Šta je novo?

PVC i ALU stolarija iskustva i preporuke

Posle dosta čitanja ovde na forumu nisam našao konkretne ondovore na moje nedoumice oko odabira PVC prozora, pa ako može neki savet.
Treba da promenim dva prozora u stanu i ono što znam je da će definitivno biti:
- PVC profil antracit boja
- Troslojno staklo (4 godišnja doba - low-e - obično) možda će biti i akustik.
- Okov Siegenia ili GU
- Rolo komarnik
- Alu rolletna elox boja sa wi-fi motorom
E sada ono najbitnije koji brend odabrati (finansije nisu problem), dvoumim se između:
1. Rehau synego
2. Kommerling 88 MD
3. Gealan S9000
4. Schuco livlng 82
Ako neko ima neku ideju za još nešto bolje.
Hvala unapred
 
Postovani, ovo su ponude za zamenu stolarije koje sam do sada dobio.

Pogledajte prilog 190482Pogledajte prilog 190483Pogledajte prilog 190484

Takodje, sto se tice trece ponude u ponedeljak bih trebao dobiti ponudu i za troslojno staklo na ovom najvecem peozoru, a smatram da na ostala dva nema potrebe za troslojnim jer su to prozori u hodniku i spavacoj sobi.

Zanima me koja ponuda deluje najbolje i za koju da se opredelim?

Takodje, ukoliko je neko imao pozitivnih iskustava sa nekom firmom moze mi ih preporuciti da vidim i sa njima.

Najlepse zahvaljum
Trocal i Kömmerling su isti profili, samo pod drugim imenom.
Profili su u redu, okov je u redu, staklo je manje više u redu.
 
Posle dosta čitanja ovde na forumu nisam našao konkretne ondovore na moje nedoumice oko odabira PVC prozora, pa ako može neki savet.
Treba da promenim dva prozora u stanu i ono što znam je da će definitivno biti:
- PVC profil antracit boja
- Troslojno staklo (4 godišnja doba - low-e - obično) možda će biti i akustik.
- Okov Siegenia ili GU
- Rolo komarnik
- Alu rolletna elox boja sa wi-fi motorom
E sada ono najbitnije koji brend odabrati (finansije nisu problem), dvoumim se između:
1. Rehau synego
2. Kommerling 88 MD
3. Gealan S9000
4. Schuco livlng 82
Ako neko ima neku ideju za još nešto bolje.
Hvala unapred
 
Posle dosta čitanja ovde na forumu nisam našao konkretne ondovore na moje nedoumice oko odabira PVC prozora, pa ako može neki savet.
Treba da promenim dva prozora u stanu i ono što znam je da će definitivno biti:
- PVC profil antracit boja
- Troslojno staklo (4 godišnja doba - low-e - obično) možda će biti i akustik.
- Okov Siegenia ili GU
- Rolo komarnik
- Alu rolletna elox boja sa wi-fi motorom
E sada ono najbitnije koji brend odabrati (finansije nisu problem), dvoumim se između:
1. Rehau synego
2. Kommerling 88 MD
3. Gealan S9000
4. Schuco livlng 82
Ako neko ima neku ideju za još nešto bolje.
Hvala unapred
Poštovani, sistemi pvc profila koje ste naveli su u vrhu ponude na našem tržištu. Nećete pogrešiti šta god da izaberete.. Samo je vrlo upitno da li neki od ovih profila imaju na stanju u antracit boji. Možda Rehau.
Okov takođe, sa tim da bih ja stavio i Roto i Maco uz Siegenia okov, a pre GU.
Ako ste čitali ovu temu, znate da je staklopaket najvažniji deo prozora, i da treba biti veoma precizan i oprezan šta želite a šta Vam nude.
Kutija za roletne obavezno spoljna, kako bi sve imalo smisla. Ne znam tačno šta ste mislili pod elox, ali sumnjam da će se baš gađati sa antracit.
 
Poštovani, sistemi pvc profila koje ste naveli su u vrhu ponude na našem tržištu. Nećete pogrešiti šta god da izaberete.. Samo je vrlo upitno da li neki od ovih profila imaju na stanju u antracit boji. Možda Rehau.
Okov takođe, sa tim da bih ja stavio i Roto i Maco uz Siegenia okov, a pre GU.
Ako ste čitali ovu temu, znate da je staklopaket najvažniji deo prozora, i da treba biti veoma precizan i oprezan šta želite a šta Vam nude.
Kutija za roletne obavezno spoljna, kako bi sve imalo smisla. Ne znam tačno šta ste mislili pod elox, ali sumnjam da će se baš gađati sa antracit.
- Rehau ima u antracit, za ovaj GU okov su mi rekli da svaki proizvođač ima bolju i lošiju (jeftiniju varijantu), ova je kao "bolja", to su mi ponudili uz Rehau. Ja sam im rekao da bih ipak drugi okov i sada čekam ponudu.
- Za Gealan su mi rekli da imaju antracit ali čekam ponudu.
- Schucko sam dobio ponudu i odgovarami finansijski ali su profili samo sa spoljne strane antracit boje (što mi ne odgovara) ali čekam još jednu ponudu.
Alu roletne jednostavno su boje aluminijuma, nisu bele, nisu antracit, jer mislim da bi antracit boja suviše upijala toplotu.
 
PVC stolarija koja je kod nas ugrađena je sledećih karakteristika:
Snimak ekrana 2024-02-26 010558.png

Ne znam da li je do karakteristika stakla, okova, štoka, ili firme koja je ugrađivala, ali mi smo za sada zadovoljni: toplotom, dihtovanjem, nedostatkom buke i kondenzacije. Možda nam je prethodna stolarija bila u takvom stanju da bi bilo koja nova stolarija bila odlična. Staklo ovih karakteristika ne blješti kao što smo navikli s obzirom da smo jugozapadna strana, već ima prijatnu žućkastu, toplu svetlost, dakle nije tamno ali nije ni potreba za sedenjem sa photogray naočarima :) Doduše tek sledi leto :)
Note: ukoliko nekome znači osim razlike u ceni i kvalitetu stolarije, susreli smo se i sa različitim cenama prilikom obrade špaletni (za 2 okna razlike su bile i preko 50€).
Shvatam zašto ljudi izbegavaju da pohvale određenu firmu: mnogi bi mogli da pomisle da promovišu istu iz čistog interesa i da ukoliko oni ne budu zadovoljni, pređašnje korisnike okrive zbog reklamiranja iste. Meni je koristilo da pročitam iskustva korisnika različitih firmi bilo dobrih bilo loših.
To što smo mi zadovoljni kako su nam te pozicije izvedene i ugrađene od strane I&B CAPITAL-a ne znači da će i drugima odgovarati ili da se neće firma izbezobraziti i/ili iskvariti u međuvremenu. Uradite onako kako Vama odgovara i kako Vi mislite da treba!
Stolariju smo menjali u zimskom periodu ali sve je završeno za 2.5h sa sve dobijanjem garancije; nije bilo snega tada, samo orkanskog povetarca, bar se lepo izluftiralo :) Nismo predugo čekali, čak su nam izašli u susret da se to u najkraćem vremenskom roku obavi. Verovatno je i do činjenice da najveći broj njih stolariju menja u kasno proleće, leti ili ranu jesen.
Što se tiče okapnica: nama je stara okapnica napravila toliki problem da do skidanja nismo ni bili svesni da zbog sleganja zgrade (ukoliko sam dobro razumela) se toliko deformisala tako da je kišu i svu spoljašnju vlagu vraćala u stan, tako da je pod mogao još više da se upropasti. Pretpostavljam da svima postavljaju nove okapnice prilikom ugradnje nove stolarije, ali svakako treba pitati.
Bila sam zauzeta poslednjih dana zato tek sad stižem da odgovorim.
 
Poslednja izmena:
Zdravo, planiram da zastaklim terasu koja ima metalnu konstrukciju i sendvic panele kao krov. Terasa je naslonjena na dnevnu sobu i ne bi trebalo da se greje. Isao bih na varijantu aluminijuma bez termoprekida, jer mislim da nema potrebe da bude sa termoprekidom. Razlozi za to su sto se terasa nece grejati, akcenat je na zatvaranju zbog vetra/kise/snega, kao i sto je konstukcija od metala. Terasa je takodje poprilicno dugacka, i ideja mi je da u pojedinim delovima stavim par prozora na klizanje (4-6 komada) kao bih u toplijem periodu mogao da otvorim sto vise prozora.

Dobio sam nekoliko ponuda u kojima se vrte Proal/Stublina kao i Elvial2000/Maco kao profil i okov, stoga me interesuje vase misljenje o ovim sistemima u pogledu kvaliteta i dugovecnosti kao i u kontekstu onoga za sta su meni potrebni? Naravno ukoliko imate neke bolje predloge u vezi profla i okova, budite slobodni da ih podelite, kako i kod koga bih mogao se obratim za iste. Beograd je upitanju.

Hvala svima unapred na konstruktivnim komentarima i savetima.
 
Trocal i Kömmerling su isti profili, samo pod drugim imenom.
Profili su u redu, okov je u redu, staklo je manje više u redu.
Postovani @deka u akciji da li je ponuda sa veka profilima, roto okovima i troslojnim staklom bolja od ostale 2, jer postoji razlika u ceni.
I takodje, da li je velika razlika izmedju dvoslojnog i troslojnog stakla sto se tice termoizolacije?
 
Zdravo, planiram da zastaklim terasu koja ima metalnu konstrukciju i sendvic panele kao krov. Terasa je naslonjena na dnevnu sobu i ne bi trebalo da se greje. Isao bih na varijantu aluminijuma bez termoprekida, jer mislim da nema potrebe da bude sa termoprekidom. Razlozi za to su sto se terasa nece grejati, akcenat je na zatvaranju zbog vetra/kise/snega, kao i sto je konstukcija od metala. Terasa je takodje poprilicno dugacka, i ideja mi je da u pojedinim delovima stavim par prozora na klizanje (4-6 komada) kao bih u toplijem periodu mogao da otvorim sto vise prozora.

Dobio sam nekoliko ponuda u kojima se vrte Proal/Stublina kao i Elvial2000/Maco kao profil i okov, stoga me interesuje vase misljenje o ovim sistemima u pogledu kvaliteta i dugovecnosti kao i u kontekstu onoga za sta su meni potrebni? Naravno ukoliko imate neke bolje predloge u vezi profla i okova, budite slobodni da ih podelite, kako i kod koga bih mogao se obratim za iste. Beograd je upitanju.

Hvala svima unapred na konstruktivnim komentarima i savetima.
Klizni sistem u aluminijumu bez termomosta je najjeftinija i najnekvalitetnija varijanta. Klizni sistem veoma loše dihtuje preko četkica, pa se bojim da se nećete baš rešiti kiše, snega, vetra.
Postoje i bolje varijante (čitaj skuplje) a i lošije (jeftinije)
varijante od ovih što ste naveli.
Potražite još neku ponudu.
 
Postovani @deka u akciji da li je ponuda sa veka profilima, roto okovima i troslojnim staklom bolja od ostale 2, jer postoji razlika u ceni.
I takodje, da li je velika razlika izmedju dvoslojnog i troslojnog stakla sto se tice termoizolacije?
Kao što sam Vam i napisao profili i okovi su ok, i skoro identični u sve tri ponude.
Staklopaket nije u redu, ni dvoslojni ni troslojni. Skoro na svakoj strani ove teme imate moju preporuku za specifikaciju stakla.
 
Ni na šta posebno ne treba obratiti pažnju.
Uslov za ugradnju spoljne roletne na motor je u svakom slučaju dovođenje struje napolju do spoljne kutije, a i unutra pored prozora za taster/prekidač. To će verovatno zahtevati malo štemovanja, a estetski manje lepa varijanta su nadgradne kanalice i nadgradnji taster. Može i bez tastera /prekidača, sa skupljom varijantom centrale i daljinca.
Videla sam roletne sa spoljašnjom kutijom ali iznad same kutije se nalazi konstrukcija koja je u preseku trouglasta (celom dužinom kutije) koja odbija vodu, kondenzat od klima itd. Koliko shvatam ona bi prevenirala bilo kakvu buku pomenutih izvora. Da li postoji naziv za tu konstrukciju?
 
Ne postoji nikakav poseban naziv za to, to je kao nadstrešnica. Kao nekakva spoljna okapnica, od lima ili slično.
Ali, i spoljna kutija je uglavnom zaobljena, pa nije baš da će toliko da pravi problem.
 
Klizni sistem u aluminijumu bez termomosta je najjeftinija i najnekvalitetnija varijanta. Klizni sistem veoma loše dihtuje preko četkica, pa se bojim da se nećete baš rešiti kiše, snega, vetra.
Postoje i bolje varijante (čitaj skuplje) a i lošije (jeftinije)
varijante od ovih što ste naveli.
Potražite još neku ponudu.
Hvala na savetu @deka u akciji . Da li bi ste mogli da mi navedete koje bi to bile bolje varijante?

Ja sam dobio jos u ponudi Aluminijum sa termomostom, ali jedina opcija je bila da pojedini prozori budu fiknsi, a samo 2 centralna da klizaju, i to po kombi sistemu, i cini mi se podizno klizni, sto se meni u neku ruku nije svidelo, jer su bez termomosta mnogo elegantiji sto se tice klizanja i vise moze da ih kliza. Ali vidim da navodite da spoj, tj cetkice kod njih bas nece odraditi posao osnovni posao za koji bih ih ja uzei, kisa, sneg, vetar.

Hvala
 
Ako može komentar za ovu ponudu što sam dobio, samo me brine što je razmak između stakala 14mm, stakla su laminirana zbog zvučne izolacije.
Iso se premišljam da li da idem na kommerling 88 ili je ovo ok.
1-kril prozor 920x1300 2,00 kom 673,00 134,60 (20 %) 807,60 1.615,20
REHAU synego MD antracit tekstura obostrani
ispuna 3.3.1 cgsolar+14ar+4flot+14ar+4cgpremium, termix lajsne
siegenia Titan AF okov
secutic rucice elox
demontaza
montaza
ALU termo kutija 7016/ ALU zastor elox / ALU prosirena vodilica 7016
motor +aplikacija predati od strane kupca - ugradjeni
ALU rolokomarnik RAL 7016
unutrasnja pvc klupica antracit
spoljna alu klupica ral 7016
PDV: 20,00% od: 1.346,00 269,20
Ukupno EUR: 1.615,20
Za plaćanje EUR: 1.615,20

Hvala unapred :),
 
Hvala na savetu @deka u akciji . Da li bi ste mogli da mi navedete koje bi to bile bolje varijante?

Ja sam dobio jos u ponudi Aluminijum sa termomostom, ali jedina opcija je bila da pojedini prozori budu fiknsi, a samo 2 centralna da klizaju, i to po kombi sistemu, i cini mi se podizno klizni, sto se meni u neku ruku nije svidelo, jer su bez termomosta mnogo elegantiji sto se tice klizanja i vise moze da ih kliza. Ali vidim da navodite da spoj, tj cetkice kod njih bas nece odraditi posao osnovni posao za koji bih ih ja uzei, kisa, sneg, vetar.

Hvala
Na žalost, varijanta kliznog u aluminijumu bez termo mosta jeste možda elegantna, relativno jeftina, postoji varijanta štoka sa 3 šine, pa mogu da klizaju 3 krila (ipak će uvek trećina otvora biti zatvorena), ali je dihtovanje na četkice, a ne na gumu. Doduše, ceo Mediteran ima takve kliznjake, ali to definitivno nije pogodno za našu kontinentalnu klimu.
Otklopno klizni sistem a i podizno klizni sistem su mnogo lepi i elegantni, ali je to veoma skup okov u ovakvoj akciji.
Ako ikako možete, stavite najobičniji pvc sa dvoslojnim staklom, gde će recimo na dva fiksna dela ići jedan otvarajući običan prozor, ili svaki drugi segment da bude otvarajući.
Dosta dobro po ceni, veoma dobro što se tiče dihtovanja, ionako će vam ti otvarajući segmenti biti uglavnom na kip, retko se otvara širom.
Ako Vam se to ne sviđa, onda stavite taj alu klizni, ali ne očekujte mnogo.
 
Ako može komentar za ovu ponudu što sam dobio, samo me brine što je razmak između stakala 14mm, stakla su laminirana zbog zvučne izolacije.
Iso se premišljam da li da idem na kommerling 88 ili je ovo ok.
1-kril prozor 920x1300 2,00 kom 673,00 134,60 (20 %) 807,60 1.615,20
REHAU synego MD antracit tekstura obostrani
ispuna 3.3.1 cgsolar+14ar+4flot+14ar+4cgpremium, termix lajsne
siegenia Titan AF okov
secutic rucice elox
demontaza
montaza
ALU termo kutija 7016/ ALU zastor elox / ALU prosirena vodilica 7016
motor +aplikacija predati od strane kupca - ugradjeni
ALU rolokomarnik RAL 7016
unutrasnja pvc klupica antracit
spoljna alu klupica ral 7016
PDV: 20,00% od: 1.346,00 269,20
Ukupno EUR: 1.615,20
Za plaćanje EUR: 1.615,20

Hvala unapred :),
Sve ovde u ovoj ponudi je super.
Osim unutrašnje kutije za roletne. To nikako nije dobro, džabe vam i troslojno staklo sa pamplexom kada će unutrašnja kutija to sve da poništi. Ako mora roletna, onda spoljna kutija.
Morate da potražite još neku ponudu, jer mi se čini da je cena baš baš visoka. Sve je ok, odlični materijali i komponente, ali 673 eur po m2 mi se čini da je preterano.
 
Hvala na odgovoru, kutija za roletne mora ići sa unutrašnje strane jer je sa spoljne strane zaštićena fasadnom ciglom i nije direktno izložene spoljnim uticajima.
Ne znam šta da kažem ovde u NS nisu normalni sa cenama ovo je najjeftinija ponuda sa onim što želim, imam još jednu ponudu za isto ovakav prozor ali sa 4+16+4+16+4 staklima koja je 1870 eur i traže doplatu na tu cenu još 750 € za laminirano staklo.
Sutra ću dobiti ponudu isto sve to samo sa Kommerling 88, i staklom (3.3.1 cgsolar+14ar+4flot+14ar+4 cgpremium)stim da će sigurno biti veći razmak od 14mm između. Intersuje me da li neko ima iskustva sa ovim Kommerling 88 profilom, da li je bolji od Rehau synego, slabo sam našao informacie na forumu ili da se držin Rehau-a.
 
Poštovanje @deka u akciji, imam Alumil S67 profile već 2 godine i sada treba da stavim spoljašnje roletne. Da li bi mi preporučili da stavim roletne na gurnu ili na elektromotor?

Ne znam koliko bi bušenje rupa za gurtne uticalo na termoizolaciju samog profila.
 
Hvala na odgovoru, kutija za roletne mora ići sa unutrašnje strane jer je sa spoljne strane zaštićena fasadnom ciglom i nije direktno izložene spoljnim uticajima.
Ne znam šta da kažem ovde u NS nisu normalni sa cenama ovo je najjeftinija ponuda sa onim što želim, imam još jednu ponudu za isto ovakav prozor ali sa 4+16+4+16+4 staklima koja je 1870 eur i traže doplatu na tu cenu još 750 € za laminirano staklo.
Sutra ću dobiti ponudu isto sve to samo sa Kommerling 88, i staklom (3.3.1 cgsolar+14ar+4flot+14ar+4 cgpremium)stim da će sigurno biti veći razmak od 14mm između. Intersuje me da li neko ima iskustva sa ovim Kommerling 88 profilom, da li je bolji od Rehau synego, slabo sam našao informacie na forumu ili da se držin Rehau-a.
Rehau Synego je odličan profil, ali ništa posebno bolji od ostalih dobrih nemačkih, kao što je i Kömmerling 88. To je sve vrlo slično.
 
Poštovanje @deka u akciji, imam Alumil S67 profile već 2 godine i sada treba da stavim spoljašnje roletne. Da li bi mi preporučili da stavim roletne na gurnu ili na elektromotor?

Ne znam koliko bi bušenje rupa za gurtne uticalo na termoizolaciju samog profila.
Bušenje štoka za gurtnu od roletne ne utiče toliko na termoizolaciju koliko može da ispadne ružno.
Sa elektromotorom je bitno lepše, elegantnije, skuplje, ima štemovanja i malterisanja i moleraja zbog dovoda struje.
 
Bušenje štoka za gurtnu od roletne ne utiče toliko na termoizolaciju koliko može da ispadne ružno.
Sa elektromotorom je bitno lepše, elegantnije, skuplje, ima štemovanja i malterisanja i moleraja zbog dovoda struje.
Hvala Vam najlepše na odgovoru, imamo izvedenu struju tako da znam šta mi je činiti(y) (~500 evra je razlika između ponuda sa elektromotorima i bez njih)
 
Vrh