Šta je novo?

Rasveta (Klasična, LED, halogena...)

Imam interesantan problem sa plafonjerom u kupatilu. U njoj su dve halogene sijalice koje posle nekog vremena počnu da trepću. Mislio sam da se kvare pa sam išao da ih zamenim pošto su u garantnom roku, ali trpetanje se ponovo javilo posle nedelju dana. Slučajno sam otkrio da ako izavadim poklopac, onda sijalice na trepću. Kupio sam ih u Xenonlightu nisu nekvalitetne, jedna je oko 600 dinara. Prepostavljam da se radi o kondenzaciji koja im smeta, i prodavci ne znaju o čemu se radi. Malo mi je naporno stalno stavljati i vaditi poklopac, a ne zove mi se majstor, prezauzet je treba mesec dana da ga molim da dođe,.
 
директно 230В или иду преко трансформатора?
 
GIF-73e68c3302e4fa8daa868a03349b8c30.gif
 
Zamrla tema, ali evo da odgovorim samom sebi na ovaj post - dakle od aprila 2021. i dalje mi nije crkla nijedna LED sijalica u stanu (sve ugrađene 2017 u decembru mesecu). Tako da ko misli da se ne isplate, grdno greši.
Crkla prva led sijalica, mislim čak je i red bio da neka ode...

U pitanju je ovaj led panel u plafonjeri, kupio sam istu, mada relativno deru sada, ali nema slične zamene.

 
Crkla prva led sijalica, mislim čak je i red bio da neka ode...

U pitanju je ovaj led panel u plafonjeri, kupio sam istu, mada relativno deru sada, ali nema slične zamene.

лед панели дуже трају од лед сијалица (отприлике дупло) али им је мана та нестандардност
Јеси узео температуру боје 4000К зато што си желео или није била топло бела?
 
Pa bila je ranije isto 4000k i kako je u toj sobi malo slabija svetlost, za biranje boje čarapa i ostale garderobe iz ormara mi znači da je bela :D Jednostavnija je za raspoznavanje. U osnovi je to spavaća soba, pa se zapravo pali samo u takvim slučajevima, inače su tu stone lampe žute svetlosti.
 
Мени је пре неколико дана експлодирала класична сијалица произведена у Кини. Срећом, била је кугла у склопу лустера, тако да се није пуно разлетело, али квалитет тих кинеских сијалица је катастрофалан. Те диодне плафољерке су такође промашај или погодак. Велика мана код њих је то што, када су при крају, не цркну одмах, већ трепере, и то је веома непријатно за очи и опасно, јер може изазвати епилепсију. Што се диодних сијалица тиче, или "LED" како их називате, неке су јаке, док су неке сувише слабе. По мени, Филипсове сијалице су одличне и могу се купити у Супер Веро мегамаркету, док су ове остале катастрофалне. Ове су по мени најбоље.
1734361858584.png
 
Philips generalno jesu najšire dostupne pristojne sijalice kod nas, ali mogu da se nađu i general electric i dobre no name. Dobra praksa je imati rezervnu e27 sijalicu u kući, bilo da je led ili žarulja kako ne bi bili u mraku ili trpeli trepćuće svetlo. Trepćuće svetlo ne može da izazove epilepsiju, ali može epileptični napad kod natprosečno foto senzitivnih osoba.

I normalno je da postoje jače i slabije sijalice, samo što kod led sijalica broj vati ne prati direktno jačinu svetla. Prilikom kupovine je najbolje gledati broj lumena, širinu snopa i boju svetla. Poređenja radi: žarulja od 100w daje oko 1600 lumena raspoređenih praktično na svih 360 stepeni u sferu, dok reflektorka od 60w daje npr 900 lumena ali u kupastom zraku od 60 stepeni... ako su na jednakoj udaljenosti, slabija sijalica može izgledati jače iako nije.
Led je sam po sebi usmeren izvor za razliku od usijane žice koja sija jednako na sve strane, te je zapravo najveća razlika između led i žarulja u površini na koju svetlost pada. Najveća problematika je kada lampu projektovanu za žarulje treba prepraviti na led, praktično je garantovan neuspeh zbog oblika samog izvora svetla. Sa druge strane, moderne lampe projektovane oko led izvora je u 99% slučajeva fizički neizvodljivo prepraviti na žarulje ali zato iskorišćavaju energiju mnogo bolje i imaju veći životni vek od zamenskih e27 led sijalica zbog pravilno projektovanog hlađenja.

Za životni vek led sijalica je broj paljenja mnogo organičeniji faktor od broja radnih sati. Može biti isplativije da se svetlo pali automatski kada padne mrak i gasi kada svane, nego da se pali npr 20 puta za noć po dva minuta.

Imam osećaj da sam već jednom napisao ovo, al nema veze :D
 
Da vam kažem šta je najbolje, ne prikačiti kontra žice kada povezuješ panel :D

:rolleyes:ubih nov panel od 1300rsd + 550rsd isporuka, bože budale... sad bacaj pare na novi... Ali dobro, nisam se ubio, i to je nešto...
 
Koju sijalicu kupiti za lampu na nocnom stocicu za citanje uvece? Znate ono kao u americkim filmovima, svako ima svoju lampu pored kreveta i cita dok partner spava 😁

Meni lampa obasja citavu sobu, koji broj lumena je optimalan za tako nesto i kolika ova sirina snopa?
 
Зависи колико имаш година. Што си старији, треба више светлосног флукса на површину коју читаш.
Мени је са 40 било доста 3Вт и 25 степени, сада имам 6Вт и 60 - али то није лампа већ је светиљка са СД модулом.

за кратко читање 400лк на књизи је сасвим ок
За дуго - боље 500лк

Мери се сад лако, постоје бесплатне апликације за телефон. Просто ставиш телефн на књигу, а камерица за селфи мери па апликација покаже колико. Мора осветљеност да буде једнака по целој књизи, стрипу или часопису.

Да не смета супрузи, угао мора да буде узак до 30 степени. Али онда мораш стално да помераштекст јер неће сноп да обухвати већи часопис.

Најбоље је да извор буде топле боје, јер прво опушта, друго не буди.

купујте светлосне изворе са високим CRI (већим од 90)
 
Kako sam se ja prevario. Kupio ovu zidnu lampu, kao ima usmerenu svetlost koja neće smetati kada ja čitam u spavaćoj

05-5478-05-05.jpg

Ali ništa od usmerenosti, obasjava celu sobu. I tako stoji u zidu a ne koristimo je. Ja mislim da ne posoji potpuno usmerena sijalica i lampa koja neće smetati drugima kada vlada potpuni mrak u sobi.
 
Tako je. Не може да буде само за читање кад је апсолутни мрак. Осветлиће више.
Али, да има димер, могло би да се регулише да мање све сија укруг. Или да се изабере угао не већи од 15 степени.


Иначе је светиљка сасвим нормална, али док супруг држи маску на лицу ти читаш...

За максимални мрак постоје специјални прибори

1734602703856.png
 
Ja koristim Kindle sa pozadinskim osvetljenjem, znam da nije rešenje u pravom smislu te reči zbog slabijeg fonda knjiga na srpskom, ali ja čitam dosta na engleskom i gotovo sve je moguće naći piratizovano na internetu.

Ako je potpuni mrak, mislim da nijedna lampa ne može da usmerava svetlo toliko da ne smeta pored, tj. uvek će se "razlivati" osvetljenje po sobi, ali možda vredi probati ovu varijantu:


Moja neka logika je da bi mogao da približiš izvor svetlosti knjizi i onda smanjiš to "razlivanje".
 
Tako je. Не може да буде само за читање кад је апсолутни мрак. Осветлиће више.
Али, да има димер, могло би да се регулише да мање све сија укруг. Или да се изабере угао не већи од 15 степени.


Иначе је светиљка сасвим нормална, али док супруг држи маску на лицу ти читаш...

За максимални мрак постоје специјални прибори

Pogledajte prilog 223521
Nije odgovor na pitanje koju stonu lampu odabrati, ali na ALI/temu ima već cela plejada led svetiljki koje se kače na knjigu, a pune na USB utičnici (imaju baterije) koje mogu da se koriste u mraku. Sad da li su rešenje za dugačko čitanje nisam sigura, ali sam deci često koristio za uspavljaivljanje i radi posao (jdino kako okrećeš strane moraš da pomeraš).
 
Vrh