Šta je novo?

Razne gradske vesti, Topic II

Podnosim zvaničan zahtev za smajlija koji bi označavao ironiju i još jednog za sarkazam - jer oba provejavaju kroz moj prethodni post a ostali su neprimećeni. Ne pada mi na pamet da predlažem bulevar Svetog Save.

ukratko, ideja je bila da za vreme sledećih lokalnih izbora, bude organizovano i glasanje za svaku ulicu. Lepo se skupe svi nazivi ulice (ako postoje) i predlog koji dobije najviše glasova pobeđuje i ulica se tako zove. Posle toga, procedura za izmenu ulice bi bila takva da bi bilo potrebno najmanje 10% potpisa glasača iz te ulice da bi se uopšte razmišljalo o promeni imena. Za promenu bi na tom lokalnom referendumu moralo da glasa bar 50%+1 glasač da bi ime ulice bilo promenjeno. Ne mogu par anonimnih činovnika, ambasadori ili političari da određuju kako će se zvati ulica gde neko živi.
 
...tim pre što Sveti Sava već ima ulicu u Beogradu.
Ali ako Tesla u ovom gradu dva spomenika, ne vidim razlog zašto Sveti Sava ne bi imao i ulicu i bulevar :laugh:

Meni se predratni, "mirnodopski", pa i ovi "drevnii" nazivi više sviđaju: Resavska, Dečanska, Svetogorska... mnogo više od generala i maršala.
 
@БигВлада

Иронични и саркастични смајли је свакако потребан. Али не због твог поста, већ због мог. Само што ти ниси схватио зачикивање :D и мој покушај да на твоју по дефиницији хејтерску идеју бацим друго, афирмативно светло.

Зашто? Па зато што би мени, за разлику од тебе, заиста моћно звучало име "Булевар Светог Саве" за будућу кичму будућег елитног дела града (који се уз то налази поред реке којој је име Сава). У томе не видим ништа ружно или ретроградно - ја сам пун поштовања за једну од најзначајнијих личности наше историје, особу која смогла снаге да се зарад вишег циља одрекне благодати принчевског живота, која се сматра родоначелником писмености у Срба, а уз то је и аутор најистинитије дефиниције простора на коме живимо: "исток Запада и запад Истока".

Е, сада, што си се ти уплашио да ће твоји истомишљеници помислити да си постао толерантан према људима који не мисле као ви, да ће те прозвати да си издао "сајентолошку" ствар, па си брже-боље почео да објашњаваш... шта ти ја могу? И над иронијом постоји иронија.
 
shmeksi":vxyyncx6 je napisao(la):
Pokušavam da razmišljam na koju funkciju bi mogao da dođe da je neophodno da živi u Beogradu, ali mi baš i ne ide.
Oli Ren dolazi da bude stecajni upravnik Republike Srbije, kad bankrotiramo.

relja":vxyyncx6 je napisao(la):
Meni se predratni, "mirnodopski", pa i ovi "drevnii" nazivi više sviđaju: Resavska, Dečanska, Svetogorska... mnogo više od generala i maršala.
Slazem se, lako se izgovaraju, lako se pamte...
 
hazard":aypw7qm7 je napisao(la):
Despota Stefana, .
Деспот Стефан је изузетно значајан за Београд и Србију, али, да ли му требају баш две улице у Београду?
(Толико о знању оних који именују улице).
 
relja":s1t5ts9s je napisao(la):
...tim pre što Sveti Sava već ima ulicu u Beogradu.
Ali ako Tesla u ovom gradu dva spomenika, ne vidim razlog zašto Sveti Sava ne bi imao i ulicu i bulevar :laugh: .
Па то је то, што рекох малочас.

USER":s1t5ts9s je napisao(la):
Meni se predratni, "mirnodopski", pa i ovi "drevnii" nazivi više sviđaju: Resavska, Dečanska, Svetogorska... mnogo više od generala i maršala
И стога ме веома иритира тај притисак да се Ресавска поново повуче пред генералом Ждановим, колико год он заиста био заслужни ослободилац. Нек му дају неку другу улицу.
А, од ових осталих, искрено, некако ми Светогорска никако није легла. И даље ме вуче да ту улицу зовем Лоле Рибара.
 
Nenad":3t68domp je napisao(la):
Homer Jay":3t68domp je napisao(la):
To bi trebalo da bude negde u ovom crvenom pravougaoniku (u toj ulici fale brojevi između 28 i 40)

http://i38.tinypic.com/vsdusk.jpg
Samo da budu jako pazljivi sa arhitekturom kako bi se objekat uklopio u okolinu.
Pa tu vec postoji neko napusteno gradiliste...neka rupetina (iskopani temelji, sta li)...sa sve zardjalim armaturama koje vire iz betona. Naravno, sve je obraslo u siblje. Pre par godina je tu snimljena reklama za Sinalco. S vremena na vreme prodjem tim delom, pa cu da uslikam :)
 
Е, сада, што си се ти уплашио да ће твоји истомишљеници помислити да си постао толерантан према људима који не мисле као ви, да ће те прозвати да си издао "сајентолошку" ствар, па си брже-боље почео да објашњаваш... шта ти ја могу? И над иронијом постоји иронија.
Sajentologija je sekta, kao što je i hrišćanstvo bilo pre kojih dve hiljade godina. Biti tolerantan prema nečemu što samo po sebi nije tolerantno nije tolerancija. Meni sekte, religije i sledbenici stvarno nisu potrebni.


Деспот Стефан је изузетно значајан за Београд и Србију, али, да ли му требају баш две улице у Београду?
Despot Stefan Lazarević je za razliku od kralja Milana i cara Dušana bio izuzetno loš strateg. Posle bitke kod Angore gde je Bajazit bio zarobljen a Turska u rasulu, imao je dovoljno vremena da se spremi za odbranu. On ga je iskoristio na najgori mogući način. Nije ranije uzeo Đurđa Brankovića pod svoje. Pravilna strategija odbrane Srbije bi se zasnivala na maksimalnom pojačanju bedema Skoplja koje bio bilo stožer odbrane. Druga faza bi podrazumevala gradnji utvrđenja koja bi kontrolisla prirodne puteve ulaska u Srbiju, kojih je bilo svega par. U to doba južna Srbija je bila mnogo ekonomski razvijenija od severne. Vinogradi, zemljoradnja, rudarstvo, gradovi (Novo Brdo je bilo na vrhuncu moći), dostupnost kvalitetnih plaćenika i kovnica novca za njihovu isplatu itd.... Sa velikim garnizonom u Skoplju koji je mogao da odoleva opsadi i brzim konjičkim upadima (koje su Turci vršili po Srbiji kako su i kad hteli) mogli su da stalno uznemiravaju snage koje bi opsedale Skoplje i da ih na kraju nateraju na povlačenje (fina analogija je Burski rat između UK i holandskih naseljenika u Južnoj Africi ili bitka za Sidi Barani između UK i Italije tokom WW2 - u ratu je užasno važno koja vojska drži samo teren na kome se nalazi a koja drži sve ostalo). Skoplje bi onda moglo poslužiti kao baza za dalje operacije gde bi glavni cilj bio sužavanje fronta. Dušan bi ovo mogao da uradi, ali ne i Stefan. Umesto da glavnu odbrambenu liniju gradi ISPRED ekonomski najrazvijenijeg dela zemlje, on je odlučio da to uradi IZA, i to par stotina kilometara dalje. Ugarski kralj Žigmund je u to vreme bio mnogo bolji igrač, dao je Stefanu Beograd, ali pod uslovom da ga uzme nazad kada Stefan umre. Za to vreme, uvrstio ga je u red vitezova zmaja. I čekao da Srbija utroši godine ljudskog truda i novca da mu napravi prvorazrednu tvrđavu na obodu njegove države. Kada je Stefan umro, Žigmund je uzeo Beograd nazad a Đurađ započeo verovatno najgoru infrastrukturnu investiciju u istoriji Srbije - gradnju Smederevske tvrđave. Završio ju je taman na vreme da je preuzmu Turci par godina kasnije. Ni dan danas ta tvrđava ne služi ničemu. Jedina nada joj je da je srede i da posluži kao turistička atrakcija.


O srpskoj vlasteli samo ukratko - zamislite Velju Ilića u XIII veku. Pohlepni, nesposobni, alavi velikaši koji su vreme ubijali njakajući seljake, u lovu ili retkim turnirima (mada, nisu iskakali iz evropskog proseka za to doba). Onda nije ni čudo što se bitka na Marici 1371 završila kako se završila. Nisu mi baš neki uzor.

O Svetom Savi možemo da saznamo samo iz crkvenih izvora (čitao sam žitije i još par knjiga) a to nije dovoljno da bih o nekom e doneo sud. Jovanovm zna na šta mislim kada pričam o istorijskim izvorima, tj. koliko truda treba uložiti da bi neki izvor bio prihvaćen kao validan.

Sizif i ja se nikada nećemo složiti oko svrsishodnosti religije ali nije poenta u tome. U gornjem postu sam predložio model naimenovanja ulica koji je po meni najpoštenije rešenje kako za danas tako i za ubuduće.
 
gost komentator
Ko je bio Makenzi?
Autor: Suzana Grubješić | 06.10.2009. - 05:00


Nakon oslobođenja Beograda (naravno, uz pomoć Crvene armije), drugovi komunisti bili su vrlo osvetoljubivi i prema imenima beogradskih ulica. Jedna od retkih koja nije menjala naziv od 1872. do danas jeste centralna i najlepša beogradska ulica - Knez Mihailova. Početkom devedesetih, u naletu nacionalno-patriotskih emocija, bilo je i komičnih situacija: Maršal Tito je morao da ode, ali Kralj Milan još nije mogao da dođe, pa je Gradska komisija za spomenike i promenu naziva ulica i trgova našla srednje rešenje - Ulica srpskih vladara.
U onih nekoliko meseci 1997. godine, koliko mu je tadašnji režim dozvolio da bude gradonačelnik Beograda, Zoran Đinđić je govorio da ko napravi ulicu, on treba da joj da i ime. Evo jednog primera: svako ko dođe u Beograd zna gde je trg Slavija, ali čak ni mnogi žitelji Beograda ne znaju da je ovaj trg do osamdesetih godina 19. veka bio baruština u koju su Beograđani u dubokim čizmama išli u lov na divlje patke. Sudbinu Slavije promenio je Frensis Makenzi, imućni, obrazovani čovek i filantrop (1822-1895), kupivši veliki prostor iznad današnjeg trga, tada poznat kao Simića majur. Makenzi se nije posvetio poljoprivrednim radovima, već je zemljište isparcelisao, izdelio i prosekao pravolinijskim sokacima. Narod je taj kraj, koji se prostire između današnje Njegoševe, Slavije i Svetosavskog platoa, nazvao Englezovac (iako je Makenzi bio Škot). Čedomilj Mijatović kaže za Makenzija da je bio „najljubazniji, najpobožniji, najispravniji i najmilosrdniji među ljudima."Potrošio je hiljade funti podržavajući udovice i siročad palih srpskih vojnika. Na placu u Englezovcu nikla je najpre omanja crkva Svetog Save, a potom i današnji hram Svetog Save.
U želji da Makenzijeva ulica ostane nepromenjenog naziva nema ni anglofilstva, ni ideologije. Ali, ne znam da li je ta želja jača od inicijative Partije veterana Srbije, ruskog ambasadora i onog građevinskog tehničara iz Bajčetine koji je onomad pitao u Narodnoj skupštini: „A ko je pa taj Makenzi

Izvor: Blic
http://www.blic.rs/temadana.php?id=114036
 
OK, despot Stefan jes' bio los vojni strateg, ali je zaista njegov znacaj za razvoj Beograda, Srbije, a narocito kulture u to doba, izuzetan. Ne vidim zasto bi on bio sporan. Isto tako, moze gomila gluposti da se stavi na racun kralja Milana i cara Dusana i ostalih monarha po kojima su imenovane ulice u Beogradu.

Ne verujem da ce Resavska opet da se zove general Zdanova, ali moguce je da Juzni bulevar promeni ime. Ne nuzno u Bulevar Crvene armije, ali mozda nesto slicno cime bi se BG oduzio Sovjetima koji su ucestvovali u njegovom oslobadjanju. Mislim da jug nece imati nista protiv :)
 
Koja je druga ulica Despota Stefana u BG . Pocelo asvaltiranje sina oko kalisa na jednom djelu steta mogla je biti trava ili stampani beton ali kad neki nemaju smisla za estetiku inace radovi bi trebali da budu kotovi pogadjaj te 20 oktobra ,mada rukovodilac gradilista kaze da je realnije da bude 30 oktobra :lool:
 
Despota Stefana nije preterano interesovala odbrana od sultana (i zeta) ciji je bio vazal. Da je to radio, ne bi bas jurio da mu spasava zivot u bici kod Agore (Ankare). Linija odbrane je gradjena da stiti od upada sa severa, a ne juga. Vidi prvo poglavlje knjige "İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı" Ilber Ortaylıja. (Prevedno kod nas kao: Najduzi vek imperije)
 
hazard":2h9sggmu je napisao(la):
direktor":2h9sggmu je napisao(la):
Koja je druga ulica Despota Stefana u BG .
Visokog Stevana, na Dorcolu
Да. Ето, нек "дају" њу Толбухину или Жданову. ;)
Мада би Жданову више приличила нека према Авали, пошто тамо погибе.
 
direktor":22nipb3z je napisao(la):
Koja je druga ulica Despota Stefana u BG . Pocelo asvaltiranje sina oko kalisa na jednom djelu steta mogla je biti trava ili stampani beton ali kad neki nemaju smisla za estetiku inace radovi bi trebali da budu kotovi pogadjaj te 20 oktobra ,mada rukovodilac gradilista kaze da je realnije da bude 30 oktobra :lool:
Или 30. фебруара. ;)
 
Hm, a zašto ne preimenovati Beogradsku?

Koja je poenta Beogradske ulice u Beogradu? :)
 
Evo fotki starih 10 minuta.
U pitanju je požar na lokaciji depoa GSP-a Novi Beograd, mnoooogo je vatrogasaca došlo.
Samo se nadam da neki bus ili tramvaj nije nastradao, no biće verovatno pomenuto sutra u nekim medijima.

s5000660.jpg


s5000659.jpg
 
Ne mislim da je Stefan negativan lik u istoriji (čak kao osoba neuporedivo bolji od Milutina koji je radio svašta - zbacio brata sa prestola kada se ovaj povredio u lovu, uzeo devetogodišnju vizantijsku princezu za ženu, oslepeo sina, itd...), on je želeo najbolje ali nije imao znanja da to u potpunosti sprovede. U zasluge svakako spadaju svetovne škole. Bajazit mu je bio zet ali ovi potonji nisu. Ja sam pominjao period posle 1404.

Poenta posta je bila u tome da je jako teško utvrditi šta je kome prihvatljiva istorijska ili javna ličnost i da zato treba iz ruku komisije uzeti pravo da menjaju imena ulica i preneti ih na građane, u goreopisanom postupku.
 
Pa super posto ima dvije ulice Visokog stevana mozemo dati nekom rusu mislim da ima jos duplih imena i ulica u centru bez imena :kafa:
 
2nqv2hf.jpg


Blic":a5wugpjv je napisao(la):
Gradnja postamenta u parku Ćirila i Metodija za podizanje spomenika Aleksandru Sergejeviču Puškinu, pred dolazak ruskog predsednika Dmitrija Medvedeva u Beograd.
mogli su i neko lepše mesto da izaberu.. tu je u blizini statua ćirila i metodija, ne znam na šta će to ličiti sve zajedno
 
Beogradska ulica koliko god smjesno zvucala ima istoriju zbog cega se tako zove u pitanju su bili neki studentski protesti prije 2sr i vqaljda pogibije nekih studenata citao sam o tome davno u nekim novinama ali izlapilo sori :kafa:
 
Vidiš ja sam uvek mislio da se tako zove jer je jedan dug period to bila administrativna granica grada Beograda.
 
E nije nego! Pošto 97 nisu mogli ništa bolje da smislile što bi moglo da zameni Borisa Kidriča. :D

Bilo bi super da joj sad vrate stari (malo izmenjen) naziv - "Borisova". :)
 
Vrh