Šta je novo?

Rasveta (Klasična, LED, halogena...)

Ja sam pre par meseci zamenio jedinu cfl koju sam imao isto sa led, posto joj je oslabilo svetlo, a jedina je sijalica u decijoj sobi bila.
U medjuvremenu i dalje nijedna led nije crka, evo 3.5 godine skoro, ja sam zaista zadovoljan. Tu je i vise plafonjera, isto tako sve ok rade, jedino ove elmark kao da su vec prljave iznutra vidi se malo sivo kada je ugasena, sto nije bio slucaj kada su kupljene ako se dobro secam. ALi na rad i svetlo ne utice.
Zamrla tema, ali evo da odgovorim samom sebi na ovaj post - dakle od aprila 2021. i dalje mi nije crkla nijedna LED sijalica u stanu (sve ugrađene 2017 u decembru mesecu). Tako da ko misli da se ne isplate, grdno greši.
 
blago tebi, meni malo malo pa crkne. manjem svaki drugi treci mesec. Mozda su moje nekvalitetne
 
Не мора само то да буде у питању. За сијалицу најстреснији моменат је када се укључују. Тада се пуне празни кондензатори велике су вршене струје (у односу на номиналну и до 50 пута, али траје пик 20микросекунди).
Други моменат је лоше хлађење сијалица. Јефнији модели ретко кад имају избалансиран хладњак тако да се СД лоше хладе и раде на повишеним температурама што доводи до деградације кристала.

Тако да уколико се сијале стално пале гасе брже ће изаћи из строја него када раде непрекидно.

Уколико је у некој чаши лустера који затворен са доње стране тј нема циркулација ваздуха, ту помоћи нема.
 
Ne znam, moguće je što sam istom prilikom i promenio sve instalacije, tako da od novog razvodnog ormara ide struja, plus u zgradi je EPS zamenio sve brojila pre koju godinu.
U dnevnom boravku sijalice se često pale gase, kao i hodniku i zaista nema problema. Dodatno nisam imao problema ni u kupatilu, a prilično sam siguran da nisu bile

Što se tiče tipa, pomenuh čini mi se negde početkom teme, bilo je i par kineza, ni sa njima nisam imao problem, ali uglavnom Elmark i Philips.
 
Pojavile su se OSRAM led sijalice koje izgledaju potpunoisto kao klasicne sijalice i daju jako prijatno osvetljenje.
Njihova prednost je sto svetla i u donjem delu gde se kod obicnih LED sijalica nalazi neprozirna plastika.

 
Ima li neko iskustva sa ugradnjom magnetne šinske rasvete? I ako ima da preporuči firmu za prodaju i ugradnju.
 
Једино што могу да кажем је да систем не воли често померање светиљки поготову не дрљањем по шуми. Магнетно слој се скида и светиљка само излети. Код реномираних произвођача (флос на пример) се то дешава после много таквих померања (на пример галерија која сваке недеље мења експозицију, док код непознатих са ниском ценом, некада тај слој није довољно јак чак и на почетку.
 
Не мора само то да буде у питању. За сијалицу најстреснији моменат је када се укључују. Тада се пуне празни кондензатори велике су вршене струје (у односу на номиналну и до 50 пута, али траје пик 20микросекунди).
Други моменат је лоше хлађење сијалица. Јефнији модели ретко кад имају избалансиран хладњак тако да се СД лоше хладе и раде на повишеним температурама што доводи до деградације кристала.

Тако да уколико се сијале стално пале гасе брже ће изаћи из строја него када раде непрекидно.

Уколико је у некој чаши лустера који затворен са доње стране тј нема циркулација ваздуха, ту помоћи нема.
Imam nešto ovakvo

Ugradna_led_rozetna_1W_mini_BELA_krug_01.jpg


Spušten je tavan i u liniji na uglovima imam ih 9. Lepa je svetlost, ali nekako brzo mi pregore. Imam ih 3 godine i dosada sam zamenio svih 9. Sada je druga tura. Još jedan problem je što sam tražio da može da se reguliše svetlost i majstor mi ugadio taster na dodir a ne na okretanje. Raspon intenziteta svetlosti koji mogu da smanjujem i povećavam je veoma mali, i kada smanjujem javljaj se blinkanje kod sijalica, koje posle nekog vremena stane, ali sve je duže i duže. Tako da uopšte ne regulišem svetlost. A platio sam dosta za to
 
Мајстор ти је ставио блок напајања који ради по принципу сецкања синусоиде по предње или задњем фронту није важно. Сам димер (тастер) ако је мало квалитетнији, треба да има могућност да се подеси праг, да кад светиљке за длаку пре него ли почну да бликају, да престане димовање и да их искључи све.
Уколико сама светиљка има на себи стабилизатор, ту ништа не помаже, биће мали распон димовања, уколико га нема, димовање може да иде скоро па до нуле, глатко, али за то мора да иде други блок. Није важно да ли је на додир или на лево и десно, али је важно да да димер има обавезно нулу. У 90% случајева нема нуле у прекидачу, јер наши мајстори још нису навикли, тако да је ово што блика и што се димује само 20ак посто пре него ли крене да блика је нормална ствар.

То што прегоревају може да говори о томе да се светиљке лоше хладе, хоће то ако је у плафону изолација, али и ако је изабран неодговоарајући блок, На пример светиљке раде на 350мА, а мајстор кокнуо 400 или 500мА. Таква светиљка ће радити светлеће још интензивније, али ће се прегревати (у том случају може да буде и хлађење одговоарајуће, али она навијена преко номиналних параметара то је као оверклоковани процесор.

И за крај, како погледати да ли светиљка има стабили зато или не: поред СД (светеће диоде, немој неко да ми пише LED) ако постоји црни елемент са два или три контакта то је стабилизатор.
 
Hvala ti Prle, veoma stručno objašnjenje, koje baš i ne razumem :)

Na kraju mi izgleda ne ostaje ništa drugo nego da menjam sijalice kada riknu, ok pomirio sam sa time , ali barem da lepo dimuju (ako se to tako kaže)
 
Па то ми је посао, жао ми је што не могу да помогнем више. Имаш инструкцију горе, ако нађеш мајстора који је спреман да се мало позанима, проблем би се решио.
ти можеш сам да провериш да ли имаш у плафону изолацију. Ако имаш, потребно је око светиљке ослободити бар по 5цм са сваке стран и одозго како би се хладиле колико толико. По правилу, коцка около светиљке је 20*20*20цм
 
Једино што могу да кажем је да систем не воли често померање светиљки поготову не дрљањем по шуми. Магнетно слој се скида и светиљка само излети. Код реномираних произвођача (флос на пример) се то дешава после много таквих померања (на пример галерија која сваке недеље мења експозицију, док код непознатих са ниском ценом, некада тај слој није довољно јак чак и на почетку.
Hvala Prle,

gledao sam Flos u Berlightu ali em je preskup ovako em još i oni dodaju koji "procenat". Znaš li još nekog pouzdanog proizvođača za ovakav tip rasvete da može da se kupi i ugradi kod nas ali da nije baš teški kinez.
 
Ја нажалост не познајем српско тржиште и не знам шта је заступљено код нас. Мада вероватно сад из Европе може све да се довезе. Могу да ти дам број телефона уколико је већа количина у питању. Ако је за кућу, нисам сигуран да ће понуда бити повољна...
 
Ево списка неких брендова (све је кина или сам бренд или производња) који су се показали да могу за кућу да се искористе:
Maytoni
Arlight
LedMonster
Lumistar

Иначе, ја нисам поклоник магнетских решења, више волим да постоји махнички кључ. Данас постоји гомила производа који су далеко тањи, раде на 48В и имају адаптер који се уграђује у шину па се види минимално

1672487016279.png
 
I ja sam u potrazi za sinskom rasvetom, gledao sam u Elton-u VIOKEF šinska spot lampa STAGE – 4224801, jel imao neko susret sa njima?
 
Da da Brayton je kineska kopija Flosa...i dalje vagam da idem na njih...super ako su ti iskustva dobra...mislim da za kucu ne treba ništa kvalitetnije.
 
Stara gradnja. Nije mi se dalo da obijam plafon od trske, slazem se da su ugradne daleko elegantnije.
 
Pretpostavio sam i ja da je starogradnja...odlično je i ovo ispalo. Koje napajanje si koristio ovo interno ili eksterno?
 
Lidl filament sijalica, prvi dan, rezultat - ostala u grlu i krvav prst

IMG_20230126_212400.jpg
IMG_20230126_214645.jpg
 
Da li je to puklo dok ste zavrtali??? neverovatno
 
Vrh