Šta je novo?

Razne gradske vesti, Topic II

Oko 23 časa sa zgrade u Fruškogorskoj br 2 obrušio se deo fasade i srećom izazvana je samo materijalna šteta na automobilu na parkingu ispred zgrade.

ou8nr6.jpg


4kgxs3.jpg


2zs1t9t.jpg


j5jsqg.jpg


2ijgd4i.jpg


Šta da kažem zgrada mi se raspada :(
 
Skupite pare sredite fasadu da sam vlasnik automobila tuzio bih skupstinu stanara .A od grada bih zahtjevao da kaznjava stanare zgrade tako sto ce im zaprjetiti kaznom u iznosu vecem od cjene popravke fadsade pa bi vidjeli sta se vise isplati
 
@bgexplorer,

Zamisli da je, pored toga što je tvoja zgrada u rasulu, fasada pala na tvoj auto, dok si bio u njemu, i na sve to još popio kaznu od direktora :grand:

Dakle, nije sve tako crno.
 
Ajoj :shok:

Kod mene na Krstu, u sokaku kod Beogradskog dramskog gde sam jedno vreme parkirao 3 fasade u redu se ruse.
 
Izgleda da je bila to neka proba. Veceras nije bila osvetljena, ali videlo se da dosta rade u enterijeru. Bas me zanima kome sleduje taj prostor.
 
O kojoj zgradi tacno je rec? Tamo gde je Agencija privrednih registara?
 
E bravo Hazard, to je to,na tu zgradu sam mislio,plavo je osvetljena bila to vece,svetiljke su uperene otprilike sa prvog sprata ka visim spratovima
 
Novo preimenovanje ulica deo je šireg plana
Stara imena stvaraju novu zabunu
Autor: BORIS VUKOVIĆ | 30.09.2009. - 09:42

Još od 1847. godine, kad je prvih 30 sokaka u tadašnjem centralnom gradskom jezgru dobilo imena po istorijskim ličnostima, predelima u Srbiji, ili objektima koji se u njoj nalaze, pa do danas, svaka nova vlast je po svojim ideološkim nahođenjima menjala imena beogradskim sokaka, ulica i bulevara. Međutim, sadašnja strategija Komisije za promenu naziva ulica i trgova, po kojoj je i nedavno izmenjeno 50 naziva, je da se svim ulicama vrate izvorna imena, koja su imala pre Drugog svetskog rata.

beograd-x.jpg


Prvi predlog za imenovanje ulica u Beogradu potekao je od Uprave varoši Beograda, 1847. godine. Odnosio se na 30 sokaka užeg gradskog jezgra, odnosno tadašnjeg „varoša u šancu“. Jedina odrednica bila je da prva kućna numera počne od kneževog dvora. Sokak od Crkve do Veličkovića dućana, ili Glavna čaršija, jedna je od prvih imenovanih ulica, a druga glavna ulica bila je od Veličkovića dućana do Dortićola, odnosno Zerečka čaršija. Tada su ulice nazivane u skladu sa svojim položajem, kao što su Kalemegdanska ulica ili Vidin kapijska ulica. Po znamenitim ličnostima, Dositejeva, Molerova, Ajduk Veljkova, ili po ustanovama, Školska ili Mitropolijska.
Međutim, ovi nazivi nisu se odomaćili u narodu, jer su se ljudi i dalje orijentisali prema bitnijim objektima u pojedinim delovima grada. Prvo veće imenovanje ulica bilo je 1864. godine, po nalogu Knjaza Mihajla, kad su sve ulice u varoši dobile naziv. Jedini orijentir za tadašnju Komisiju bio je da se rukovode imenima predela i istorijskom tradicijom u Srbiji. Tada je Beograd dobio nazive 173 ulice.
- Podatak da je samo 30 ulica ostalo istog imena od 1872. godine je potpuno netačan, jer odmah mogu nabrojati više od 150 ulica sa izvornim imenima na raznim beogradskim opštinama. Treba uzeti u obzir da je na prvom imenovanju u Beogradu bilo nešto više od 100, a sada ima više od 2.500 ulica. Strategija sadašnje Komisije, koja je nastavila posao koji je započet kasnijih devedesetih godina prošlog veka, je da se svim beogradskim ulicama vrate izvorna imena, odnosno, ona koja su dobila kad su prvi put imenovana. Međutim, u Beogradu ima više od 500 “krakova” ulica, koje stvaraju potpuni haos. Desi se da u ulici imate brojeve 5, 5A, 5B, a onda je sledeći 23. To moramo što pre da regulišemo, ali ćemo imena menjati minimalno, samo gde moramo. Uputili smo dopis opštinama da formiraju svoje komisije, koje će popisati sve te “krakove”, kako bi pomogli komunalnim službama, građanima, ali i hitnim službama, koje zbog ovoga imaju ogromnih problema - objašnjava Petar Đorđević, predsednik gradske Komisije za dodelu naziva ulica i trgova.
Predsednik Komisije napominje i da je veoma teško udovoljiti svim Beograđanima i da se često nakon rešene jedne inicijative, odmah po preimenovanju javi druga.
- Imali smo inicijativu građana da se promeni ime Mrcinište, koje je nosila jedna ulica u Batajnici. Nakon što smo promenili, ponovo smo dobili inicijativu građana da se to ime vrati, jer su svi navikli da ovaj deo tako zovu. Ljudima se ne može udovoljiti. U Beogradu imate stotine ulica koje nose naziv Nova i to se mora u narednom periodu promeniti. Čak pet ulica u Beogradu nosi ime Zage Malivuk, to je potpuno besmisleno - dodaje Petar Đorđević.
Ulice u Beogradu dobijale su naziv i po stanovnicima, ili poznatim dućanima i kafanama. Makedonska ulica još nosi naziv po Makedoncima koji su držali gostionice u tom delu grada. Mekenzijeva ulica dobila je ime po Englezu koji je kupio veliki broj parcela u tom delu grada, a zatim ih sve poklonio Beogradu. Međutim, istorija svedoči da su najčešće sve krupnije, glavne i centralne ulice, bile žrtve ideologije. Novi Beograd je ostao veran socijalističkoj istoriji, promenjeni su nazivi samo četiri ulice: Bulevar Lenjina je sada Bulevar Mihajla Pupina, Proleterske solidarnosti je Antifašističke borbe, Bulevar AVNOJ-a sada nosi ime Zorana Đinđića, a Bulevar Nikole Tesle se zvao Bulevar Erdelja Kardelja.
- Mnogo ulica nosi naziv od prvog imenovanja, kao Kosančićev venac, Obilićev venac, i veliki delovi Vračara. Ulice su uvek pratile „političku modu”. Beograd je specifičan po tome što neke ulice nose naziv po likovima iz književnosti koji uopšte nisu postojali u istoriji, kao što su Hasanaginica i Majke Jugovića. Često se dešavalo da se i stanovnici neke ulice bune protiv imena. To je slučaj sa Grobljanskom, sada Ruzveltovom, a svi znamo koliko je bilo napeto kad se menjao naziv Bulevaru AVNOJ-a u ime ubijenog premijera Zorana Đinđića - priča istoričar Predrag Marković.

Kako su se menjala imena poznatih beogradskih ulica
STUDENTSKI TRG (od 1946)
Velika pijaca (1869-1896)
Kraljev trg (1896-1946)
KRALJA MILANA (od 1997)
Kneza Milana, I deo (1872-1886)
Kragujevačka, II deo (1872-1896)
Maršala Tita (1947-1992)
Srpskih vladara (1992-1997)
KNEZA MIHAILA (od 1870)
Kalemegdanska i Karađorđeva (do 1848)
Delijska (1848-1870)
KARAĐORĐEVA (od 1904)
Savska, I deo (1872-1904)
Bogojavljenska, II deo (1872-1896)
Majdanska (1872-1896)
Moravska (1896-1904)
SVETOGORSKA (od 1997)
Dva bela goluba (1872-1896)
Bitoljska (1913-1930)
Žorža Klemensoa (1930-1943)
Lole Ribara (1946-1997)
KNEZA MILOŠA (od 1946)
Topličin drum (do 1872)
Obrenovačka (1872–1896)
Kralja Ferdinanda (1924-1946)
BEOGRADSKA (1872–1930, 1943–1946, od 1991)
Hartvigova (1930–1943)
Narodne republike (1946-1954)
Borisa Kidriča (1954-1991)
BULEVAR KRALJA ALEKSANDRA (od 1997)
Carigradski drum (do 1849)
Fišegdžijska (1872-1896)
Smederevski drum (1896)
Kralja Aleksandra (1896-1945)
Bulevar Crvene armije (1945-1952)
Bulevar revolucije (1952–1997)

Izvor: Blic
http://www.blic.rs/beograd.php?id=113167

Oni imaju širi plan. wow. A ako neka ulica nije postojala pre ww2 te nije imala monarhističko ime, daćemo joj ime svetog save (koji neopravdano još uvek nema neki megabulevar). Ili neke vlastele. U najmanju ruku može da bude neki knez. Ili kneginja. Još kada bih uspeo da nađem svoj post gde sam opisao kako bi trebalo da izgleda procedura za izmenu imena ulica bilo bi super.
 
Булевар Светог Саве (или Светосавски булевар)!!!
Свиђа ми се. Право име за мега-булевар који буде пролазио кроз Савски амфитеатар. :gobb:

Одлична идеја, БигВладо. :kk:
 
bigvlada":27kixozc je napisao(la):
Oni imaju širi plan. wow. A ako neka ulica nije postojala pre ww2 te nije imala monarhističko ime, daćemo joj ime svetog save (koji neopravdano još uvek nema neki megabulevar). Ili neke vlastele. U najmanju ruku može da bude neki knez. Ili kneginja. Još kada bih uspeo da nađem svoj post gde sam opisao kako bi trebalo da izgleda procedura za izmenu imena ulica bilo bi super.
Opusti se. Vlastelini iz daleke proslosti su najmanje kontroverzne licnosti - a i zvuci kul. Kneza Caslava, Despota Stefana, Kralja Vladislava i tako to. Mocno zvuci. Jos da nam daju Ulicu Nepoznatog Arhonta (to je bio onaj sto je doveo Srbe na Balkan, ne zna se koje, arhont znaci vladar, te su vizantijski pisci istorije tako nazvali) i to je to.

Inace, nije bas da su sva imena "monarhisticka" - eto i Ckalja je nedavno dobio ulicu na Zvezdari.
 
Nezvanično sam saznao da se u Velikom Mokrom Lugu zida kuća za..................................Oli Rena!!!

Sad ću ja ko 24 sata, verovatnoća istine: 15%
 
Daj malo više detalja plz. Npr. da li je čaršijska priča ili dolazi iz nekih zvaničnijih krugova.
 
Pa priča je od lika koji živi tu blizu i kako on kaže, postoji malo jače obezbeđenje nego za jedno obično gradilište, a njegov ćale je nešto razgovarao sa šefom gradilišta i ovaj kaže da je za čika Olija.

Znači čaršijska, ali videćemo kroz nekoliko meseci. Kako kaže Đoka, "ako su lagali mene i ja lažem vas". Mogao bi i ti da se raspitaš tu malo po redakciji možda neko zna nešto više.

Pokušavam da razmišljam na koju funkciju bi mogao da dođe da je neophodno da živi u Beogradu, ali mi baš i ne ide.
 
Poslednja info o Oliju je da ce Finci da ga nominuju za drugi mandat u Evropskoj komisiji, tako da je moguce da ce nastaviti da radi ono sto radi i danas, sto se ne poklapa sa preseljenjem u Beograd.

U svakom slucaju zanimljiv trac.
 
U knneza Milosa 32 trebalo bi uskoro da pocne gradnja zgrade za potrebe tuzilastava a u skladu sa novom organizacijom pravosudja :kafa:
 
To bi trebalo da bude negde u ovom crvenom pravougaoniku (u toj ulici fale brojevi između 28 i 40)

vsdusk.jpg
 
Apropo Oli Rena... zar nije u onom srpskom pasošu koji je dobio, kao mesto stanovanja naveden Veliki Mokri Lug? :)

Dakle, to je ili uzrok, ili posledica trača! :kk:

EDIT: izguglao sam, u pitanju je Kumodraška ulica (u Olijevom pasošu)
 
bigvlada":1miequxi je napisao(la):
"Strategija sadašnje Komisije, koja je nastavila posao koji je započet kasnijih devedesetih godina prošlog veka, je da se svim beogradskim ulicama vrate izvorna imena, odnosno, ona koja su dobila kad su prvi put imenovana."
Ovo je uvreda zdravom razumu, što se od gospodina Markovića, na žalost, može vrlo često čuti - pošto su 7. jula vratili ime Dubrovačka, Lole Ribara, Dva bela goluba.. Itd. itd.
Njih i one iz heraldičarskog društva uza zid, pa da im se ako Draži ne zna grob.
 
Vrh