zakon samom gradonačelniku daje pravo da bira svog zamenika.
GRADONAČELNIKOVI LjUDI

GRADONAČELNIKOVI ljudi, koje je on imenovao, su i gradski arhitekta i gradski menadžer. Njima, međutim, ne prestaje mandat, jer imaju ugovor sa Gradom i do njegovog isteka ili raskida nastavljaju da obavljaju svoj posao. Savetnik gradonačelnika takođe nastavlja da obavlja svoj posao, jer je radnik Skupštine grada. Vršilac dužnosti gradonačelnika može da predloži druga kadrovska rešenja, ali mora da ih podrži Skupština grada. Sličan je slučaj i sa sekretarima, samo je za njihovo postavljenje formalno zadužen načelnik gradske uprave.

ROKOVI

PO Zakonu o izborima u slučaju smrti gradonačelnika predsednik Narodne skuštine bi trebalo u roku od 15 dana da raspiše izbore. Ukoliko je do regularnih izbora ostalo manje od šest meseci, oni se čekaju. Upravo je takva situacija sada.

SEDNICA

ZASEDANjE odbornika najaveljno je za kraj nedelje, ali zavisiće i od brzine poteza ministra državne uprave i lokalne samouprave. Ovo ministarstsvo na osnovu umrlice treba da konstatuje smrt gradonačelnika i taj zaključak prosledi Skupštini grada, koja tek tada može da se sastane i izglasa primopredaju izvršne vlasti.
Izvor: Vecernje Novosti
Link: http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=14&status=jedna&vest=109309&datum=2007-10-02
 
02102007001.jpg

Ova slika me je prilicno odusevila. Ne mogu da verujem da je ovo ona grozna raskrsnica Cvijiceve i Ruzveltove.

:)
 
Замена сезонског цвећа у градским парковима
Уторак, 02. октобар 2007.
1292435_Sadnja_cveca_s.jpg

Екипе ЈКП „Зеленило – Београд“ почеле су замену сезонског цвећа у градским парковима и скверовима. Биће засађено 350 до 400 хиљада струкова цвећа и око 120 хиљада луковица.

Истовремено, у току су радови на кошењу травних површина, орезивању грана и издизању крошњи дрворедних и других стабала. Настављају се и радови на заштити дрворедних садница постављањем вертикалне и хоризонталне заштите.

Ових дана као додатна заштита биће постављена метална, и посађена нова жива ограда око зелене површине испред Градске библиотеке, на почетку Кнез Михаилове улице, где се налази споменик Милану Ракићу. Двориште Специјалне болнице у Пауновој 5 је комплетно уређено.

Свакодневно, на пословима одржавања зеленила на терену укључено је око 600 радника и сва потребна ситна и крупна механизација.
Izvor: BeoInfo
Link: http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=1292432
 
Eh, moj favorit Vero centar, kao da mi u inat odugovlace sa radovima...Ovako fazno se jos ne primecuje koliko je gotivna ta zgrada, ali tamo pred Novu godinu kada zasija punim sjajem dace pravi domaci zadatak investitorim na okolnim parcelama :)
 
Niko ne zna zasto odugovlace. Ali nije ni bitno. Ova slika gore je Paris pur! Samo tako da nastave!:)
 
^^^
Jesi li siguran? Vidim da su na onom mestu odakle si preneo ovu fotku neki rekli kako Vero centar lici na prosecan trzni centar u Rusiji :lol:

Na sta tek onda lice Merkator, Rodic, Immocentar, a da ne pominjem City pasagge, Cumic ili Piramidu :rolleyes:
 
Pa mozda taj neko nije bio u Rusiji :) Ja sam ziveo tamo pa mogu da ti potvrdim da nije tako :)

Ovi ostali TC koje si naveo (Mercator, Rodic, Immocentar) bi trebalo da budu najblize na 25 kilometru od centra, znaci, neka aerodromska industrijska zona. City passage, Cumic i PIramida - hm.. veoma tuzan stadijum tranzicije.

Do duse, Cumic moze super da se sredi jer ima dobru lokaciju i kada bi se natkrio i malo ulepsao unutra uopste ne bi izgledao lose.
 
^^Woow

Cool man!

Jedino je pogled malo diskutabilan, ali nadajmo se da ce se sa vremenom promeniti! :)
 
Mislio sam da bi možda bila preterana "politizacija", ali posle ovako skandaloznog teksta Večernjih novosti, jučerašnji tekst Nikole Samardžića apsolutno pogađa poentu.

Mit i NALIČJE
Tihi državni udari
Nikola Samardžić
Zaustavljanje reformi odvijalo se u nizu nasrtaja na institucije, načela demokratije i vladavinu prava. Pokušaji malih državnih udara, koji su dugoročno uspevali, ukazivali su na namere njihovih otvorenih ili prikrivenih počinilaca.(Podvukao Ambassador) Ubistvo Momira Gavrilovića trebalo je da kompromituje demokratsku vladu koja je izručila Miloševića. Pobuna Crvenih beretki da omete sudske postupke koji su ukazivali na povezanost DB, organizovanog kriminala i političkih ubistava, i podrije bezbednosne temelje vlade koji su inače održavali kontinuitet s prethodnim političkim vremenom. Događaji koji su usledili nakon ubistva premijera Zorana Đinđića samo su odložili izmenu karaktera postkonfliktne tranzicije.
Nova autoritarna politika dobijala je, istovremeno, svoja teorijska opravdanja. Mada je okupljala autoritarnu politiku, kleronacionalizam i tajkunski postkomunizam, DSS se smeštala, u dominantnim tumačenjima, u politički centar, a njeno skromno uporište u biračkom telu, u odnosu na moć, prikazivalo u svetlosti koalicionog potencijala. Mit o demokratskom bloku pozivao se na privid nespremnosti na upotrebu političkog nasilja većih razmera i navodne sklonosti evropskim integracijama, bez obzira na nadmen i nefleksibilan odnos prema budućnosti državne zajednice Srbije i Crne Gore i budućem statusu Kosova.
I nova vlada strukturirana je na osnovima stvarnog odnosa političkih snaga i uticaja, umesto na političkoj volji onog dela biračkog tela koje se ponekad olako smatra demokratskim u celini. Mada je predsednik Boris Tadić iz DS svoju funkciju i politički mandat stekao na neposrednim izborima, premijersko mesto zadržao je Vojislav Koštunica. Zastupajući interese domaćih i ruskih oligarha, čudne elite koja je zgrtala kapital u atmosferi izolacije, pritisaka i ubistava, i uslovima politički definisanih monopola, i zahteva tradicionalnih konzervativnih institucija, pre svega vojske i crkve, stvarnu vlast kao da je prigrabila jedna uporedna vlada. Ona izdaje naloge zvaničnom kabinetu određujući putanju osnovnih odluka, da bi ih poslušno usvajao parlament. Na čelu i jedne i druge vlade je ista ličnost. Takva podela izvršne vlasti obavljena je pristankom svih koalicionih partnera.
Parlament je, sa svojom antiliberalnom većinom, neraspoložen da stvarno kontroliše samovolju izvršnog resora, a naročito ne korupciju, ili nasilje u javnom diskursu koje spinuju dirigovani mediji. Državne institucije sistemske kontrole javnosti nude samo površne i bojažljive osvrte na karakter vladajuće politike, izbegavajući da pretresaju pojave i ulogu ličnosti čija je važnost suštinska. Tek se na pojedine ministre, više zbog njihovih ličnih osobina, svaljuje jalova javna kritika. Ombudsman je takođe poreklom iz vladajuće partije. Odlažu se privatizacija i denacionalizacija javnog sektora kao izvorišta korupcije i pljačke. Guverner Narodne banke takođe je partijska ličnost, dodatno i preventivno stigmatizovan vešto rukovođenim aferama.
Upravo preminuli gradonačelnik Beograda mr Nenad Bogdanović bio je neposredno izabran. Njegov izbor bio je podstrek optimizmu i demokratskoj perspektivi Beograda, ali i Srbije u celini. Njegov odlazak nije samo tragičan gubitak jednog izuzetnog menadžera. Samo njegovo dugotrajno odsustvo ukazivalo je na visoke vrednosti Nenada Bogdanovića kao pripadnika onog sloja tehnokrata koje su vladajuća Jugoslavija, potom i Srbija, sistematski uklanjale, periodičnim povratkom na populističku politiku, uništavajući svaku sposobnu upravljačku generaciju. Ali, dogodilo se još nešto. Uzurpirana je biračka, demokratska i politička volja građana Beograda. Umesto da na sednici Skupštine grada bude izabrana ličnost iz DS, partije u kojoj je Bogdanović imao posebno mesto, ličnosti koja je njemu bila bliska i delila njegova gledišta i vrednosti, izveden je ponovo jedan mali, tihi državni udar odlukom da funkciju gradonačelnika, dok novi ne stupi na dužnost, obavlja predsednik Skupštine grada Beograda Milorad Perović iz DSS. Još jednom se ispostavilo da građani, opredelivši se za jednu politiku ili jednu ličnost, dobiju jednu drugu politiku i jednu dovoljno različitu ličnost.
Takođe nije jasno trajanje tog mandata kojim je uzurpirano demokratsko opredeljenje Beograda. Predsednik Skupštine Srbije trebalo bi da raspiše nove izbore za gradonačelnika u roku od petnaest dana. Međutim, tek je najavljeno usvajanje novih zakona o lokalnoj samoupravi i lokalnim izborima, kojima će biti definisano da li će se gradonačelnici birati neposredno. Izbori bi, prema Ustavnom zakonu, trebalo da budu raspisani do kraja godine. Marko Blagojević iz CESID-a već je pretpostavio da će izbor novog gradonačelnika sačekati "novi zakon o lokalnim izborima i lokalnoj samoupravi i opšte lokalne izbore". Odlaganje izbora za koje, zbog pregovora o Kosovu, DSS smatra da su "više političko nego pravno pitanje", potvrđuje da politički karakter tog pitanja, i ukupnih političkih odnosa u vladajućoj Srbiji, nije demokratski.
(Podvukao Ambassador)
Izvor: Danas
Link: http://www.danas.co.yu/20071002/dijalog2.html#0

Ne znam koliko se neko od vas dobro seća, ali mislm da je dotični predsednik skupštine bio onaj koji je osnovao "koktel za metro", tj. jednom kad je Bogdanović otišao na službeni put apsolutno u javnosti lobirao za metro, a mislim da je to bilo pre parlamentarnih izbore, te u kontekstu kampanje DSS-a.
 
Ma bre sve je ovo nebitno. Pitanje je samo kako ce taj novi voditi grad. Ja sam za pokojnog Gradonacelnika glasao jer sam verovao da je najbolji od svih tada kandidovanih. Npr. nikad nebih glasao za Radu maskotu ili Bojana Stanojevica bez obzira sto su iz DS.
 
Ministarstvo za drzavnu upravu i lokalnu samoupravu je reklo da je Rada sada gradonacelnica.
 
Cene na tržištu nekretnina rastu jer se u gradu ne gradi dovoljno, a potražnja ne opada
Preskupi čak i loši stanovi
Autor: Dragana Đurić | 03.10.2007 - 11:20
stanovi.jpg

Cene nekretnina u Beogradu i dalje rastu jer je potražnja veća od ponude, posebno malih i velikih, ekskluzivnih stanova. Prosečna cena kvadrata kreće se između 1.000 i 2.000 evra, na periferiji se mogu naći i za 700, dok ekskluzivne nekretnine koštaju i do 3.000 evra po kvadratu. Takođe, nema dovoljno kvalitetnih lokacija za izgradnju hotela i poslovnih objekata. Velike svetske firme zainteresovane su za centar, a na potezu od Kalemegdana do Slavije, sve je već razgrabljeno.

Agencije za nekretnine nude uglavnom dvosobne i trosobne stanove, većinom u lošem stanju, jer novogradnje nema dovoljno i često se stanovi rasprodaju pre nego što je zgrada završena. Vlasnici starih stanova ne ulažu dovoljno u njihovu rekonstrukciju, a prema rečima agenata za prodaju nekretnina, očekuju nerealne cifre kad ih prodaju.
- Mali je broj ekskluzivnih nepokretnosti koje se mogu uporediti sa onim što se smatra ekskluzivnim u zemljama Evropske unije. Nije poenta samo u veličini stana, već i u lokaciji, kvalitetu gradnje, kao i kvalitetu i opremljenosti same zgrade - objašnjava Tomislav Sekulić, predsednik Udruženja posrednika u prometu nekretnina.
Najtraženije lokacije su i dalje Beogradska arena, Dedinje, Vračar, Senjak, kao i deo kod hotela „Jugoslavija“.
- Nekretnine su još veoma skupe jer se malo gradi. Očekujem da će cena u narednih nekoliko godina pasti, sa donošenjem novih zakonskih okvira i omogućavanjem masovnije gradnje -rekao je Miodrag Kušić, regionalni direktor „Rimeksa“ za Srbiju i Crnu Goru.
Tržište nekretnina je, po Kušiću, ipak u usponu i sve je veći broj transakcija koje se realizuju. Trebalo bi da ponuda i tražnja nekretnina na beogradskom tržištu budu usklađene za četiri do pet godina.
Dve trećine kupoprodajnih transakcija kod nas se obavi između privatnih lica, bez posrednika, dok u SAD 97 odsto transakcija obave profesionalci. Problemi s kojima se suočavaju kupci nekretnina u Srbiji su nesavesnost prodavaca i posrednika, kao i nedovoljna stručnost posrednika i razvijenost usluga. Zbog toga je ovog proleća osnovano Udruženje posrednika u prometu nekretnina, s ciljem da se jasno formiraju zakonski okviri za promet nekretnina i reguliše pravna zaštita učesnika na tržištu, kao i da se podigne nivo usluga i edukuju učesnici.


Cene diže potražnja
stan periferija Vračar Centar Arena
garsonjera 19-29 65-74 33-57 -
jednosobni 23-50 40-100 47,5-171 33-121
dvosobni 35-63 55-175 74-207 80-150
trosobni 50-90 60-245 115-300 100-280
Cene nekretnina izražene su u hiljadama evra

Otvoreno predstavništvo agencije „Rimeks“
Američka kompanija za promet nekretnina „Rimeks“ koja ima najveću mrežu agencija na svetu, počela je sa radom u Srbiji preko franšize. Frenk Polzler, predsednik „Rimeks Jurop“, rekao je da će omogućiti obuku i licenciranje domaćih agenata za nekretnine po svetskim standardima, da agent koji se bavi prometom nekretnina bude u rangu advokata ili stručnjaka za poreze, a u čitavom poslu je najvažniji etički kodeks poslovanja. Do sada je u sistem „Rimeks“ ušlo sedam agencija za nekretnine sa teritorije Srbije i Crne Gore.


Sajam nekretnina u hotelu „Slavija“
Međunarodni sajam nekretnina, građevine, investicije i bankarstva, otvoren je juče u hotelu „Slavija“ i trajaće do petka, 5. oktobra. Posetioci mogu od 10.30 do 19.30 časova da se informišu o ponudi i cenama nekretnina, kao i o stambenim kreditima, dok će od 16 do 17 časova biti organizovane tribine, sastanci i razgovori s građanima.
Izvor: Blic Online
Link: http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=14969
 
Samo da podsetim :

" Strogo su zabranjena politička prepucavanja sve teme sa najmanjom naznakom
takvih rasprava će biti automatski obrisane a autori kažnjeni. " - Pravilnik diskusije
http://www.beobuild.net/pravila.htm

Potpis ovog sajta je: "Beobuild - Construction projects and urban news from Belgrade"


Otvoren Međunarodni edukativni sajam nekretnina
u hotelu "Slavija" u Beogradu


Međunarodni edukativni sajam nekretnina, građevine, investicija i bankarstva, u
organizaciji Udruženje posrednika u prometu nekretnina (UPPN) otvoren je danas
(2. oktobar 2007. godine) u hotelu "Slavija" u Beogradu i trajaće do petka do 5. oktobra.

Ciljevi sajma su da ukaže na potrebu uređenje i standardizaciju tržišta nekretnina.
Potrebno je, između ostalog, formiranje zakonskih okvira za promet nekretnina, regulisanje
pravne zaštite učesnika na tom tržištu, podizanje nivoa usluga i profesionalizacija, edukacija
svih učesnika u procesu kupovine nekretnina.

Na sajmu će biti prikazane i mogućnosti kontrole poslovanja agencija za promet nekretnina
kao i upostavljanja jedinstvenog info i softerskog sistema sa jedinstvenom bazom podataka,
navedeno je u saopštenju.
Inače, UPPN je strukovno udruženje preduzeća i agencija u prometu nekretnina.
E-Kapija
 
Saobraćajni haos kao svakodnevica
3. oktobar 2007. | 15:06 |
Beograd -- Uobičajene saobraćajne gužve u Beogradu, poslednjih dana pretvorile su se u potpuni kolaps.

Svakog dana beogradske ulice su pretrpane desetinama hiljada automobila. Osim zbog kvarova ili sudara, do zastoja dolazi i zbog rekonstrukcija gradskih ulica, a zagušenja su najčešća kod Sajma, u Bulevaru kralja Aleksandra ali i na Brankovom mostu i Gazeli.

Dešava se da radovi ne izdrže garantni period ili se ne urade kvalitetno, pa se ponovo izvode.

Tako je Bulevar Mihaila Pupina na Novom Beogradu rekonstruisan prvi put 2005, a zatim ponovo ove godine. Pored nekvalitetno urađenog asfalta postoje i drugi problemi.

"Nama veći problem u saobraćaju prave neprijavljeni, nelegalni radovi, rokovi ukoliko se probiju a definisani su u nekom kraćem vremenskom intervalu. Mi kao Sekretarijat za saobraćaj smo prošle godine podneli blizu 200 prijava za sve one koji na nelegalan način raskopavaju ulice, jer ukoliko to rade, a da nisu prethodno prijavili, ne možemo adekvatno da obavestimo naše građane, ne možemo da preusmerimo saobraćaj. Za prvih osam meseci imamo 80 prijava i bićemo tu vrlo restriktivni,vrlo rigorozni da bismo pokazali da možemo da regulišemo saobraćaj", kaže Zoran Pešović, gradski sekretar za saobraćaj.

Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda započela je detaljnu rekonstrukciju Južnog bulevara, na delu od Ustaničke do Maksima Gorkog, zbog čega je ovaj deo ulice zatvoren za saobraćaj.

Prolaz će biti omogućen samo dostavnim i interventnim vozilima, dok će se pešaci kretati nesmetano. Radovi će trajati oko tri meseca, a nakon rekonstrukcije Južni bulevar imaće četiri saobraćajne trake sa razdelnim ostrvom između njih.
Izvor: B92
Link: http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2007&mm=10&dd=03&nav_category=12&nav_id=266199
 
Председник општине обишао радове на неколико локација
Среда, 03. октобар 2007.
Горан Лукачевић, председник општине Вождовац и општински менаџер Горан Марковић обишли су неколико локација на којима се тренутно изводе радови и том приликом у разговору са грађанима најавили неке од пројеката који ће до краја године бити реализовани на територији Вождовца.

За акцију уређивања Вождовца издвојено је око 90 милиона динара, а у припреми је 70 пројеката за месне заједнице.

Један од најважнијих пројеката је изградња гасоводне мреже у делу од Аутокоманде до Трошарине, Булевара Ослобођења и Кумодрашке улице.

У Санској улици у току су радови на постављању дистрибутивне гасоводне мреже, а у припреми је израда Инвестиционог плана као и потписивање уговора са „Србија-гасом”, што би довело до убрзања радова на мрежи. До сада је изграђено преко 30 километара дистрибутивне гасоводне мреже и преко 40 километара мреже за прикључке.

У току је и асфалтирање улица на више локација, у Кумодражу, Јајинцима и селу Раковица. Планирано је и постављање тротоара од почетка насеља Јајинци до Кружног пута, као и у селу Раковица. У последњих годину дана на Вождовцу је асфалтирано 130 километара путне мреже.

Председник општине обишао је и подавалско насеље Бели Поток, где је на месту некадашњег запуштеног каменолома на Авали у току изградња спортско-рекреативног комплекса, са тениским, кошаркашким, одбојкашким и фудбалским теренима, вештачким стенама и кутком за најмлађе. Отварањем овог комплекса, очекује се да ће Авала постати атрактивна београдска дестинација за све љубитеље природе и активног спортског начина живота.
Izvor: BeoInfo
Link: http://www.beograd.org.yu/cms/view.php?id=1292523
 
Uhapšeno bivše rukovodstvo Geneksa
3. oktobar 2007. | 16:40 -> 19:32 | Izvor: B92
Beograd -- Zbog zloupotrebe službenog položaja uhapšen bivši direktor Geneksa Milorad Savićević i još pet osoba.
Među uhapšenima su i bivši generalni direktori preduzeća "Generaleksport" Petar Novaković i Ivica Lukić, kao i direktorka Centra za pravne poslove Agencije za privatizaciju Ljiljanu Mlađan. Uhapšeni su i bivši direktor Turističkog centra "Kopaonik", koji posluje u sastavu kompanije "Internacional CG" iz Beograda Nebojša Premović, i bivši generalni direktor "Internacionala CG" Vladimir Gajić.

Oni se sumnjiče da su zloupotrebama službenog položaja oštetili preduzeće, odnosno budžet za 20 miliona evra.

Kako je saopštila policija, sumnja se da su uhapšeni tokom 2004. nezakonito otuđili građevinsko zemljište od 1,2 hektara na Novom Beogradu i prodali ga bez tendera Konzorcijumu "Neimar V, Kemoimpeks i Ivra".

Na tom zemljištu izgrađeni su objekti površine od 25.000 metara kvadratnih. Sumnja se da su na ovaj način privedeni pribavili protivpravnu korist.

Takođe, osumnjičeni su da su vršili i druge zloupotrebe nezakonitim raspolaganjem sredstvima preduzeća i odobravanjem besplatnog korišćenja turističkih usluga u hotelima Grand i Sunčani vrhovi na Kopaoniku.

Time su, navodi policija, oštetili firmu Internacional CG za 4,5 miliona dinara.

Svim privedenima određeno je policijsko zadržavanje.
Izvor: B92
Link: http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2007&mm=10&dd=03&nav_id=266246

Koje je to zemljište?
 
@dragan

Imajuci u vidu u kakvoj zemlji zivimo ta odredba pravilnika je, s jedne strane, vrlo korisna. Jer bilo kakva diskusija o politici vodi, razume se, makar u Srbiji, u sire ideoloske, nacionalne, istorisjske, religijske i ostale price koje izazivaju masovnu papazjaniju koja bi u svakom slucaju odvukla ovaj forum tamo gde mu nije mesto.

Medjutim, s druge strane, zalosno je (i to nije usko veznao za forum) sto je u ovoj zemlji prica o politici toliko tabuizirana. Bukvalno se na nju gleda kao na neku mracnu vestinu, o kojoj nije valjano niti misliti, a kamo li govoriti. Gotovo je uvredljivo da se u jednom sistemu gradske vlasti koji se proklamuje kao demokratski ne govori o politici. Jer razgovor i diskusija su jedno od postulata demokratije.

Ipak, imajuci u vidu sve cinjenice, mislim da treba sto vise da se klonimo dnevno-politickih rasprava. Medjutim, moram da kazem da kada je u pitanju VITALNI INTERES GRADA I NJEGOVIH GRADJANA moramo stati na stranu zastite istog. Te, maksimalno podrzavam Ambassadora u njegovom postupku, jer samo je skrenuo paznju da ce dva miliona gradjana biti zestoko izmanipulisani.
 
Pobednicki rad na konkursu za scenu finala Peseme Evrovizije u Beogradu 2008.
58446526247014d08b6f86503450928.jpg


Izvor: B92
 
Zemljište skuplje od glave
Z. USKOKOVIĆ, 3. oktobar 2007

Život Zorana Stankovića, suvlasnika beogradskog građevinskog preduzeća "Stanković", i dalje visi o koncu. Dok se lekari bore da on preživi, policija traga za trojicom napadača, koji su prekjuče, u po bela dana, pucali na njega i teško ga ranili.
Upotrebljen je takozvani "zemunski recept ubijanja" - iz kola u pokretu. Dokrajčivanje žrtve, "overom" u glavu, sprečila je policijska patrola koja je tog trenutka naišla. Stanković se, u roku od 24 sata, dva puta našao na meti ubica. Veče pre ranjavanja nepoznati napadači izrešetali su vrata njegovog stana i poslali mu svojevrsno upozorenje. Sutradan su pretnju sproveli u delo.

Potraga

POLICIJA još traga i za Brankom Sekulovićem, vlasnikom građevinske firme i preduzeća za aluminijumsku stolariju "S kompani", u čijoj su kancelariji ubijena trojica mladića, i koji se direktno dovodi u vezu sa zločinom. Navodno, Sekulović je dugovao veliki novac, a Darko Živković, Žika Šumadinac, Vladimir Samardžić Globus i Dušan Pejović kobne večeri došli su po novac. Epilog - trojica mrtva, jedan u bekstvu.
Oba ova slučaja, na ovaj ili onaj način, dovode se u vezu sa građevinskom mafijom i trgovinom najskupocenijim artiklom u srpskoj prestonici - poslovnim i stambenim objektima.
Zemljište u Beogradu postaje u poslednje vreme najtraženija roba na ovim prostorima. Cena nekretnina je drastično skočila, stranci izdvajaju basnoslovne sume za stanove u centru srpske prestonice. Građevinarstvo je postalo jedno od najisplativijih zanimanja, ali i najrizičnijih. Počele su i glave da padaju.
- O građevinskoj mafiji tek će se čuti - upozorio je nedavno Dobrivoje Radovanović, direktor Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja. On je istakao da organizovanii kriminal u ovoj oblasti nije ni taknut i da, pored privatizacione mafije, predstavlja veliku društvenu opasnost.
Nekadašnji krupni kriminalci, koji su bogatstvo stekli trgovinom narkoticima, "reketima", otmicama, pa i ubistvima, sada su se mahom prestrojili u legalan biznis sa kladionicima, auto-servisima, ali i izgradnjom objekata. Kao nekad narko teritorije, sada su izdelili grad na oblasti gde samo oni imaju isključivo pravo da zidaju, nadziđuju, ugovaraju građevinske poslove...
Peru novac

METODI rada su ostali isti, iako se promenila "roba" kojom trguju. Ne samo što su sebi dali pravo da jedino oni mogu da zidaju, već tu mogućnost znaju da preprodaju, dobro unovčavajući "ustupanje zidanja", ili, pak, da uzmu "debelu" proviziju samo da se određena građevinska firma pojavi na teritoriji, koja je pod njihovom kontrolom.
- Bivši kriminalci, a sada građevinci, imaju jaka uporišta u opštinama na kojima imaju uticaja, ali i u gradskoj upravi - navodi jedna od vlasnika građevinske firme, koji je i sam bio primoran da koristi "usluge" ovih ljudi. - Povezani su sa komunalnim, građevinskim i ostalim inspekcijama. Oni najbrže i najlakše dolaze do potrebnih dozvola. Svaki takav papir debelo naplaćuju. Zidanje i nadziđivanje je postalo njihovo osnovno zanimanje.
Građevinska mafija pruža i "zaštitu", pa su vlasnici firmi prinuđeni da plaćaju "reket", od njih pozajmljuju novac uz zelenaške kamate, pitaju ih za svaki "kvadrat". Ukoliko odbiju bilo koju "uslugu", preko noći im nestaju građevinski materijal, skele, skupocena oprema i mašine.
Poslednjih dana na delu su žestoki i krvavi obračuni među građevinskim preduzimačima, ili onih koji imaju direktne veze sa njima. Upućeni u prestonička dešavanja navode da će revolveraško svođenje i prebijanje računa biti sve češće.


BEKSTVO
BRANKO Sekulović Sekula, koji se dovodi u vezu sa prošlonedeljnom trostrukom likvidacijom, prema poslednjim saznanjima, krije se u Crnoj Gori. Policija istražuje da li je on okrvavio ruke, ili je to neko učinio za njega.
 
Ditrih, poslao si DVE iste poruke, koje nemaju veze sa temama kojima se ovaj sajt bavi.

Potpis ovog sajta je: "Beobuild - Construction projects and urban news from Belgrade"
 
Vrh