Šta je novo?

PVC i ALU stolarija iskustva i preporuke

Tesko je pronaci chep bas za taj precnik.
Ja bih svakako odradio sa folijom, ona pokriva i te rupe od srafova..
 
Malo nekonvencionalno rešenje, ali možda možeš da 3D odštampaš plastični čep baš po meri koja ti treba.
 
Pozdrav svima.
Čitao sam iskustva ljudi na ovom forumu, pa sam se odlučio za Pvc stolariju Trocal 76md sa trostrukim staklom i tri diht gume sa roletnama i komarnicima na oba prozora, makaze na roletnama - jedan trokrilni, jedan dvokrilni. Ponuda je bila oko 1400e sa demontažom stare stplarije i montažom nove. Pola para sam dao pri poručivanju - sklapanju igovora, juče je bila ugradnja i nisam baš oduševjen nekim stvarima...

1. Majstori su bili neuredni od početka u smislu da su kutije sa roletnama stavili na plocice da se grebu, i ako su kod sebe ikali rolnu kartona koju su mogli da rasire po podu. Drugo profil koji je jedan majstor dodao na prozor za montažu roletne prvo je nakucao bez silikona na ragastol i ako profil ima samo neku malu gumu, a kad sam ga tri puta pitao jel moguce da samo to dihtuje, skinuo je pa je stavio silikon.
2. Na trokrilnom prozoru, na kome su dve roletne stavljene su dve kutije za roletne, zar ne bi trebalo da obe idu u istu kutiju?
3. Komarnike i roletne za trokrilni prozor su montirali na licu mesta tako sto su ga prvo fiksirali kajlama i pur penom po coskovima, pa su montirali profile, vodilice, komarnike i roletne, tako da je ispalo krivo i nakaradno. Na kraju su istiplovali i dodali pur penu. Inače ja sam insistirao da prvo usisam i polijem vodom, oni su krenuli da pune pur penu po onoj prasini...
4. Komarnike i roletne za dvokrilni prozor su montirali na licu mesta tako sto su prvo montirali profile vodilicei roletne, pa su sve to ufiksirali, komarnik nije ubacio jertreba da se radi drugi sims spolja, pa ce verovatno i roletna morati da se skida.. Taj okvir dosta siri od prozora, zbog dodavanja gipsa sa desne strane unutra, samo ne znam kako sada da obradim špaletne oko svih tih profila
5. Makaze su uradjene na pola visine, i fikrirane su nitnama za koje roletne zapinju...
6. Za manji prozor su me tek pitali gde da ga pozicioniraju u odnosu na fasadu, pa sam im rekao da urade kao sa velikim, s tim sto sam tek tad video da kutija za roletnu strci 2-3 cm, a moglo je da se povuce jos ka unutra jer je ostalo 8cm. Sta ovde raditi, da stavim neku okapnicu iznad kutija da se voda sa fasade ne bi slivala po njoj i dalje ka prozoru?
7. Na slikama se vidi kako profili dihtuju pri zatvaranju prozora.. Da li je to ok ili bi guma trebalo da nalegne do ivice?

Osim navedenog prozori su namešteni u libelu, stoje u mestu kada se otvore...

Gledam šta bi moglo da se ispravi-doradi pre isplate druge rate, pa ako https://forum.beobuild.rs/members/deka-u-akciji.15232/ ima neki savet ili predlog kako da rešim ovu situaciju bio bih zahvalan.
IMG_20240328_171818.jpg
IMG_20240328_172426.jpg
IMG_20240328_172442.jpg
IMG_20240328_132847.jpg
IMG_20240328_171814.jpg
 
Pozdrav svima.
Čitao sam iskustva ljudi na ovom forumu, pa sam se odlučio za Pvc stolariju Trocal 76md sa trostrukim staklom i tri diht gume sa roletnama i komarnicima na oba prozora, makaze na roletnama - jedan trokrilni, jedan dvokrilni. Ponuda je bila oko 1400e sa demontažom stare stplarije i montažom nove. Pola para sam dao pri poručivanju - sklapanju igovora, juče je bila ugradnja i nisam baš oduševjen nekim stvarima...

1. Majstori su bili neuredni od početka u smislu da su kutije sa roletnama stavili na plocice da se grebu, i ako su kod sebe ikali rolnu kartona koju su mogli da rasire po podu. Drugo profil koji je jedan majstor dodao na prozor za montažu roletne prvo je nakucao bez silikona na ragastol i ako profil ima samo neku malu gumu, a kad sam ga tri puta pitao jel moguce da samo to dihtuje, skinuo je pa je stavio silikon.
2. Na trokrilnom prozoru, na kome su dve roletne stavljene su dve kutije za roletne, zar ne bi trebalo da obe idu u istu kutiju?
3. Komarnike i roletne za trokrilni prozor su montirali na licu mesta tako sto su ga prvo fiksirali kajlama i pur penom po coskovima, pa su montirali profile, vodilice, komarnike i roletne, tako da je ispalo krivo i nakaradno. Na kraju su istiplovali i dodali pur penu. Inače ja sam insistirao da prvo usisam i polijem vodom, oni su krenuli da pune pur penu po onoj prasini...
4. Komarnike i roletne za dvokrilni prozor su montirali na licu mesta tako sto su prvo montirali profile vodilicei roletne, pa su sve to ufiksirali, komarnik nije ubacio jertreba da se radi drugi sims spolja, pa ce verovatno i roletna morati da se skida.. Taj okvir dosta siri od prozora, zbog dodavanja gipsa sa desne strane unutra, samo ne znam kako sada da obradim špaletne oko svih tih profila
5. Makaze su uradjene na pola visine, i fikrirane su nitnama za koje roletne zapinju...
6. Za manji prozor su me tek pitali gde da ga pozicioniraju u odnosu na fasadu, pa sam im rekao da urade kao sa velikim, s tim sto sam tek tad video da kutija za roletnu strci 2-3 cm, a moglo je da se povuce jos ka unutra jer je ostalo 8cm. Sta ovde raditi, da stavim neku okapnicu iznad kutija da se voda sa fasade ne bi slivala po njoj i dalje ka prozoru?
7. Na slikama se vidi kako profili dihtuju pri zatvaranju prozora.. Da li je to ok ili bi guma trebalo da nalegne do ivice?

Osim navedenog prozori su namešteni u libelu, stoje u mestu kada se otvore...

Gledam šta bi moglo da se ispravi-doradi pre isplate druge rate, pa ako https://forum.beobuild.rs/members/deka-u-akciji.15232/ ima neki savet ili predlog kako da rešim ovu situaciju bio bih zahvalan.
Pogledajte prilog 194038Pogledajte prilog 194039Pogledajte prilog 194041Pogledajte prilog 194042Pogledajte prilog 194048
Majstori su kao i svi drugi ljudi, ima ih i ovakvih i onakvih.
Ako su Vam nešto izgrebali, oštetili, polomili onda ili da to poprave o svom trošku, ili vi popravite, pa to odbite od onoga što još niste dali.
Taj profil što je kucao, to je proširenje štoka, pretpostavljam zbog gurtne od roletne. U principu on se ne silikonira, ali može.
Roletna na trokrilnom prozoru je iz dva dela, jer je to sigurno rađeno po vašem zahtevu (dvokrilni i jednokrilni posebno), pa i kutija mora da bude iz dva dela.
Po pravilu, vođice i kutije od roletne i komarnika se ne purpenišu, jer to ni ne treba niti može da dihtuje. Važno je da se prozor purpeniše.
Ako pored toga što je nakaradno, roletne i komarnici ne funkcionišu kako treba, onda moraju da poprave. Da iseku pur penu pa sve ponovo.
U redu je da se usisa prašina, ali kvašenje nikako.
Nije prihvatljivo da roletna zapinje na nitne. Moraju drugačije da reše to. Izgleda da su knapirali vođice i lamelice, jer da ima malo lufta levo/desno, verovatno ne bi zapinjale.
To što nisu montirali spoljnu okapnicu, pa će morati da skidaju roletnu i vođice je ozbiljan faul i propust. Ali, može i treba da ispadne sve kako treba na kraju.
SVE gume na prozoru treba da su nategnute i da dihtuju. Uradite test sa papirom, pa i pred njima, kako bi probali štelovanjem ili dodatnim tačkama bravljenja da dobiju dobro dihtovanje.
Za mali prozor Insistirajte da bar popune silikonom ili nekim silikonskim lepkom rupu između fasade i kutije za roletne. Ako ne bude dovoljno, može da se postavi neka mala okapnica iznad. Ali, spoljna kutija za roletne je i predviđeno da kisne, ali nije predviđeno da voda prođe između špaletne i kutije i da se zavlači u prozor, pogotovo u gornjoj horizontali.
Ako ne budete zadovoljni na kraju, objavite ime firme, da svi znaju koga da ne zovu. Ako poprave sve i reše, možete i ne morate da objavite koja to firma radi na taj način.
 
Pozdrav svima,
dobio sam ponudu od Alkona za alu stolariju.
Trazio sam im kvalitetan profil,okove , staklo..
Da li moze sugestija da li je ponuda adekvatna kavlitetu.
Alu profil Lineal Therm 77,
Okov Siegenia-Aubi,
Staklo je 4mm+16ar+4mm, niskoemisiono, sa međuprostorom punjenim argonom.
Roletne su aluminijumske sa unutrašnjim termoizolovanim kutijama i lamelama punjenim
poliuretanom,
vrednost stolarije oko 12000
hvala unapred
 
LINEAL Therm 77 - onako, srednje, može i bolje
Siegenia - kvalitetan, ok
Staklo - vrlo osnovno, bazično, prevaziđeno
Roletne sa unutrašnjom kutijom - mnogo lošija varijanta od spoljne kutije
 
Pozdrav svima,
dobio sam ponudu od Alkona za alu stolariju.
Trazio sam im kvalitetan profil,okove , staklo..
Da li moze sugestija da li je ponuda adekvatna kavlitetu.
Alu profil Lineal Therm 77,
Okov Siegenia-Aubi,
Staklo je 4mm+16ar+4mm, niskoemisiono, sa međuprostorom punjenim argonom.
Roletne su aluminijumske sa unutrašnjim termoizolovanim kutijama i lamelama punjenim
poliuretanom,
vrednost stolarije oko 12000
hvala unapred
LINEAL Therm 77 - onako, srednje, može i bolje
Siegenia - kvalitetan, ok
Staklo - vrlo osnovno, bazično, prevaziđeno
Roletne sa unutrašnjom kutijom - mnogo lošija varijanta od spoljne kutije
Hvala na analizi
 
Pozdrav,
Ja sam skoro pisao da mi nova pvc ne dihtuje dobro. Stekao sam utisak a i cuo sam da ta stolarija maltene hermeticki zatvara. Da li je kod vas koji ste ugradjivali tako idealno i da sam ja retki izuzetak? Ja nesto gledam nisu ni svi zidovi pravi, ni okviri kad se razrusi stara stolarija nisu idealni, takoreci ima mnogo prakticnih problema pri ugradnji, pa mislim da li su samo moji majstori bili nesposobni da sve to ispeglaju kako treba. Hvala unapred
 
Pozdrav svima!

Potpuni sam laik za ovu materiju... Pomozite mi molim vas kako bih razumeo ovu ponudu, mislim na kvalitet i predlozenu cenu:

Profili: - kvalitetni petokomorni PVC profili bele boje renomiranog nemačkog proizvođača "KOMMERLING", sa dva dihtovanja serije 76AD.

- Alumunijumske termo roletne italijanskog proizvođača "ALPHACAN", kod kojih su stranice kutije kao i vodilice od pvc materijala dok je zastor (lamelice) od aluminijuma i punjen je poliuretanom (purpena). Kutija je obložena stiroporom zbog bolje termo i zvučne izolacije. Bela boja. Podizanje roletni je ručno preko gurtne.


Okov:
Zaptivke:
"Winkhaus activ pilot" nemačkog proizvođača, bele boje.EPDM kvaliteta,
italijanskog proizvođača “PRODUCTA”,
Zastakljivanje stolarije termopan dvoslojnim staklom “4low-e+16+4flot”, niskoemisiono, punjeno argonom.
Garancija:za profile 10 godina, za okove 2 godine,

Radi se o jednokrilnim prozorima 1850mm (visina sa kutijom za roletnu) x 700mm 12 kom za koje je ponudjena cena sa aluminijumskim roletnama i komarnicima 336 eura (225 + 71 + 40 eura)po prozoru bez okapnice, unutrasnje daske i izbijanja starog prozora (15+15+15 eura) dakle sve zajedno 385 eura.

Da dodam da su mi trenutno kutije starih roletni unutra pa pretpostavljam da ce takve da budu i buduce.

Unapred se zahvaljujem na misljenju!
 
Poslednja izmena:
Поздрав,
Да и ја похвалим Деку, лепо је кад је неко ко очигледно пуно зна притом и несебичан и дели то знање са тоталним незнанцима.
Ја реновирам стан и хоћу да убацим велики прозор јер је дневна соба 7х3.5 па да светло дође и у дубину просторије.
прозор би био ш2.9 х в2.3м. У стану је централно грејање, али је жена зимогрожљива па бих свето трослојно стакло како већ Дека проповеда и неки крштен систем који је томе дорастао.
Засад разумем да ми функционално ово решава или неки ускочно клизни ПВЦ/АЛУ или подизно-клизни АЛУ и да не вреди ни да размишљам о подизно-ќлизним ПВЦ.
Има и она варијанта новијих система као Rehau Sinego и Gaelan SMOOVIO који, ако ја добро разумем, не дихтују само на четкице, него се при затварању крила "привуку" штоку и дихтују на гуму. Они су ми јако занимљиви јер ми се чини да су развијани баш за овакве отворе, али кога год питам нико се о њима не изјашњава. Да ли је неко имао искуства са њима већ, шта форум мисли о њима?
У прилогу су цртежи и тендерска документација које сам направио на Гелановом сајту (здраво добар, а сасвим бесплатан софтвер за нас архитетке, машала).
Послао сам упите на доста фирми (нисам добио баш пуно одговора) и причао већ са неким људима али и даље не могу баш да кажем да разумем добро предности/мане између подизно клизног АЛУ и ускочно клизног ПВЦ система. Знамо да су АЛУ лепши и скупљи, али може ли АЛУ подизно клизни са "четкицама" бити у истој лиги са ПВЦ ускочно клизним са дихт гумом? Конкретно, да ли је Alumil S560 боље решење од горе наведена два? Или неки други Alumil?
Подизно клизни је божесачувај одвратан са оним видљивим оковом (шина још и божпомози) и то држим у игри само у случају да ми цена ових лепших система буде ипак превисока јер тај сигурно могу да приуштим.
Иначе се бавим алу/стакло преградама за луксузне канц. просторе и нисам почетник, али о овим "нашим" прозводима не знам баш ништа па учим од почетка.

Хвала унапред
 

Prilozi

  • Gaelan Smoovio.pdf
    229,1 KB · Pregleda: 33
  • LV-1 - Specifications of performance characteristics.pdf
    619,4 KB · Pregleda: 26
Pozdrav svima!

Potpuni sam laik za ovu materiju... Pomozite mi molim vas kako bih razumeo ovu ponudu, mislim na kvalitet i predlozenu cenu:

Profili: - kvalitetni petokomorni PVC profili bele boje renomiranog nemačkog proizvođača "KOMMERLING", sa dva dihtovanja serije 76AD.

- Alumunijumske termo roletne italijanskog proizvođača "ALPHACAN", kod kojih su stranice kutije kao i vodilice od pvc materijala dok je zastor (lamelice) od aluminijuma i punjen je poliuretanom (purpena). Kutija je obložena stiroporom zbog bolje termo i zvučne izolacije. Bela boja. Podizanje roletni je ručno preko gurtne.


Okov:
Zaptivke:
"Winkhaus activ pilot" nemačkog proizvođača, bele boje.EPDM kvaliteta,
italijanskog proizvođača “PRODUCTA”,
Zastakljivanje stolarije termopan dvoslojnim staklom “4low-e+16+4flot”, niskoemisiono, punjeno argonom.
Garancija:za profile 10 godina, za okove 2 godine,

Radi se o jednokrilnim prozorima 1850mm (visina sa kutijom za roletnu) x 700mm 12 kom za koje je ponudjena cena sa aluminijumskim roletnama i komarnicima 336 eura (225 + 71 + 40 eura)po prozoru bez okapnice, unutrasnje daske i izbijanja starog prozora (15+15+15 eura) dakle sve zajedno 385 eura.

Da dodam da su mi trenutno kutije starih roletni unutra pa pretpostavljam da ce takve da budu i buduce.

Unapred se zahvaljujem na misljenju!
Profil korektan, ništa specijalno.
Unutrašnja kutija za roletne je za mene poprilična katastrofa za bilo koji prozor.
Okov Winkhaus je korektan, nije najbolji.
Staklo bazično, prevaziđeno, ali u skladu sa svim ostalim.
Gumu proizvodi Koemmerling integrisano sa profilom, nije tačno za Productu.
Tražite ponudu još od nekog, pa onda uporedite cene.
 
Veliko hvala na vasem odgovoru!
Siguran sam da ste vec pisali o razlici izmedju spoljnih i unutrasnjih kutija za roletne. Da li vam bilo tesko da makar ukratko objasnite zasto su unutrasnje po vasim recima katastrofa. Ja sam mislio posto su mi sad drvene unutrasnje da i nemam mogucnost izbora, da li je to tako?

inace svaka cast na strucnosti ali i nesebicnosti da znjanje podelite sa drugima!
 
Поздрав,
Да и ја похвалим Деку, лепо је кад је неко ко очигледно пуно зна притом и несебичан и дели то знање са тоталним незнанцима.
Ја реновирам стан и хоћу да убацим велики прозор јер је дневна соба 7х3.5 па да светло дође и у дубину просторије.
прозор би био ш2.9 х в2.3м. У стану је централно грејање, али је жена зимогрожљива па бих свето трослојно стакло како већ Дека проповеда и неки крштен систем који је томе дорастао.
Засад разумем да ми функционално ово решава или неки ускочно клизни ПВЦ/АЛУ или подизно-клизни АЛУ и да не вреди ни да размишљам о подизно-ќлизним ПВЦ.
Има и она варијанта новијих система као Rehau Sinego и Gaelan SMOOVIO који, ако ја добро разумем, не дихтују само на четкице, него се при затварању крила "привуку" штоку и дихтују на гуму. Они су ми јако занимљиви јер ми се чини да су развијани баш за овакве отворе, али кога год питам нико се о њима не изјашњава. Да ли је неко имао искуства са њима већ, шта форум мисли о њима?
У прилогу су цртежи и тендерска документација које сам направио на Гелановом сајту (здраво добар, а сасвим бесплатан софтвер за нас архитетке, машала).
Послао сам упите на доста фирми (нисам добио баш пуно одговора) и причао већ са неким људима али и даље не могу баш да кажем да разумем добро предности/мане између подизно клизног АЛУ и ускочно клизног ПВЦ система. Знамо да су АЛУ лепши и скупљи, али може ли АЛУ подизно клизни са "четкицама" бити у истој лиги са ПВЦ ускочно клизним са дихт гумом? Конкретно, да ли је Alumil S560 боље решење од горе наведена два? Или неки други Alumil?
Подизно клизни је божесачувај одвратан са оним видљивим оковом (шина још и божпомози) и то држим у игри само у случају да ми цена ових лепших система буде ипак превисока јер тај сигурно могу да приуштим.
Иначе се бавим алу/стакло преградама за луксузне канц. просторе и нисам почетник, али о овим "нашим" прозводима не знам баш ништа па учим од почетка.

Хвала унапред
Hvala na lepim rečima.
Uskočno-klizni ili nagibno-klizni ili PSK ili kombi sistem se radi od prozorskih profila i ima odlično dihtovanje. Isti je princip i za aluminijum i za pvc.
Sve je u specijalnom okovu koji otvarajuće krilo izvuče iz rama/štoka nekih 15 cm i onda to krilo kliza preko fiksnog dela prozora. Ovo je ubedljivo najbolji sistem što se tiče dihtovanja i izolacije. Naravno uz troslojno kvalitetno staklo i tri dihtunga. Ograničenja su u veličini tj težini radnog krila koje je 160 kg, a postoje i varijante do 200 kg koje su dosta skuplje.
Podizno-klizni takođe specijalnim okovom podiže radno krilo nekih 1,5 cm i onda kliza po vođici paralelno sa fiksnim ili isto tako otvarajućim krilom. Profili su drugačiji, veći/širi, skuplji, dihtovanje je delimično na gume, a većinom na četkice, i bitno je lošije od nagibno-kliznog iliti prozorskog sistema. Ovde su moguće dosta veće dimenzije krila i cele pozicije, jer je ograničenje 300 kg po krilu, a varijante do 400 kg nosivosti su nešto skuplje.
Generalno, svi ti specijalni okovi su prilično skupi i relativno su zahtevni u smislu rukovanja i ne trpe akanje i nestručno rukovanje.
Podizno-klizni prozori su dosta skuplji, imaju lošije dihtovanje, veličina krila/veličina pozicije mogu biti bitno veći.
Mislim da ste pogrešili, okov na podizno kliznim varijantama se ne vidi uopšte, samo velika ručica.
Na nagibno-kliznim pozicijama se vide i gornja i donja šina i pokrivni profil na otvarajućem krilu između kolica.
S560 od Alumila je podizno klizni.
Ove varijante koje pominjete (ali ne Synego) su specijalni sistemi profila sa specijalnim okovom. Da, imaju ih neki nemački brendovi, ali nisam siguran da to neko u Srbiji može da ponudi.
 
Pridruzio bih se pohvalama za Deku i
zamolio bih Deku ako moze da mi da misljenje i za ovu drugu ponudu.
Alu profil - Aliplast IMPERIAL 65mm
Stolarija sadrzi termopan stakla 4+16+4+16+4 Niskoemisiono+flot+ClimaGuardSolar (4god.doba)+ Argon Ug=0,6 W/(m2
.K)
FAPIM okov
Roletne su spoljasnje aluminijumske.

Hvala unapred
 
Mislim da ste pogrešili, okov na podizno kliznim varijantama se ne vidi uopšte, samo velika ručica.
да, лапсус.
Наравно мислио сам на ускочно-клизне и овај злочин од окова.
1712077258761.png


Овде се види како оков код SMOOVIO функционише, притом ништа не штрчи на крилу.
Има по две дихтунг гуме, а на средњем стубу само једну.
мада се и такав препоручује за пасивне куће.

А овде код Туте Бугарина се види и на Rehau Synego SLIDE (сад сам научио да су Synego и Synego SLIDE два различита производа) да кад се затвара да се примакне и належе дихтунгом на рам.
То мислим да има у Србији, мада још чекам конкретне понуде.

Један од понуђача ми је рекао да је бољи s560 подизно-клизни "у сваком смислу" од SMOOVIO и Synego Slide.
Јел то исправна оцена?
 
Pridruzio bih se pohvalama za Deku i
zamolio bih Deku ako moze da mi da misljenje i za ovu drugu ponudu.
Alu profil - Aliplast IMPERIAL 65mm
Stolarija sadrzi termopan stakla 4+16+4+16+4 Niskoemisiono+flot+ClimaGuardSolar (4god.doba)+ Argon Ug=0,6 W/(m2
.K)
FAPIM okov
Roletne su spoljasnje aluminijumske.

Hvala unapred
Ovako nešto bih i ja izabrao.
Možda samo bolju seriju profila, onu sa oznakom 90 (ima dve serije, jedna je Imperial 90, druga ne znam, sad sam zaboravio)
 
да, лапсус.
Наравно мислио сам на ускочно-клизне и овај злочин од окова.
Pogledajte prilog 194334

Овде се види како оков код SMOOVIO функционише, притом ништа не штрчи на крилу.
Има по две дихтунг гуме, а на средњем стубу само једну.
мада се и такав препоручује за пасивне куће.

А овде код Туте Бугарина се види и на Rehau Synego SLIDE (сад сам научио да су Synego и Synego SLIDE два различита производа) да кад се затвара да се примакне и належе дихтунгом на рам.
То мислим да има у Србији, мада још чекам конкретне понуде.

Један од понуђача ми је рекао да је бољи s560 подизно-клизни "у сваком смислу" од SMOOVIO и Synego Slide.
Јел то исправна оцена?
Ma ovo je super, samo nisam siguran da neko u Srbiji to može da ponudi, i da to napravi.
Pretpostavljam da će, i ako bude uopšte, ponuda biti značajno skuplja, a verovatno i rok isporuke.....
Na žalost, taj okov za nagibno klizni mora da izgleda tako. Vama kao arhitekti to izgleda "bože sačuvaj odvratno", dok meni kao mašincu to izgleda genijalno.
Ako verujete tim ljudima da je podizno klizni S560 bolji u svakom smislu od ovih varijanti sa video klipova, vi slobodno njima dajte pare.
Ja Vam ne prodajem ništa, samo analiziram i savetujem.
 
Ako verujete tim ljudima da je podizno klizni S560 bolji u svakom smislu od ovih varijanti sa video klipova, vi slobodno njima dajte pare.
Не верујем, таман посла, зато и питам што ми чудно то.

Na žalost, taj okov za nagibno klizni mora da izgleda tako. Vama kao arhitekti to izgleda "bože sačuvaj odvratno", dok meni kao mašincu to izgleda genijalno.
Добра је и то ствар, не би опстала тако дуго да није, али стремимо савршенству :)

И ја сам у мом послу више машинац него архитекта али не одричем се ниједног знања ни искуства. Срео сам се са гомилом разних окова и прилагођавао за коришћење у нашим производима, тако да знам да морају да се праве компромиси, али и да се гурају развојни тимови ка оном чему крајњи корисник стреми.
Елем, ако ми цена овог слајда буде 20-30% већа од ускочно-клизног добро ћу размислити да ли ћу га користити, а ако буде и више од тога - сајонара.

Хвала вам пуно на саветима, већ сте пуно помогли.
 
Pozdrav svima,

Dobio sam novu ponudu koja je po ceni gotovo identicna prvoj ali se razlikuje po tome sta sadrzi. Ako bi neko, a pretpostavljam da ovde svi ko ozebli sunce cekamo odgovor od super deke, dao svoje misljenje bio bih veoma zahvalan. Dakle ovde se radi o:

Serija profila: VEKA / SOFTLINE 70AD Uf=1.3W/m2K
Izvodenje: BELO/SIVA GUMA Konstrukcija rama: S70 101.214 Konstrukcija krila: EFF 103.409 prozor Konstrukcija stakla: 4x16x4LowE Serija okova: ROTO NX

Serija profila: Komarnik ROLO
Izvodenje: Bela
Konstrukcija rama: Komarnik ROLO
Konstrukcija krila: Za roletnu
Konstrukcija stakla: Mrežica komarnika

Napomena: Roletna Tehnoplast ( alu lamelice)

Veliko hvala svima koji daju misljenje o ovoj ponudi!
 
Pozdrav svima,

Dobio sam novu ponudu koja je po ceni gotovo identicna prvoj ali se razlikuje po tome sta sadrzi. Ako bi neko, a pretpostavljam da ovde svi ko ozebli sunce cekamo odgovor od super deke, dao svoje misljenje bio bih veoma zahvalan. Dakle ovde se radi o:

Serija profila: VEKA / SOFTLINE 70AD Uf=1.3W/m2K
Izvodenje: BELO/SIVA GUMA Konstrukcija rama: S70 101.214 Konstrukcija krila: EFF 103.409 prozor Konstrukcija stakla: 4x16x4LowE Serija okova: ROTO NX

Serija profila: Komarnik ROLO
Izvodenje: Bela
Konstrukcija rama: Komarnik ROLO
Konstrukcija krila: Za roletnu
Konstrukcija stakla: Mrežica komarnika

Napomena: Roletna Tehnoplast ( alu lamelice)

Veliko hvala svima koji daju misljenje o ovoj ponudi!
Sistem pvc profila skoro isti.
Staklo isto.
Okov Roto je, po meni, za nijansu bolji.
Ako ste već imali drvene unutrašnje kutije za roletne i neki betonski zub ka spolja, moraćete da stavite unutrašnju kutiju. Obratite pažnju da kutija unutra bude što bolje izolovana, a da kod montaže svuda oko kutije dobro silikoniraju ka zidu i na spoju sa prozorom. Tu su slabe tačke.
 
Sistem pvc profila skoro isti.
Staklo isto.
Okov Roto je, po meni, za nijansu bolji.
Ako ste već imali drvene unutrašnje kutije za roletne i neki betonski zub ka spolja, moraćete da stavite unutrašnju kutiju. Obratite pažnju da kutija unutra bude što bolje izolovana, a da kod montaže svuda oko kutije dobro silikoniraju ka zidu i na spoju sa prozorom. Tu su slabe tačke.
I meni se ucinilo na prvi pogled da je sve to vrlo slicno. Kutije koje imam su otvorene i na unutra i na spolja znaci nema betonskog zuba. Samim tim bi u mom slucaju kutija mogla da bude i spolja. Ono sto me brine je da bi to odudaralo od ostalih prozora na zgradi a ranije sam citao da se spoljni izgled zgrade ne bi smeo da menja bez dozvole od gradjevinske sluzbe u opstini. Ovo nije bas da menja spoljni izgled ali opet moji prozori bi jedini na celoj zgradi bili sa kutijom za roletne spolja. Sto se tice dela za izolaciju na koji treba da pazim cini mi se da je iz toga sto ste rekli jasno da bi ako su kutije spolja taj deo bio manje problematican. Inace potpuno mi je jasno koliki to moze da bude problem jer ga ja vec imam. Naime posto sam na poslednjem spratu a iznad mene je tavan pa kosi krov zbog lose izolacije najvise kada su u pitanju bas kutije za roletne stvara mi se kondenzacija na plafonu. Prilikom zamene stolarije to je jedan od prioriteta - da se sve dobro ususka i izoluje. Zato mi je veoma bitno da nekako dodjem do ponude koja ce mi svojim kvalitetom pruziti tu vrstu sigurnosti. Nisam ni slutio koliko je materija slozena i obimna kada sam poceo da ozbiljno razmisljam o zameni stolarije. Sada, iskreno sam veoma zabrinut jer ne samo da cu morati da se dobro naoruzam strpljenjem vec cu morati i da naucim makar osnove da bih znao da procitam sta mi nude. Posebna prica je kako ce da izvedu same radove, o tome nesmem za sada ni da razmisljam...
Veliko hvala na svakom savetu, zista bas svaki je zlata vredan!
 
Ako možete ikako da stavite spoljnu kutiju za roletne, obavezno tako uradite.
Roletna je u tom slučaju posebno, nema dodirnih tačaka sa prozorom. A prozor onda može da pruži maksimum svojih karakteristika, kakve god da su.
 
Ako možete ikako da stavite spoljnu kutiju za roletne, obavezno tako uradite.
Roletna je u tom slučaju posebno, nema dodirnih tačaka sa prozorom. A prozor onda može da pruži maksimum svojih karakteristika, kakve god da su.
Svakako cu poslusati vas savet. Kada je u pitanju izolacija da li ima veze koji su profili odnosno prozorska stakla ili se samo vodi racuna o tome da je sve dobro uradjeno i zadihtovano prilikom postavljanja. Da li i u slucaju kada su kutije za roletne spoljne vodim racuna o njihovoj izolaciji? Cini mi se da u konkretno mom slucaju svasta moze da bude vazno kada je u pitanju bas izolacija. Interesantno je jos i to da sam ja sa stanom okrenut polovinom na istok a drugom polovinom na jug i ni to me nije spasilo kondenzacije. Posto sam poslednji sprat mislim da cu i na tavanskom prostoru da izolujem betonske grede stiroporom i pur penom, iako nisam siguran da je do njih mislim da sigurno nece skoditi.
Sto se tice same cene ona je bitna ako ne odrazava kvalitet a kad j etako onda je svaka cena preterana, sa druge strane glupo je ulagati nesrazmerno vise novca u nepotrebno poboljsanje, to su najvise razlozi sto sam se interesovao za misljenje oko cene.
Veliko hvala, stvarno je retkost to sto radite za sve nas!
 
Vrh