Šta je novo?

Rasveta (Klasična, LED, halogena...)

Pravi savet niko ne može dati :D Mnogo zavisi od situacije do situacije.
Iskustva sa pomenutom firmom nemam, ali imam nekih drugih pa se nadam da ću moći da odgovorim na većinu pitanja.

Kod led rasvete je prvi problem što postoji obična niskonaponska na jednosmernu struju i "zamenska" koja može da radi na 220V naizmenično.
Obična led rasveta se mnogo lakše dimuje i tu postoje razna rešenja. Od jednostavnih potenciometara, preko bežičnih kontrola kao sa linka i iz prethodnog posta pa do centralizovanih rešenja za javne objekte sa zonama i predefinisanim scenama. Druga bitna stvar kod obične led rasvete je da uglavnom daje usmereno svetlo (za razliku od klasičnih sijalica koje uglavnom sijaju na sve strane) i da je relativno malih dimenzija i proizvodi se u najrazličitijm oblicima. Npr postoji led panel 60x60cm svetleće površine, debljine 1cm i težine par stotina grama što je sa klasičnom rasvetom bilo nemoguće u kućnim uslovima.

Za zamensku je totalno druga priča jer se trudi da glumi običnu sijalicu i koristi postojeću instalaciju pa tu onda mogu da nastanu najrazličitiji problemi u zavisnosti od želja i potreba.
Ukoliko ne mora da se dimuje, onda može da se desi da se zbog same konstrukcije lampe sijalica pregreva i crkava mnogo brže nego što bi trebalo. Jeftine sijalice koje ne mogu da se dimuju obično imaju jeftinije napajanje koje crkava posle određenog broja startova, pa je nekad potrebno kalkulisati da li je isplativije ostaviti je da sija celu noć ili je paliti po potrebi. To nije samo pitanje cene i potrošnje već i da li smeta nekome pa onda treba gledati i optimalni odnos potrošnje i osvetljaja. Sam osvetljaj zamenskih led sijalica je opet treći skup problema jer 8w može da isijava 1000 lumena a može i 1500, što je razlika otprilike između žarulja od 75 i 100W
 
Preporucio bih Filips koji se prodaje u ljubicastim pakovanjima.
Te LED sijalice su najbolje za oci (ako ste izabrali toplo zutu).
Jeftine LED sijalice imaju u sebi dosta plave svetlosti i stetne su za oci.
(oci su mi propale pa osecam ove razlike)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=727993#p727993:1yawlafj je napisao(la):
nensav » Сре Апр 15, 2020 1:12 pm[/url]":1yawlafj]Ovi što su mi prodali rasvetu sada me ubedjuju da ugradim bežićno uporavljanje otprilike ovakvo neštohttp://www.xenonlight.rs/blog/bezicno-upravljanje-rasvetom.html)

POšto sam se već opekao sa dimerima i regulatorima svetlosti, malo sam skeptik da se opet ne istrčim i na kraju prospem pare za džabe.

Da li neko ima iskustva i pravi savet?

Уколико имаш могућности да купиш (не знам да ли то неко у Србији продаје, препоручујем плавозубо управљање. Протокол је Казамби а произвођачи могу да буду разни. Крајње једноставно повезивање и ради од телефона преко бесплатне апликације.

WiFi je добар али захтева знање за повезивање, и ако је опрема јефтнија зна да прави проблем

Најјефтинија варијанта је радио управљање (инфрацрвено немој да узимаш) али онда мора онај ружни даљински да се користи.


А зашто ниси одмах купио управљање? Да ли опрема даје смао бело светло или је у боји?
 
Pozdrav društvo,

Kakva su vaša iskustva sa Philips Hue sistemima?

Koristim već duže vreme jedan set od dve sijalice (bez bt) i bridge i vrlo sam zadovoljan...pa sam razmišljao da sistem implementiram u celom stanu pa me interesuje da li postoji neka bolja alternativa i jeftinija od PHILIPSa..bilo bi idealno da je kompaktibilna sa apple ili google Home-om.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=770646#p770646:2y0yeaci je napisao(la):
Прле » Mon Aug 31, 2020 1:04 pm[/url]":2y0yeaci]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=727993#p727993:2y0yeaci je napisao(la):
nensav » Сре Апр 15, 2020 1:12 pm[/url]":2y0yeaci]Ovi što su mi prodali rasvetu sada me ubedjuju da ugradim bežićno uporavljanje otprilike ovakvo neštohttp://www.xenonlight.rs/blog/bezicno-upravljanje-rasvetom.html)

POšto sam se već opekao sa dimerima i regulatorima svetlosti, malo sam skeptik da se opet ne istrčim i na kraju prospem pare za džabe.

Da li neko ima iskustva i pravi savet?

Уколико имаш могућности да купиш (не знам да ли то неко у Србији продаје, препоручујем плавозубо управљање. Протокол је Казамби а произвођачи могу да буду разни. Крајње једноставно повезивање и ради од телефона преко бесплатне апликације.

WiFi je добар али захтева знање за повезивање, и ако је опрема јефтнија зна да прави проблем

Најјефтинија варијанта је радио управљање (инфрацрвено немој да узимаш) али онда мора онај ружни даљински да се користи.


А зашто ниси одмах купио управљање? Да ли опрема даје смао бело светло или је у боји?


Hvala na savetu, ali na kraju sam odustao od bežičnog upravljanja. Zatšo odmah nisam kupio? Zato što nisam znao, nisam se na vreme informisao. Svetlo je belo, ne podnosim ono u boji
 
Па добро, увек може да се дода опрема, све је једноставнија за инсталацију и управљање.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=770722#p770722:uijdb27d je napisao(la):
Bulbulderac17 » Pon Avg 31, 2020 5:03 pm[/url]":uijdb27d]Pozdrav društvo,

Kakva su vaša iskustva sa Philips Hue sistemima?

Koristim već duže vreme jedan set od dve sijalice (bez bt) i bridge i vrlo sam zadovoljan...pa sam razmišljao da sistem implementiram u celom stanu pa me interesuje da li postoji neka bolja alternativa i jeftinija od PHILIPSa..bilo bi idealno da je kompaktibilna sa apple ili google Home-om.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Istrazi Yeelight (xiaomi) opcije. Imas sijalice, ugradne rozetne, lustere i led stripove, rade i bez hub-a, samo im treba wifi. Ja trenutno opremam stan sa Yeelight svetlima (rozetne, stripovi i jedna plafonjera). Radi ok, ali s obzirom da jos nisam zavrsio sve niti se uselio ne mogu da dam krajnji sud :)
Inace, Yeelight rozetne su maltene ista stvar kao i Philips, cak na kutijama imaju Philips logo jer se prave u istoj fabrici. A kostaju dosta jeftinije, kao i sva Yeelight rasveta.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=721094#p721094:3ajxhks1 je napisao(la):
abrines » Fri Mar 27, 2020 10:24 am[/url]":3ajxhks1]Тешко је димовати ЛЕД расвету, из разлога што ЛЕД саме по себи имају праг напона који ће резултовати паљењем или гашењем, тако да ако вртиш обичан потенциометар нећеш добити смањење и повећање светлости него једноставно у једном моменту ће се упалити (нпр од 8 волти), након одређеног окретања потенциометра ће се угасити ( нпр ако падне испод 5 волти) или ће исијавати. За регулисање ЛЕД постоје посебни драјвери који нису јефтини.

Ne videh ovu temu ranije, elem i ja sam jedan zid (tri sijalice) radio sa dimovanjem, ali dimovanje je užasno loše, iako su philips sijalice za dimovanje i menjao sam dva dimmera. Elem odustao sam od daljeg eksperimentisanja, ok mi je i ovako. U praksti to znači da se gase kada padnu ispod 30-40% (odokativno) snage osvetljenja, a razlog za dimovanje je upravo da možeš što više da smanjiš intenzitet istog, bar bio meni.

Ggeneralno zapažanje, sve sijalice smo uradili u LED u 2017. kada je stan renoviran, nijedna nije crka, a u pitanju je bio mix Philips, Elmark i jedna kineska no name. Ova kineska je zamenila jedinu običnu žarulju koju su mi majstori stavili u luster u trpezariji koja je pregorela posle cirka 3 meseca. Tako da se isplati 1 kroz 1 platiti više i ne baviti se dalje menjanjem sijalica malo malo.
 
Dopuna na prethodni post, imam i jednu CFL u dečijoj sobi u plafonjerki. Nije crkla, ali gubi snagu vremenom, tako da već razmišljam da je menjam, one su svakako neko polurešenje koje ne preporučujem.
 
Kakve su ovo sijalice?

Edison vintage da li je to nešto novo ili stare sijalice malobolje spakovane?

edison-sijalice.jpg


edison-sijalice-002.jpg


SIJALICA_EDISON_ST45A.jpg


edison-sijalice-005.jpg
 
Здраво.
Не ради ми сијалица у веранди . Сијалица је исправна али сам ставио другу свеједно . Заменио сам сијалично грло иако је деловало исправно . Сви осигурачи раде . Једино место где ствари не функционишу је то светло у веранди .
Имате ли неки предлог како да решим проблем а да не зовем мајстора?
Хвала унапред .
 
Имам 2 прекидача за то светло , 1 у ходнику у кући а други у самој веранди . Ниједан не пали светло а радили су оба до пре 2 дана .
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=784154#p784154:18mj26fe je napisao(la):
nensav » 16 Oct 2020 10:05 am[/url]":18mj26fe]Kakve su ovo sijalice?

Edison vintage da li je to nešto novo ili stare sijalice malobolje spakovane?
edison-sijalice.jpg


edison-sijalice-002.jpg


SIJALICA_EDISON_ST45A.jpg


edison-sijalice-005.jpg
Edison sijalica je u suštini klasična žarulja sa nešto debljim vlaknom. Na drugoj slici bih rekao da je moderna led replika, ostale izgledaju kao prave edisonke.
Nije preterano novo, ali pošto je cela elektronika za led spakovana u metalni deo grla greje se više nego klasične led i može kraće da traje. U poslednjih godinu dve postoje i dimabilne i ni po čemu ne zaostaju za klasičnim led sijalicama.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=790326#p790326:3vpp5ttp je napisao(la):
D4rk0 » Čet Nov 05, 2020 12:17 pm[/url]":3vpp5ttp]Здраво.
Не ради ми сијалица у веранди . Сијалица је исправна али сам ставио другу свеједно . Заменио сам сијалично грло иако је деловало исправно . Сви осигурачи раде . Једино место где ствари не функционишу је то светло у веранди .
Имате ли неки предлог како да решим проблем а да не зовем мајстора?
Хвала унапред .

Klasična glimerica i proveravaj dokle ide struja tj gde je prekid.
 
Овде смо подстанари . Испоставило се да постоји и трећи прекидач за то светло . На неки мени непознат начин подешено је да када светло угасимо на 1 од та 3 прекидача онда не може да се упали на преостала 2 .
Углавном комшија је прокљувио о чему се ради .
Хвала свакако на одговорима.
 
MIlsim da možeš da nadješ sve i kod nas. Ako ništa više uvoz nije stao.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=797407#p797407:1wrw3b5l je napisao(la):
nensav » Sub Nov 28, 2020 11:16 am[/url]":1wrw3b5l]MIlsim da možeš da nadješ sve i kod nas. Ako ništa više uvoz nije stao.
Ali u kojim radnjama, kod kojih distributera? Ko to uvozi? Nisam upućen, možda postavljam glupa pitanja...
 
Pa kreni redom, možeš malo da istražuješ na Internetu, ja kupujem u Eglou, ima još Struja, Mobiliart, Xenonlight, novolux, itd.
Izbegavaj samo one male prodavnice koji uzimaju robu od većih pa se ugradjuju, tu prolaziš skuplje a i kvalitet je upitan.
 
Neko iskustva sa kupovinom LED traka? Na koje karakteristike treba obratiti pažnju, na primer potrošnja, voltaža, stepen zaštite (šta je IP65). Takođe što se boje tiče, za dnevnu i spavaću sobu, koja bela je najprilkadnija – topla, neutralna ili hladna?
 
Topla bela najprijatnija(kažu odgovara sunčevoj svetlosti), ostale bolnički hladne koje daju kontrastno svetlo, odlično za sitna slova.
IP65 zaštita od vode, prašine i padova što ti treba samo u tuš kabini ili iznad šporeta.
I što ječe svetlo koje se može prigušiti potrebi.
 
Toplo bela zapravo odgovara boji vatre i sijalica sa vlaknom, sunčeva svetlost je neutralna.
Ukoliko se ide na varijantu jača traka sa dimerom, treba uzeti kvalitetan dimer kako ne bi bilo vidljivog treptanja.
 
Generalno za prostorije gde se boravi uz opuštanje (dnevna, spavaća, dečja) ići na 3000K, za kuhinje i kupatila je ok 4000K zbog kontrasta. Za moj ukus 2700K je previše žuto i depresivno, pogotovu ako su sijalice slabijeg lumena što je karakteristika koju obavezno treba gledati pri izboru
 
Vrh