Autor: Nataša Korlat, Dragana Đurić | 17.09.2007 - 11:04
Najava Republičke direkcije za imovinu da bi zgrade Generalštaba u Nemanjinoj ulici mogle da izgube statusa spomenika kulture, kako bi se prodale po većoj ceni, izazvala je negodovanje beogradskih arhitekata. Oni traže da se spreči rušenje simbola srpske arhitekture i tvrde da se kompleksu „Sutjeska“ mora vratiti stari izgled.
Republička Direkcija za imovinu, uz podršku Ministarstva odbrane, najavila je da će podneti inicijativu za skidanje „zaštite“ sa porušenih zgrada Generalštaba, koje su status spomenika kulture dobile pre dve godine. Na taj način, kažu u Direkciji, zgrade će moći da se prodaju stranim investitorima i to za više od 60 miliona evra. Ukoliko Vlada Srbije, koja donosi konačnu odluku, ne prihvati ovaj predlog, tvrde u Direkciji, za ruševine u centru grada neće biti zainteresovanih kupaca.
Ovaj potez naljutio je beogradske arhitekte, koje ga listom ocenjuju kao neozbiljan.
- Ukoliko se skine zaštita sa porušenih zgrada Generalštaba i dozvoli nekom investitoru da je sruši i podigne neki drugi objekat bio bi to najveći vandalistički čin koji bi se dogodio srpskoj arhitekturi. One koji to pokrenu treba odvseti pred sud, jer ne cene ono što su generacije pre njih stvarale. Te zgrade su ušle u istoriju svetske arhitekture - kaže arhitekta Branko Jovin.
Dugo se razmatralo da li ovaj kompleks treba potpuno srušiti ili ga rekonstruisati. Rasprava je zaključena kad su ruševine dobile status spomenika kulture, što je obavezalo i sadašnje i buduće vlasnike da kompleksu nekadašnjeg Generalštaba moraju da vrate izvorni izgled.
- Zgrade treba obnoviti. To je jedno od najvrednijih spomenika savremene srpske kulture. Izgleda da je danas teško prepoznati vrednost moderne arhitekture i čini se da ona više nije toliko bitna. Sada su važniji neki drugi interesi - prokomentarisao je arhitekta mr Ivan Kucina, profesor na Arhitektonskom fakultetu.
Prodaja popularne „Sutjeske“, delo čuvenog arhitekte Nikole Dobrovića najavljivana je više puta. Prvobitno je planirano da novog vlasnika dobije samo kompleks B, a kao mogući kupci najavljivane su američke firme, Izraelci, Kanađani, Austrijanci... Za kupovinu Generalštaba danas se interesuju uglavnom strani investitori, među kojima su i oni koji nisu uspeli da kupe zgrade Saveznog MUP u Kneza Miloša.
- U „Sutjesku“ bi bilo teško smestiti hotel, komercijalni centar, a da ne govorim o stambenom objektu. Investitor bi skidanjem zaštite svakako bio limitiran. Niko ne kaže da bi on mogao izgraditi Tadž Mahal, jer postoji urbanistički plan. Mogao bi, na primer, podići zgradu poput vladine ili Ministarstva spoljnih poslova. Bitno je da se dobro uklopi u ambijentalnu i urbanističku celinu - objašnjava Srboljub Panić, zamenik direktora republičke Direkcije za imovinu.
Do sada nije bilo slučajeva „skidanja“ zaštite sa jednog spomenika kulture u Beogradu i ukoliko bi se usvojila ova inicijativa, to bi bio presedan.
„Sutjeska“ u centru stoji od 1965.
Zgrade Generalštaba podignute su 1965. godine, a inspiraciju za ovakav izgled Nikola Dobrović dobio je u kanjonu Sutjeske. Sastoji se od dva kompleksa. Kompleks A, na uglu Kneza Miloša, Nemanjine i Resavske koristi Ministarstvo odbrane. Svojevremeno je označen kao perspektivan za vojsku, te nikad nije planiran za prodaju. Iako u jednom delu teško oštećen, on sadrži 16 drugih neoštećenih objekata, površine je 2,56 hektara i obuhvata objekte visokogradnje na 41.284 kvadrata. Desni kompleks B, na uglu Kneza Miloša, Nemanjine, Birčaninove i Resavske ulice površine je 1, 68 hektara. Ima 14 objekata visokogradnje površine 43.727 kvadrata.
Pitanje dana:
DA LI VAM SMETAJU RUŠEVINE GENERALŠTABA I ŠTA UČINITI SA NJIMA
Slobodanka Milojković, građevinski tehničar (58)
Normalno da mi smetaju. Treba im vratiti prvobitni izgled. Ne dolazi u obzir da se sagradi drugačiji objekat. Država mora naći novac za rekonstrukciju.
Sara Petrov, studentkinja (21)
Zaista je ružno videti ruševine u centru grada. Treba nešto učiniti. Volela bi da se na tom mestu podigne novi objekat. Ne treba se vraćati na staro.
Vera Živanović, bibliotekarka (55)
Izgledaju strašno pored lepote koju ima Beograd. Ako je uslov da se proda izgradnja nekog drugog objekta na tom mestu i rušenje, onda ne treba ni prodavati.
Aleksandar Milovanović, student (28)
Smetaju mi mnogo. Treba ih prodati i izgraditi bilo šta. Sve je lepše od ovog kako sada izgledaju. Nije mi jasno kako neko do sada ništa nije urađeno.
Jovica Mitić, radnik (48)
Treba ih pod hitno rekonstruisati. Siguran sam da u budžetu ima dovoljno novca. Umesto da se gradi i obnavlja, naši političari sebi grade vile i viletine.
Gordana Dželatović, lekar (38)
Zbog ruševina ceo centar izgleda strašno. Neka se zgrade Generalštaba u potpunosti ruše, prodaju i sagradi neki drugi objekat. Samo da više ne bude ovako.
Jovanka Dimitrić, radnica (53)
Važno je da se one uklone. Da li će im se vratiti stari izgled ili će se izgraditi drugačija zgrada, to nije bitno. Ljudi koji dolaze iz inostranstva, uplaše se kad ih vide.
Saša Polić, inženjer rudarstva (27)
Ja bih voleo da te ruševine prestanu da budu nekakva „turistička atrakcija“. Bilo bi dobro da se zgrade rekonstruišu, ali mi ne bi smetalo ni da dobiju novi izgled.