BG: Nema deratizacije, pacovi prete
Izvor: Večernje novosti
Beograd -- Zbog nedostatka novca u budžetu, tokom 2014. uopšte nije rađena sistematska deratizacija zbog čega Beogradu preti najezda štetočina, prenose “Novosti“.
U poslednje vreme primetna je ozbiljna najezda ovih glodara, koji su se toliko razmnožili da stanje postaje alarmantno.
Jedan od razloga znatno povećanog broja miševa je što ove godine u Beogradu nije urađena nijedna sistematska deratizacija.
Dragan Banjac, vlasnik deratizacijske firme „DDD promet“, jedne od četiri koje za grad Beograd rade ove sistematske akcije, kaže da je poslednja bila u decembru 2013.
“Od tada više nijedna nije rađena i pacovi su se mnogo razmnožili. Najezda je većih razmera i svakodnevno primamo veliki broj poziva građana. Zvao sam i Sekretarijat za zaštitu životne sredine da intervenišu, jer stanje postaje ozbiljno, a ide i hladno vreme kada se miševi i pacovi iz prirode povlače u zgrade, podrume, hale... Mi smo zbog dobrih odnosa sa gradom izlazili na teren i gde je bilo kritično uništavali glodare, ali trošimo svoja sredstva i ne možemo više besplatno da intervenišemo“, prenose “Novosti“ Banjčeve reči.
Prema propisima, u gradu godišnje moraju da se odrade dve sistematske deratizacije, najčešće u aprilu i oktobru.
“Zbog nedostatka sredstava u budžetu grada, u prvoj polovini 2014. nije bilo ni novca za izvođenje sistematske deratizacije“, objašnjavaju iz Sekretarijata za zaštitu životne sredine.
Pacovi se, kad u jesen počne hladno vreme, sa polja i njiva sele u zapuštene hale i fabrike, podrume i mesta gde u uslovima toplijim nego što su napolju mogu da prezime.
Zbog blizine njiva više ih ima u predgrađu, ali i podrumi u centru postaju njihova sasvim odgovarajuća staništa. Tu se nastane, a onda lako razmnože i prošire ukoliko se ne uništavaju.
Akcije suzbijanja glodara godinama su rađene po parkovima, beogradskim zgradama i javnim površinama. Sistematska deratizacija znači odbranu grada od mogućih zaraznih bolesti, koje glodari mogu da prenesu na čoveka.
Priča o najezdi bubarusa dobila je potvrdu i u vrtiću „Duško Radović“ na Vidikovcu, pošto su se na društvenim mrežama pojavile fotografije koje je postavio jedan roditelj.
Republička sanitarna inspekcija kontrolisala je nedavno objekat i utvrdila da nema buba, ali je na zahtev nadležnog Sekretarijata naloženo da se izvrši vanredna dezinsekcija.
“Odlukom Skupštine grada od 18. septembra Zavodu za biocide i medicinsku ekologiju dodeljeno je isključivo pravo za obavljanje poslova sistematske deratizacije stambenog fonda, nehigijenskih naselja i priobalja na teritoriji grada Beograda. Oni će u narednom periodu obaviti interventni tretman na teritoriji svih gradskih opština“, poručuju iz Sekretarijata.