Šta je novo?

Razne gradske vesti, Topic II

Betonske ograde pale sa zgrade
IZVOR: RTS
Beograd -- Samo pukom srećom izbegnuta tragedija u Ulici aleksinačkih rudara 2. Dve betonske ograde terasa, teške dve tone, obrušile se i pale na stazu ispred zgrade.
Iz Gradskog stambenog preduzeća kažu da ne znaju uzrok, za šta je nadležna Građevinska inspekcija. Pošto su stanovi vlasništvo stanara, sanaciju betonskih ograda moraće sami da finansiraju.

Tragedija u novobeogradskoj Ulici aleksinačkih rudara 2 izbegnuta je pukom srećom, kada su se obrušile dve betonske ograde terasa.

Stanarka Slavica Bogdanović kaže da je u trenutku kada su se sa osmog sprata odvalile dve betonske ograde, izgledalo kao da se ruši cela zgrada, Nije ni čudo kada je svaka teška više od tone. Na svu sreću, u tom trenutku na stazi nije bilo prolaznika i dece koja se obično igraju na travnjaku.

"Sedela sam za kompjuterom i radila, a računar je pored prozora. Odjednom sam začula lomnjavu drveta i krajičkom oka videla da se drvo srušilo, posle čega se začuo prasak. Izašla sam na prozor i videla ogradu od terase. Tek tada sam se uplašila i upitala se da li je neko povređen, da li je neko stajao na terasi ili šetao", navodi Bogdanovićeva.

Ekipa Hitnih intervencija Gradskog stambenog odmah je izašla na teren i postavila zaštitnu traku. Kako su nam rekli u tom javnom preduzeću, oni ne znaju šta bi mogao biti razlog obrušavanja betonskih ograda, jer to treba da utvrdi Građevinska inspekcija. Stanari o uzroku za sada samo nagađaju.

Zgrade preko puta hotela "Jugoslavija" građene su sedamdesetih godina po principu lamele, a u ovoj zgradi u Aleksinačkih rudara postoje četiri kućna broja.

Tehnička služba Gradskog stambenog narednih dana obići će sve stanove da utvrdi u kakvom su stanju terase. Stanarima će potom biti ponuđen projekat sanacije koju će morati sami da finansiraju, jer su i terase, kao i stanovi, sada njihovo vlasništvo i briga.

Kada će ove terase biti bezbedne niko ne može da kaže, kao ni to kada će biti odnete dve betonske ograde sa travnjaka ispred zgrade.

Stanari ističu da se posle jučerašnjeg događaja plaše za svoju bezbednost, ali niko nije hteo pred kamere. Čak ni komšija koji obavlja funkciju predsednika skupštine stanara, zato što još nije zvanično izabran. Postavlja se pitanje da li treba neko da nastrada pa da svi shvate ozbiljnost situacije.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=757053
 
Gde nam rastu deca?
IZVOR. B92 | AK
Srbija je poznata kao zemlja šampiona, Novaka Đokovića, Vlade Divca, Nemanje Vidića i mnogih drugih, ali kada vidimo gde su te zvezde nikle pitamo se – kako?
21420425895240789d9a6e2359695801_orig.jpg

Poslednje dve decenije u kojima se zemlja raspadala, gurnula su u drugi plan potrebe najmlađih, pa su tako parkovi i igrališta u Srbiji došli u očajno stanje.

Potpuno uništeni, teško oštećeni, sa ruiniranim ljuljaškama, klackalicama i ostalim sredstvima za igru, opasni po decu, to su mesta na kojima se budućnost Srbije igra.

Zbog toga je pokrenuta kampanja "Gde nam rastu deca", čiji je jedini i osnovni cilj akcije sređivanje parkića i igrališta širom Srbije koji su u lošem stanju.

Ukoliko želite da pomognete, posetite 'fejsbuk' stranicu "Gde nam rastu deca" i preko aplikacije na stranici postavite fotografije parkića koji su oštećeni, opasni po decu ili fotografišite neadekvatna mesta na kojima se deca igraju zato što parkića nema.

Kada se prikupi dovoljno fotografija i informacija, akcija će prerasti u peticiju kojom će se zahtevati rešavanje ovog problema, a dalji plan zavisi od vašeg učešća.

Sredimo parkove za našu decu!
http://www.b92.net/sport/olimpizam/vest ... _id=757044
https://www.facebook.com/GdeNamRastuDeca
 
KO JE OVDJE LUD
Jedni dozvole gradnju, a drugi te ruše
S. J. MATIĆ | 26. septembar 2013. 21:37 | Komentara: 1
Dušan Nelki već 11 godina bije bitku sa opštinom Vračar zbog zamene propalog krova od kancerogenih materija. Slučaj završio na sudu, inspekcija preti rušenjem
bg2_620x0.jpg

ZBOG zamene propalog krova, na zgradi u Bojanskoj 24, Dušan Nelki je završio na sudu. Opština Vračar mu je prvo dala saglasnost za radove na održavanju krova, zatim protiv njega podnela krivičnu prijavu, pa mu izdala odobrenje za postavljanje kosog krova, da bi mu na kraju najavili da ih danas čeka, jer će doći sve da sruše?!


A sve je počelo još pre 11 godina kada je Nelki kupio poslovni prostor na drugom spratu zgrade i ubrzo od opštine zatražio da zameni krov koji je curio na sve strane. Uz to je bio napravljen od kancerogenog azbestnog salonita čije je korišćenje zabranjeno. Zbog vlage malter je otpadao sa plafona, a na zidovima su mrlje od slivanja vode.

- Tek u junu 2011, osam godina posle zahteva, dobio sam od opštine dozvolu da popravim krov - priča Nelki. - Ostali vlasnici stanova su mi dali saglasnost i na osnovu Zakona o održavanju stambenih zgrada, gde investiciono održavanje podrazumeva popravku, ali i zamenu krovne konstrukcije, skinuo sam stari krov sa namerom da postavim novi od crepa. Tada je došla građevinska inspekcija i rekla da za te radove nije dovoljna saglasnost, već je potrebno - odobrenje. Predao sam zahtev sa svom potrebnom dokumentacijom, proračunom vrednosti radova, materijalom, izvođačem, skicom. Pošto je bila jesen, a krov otvoren, pozvao sam sudskog veštaka koji je konstatovao situaciju i dao nalog da se krov potpuno zatvori, pre nailaska vremenskih neprilika i zime.

U međuvremenu građevinska inspekcija podnela je krivičnu prijavu protiv Nelkija, zbog nelegalne gradnje i naložila da se krov sruši i vrati u prvobitno stanje.

- Potpuno je besmisleno da vraćam trule grede i ispucali salonit sa kojeg je vetar raznosio azbest, a koji se usput ne proizvodi već 20 godina - navodi Nelki. - Ipak, u aprilu 2012. iz Odeljenja za građevinske i komunalne poslove opštine Vračar stiglo mi je odobrenje da mogu da zamenim krov. Međutim, građevinska inspekcija i posle toga mi je slala dopise da će doći da sruše krov, a najnoviji sam dobio pre tri dana. Kažu da smo previše podigli krov, ali to smo morali da uradimo, jer se crep postavlja uvek pod uglom od 30, a salonit je bio pod uglom od 14 stepeni. Ni centimetar nismo premašili dozvoljene gabarite.

NIJE POPRAVKA, VEĆ NADOGRADNjA

DANILO Glumac, član Opštinskog veća, kaže da je investitor dobio samo dozvolu da popravi ili zameni krov.

- On je praktično dobio potkrovlje od oko 450 kvadrata, što znači još jedan sprat - navodi Glumac. - Visina prostora u sredini sada je četiri metra, a bila je 160 centimetara. To je postalo nadogradnja, a za tako nešto treba posebna dozvola. I plaća se naknada, koja za ovu zonu na Vračaru nije mala.

ZAMENILI I KROV DOMU ZDRAVLjA
NELKI nam pokazuje i da je o svom trošku zamenio krov u drugom delu zgrade čiji je korisnik Dom zdravlja. - Da zgrada ne bi izgledala krnjavo sa dopola uređenim krovom, zamenili smo ga i iznad drugog ulaza, iako su nam u DZ Vračar rekli da nemaju novca da učestvuju - naglašava Nelki. - Umesto da nas pohvale za društveno koristan rad, jer su dobili bolji krov i nove oluke, opština nas tuži.

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... gi-te-ruse
 
Mislim da je stvar jasna i da je nelki hteo da prevari sistem.

Novine od toga prave senzaciju.

Послато са GT-N7100 користећи Тапаталк 4
 
Naravno da je on jedan od hiljadu koji su to uradili, pa ako su svi drugi mogli, sto ne i on ? Kod nas je nelegalno odavno postalo legalno, i sprecavanje nelegalnog vec potpada pod ugrozvanje gradjanskih i ko zna kojih prava. Ovaj samo nije dobro napunio kasicu prasicu, pa ga jos smaraju, Kada ubaci koji novcic u kasicu prasicu, odmah postaje legalno da legalnije biti ne moze.
 
Cekaj kako nije turno uradio je bez dinara krov iznad doma zdravlja
 
Pa to je problem. Dom zdravlja je državni samim tim ničiji. Teeba privatna kasica prasica da se napuni.

Послато са GT-N7100 користећи Тапаталк 4
 
Evo kako je i u kom pravcu mogao da se razvija ovaj grad, medjutim vecite "istorijske okolnosti" mu i sada ne dozvoljavaju da postane prava metropola. Posle soc-komunizma dosli su na red patriote i demokrate kao zavesa za pljacku, korupciju, politicku i divlju gradnju, zbog toga 50% Beograda lici na ciganmalu a mogao je imati ovako kulturno istorijsko nasledje, naravno da su "istorijske okolnosti" drugacije :

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... na-Slaviju
 
Postoji tema tamo se nalze svi neostvareni projekti pa i ovaj sa vise crteza
 
http://www.24sata.rs/vesti/beograd/vest ... 2419.phtml

Тужно је да планирамо било какву будућност а да деца немају право на вртић. Велики број људи из мог окружења, укључујући и мене, није успео да упише дете. У Борчи постоји 4 вртића и 4 (тако ми је неко рекао) издвојена простора.
На скорашњој манифестацији за децу у Борчи поносни председник општине хвалио се - једином општином са позитивним природним прираштајем у Београду - лицемерну изјаву испратило је много деце и родитеља који нису нашли своје место.
 
Juce sam citao Blic, sportska strana, finale JJ-Serena.Pobedila je Serena, bila je bolja. Nakon toga citam komentare na tu vest, i zgrozim se. U pojedinim komentarima se Serena naziva majmunicom. Meni retko i objave komentar pogotovo ako spominjem korupciju, nelegalnu gradnju, ali i potpuno obicne komentare. Ocigledno da je urednik novina od kulture video samo K. Pozvao sam ih malopre telefonom, rekao im da je skandalozno to sto rade, rekli su da ce skrenuti paznju kolegi.
http://sport.blic.rs/Tenis/240922/P...inalu-Pekinga-ali-i-skok-na-8-mesto/komentari
Pored takvih medija, ne znam kako da ocekujemo da nam nekad krene na bolje. Ne samo sto ih najvise interesuje sund i kic nego i perfidno provlace taj... ne znam ni kako bi ga nazvao.
 
MilisaV":302mu3yi je napisao(la):
Mislim da je stvar jasna i da je nelki hteo da prevari sistem.

Novine od toga prave senzaciju.

Послато са GT-N7100 користећи Тапаталк 4

Mislim da je stvar jasna i da covek nije podmitio koga je trebalo da podmiti, kao sto i sam primecujes.

Sad, da li je on upravu za ugao i podizanje krova ili nije, ne znam. On tehnicki gledano nije digao jos jedan sprat, vec prosirio tavan u visinu. Ako je time na neki nacin "izigrao" sistem, neka opstina zahteva, pod pretnjom kazne i rusenja, da on taj prostor uknjizi kao upotrebljiv i uknjizbu plati, te da mu se onda razreze odgovarajuci porez na imovinu.

Rusiti jedino ako je premasio dozvoljenu visinu po urbanistickom planu, sto ne verujem da je slucaj.
 
A gratis krov na domu zdravlja vodjenju racuna o estetici zgrade nikom nista
 
U Zemunskoj ulici, kod Tošinog bunara, ne znam koji je broj kod ove zgrade:

dsc2662.jpg


Kad ono iza pumpe nešto u daljini:

dsc2661.jpg


dsc2660.jpg


dsc2659.jpg


dsc2658.jpg


Jel zna neko ko useca u brdo?
 
Apis je kriv što se Šambonova vizija Beograda nij ostvarila.
 
Bezaninac":38t18icn je napisao(la):

Управо тако.

Otac Srđana Aleksića: Ponosno ću šetati gradom
Otac tragično nastradalog heroja zahvalio je svim građanima Beograda, ali i Skupštini grada koja je donela ovu odluku, i istakao da je to što je njegov nastradali sin dobio ulicu u Beogradu dokaz da nam humanost nije strana
Beograd je konačno odao počast Srđanu Aleksiću, heroju iz Trebinja, čije ime će nakon usvajanja odluke na jučerašnjoj vanrednoj sednici Skupštine grada nositi ulica na Novom Beogradu. Srđanov otac Rade dirnut je ovim gestom Beograda i Srbije i, uz zahvalnost svima koji su podržali ovu inicijativu, kaže da će od sada srpskom prestonicom moći ponosno da šeta.

- Iako sam ostao bez oba sina, ja sam danas ponosan otac i čovek koji će ponosno da hoda kroz Beograd znajući da su građani tog grada, ali i cele Srbije, prepoznali ljudskost i humanost. Beograd je prihvatio Srđana kao nešto što treba ceniti i pokazali su da razumeju šta znači poštovati drugog čoveka, šta znači voleti druga, da se čovek ceni kao čovek, a ne po nacionalnosti ili boji kože – kaže Rade Aleksić.
Otac tragično nastradalog heroja koga su 1993. nasmrt pretukli srpski vojnici, kojima se suprotstavio jer su nasrnuli na njegovog komšiju muslimana Alena Glavovića, zahvalio je svim građanima Beograda, ali i Skupštini grada koja je usvojila ovu odluku. Ulica Srđana Aleksića nalaziće se u naselju Bežanijska kosa na Novom Beogradu, gde će postojeća Ulica dr Ivana Ribara biti preimenovana.

Foto: Privatna arhiva
- Drago mi je što je Skupština prepoznala želju građana, jer kad god sam boravio u Srbiji, ljudi su bili upućeni u našu priču i podrške i hvale stizale su mi iz svih krajeva zemlje. To je dokaz da ipak nismo toliko otuđeni koliko se misli i da nam humanost nije strana – dodaje Aleksić.
Imenovanje Ulice Srđana Aleksića bila je samo jedna od tačaka koja je usvojena na sednici Skupštine grada, a usvojeno je svih pet tačaka, koliko ih je bilo na dnevnom redu, za rekordnih sat vremena. Šef odborničke grupe DSS Andreja Mladenović rekao je da će lokalni izbori u Beogradu biti održani u februaru i dodao da od Vlade Srbije zavisi da li će ta stranka učestvovati u privremenoj gradskoj upravi do izbora.

Nove ulice u gradu
- Srđana Aleksića na Novom Beogradu
- Braće Milić na Zvezdari
- Podmorničara Đorđa Mitrovića na Zvezdari
- Rajka Mitića na Savskom vencu
- Nebojše Đukelića na Čukarici
- Čavketov pasaž na Starom gradu
- Plato Soje Jovanović na Vračaru
- Plato Raše Livade u Zemunu

Usvojene odluke
- Treće, četvrto i svako sledeće dete u porodici imaće besplatan vrtić od 1. januara 2014. godine
- Učenici trećeg i četvrtog razreda osnovnih škola imaće produženi boravak
- Izdvojeno odeljenje OŠ “Vasa Pelagić“ od sledeće školske godine biće
OŠ “Kraljica Marija“
- Penzioneri sa najnižim primanjima dobiće po 5.000 dinara kvartalno

Vršioci dužnosti JP
- GSP: razrešen Nebojša Ćeran, imenovan Milan Sofronić
- PARKING SERVIS: razrešen, pa imenovan Boban Kovačević
- BG ELEKTRANE: razrešen, pa imenovan Zoran Predić
- GRADSKA ČISTOĆA: razrešen, pa imenovan Radovan Draškić
- ZELENILO BEOGRAD: razrešen, pa imenovan Vladimir Bogićević
- INFOSTAN: razrešen, pa imenovan Bojan Milić
- SAVA CENTAR: razrešen, pa imenovan Dragan Vučičević

http://www.telegraf.rs/vesti/beograd/85 ... ati-gradom
 
Završen protest revoltiranih stanara u Bulevaru kralja Aleksandra, saobraćaj normalizovan

Protest stanara kuća iz Bulevara kralja Aleksandra 460 završen je pre sat, a saobraćaj, koji su oni svojim automobilima u ovom delu grada blokirali, sada teče neometano. Stanari su nezadovoljni jer se proširila priča da je zbrinuto svih sedam ugroženih porodica čijim kućama preti rušenje zbog obližnjeg gradilišta.

Tridesetak ljudi okupilo se u Bulevaru kralja Aleksandra i zaustavilo zaobraćaj o ovom delu grada, a policija automobile preusmerava ka Mirijevu i Karaburmi, dok tramvaji stoje.

- Sedam kuća u Bulevaru kralja Aleksandra 460 nije bezbedno za život, ali je izmeštena samo jednu porodica, čija je kuća bila u najgorem stanju. Oni su sinoć smešteni u Hotel "M" - navode ogorčeni stanari, dodajući da su pojedini elektronski mediji objavili da je zbrinuto svih sedam porodica.
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/41...varu-kralja-Aleksandra-saobracaj-normalizovan
 
Opština Stari grad zbog nagomilanih dugova isterala Đokoviće!
S. J. MATIĆ | 21. oktobar 2013. 17:48 > 18:03 | Komentara: 43
Stari grad raskinuo ugovor sa “Femili sportom” o zakupu teniskih terena na Dorćolu. Firma u vlasništvu porodice našeg asa od maja nije platio zakupninu i nisu organizovali ATP turnir
http://www.novosti.rs/vesti/sport.296.h ... -Djokovice
 
Vrh