Šta je novo?

Razne gradske vesti, Topic II

Pokrenuta inicijativa da se gradi toplovod Obrenovac-Beograd

Tanjug | 26. 12. 2014. - 14:45h | Komentara: 0
Beogradske elektrane ponovo su pokrenule inicijativu za izgradnju toplovoda Obrenovac-Beograd, jer je procena da trenutno ne postoji isplativiji projekat u energetici, izjavio je danas direktor te firme Goran Aleksić.

On je na sastanku Upravnog odbora Privredne komore Beograda kazao da je reč o projektu koji je iniciran pre 20 godina, a sada ponovo pokrenut i čekaju da odluku o tome donese i EPS, kako bi zajednički uradili studiju.

Prema njegovim rečima postoje i zainteresovane kompanije iz Kine i još nekih zemalja koje su spremne da se sa svojim bankama uključe u realizaciju.


Za toplovod će biti dovoljno 145 megavata snage u TENT-u, a mogao bi da se trajno reši problem snabedavanja Beograda toplotnom energijom.

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/522445 ... vacBeograd
 
20 godina !!!
Kako kaze nas narod:
'Gde si bio - nigde, sta si radio - nista'...
 
Да се подсетимо. Започето у време Човића: Ископани канали, премошћена Сава, мислим да су и цеви биле положене. Онда су радови обустављени, јер је процењено да би се игубила силна енергија током транспорта, да би у време Ненада Богдановића цеви биле повађене, а канали затрпани.

Стварно би било феноменално када би се испоставило да је реч о исплативом пројекту. Да не говоримо о еколошком аспекту.
 
Mene tu najvise zanima ko je tu bio dobar za cijevi i gdje su zavrsile
 
@Sizif
Ja mislim da je tu energetski-uvoznicki lobi odradio svoj posao.
Setote se da smo i mazut na veliko uvozili i hvalili se pokretanjem proizvodnje struje i toplotne energije od mazuta - verovatno najprljavijeg naftnog derivata.
 
dsc03960.jpg
 
Direktore, ja bih tu trku poništio
kakavi su to Deda Mrazovi sa praznim torbama.... :p
 
Moj deda Mraz sa punom torbom leti po Beogradu :)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=r4u3PjTiUUI[/youtube]
 
Гизмо свака част на идеји :pob: , велик плусићћћ
Штета што раније ниси поставио снимак, да ти га "украдем" и уз новогодишње честитке шаљем мојим пословним партнерима у иностранство. Следеће године :wink:
 
Hvala :)
Cekao sam sneg da padne i juce duvao jak vetar, pa nisam smeo da letim.
 
Надам се да нико не чека нг на тргу јер ово није нормално :|
5eacd1b6d7420308296477c79d396413.jpg

Срећна нова година свима, и да се дуго дружимо :*
 
STRAVIČNO Oborili su me, ležala sam na ledu dok su me rotvajleri ujedali

M. Nikolić | 04. 01. 2015. - 14:25h | Foto: P. Dimitrijević | Komentara: 158
"Oborili su me, ležala sam na ledu i snegu dok su me psi ujedali za noge i ruke", priča potreseno stjuardesa sa Voždovca.

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/524198 ... ri-ujedali
 
Vlasti se smenjuju problemi ostaju!
S. J. MATIĆ | 10. januar 2015. 21:01 | Komentara: 0

Gradski čelnici decenijama neuspešno vode bitku sa „divljim” taksistima, nehigijenskim naseljima... Bogdanovićeve i Đilasove muke nasledio Mali. Bobić: Vlasnici splavova su prejaki za Beograd

VLASTI se menjaju u Starom dvoru, ali neke probleme u prestonici nijedna od njih, decenijama unazad, nije uspela da reši. Počev od nelegalne gradnje, nehigijenskih naselja, neizgrađene kanalizacije, „divljih” taksista, splavova, lista čekanja za vrtiće, pa do projekata poput Prokopa i metroa... Bilo je tu odluka koje se nisu primenjivale, kretanja u akcije i zaustavljanja pod raznoraznim pritiscima, različitih planova koji nikada nisu izašli iz kabineta.

Splavovi su postali simbol Beograda, ali u toj oblasti oduvek je vladala „kaubojština”. Niti se znalo kako, kad i ko može da postavi kakav splav, plaćaju li se neke takse, kako rešiti zagađivanje reka sa ovih plutajućih objekata. Sve prethodne čelne garniture, pa i ova sadašnja, potezale su ovo pitanje, ali ništa se nije promenilo.

Đorđe Bobić, bivši gradski arhitekta koji se za svog mandata hvatao ukoštac sa ovim problemom, smatra da su se oteli kontroli.

- Bojim se da to izgovorim, ali mislim da je u pitanju mafijaška stvar. Pre deset godina doneli smo plan o splavovima koji nikada nije primenjen - priseća se Bobić. - Vlasnici i oni koji stoje iza njih su prejaki za Beograd. Nama je uz silne napore trebalo pet godina da sklonimo ogroman splav, koji je ugrožavao Brankov most. Ne znam da je posle ijedan splav uklonjen, a i drugi su pokušavali da se bave uređenjem te oblasti.
PRODAJA SA KARTONA I IZ GEPEKA ULIČNA prodaja robe sa kartonskih kutija, iz gepeka automobila i sa stolnjaka na trotoarima kao da je neuništiva. Iste slike već dve decenije Beograđani gledaju na Bulevaru, Sremskoj, Zelenom vencu, pored „Buvljaka”, oko svih pijaca. Smatralo se da će uvođenje komunalne policije zbrisati „prodavce sa pločnika”, ali uzalud.

Nehigijenska naselja i problem života Roma sačeka svaku vlast u Beogradu. Ako se i ignoriše neko vreme, dođe momenat da moraju da se uklone sa infrastrukturnih puteva. Bavio se njima neuspešno Nenad Bogdanović, Dragan Đilas ih je delimično i raselio (Gazela i Belvil), ali isti problemi sad stoje i pred Sinišom Malim. Po celom gradu sila je kućeraka od iverice iz kojih se zimi puši kroz improvizovane solunare. U nekim naseljima živi i više od hiljadu ljudi.

- Taj svet je neuništiv. Ti ljudi imaju poseban način života, bore se za opstanak, a država ne zna kako na to da odgovori i pomogne im - smatra Bobić. - Dobar pokušaj je bio sa kontejnerima, uz veliko gunđanje EU. Grad godišnje sagradi 100 socijalnih stanova, a ljudi koji žive u nehigijenskim uslovima je mnogo više. Po tom pitanju radilo se uvek samo do mere do koje su političari bili zainteresovani.

„Divlji” taksisti i oni koji otimaju putnike na aerodromu i naplaćuju im astronomske cene vožnje su još jedan od nerešivih problema. Svi su se njima bavili, ali oni i danas rade „svoj” posao. Mnogi se sećaju kad je Đilas pre nekoliko godina na jednog takvog taksistu urlao toliko da je celi izlazni terminal odjekivao. Sa njima sad muku muči i Mali.

Manjkom mesta u vrtićima nadležni se aktivno bave već 15 godina, ali broj dece koja su na listama čekanja i danas je opet oko 4.000. Bogdanovićeva administracija na spiskovima je imala između 7.000 i 9.000 dece, onda su i Đilasovi ljudi zakupljivali i privatni prostor i 2012. tvrdili da više nema nijednog deteta da čeka upis. Međutim, godinu dana kasnije odjednom se pojavila lista čekanja sa 5.000 imena. U prošloj godini taj broj je opao za 1.000.

Prokop i metro su vremenom prevazišli svaku konkurenciju među problemima i toliko više postali izlizani u decenijskim polemikama, da njihovom izgradnjom ne može da se okiti niko još od doba gradonačelnika Branka Pešića.

NELEGALNO ŽIVI 750.000 LjUDI

NELEGALNOJ gradnji, koja je uzela maha devedesetih godina, niko nije uspeo da povuče kočnicu. Iz godine u godinu samo se zbrajaju hiljade novih „divljih” objekata.

- Za ovaj problem ne postoji politička volja da se reši. Nikada nikome kuća nije srušena, niti je naplaćena kazna zbog nelegalnog zidanja - navodi bivši gradski arhitekta.

- Ova gradnja je u kvadraturi nekoliko puta veća od legalne gradnje. Na poljoprivrednom zemljištu ljudi sazidaju naselja i onda se pred gradom pojave kao žrtve, jer nemaju ulicu, vodu, prevoz. Rušenja su skupa, država za njih nema para, a i šta će onda sa tim ljudima kojima je srušila kuću. Njih nije mali broj. Neka u svakoj kući živi njih troje, puta 250.000 takvih kuća u Beogradu, to je 750.000 ljudi. To onda već postaje politički problem. O nelegalnoj gradnji sam pričao i ja i posle mene i ovi sad na vlasti, ali to je nerešiv problem.


SVAKI ČETVRTI BEZ KANALIZACIJE

VELIKI broj neselja u Beogradu koristi septičke jame, procene su da u takvim objektima stanuje čak 400.000 Beograđana. Pre desetak godina govorilo se da za izgradnju kompletne kanalizacione mreže treba oko 800 miliona evra. Od tada neka naselja poput podavalaskih, zemunskih i na levoj obali Dunava dobili su kolektore, ali nedostatak kanalizacionog sistema i dalje je ozbiljan problem.

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... emi-ostaju
 
LUDNICA U CENTRU BEOGRADA Na stotine ljudi čeka u redu za pozorišne karte Blic TV
Lj. Krstić | 20. 01. 2015. - 10:18h izmena vesti 13:24h | Foto: N. Radenković | Komentara: 184
562855jdp-guzva-n-radenk.jpg

562852jdp-guzva-n-radenk.jpg

562854jdp-guzva-n-radenk.jpg

http://www.blic.rs/Kultura/Vesti/527918 ... isne-karte

i jedan komentar :
"BRAVO NARODE!!!!!!!! Ili što bi rekao Kralj Ibi "narode moj". Ovo je ona Srbija koja je obezvređena i obeznađena, pa ako hoćete i obeščašćena, a koja itekako voli svoju zemlju, i koja se pojavljuje onda kada je teško. A onima koji rade u kulturi jeste teško, pa narodu koji nema da izdvoji za pozorišnu predstavu mnogo znači ovako nešto. BRAVO i za one koji su došli na ovu ideju. Treba svakog meseca sva pozorišta u Srbiji da odvoje makar samo 2-3 dana za ovaj narod. Jer, narodu je muka od splavova i splavara, klubova i klabinga, od šibadžija, šanera, mafijaša, sponzoruša, starleta, kvaziumetnika koji su ustvari polusvet, a koji pune novinske stupce i ne skidaju se sa ekrana. Narodu je dosta i turskih, latino, hindu i ostalih limunada koje se prikazuju na TV-u, ali nema para za nešto ozbiljnije i plemenitije. Nisam skoro bila ovako srećna, kao kad sam videla OVAJ RED. Već sam pomislila da je ovako nešto u Srbiji nestalo. DAKLE, BRAVO NARODE, SVAKA TI ČAST!!!!!!!! "
http://www.blic.rs/Kultura/Vesti/527918 ... /komentari
 
Zar je tolko bilo tesko organizovati prodaju karata preko interneta?
 
Zar zaista mislis da svi znaju da kupuju preko interneta?
I zat smatras da sugradjani koji nisu IT pismeni nemaju pravo da idu u pozoriste po nizoj ceni?
 
BG odredio: Suncobran u tri boje
IZVOR: B92
Beograd -- Skupština grada Beograda usvojila je novu odluku o postavljanju bašti kafića, koja, između ostalog, predviđa i kakve boje može biti suncobran.

Skupština grada je na sednici u sredu usvojila novu odluku o postavljanju bašte ugostiteljskog objekta, po kojoj se bašte, osim na javnim, ubuduće mogu postavljati i na drugim površinama, prenosi bilten Beoinfo.

Kako se u odluci navodi, to su slobodne površine kompleksa ili građevinske parcele objekta javne i druge namene, zatim otvoreni delovi objekta namenjeni pešacima i neizgrađeno građevinsko zemljište do privođenja nameni u skladu sa planskim dokumentom.

Na javnim površinama saglasnost se pribavlja od subjekta koji njome upravlja, koristi je i održava, a na drugim od vlasnika ili korisnika površine, piše u novoj odluci gradske skupštine.

Ono što je posebno interesantno, u odluci se do detalja precizira kakva zaštita od sunca mora biti postavljena, pa se navodi da "senilo mora biti lake konstrukcije, i to samo u tri dozvoljene boje.

Reč je o beloj, crnoj i bež boji, ali i u tonovima između njih.

Detaljan opis mobilijara koji goste bašti štiti od sunca i drugih atmosferskih prilika, pročitajte u izmenjenom članu 27. nove odluke o postavljanju bašti kafića, koju vam prenosimo.

Član 27.

"Zaštita bašte od sunca i atmosferskih padavina može se ostvariti postavljanjem senila lake konstrukcije.

Senilo se po pravilu postavlja na tlo kao slobodnostojeće.

Kod bašte otvorenog tipa senilo je, po pravilu, tipa suncobran, rasklopivo senilo na slobodnostojećem nosaču ili jedro.

Senilo je jednobojno i po pravilu bele boje, crne i bež ili u tonovima između njih.

Kod bašte zatvorenog tipa može se postaviti senilo lake montažno-demontažne konstrukcije, pokrivene lakim materijalom. Minimalna visina ivice senila u odnosu na podnu površinu iznosi najmanje 2,2 m.

Srednja visina senila u odnosu na pod bašte zatvorenog tipa mora iznositi najmanje 2,8 m".

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=949681
 
Nisi primjetio naj bitinije sad baste mogu da nicu bukvalno svuda
 
Dooooobrooo...
Ajd sad jos nek nam kazu koja i cija firma pravi sucobrane, tende, senila koja zadovoljavaju upravo ove karakteristike :D

@Milisav
Nema to veze sa dozvoljenim frizurama i slobodama, vec sa uterivanjem love u necije dzepove
 
Ово је исто као што ЕУ прописује/одлучује какви и којих димензија морају да буду поштански сандучићи по зградама и приватним кућама.
 
Boja suncobrana ako ne popravi Beograd ništa neće. A reklamni suncobrani, u boji brenda (i logom, sloganom), koji su besplatni uz ugovor sa ugostiteljem, recimo zeleni za Hajneken? Crveno-beli, Coca-Cola?

Odluka o tome da suncobrani moraju biti u tri boje je blago rečeno retrogradna i duboko žalim zbog nje. Na kraju cemo pevati pesmu Another brick in the wall.

Vest od pre par dana:

Gradski arhitekta sprema mobilijar

Beograd -- Gradski arhitekta Milutin Folić priprema knjigu standarda urbanog mobilijara, koja će, između ostalog, propisati njihov izgled, boju, dimenzije i materijal.

Knjiga bi trebalo da bude završena do kraja ove godine, saopštila je danas Gradska uprava.

Knjiga standarda će sadržati i uputstvo za rad javnim preduzećima kada budu popločavali ulice, menjali poklopce na šahtovima, postavljali klupe, turističke putokaze ili javne govornice.

Sav mobilijar koji se od sledeće godine bude postavljao od Slavije do Beogradske tvrđave moraće da bude istovetan, jer bi knjiga standarda urbanog mobilijara trebalo da bude završena do kraja godine, a urađena po uzoru na one u Ljubljani, Beču, Barseloni...

"Spomen-ploče na fasadama zgrada takođe će potpasti pod ovu vrstu pravila. Pri određivanju dizajna za novi mobilijar, vodiće se računa o istorijskom nasleđu za svaku zonu", rekao je Folić za "Politiku", a saopštila je Gradska uprava.

On je naveo primer da će kandelabri na Vračaru i Novom Beogradu biti moderniji od onih u Starom gradu, dok bi strogi centar trebalo da bude popločan kamenom koji će biti sličan jablaničkom - otporan na spoljne uticaje i zahvalan za održavanje.

Kao osnov za izradu knjige standarda, rekao je Folić, mogao bi da posluži nedavno raspisani urbanističko-arhitektonski konkurs za uređenje tri centralna gradska trga: Terazija, Trga Republike i Trga Nikole Pašića.

Prema njegovim rečima, konkurs je prvi test gde će stručna javnost reći kako vidi centar grada, kakvo popločavanje predlaže za trgove i kakav urbani mobilijar bi postavila u centru prestonice.

" Ideja je da konačno uvedemo red na javnim površinama, tako da više nemamo u istoj ulici tri vrste ivičnjaka, kanti za smeće, stubića ili takozvanih radijatora koji štite drveće. Osmislićemo i tip građevnskih ograda, trotoara, kioska, novogodišnjih štandova, za svaku zonu različit", najavio je Folić.

Kako je istakao, tipski urbani mobilijar na javnim površinama neće biti pravilo samo za strogi centar, već će ceo grad biti podeljen na pet, šest zona i za svaku od njih će biti definisan tip mobilijara.

Postojeći mobilijar neće se odmah menjati u skladu sa novim standardima, rekao je gradski arhitekta i dodao da će svaki oštećeni deo trotoara, klupa ili kanta za smeće biti zamenjeni novim koji će odgovarati budućim propisima.

Izvor: B92, Tanjug, http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=948164
 
Suncobrani su čista šminka, poenta je bila ozakoniti da letnje bašte budu BUKVALNO svuda osim na kolovozu. Gade mi se.

Kao da nije dovoljno sadašnje stanje, gde pešačke zone polako nestaju u navali istih. I tokom zime sada se šatro veliki broj bašti zatvori, ali pošto imaju zacementiranu podlogu, postolja za suncobran itd. praktično trajno zauzimaju prostor i usput ga mnogo menjaju.

Evo sada sam se vratio sa pijace u zemunu, i svaki put mi žao kada vidim kako izgleda najavljivani trg, pijačni imobilijar ostane (iako pokretan) na pola trga stalno, nekoliko bašti koristi prostor trga kao otvoreno skladište za stolice, suncobrane, postolja koja leže na sve strane po trgu, itd... Kada poraste ono drveća što su posadili nadam se da će lepše izgledati, ali našu bahatost ništa neće sakriti.
 
Vrh