Šta je novo?

PVC i ALU stolarija iskustva i preporuke

Papir se na vise mesta izvlaci, ali oni me ubedjuju da to nije pouzdana metoda.

Stavili su na "zimski rezim" iako kazu da to nije bas validno, stavili jos prihvatnika jer su zaboravili na srednjem prozoru da stave, i jos nekoliko na moj zahtev, medjutim, jos uvek duva i hladno je, pec se ne zagreva od toga i dzaba trosim energiju.

Ne znam sta moze da bude razlog vise.

@deka u akciji

Deko, opet da Vas pitam, da li dvoslojno staklo mora da ima 2 diht gumice pored sebe, sa spoljne i sa unutrasnje strane?
Kako nije validno? Meni su na zimskom ne moze papir ne da se izvuce nego da mrdne cepa se. Majstori navijaju na svoju vodenicu. Svasta ce da lupe samo da oni budu u pravu. Meni je moj merio buku telefonom i tvrdi kako se kutija ne moze skinuti 😂 a ja vrv cujem buku koja ranije nije postojala bice da je to. Strasno.
 
Kako nije validno? Meni su na zimskom ne moze papir ne da se izvuce nego da mrdne cepa se. Majstori navijaju na svoju vodenicu. Svasta ce da lupe samo da oni budu u pravu. Meni je moj merio buku telefonom i tvrdi kako se kutija ne moze skinuti 😂 a ja vrv cujem buku koja ranije nije postojala bice da je to. Strasno.
Pa vise majstora iz iste firme govori razlicito, dok jedan kaze da pokusam da provucem papir, drugi koji je dosao sa vlasnikom tvrdi da je to nepouzdana metoda i da on ako hoce, uvek moze da izvuce papir i smejao se i gazdi i meni sto tako nesto pominjemo.

Ja ne znam sta da mislim, samo znam da i dalje duva odnekud od strane prozora i da mi je strasno hladno, hladnije nego sa drvenim propalim prozorima.
 
Pa vise majstora iz iste firme govori razlicito, dok jedan kaze da pokusam da provucem papir, drugi koji je dosao sa vlasnikom tvrdi da je to nepouzdana metoda i da on ako hoce, uvek moze da izvuce papir i smejao se i gazdi i meni sto tako nesto pominjemo.

Ja ne znam sta da mislim, samo znam da i dalje duva odnekud od strane prozora i da mi je strasno hladno, hladnije nego sa drvenim propalim prozorima.
Draga Viki, bas mi zao sto se i vi suocavate sa problemima. Vama hladno meni buka a sve zbog losih majstora. I upravo to promenimo da bude bolje a bude 10x gore a pritom dobro i platimo. Ja pokusavam da resim problem nekako i bas sam ocajna da budem iskrena. Ako ide taj papir lako mora da je do prozora ne vidim drugi razlog, spaletne su odradjene ok verovatno. Slikajte posaljite mozda utvrdimo problem.
 
Pa vise majstora iz iste firme govori razlicito, dok jedan kaze da pokusam da provucem papir, drugi koji je dosao sa vlasnikom tvrdi da je to nepouzdana metoda i da on ako hoce, uvek moze da izvuce papir i smejao se i gazdi i meni sto tako nesto pominjemo.

Ja ne znam sta da mislim, samo znam da i dalje duva odnekud od strane prozora i da mi je strasno hladno, hladnije nego sa drvenim propalim prozorima.
Pade mi na pamet okov koji je? Meni je izgleda okov jos i najbolji od svega. Sigenia kako se vec zove.
 
Draga Viki, bas mi zao sto se i vi suocavate sa problemima. Vama hladno meni buka a sve zbog losih majstora. I upravo to promenimo da bude bolje a bude 10x gore a pritom dobro i platimo. Ja pokusavam da resim problem nekako i bas sam ocajna da budem iskrena. Ako ide taj papir lako mora da je do prozora ne vidim drugi razlog, spaletne su odradjene ok verovatno. Slikajte posaljite mozda utvrdimo problem.
@Tatjana S
Ma otkako su stavili prihvatnike, skoro i da se ne izvlaci papir, tek na ponekim mestima pomalo i zanemarljivo ali i dalje duva, i zato sam pitala Deku, palo mi je na pamet da nije do diht gumica oko stakla, ne znam ali mislim da treba da ih ima dve, kod mene izgleda da ima samo jedna. Evo ovako otprilike, ali mozda je bolje sutra slikati, na svetlu. Inace gumice su srednje sive boje pa se tesko zapaza na slikama, ali moze da se vidi ponesto. To sam tek i sama sada tj, vceras pogledala bolje jer mi nije jasno, odakle duva i zasto je i dalje hladno?

IMG_20231209_223942.jpgIMG_20231209_224025.jpgIMG_20231209_232040.jpg

@Tatjana S
Pade mi na pamet okov koji je? Meni je izgleda okov jos i najbolji od svega. Sigenia kako se vec zove.

Moj okov je Wink haus aktiv pilot.

Laku noc sada, sutra ako je potrebno postavicu jos.
 
Evo za Deku i ostale jos dodatnih slika, i imam 2 pitanja:

1) Da li svaki prozor mora oko stakla da ima 2 diht gumice?

2) Da li posle promene prozora u slucaju kad je i dalje hladno i duva, uzrok moze da bude i losa obrada spaletni? Svi koji su videli kazu da su dobro uradjene spaletne, ali sam moler mi je sugerisao da je bolje da su bile blize do prozora i da je moguce da kroz njih "produvava", dok je izvodjac radova za prozore u startu rekao da mora da ostane sa strane prostor posto nameravamo kasnije da stavimo roletne....?

Evo slika pa ce biti jasnije (ja sam zahtevala da sa unutrasnje strane umesto crnih gumica koje obicno vire na ivicama stakla bude izvucena bela plastika da se ne vide, ali nisam znala da gumica izgleda uopste nece biti iznutra).

IMG_20231210_070327.jpgIMG_20231210_071233.jpgIMG_20231210_071303.jpgIMG_20231210_074125.jpg

Sta moze da bude uzrok ovolike hladnoce da sam se pokajala sto sam uopste menjala prozore?
 

Viki19

Naslonite dlan na stakleni deo i procenite kakva je temperatura u odnosu na unutrasnji vazduh. Postoji mogucnost da niste dobili pravilna izopan stakla, pa zato osecate hladnocu.
 
Evo za Deku i ostale jos dodatnih slika, i imam 2 pitanja:

1) Da li svaki prozor mora oko stakla da ima 2 diht gumice?

2) Da li posle promene prozora u slucaju kad je i dalje hladno i duva, uzrok moze da bude i losa obrada spaletni? Svi koji su videli kazu da su dobro uradjene spaletne, ali sam moler mi je sugerisao da je bolje da su bile blize do prozora i da je moguce da kroz njih "produvava", dok je izvodjac radova za prozore u startu rekao da mora da ostane sa strane prostor posto nameravamo kasnije da stavimo roletne....?

Evo slika pa ce biti jasnije (ja sam zahtevala da sa unutrasnje strane umesto crnih gumica koje obicno vire na ivicama stakla bude izvucena bela plastika da se ne vide, ali nisam znala da gumica izgleda uopste nece biti iznutra).

Pogledajte prilog 183308Pogledajte prilog 183309Pogledajte prilog 183310Pogledajte prilog 183311

Sta moze da bude uzrok ovolike hladnoce da sam se pokajala sto sam uopste menjala prozore?
Poštovana, razloga može da bude nekoliko.
Prvo, slikali ste krilo prozora, gde moraju da budu dve integrisane gume - jedna je spoljna, pa se staklo naslanja na nju, i unutrašnja integrisana na kit lajsni koja pritiska staklo sa unutrašnje strane. Obe gume postoje i moraju da postoje, integrisane su i uvek u toj sivoj boji. Tu ne bi trebalo da duva.
Drugo, test sa papirom je apsolutno validan, i pokazuje gde krilo ne dihtuje na štok. Na štoku postoji jedna guma na peru spolja, a na krilu isto na peru krila unutra. Isto su integrisane, sive.
Još jedan test za produvavanje je da upalite upaljač i polako sa otvorenim plamenom idete u krug oko krila. Gde duva, plamen će da igra, gde ne duva, plamen je stabilan. Ovaj test se radi ili kad duva vetar napolju ili bar ako može da se napravi promaja kroz kuću. I ovaj test je apsolutno validan.
Po svim podacima, čini mi se da je nedovoljno tački bravljenja.
Treće, koliko vidim, špaletne su u redu, manje više.
Ako nema rupa, ako je sve dobro i ravno, ne bi moglo da duva tu. Druga stvar je to šta je koristio moler kada je popunjavao rupe i "pravio" špaletnu.
Četvrto, može da bude da su ugradili nekvalitetno staklo. Šta su trebali da ugrade?
Peto, nisam razumeo šta je tačno sa roletnama?
Roletne se ne stavljaju naknadno. Ne može da se ostavi mesta za roletnu, a da se završi sve.
 

Viki19

Naslonite dlan na stakleni deo i procenite kakva je temperatura u odnosu na unutrasnji vazduh. Postoji mogucnost da niste dobili pravilna izopan stakla, pa zato osecate hladnocu.
Postovani,

stakla su mi od pocetka hladna, mnogo hladnija od unutrasnje temerature, pa sam prvi dan posumnjala na njih i reklamirala. Dobila sam odgovor da su prava i kao po specifikaciji Float + Ne, i da je to sigurno tako. Medjutim, ako je verovati onom testu sa upaljacem i odrazom u staklu, boja plamena se nimalo nije promenila. Za to su mi rekli da nije validan test.
Poštovana, razloga može da bude nekoliko.
Prvo, slikali ste krilo prozora, gde moraju da budu dve integrisane gume - jedna je spoljna, pa se staklo naslanja na nju, i unutrašnja integrisana na kit lajsni koja pritiska staklo sa unutrašnje strane. Obe gume postoje i moraju da postoje, integrisane su i uvek u toj sivoj boji. Tu ne bi trebalo da duva.
Drugo, test sa papirom je apsolutno validan, i pokazuje gde krilo ne dihtuje na štok. Na štoku postoji jedna guma na peru spolja, a na krilu isto na peru krila unutra. Isto su integrisane, sive.
Još jedan test za produvavanje je da upalite upaljač i polako sa otvorenim plamenom idete u krug oko krila. Gde duva, plamen će da igra, gde ne duva, plamen je stabilan. Ovaj test se radi ili kad duva vetar napolju ili bar ako može da se napravi promaja kroz kuću. I ovaj test je apsolutno validan.
Po svim podacima, čini mi se da je nedovoljno tački bravljenja.
Treće, koliko vidim, špaletne su u redu, manje više.
Ako nema rupa, ako je sve dobro i ravno, ne bi moglo da duva tu. Druga stvar je to šta je koristio moler kada je popunjavao rupe i "pravio" špaletnu.
Četvrto, može da bude da su ugradili nekvalitetno staklo. Šta su trebali da ugrade?
Peto, nisam razumeo šta je tačno sa roletnama?
Roletne se ne stavljaju naknadno. Ne može da se ostavi mesta za roletnu, a da se završi sve.
Postovani Deko,

1) I ja mislim da moraju biti dve, ali ovu drugu golim okom ne vidim, kao sto se ni na fotografiji ne vidi. Da li to znaci da ona postoji, ali da je skrivena dublje unutra i da se mozda zato ne vidi?

2) Ove integrisane sive gume na peru st*** i krila postoje, ne bih rekla da je i njima problem osim sto su nekako krute. Papir se posle intervencije izvodjaca od nekoliko prihvatnika (ili kako se to vec zove), skoro i ne izvlaci. Takodje, test sa upaljacem nisam radila kad je vetrovito ali uradicu (trenutno je mirno vreme), ali test sa stapicem ili cigaretom tj. dimom nije dobar to sam testirala vise puta, na bocnim stranama prozora dim ida ka unutra i nadole se rasprsuje vrlo brzo, sto ukazuje na duvanje odnekud spolja, zato sam na kraju pomislila da je mozda i do spaletni, mada sam stavila i silikon za svaki slucaj na spojevima ali kao laik ne znam da li je to i dovoljno.

3) Ne znam tacno na sta mislite kad kazete "tacke bravljenja", ali ako su to one sarke koje spajaju krilo sa stokom pri otvaranju, u pocetku ih je bilo 2 na spoljnoj bocnoj ivici gore i dole, i jedna na unutrasnjoj na sredini, tamo gde je rucica prozora. Posle toga su na spoljnoj bocnoj strani stavili i prihvatnike jer je duvalo. I to na svim krilima.

4) Moleri su popunjavali rupe stiroporom, lepkom i mrezicom, medjutim, imali su primedbu sto je sada ivica zida uz samu ivicu st*** prozora a ne preko nje bar delom, smatrali su da bi bilo toplije da je vise ka prozoru (krilu) uradjena spaletna, a ja nisam htela zbog saveta vlasnika radnje koja je postavljala prozore da to menjam jer je rekao da treba da sa strane st*** ostane siri deo zbog naknadnog postavljanja roletni (spoljnih).

5) Na staklo sam i sama odmah posumnjala, ali posle njihovog uveravanja da je "pravo" nista mi drugo nije preostalo nego da verujem. Trebali su da ugrade 4+16+1 Ne+Arg, i kazu da je tako i odradjeno (mada je bilo problema sa rokom za izradu stakla od "pravog" dobavljaca kako su rekli jer imaju i "rezervnog" koji nije bas toliko dobar po njihovim recima, ali su onda odjednom stigla ta stakla umesto za meces dana, za 5 dana, istina, posle moje molbe da ubrzaju, ali me je to kasnije ipak malo navelo na sumnju).
Inace ne znam koliko je tacan onaj test sa odrazom boje plamena u staklu ukoliko je ono niskoemisiono, ali nimalo ne menja boju u staklu i to sam im rekla, ali su odbili i tu primedbu kao izmisljotinu sa interneta.

Poenta je da je jako hladno i da se oseca neko duvanje, kao promaja, i da se zato ni pec ne zagreva koliko treba pa je jos i hladnije. Drveni prozori ma kako bili dotrajali su bar davali vecu toplinu a od ovakvog duvanja ni traga nije bilo, mozda bas kad jako duva vetar pa i to manje nego sada.

Mozda jedino da pozovem nezavisnog majstora za dihtovanje da vidim sta ce on da kaze i predlozi, mada su se i tu hvalili kako sve te radnje za dihtovaje drze njihovi radnici u slobodno vreme, pa cu dzaba da zovem.

Pozdrav.
 
Draga Viki, bas mi zao sto se i vi suocavate sa problemima. Vama hladno meni buka a sve zbog losih majstora. I upravo to promenimo da bude bolje a bude 10x gore a pritom dobro i platimo. Ja pokusavam da resim problem nekako i bas sam ocajna da budem iskrena. Ako ide taj papir lako mora da je do prozora ne vidim drugi razlog, spaletne su odradjene ok verovatno. Slikajte posaljite mozda utvrdimo problem.
@Tatjana S
Ma otkako su stavili prihvatnike, skoro i da se ne izvlaci papir, tek na ponekim mestima pomalo i zanemarljivo ali i dalje duva, i zato sam pitala Deku, palo mi je na pamet da nije do diht gumica oko stakla, ne znam ali mislim da treba da ih ima dve, kod mene izgleda da ima samo jedna. Evo ovako otprilike, ali mozda je bolje sutra slikati, na svetlu. Inace gumice su srednje sive boje pa se tesko zapaza na slikama, ali moze da se vidi ponesto. To sam tek i sama sada tj, vceras pogledala bolje jer mi nije jasno, odakle duva i zasto je i dalje hladno?

Pogledajte prilog 183305Pogledajte prilog 183306Pogledajte prilog 183307

@Tatjana S
Pade mi na pamet okov koji je? Meni je izgleda okov jos i najbolji od svega. Sigenia kako se vec zove.

Moj okov je Wink haus aktiv pilot.

Laku noc sada, sutra ako je potrebno postavicu jos.
Ja iskreno u vasem slycaju vise nista ne razumem. Deka ce vam to sve reci. Sami po sebi pvc prozori svakako nisu svemocni. A jeste da smo razocarani kad je sa starima bilo bolje.
 
Ja iskreno u vasem slycaju vise nista ne razumem. Deka ce vam to sve reci. Sami po sebi pvc prozori svakako nisu svemocni. A jeste da smo razocarani kad je sa starima bilo bolje.
Ni ja nista ne razumem i pokusavam da nadjem odgovor, zasto je i pored relativno dobrog dihtovanja samih prozora sada, hladno jos uvek i duva od njih. Eto to je ono sto se pitam i sto sam pitala.

Ne mislim da su svemocni, ali bi trebalo da bude toplije i da cak malo smanjim grejanje u odnosu na drvene, a tako kaze i sam proizvodjac prozora pa sve i sto nisu u 1. klasi.
 
Ni ja nista ne razumem i pokusavam da nadjem odgovor, zasto je i pored relativno dobrog dihtovanja samih prozora sada, hladno jos uvek i duva od njih. Eto to je ono sto se pitam i sto sam pitala.

Ne mislim da su svemocni, ali bi trebalo da bude toplije i da cak malo smanjim grejanje u odnosu na drvene, a tako kaze i sam proizvodjac prozora pa sve i sto nisu u 1. klasi.
Razumem, ja reko ne razumem to sto pricate te detalje ne kontam ovako kroz pricu. Inace kako se grejete? I moji malo duvaju u predelu ispod njih. Moguce da ne moze to tip top. Pogledajte kod drugih kako je mozda to nije lose da se uporedi.
 
Razumem, ja reko ne razumem to sto pricate te detalje ne kontam ovako kroz pricu. Inace kako se grejete? I moji malo duvaju u predelu ispod njih. Moguce da ne moze to tip top. Pogledajte kod drugih kako je mozda to nije lose da se uporedi.
Ne znam sta da kazem, umorna sam vise i od razmisljanja od cega bi to moglo da bude. Kad bih znala uzrok, lakse bih resila posledicu.

Bila sam kod komsija koji imaju isto TA peci i kod njih je toplo i normalno kao da imaju drvene prozore.
 
Koliko sam upucen pokusacu da odgovorim na problem koji imate:

1) Ako osecate da Vam u prostoriju gde je postavljen nov prozor ulazi spoljni vazduh, proveru mozete izvrsiti sa upaljacem ili svecom. Ako se plamen pomera u predelu nadprozorne daske ili par santimetara ( po potrebi idite sa svecom okolo celog otvora )nize, majstori vam nisu pravilno udihtovali otvor okolo prozora,

2) U slucaju da plamen miruje nemate propustanje spolnog vazduha zato dizete svecu da plamen bude izmedju st*** i krila i polako pomerate svecu okolo krila ( izmedju st*** i krila i spoj izmedju krila ) i

3) Ako se i ova kontrola pokaze pozitivna odnosno da se plamen ne pomera ( pozeljno je ovakav test raditi kad napolju duva vetar ), kod vaseg slucaja nemate ubacivanja spoljnog vazduha u prostoriju koju grejete. Vec zbog loseg izopan stakla i loseg pvc profila imate velike termicke gubitke.

Po meni trebalo je uzeti troslojno staklo sa kvalitetnim pvc profilom i ral montaza, tada bi ste opravdano sveli termicke gubitke ( isijavanje toplote ) na minimum i osecali se prijatno pored prozora.
 
Koliko sam upucen pokusacu da odgovorim na problem koji imate:

1) Ako osecate da Vam u prostoriju gde je postavljen nov prozor ulazi spoljni vazduh, proveru mozete izvrsiti sa upaljacem ili svecom. Ako se plamen pomera u predelu nadprozorne daske ili par santimetara ( po potrebi idite sa svecom okolo celog otvora )nize, majstori vam nisu pravilno udihtovali otvor okolo prozora,

2) U slucaju da plamen miruje nemate propustanje spolnog vazduha zato dizete svecu da plamen bude izmedju st*** i krila i polako pomerate svecu okolo krila ( izmedju st*** i krila i spoj izmedju krila ) i

3) Ako se i ova kontrola pokaze pozitivna odnosno da se plamen ne pomera ( pozeljno je ovakav test raditi kad napolju duva vetar ), kod vaseg slucaja nemate ubacivanja spoljnog vazduha u prostoriju koju grejete. Vec zbog loseg izopan stakla i loseg pvc profila imate velike termicke gubitke.

Po meni trebalo je uzeti troslojno staklo sa kvalitetnim pvc profilom i ral montaza, tada bi ste opravdano sveli termicke gubitke ( isijavanje toplote ) na minimum i osecali se prijatno pored prozora.
Koji je po vama najbolji pvc profil? I ako ste upuceni u vezi buke takodje? Meni “propusta” lose ugradjena kutija od roletni pa cu gledati da je skinem ili promenim prozore. Jer postaje neizdrzivo ne moze da se spava normalno.
 
Koliko sam upucen pokusacu da odgovorim na problem koji imate:

1) Ako osecate da Vam u prostoriju gde je postavljen nov prozor ulazi spoljni vazduh, proveru mozete izvrsiti sa upaljacem ili svecom. Ako se plamen pomera u predelu nadprozorne daske ili par santimetara ( po potrebi idite sa svecom okolo celog otvora )nize, majstori vam nisu pravilno udihtovali otvor okolo prozora,

2) U slucaju da plamen miruje nemate propustanje spolnog vazduha zato dizete svecu da plamen bude izmedju st*** i krila i polako pomerate svecu okolo krila ( izmedju st*** i krila i spoj izmedju krila ) i

3) Ako se i ova kontrola pokaze pozitivna odnosno da se plamen ne pomera ( pozeljno je ovakav test raditi kad napolju duva vetar ), kod vaseg slucaja nemate ubacivanja spoljnog vazduha u prostoriju koju grejete. Vec zbog loseg izopan stakla i loseg pvc profila imate velike termicke gubitke.

Po meni trebalo je uzeti troslojno staklo sa kvalitetnim pvc profilom i ral montaza, tada bi ste opravdano sveli termicke gubitke ( isijavanje toplote ) na minimum i osecali se prijatno pored prozora.
Pa evo izmerila sam, pri ovom vetru koji nije nesto jak trenutno 7km/h, nema pomeranja plamena, ali ima kad se to isto uradi sa dimom od cigarete ili dimom od mirisnog stapica.

Svasta je moguce, ali ne mogu da shvatim da onoliki ljudi kupuju te nekakve profile sa stovarista, te Waiss ili neke DM profile i nikom nije hladno po ugradnji, samo kod mene jeste i to sto sam birala firmu, a ne u sopstvenoj reziji. Stakla jesu dosta hladna i njih valja proveriti, ali postoji i mogucnost da pored njih moleri nisu uradili dobro ivice (pogledajte zadnju sliku, jedva pola cm ide preko bocne ispustene sive ivice profila) i da ih nisu dobro izolovali spolja.

I da sam uzela skuplji profil, opet bi taj staklopaket bio u ponudi kod te firme koja je ocenjena kao dobra i koju sam zato odabrala, tako da bi mozda i tad bila neka prevara, jer to ne stize iz Nemacke nego ih rade ovde ili ko zna gde u komsiluku.

Hvala u svakom slucaju na ideji i odgovoru, ne znam koga da pitam kako da se izmeri da li je staklo niskoemisiono ili obicno. Da li autoservisi imaju te merace za stakla?
 
Kakve veze imaju autoserviseri sa izopan staklom, morate naci strucno lice koje ima adekvatan rucni aparat za merenje temperature stakla ( obicno ih imaju proizvodjaci izopan stakla ili proizvodjaci alu i pvc stolarije ). Imao sam srece jer sam imao drugara koji je radio u privatnoj firmi za izradu pomenute stolarije i doneo je taj rucni uredjaj za merenje temperature ( bilo je to pre 12 - 14 godina ). Pokazao mi je vrednost koja je dobivena i rekao da imam odlicno uradjeno izopan staklo.
 
Na sajtu Talaris sam procitala da se to meri ommetrom tj, univerzalnim meracem, i nije skup, pa sam pomislila da zbog autostakala to mozda imaju autoserviseri.
 
Temperatura stakla zavisi od temperature spolja i unutra.
Ja recimo imam termalnu kameru, kada je napolju bilo 3C pokazivalo je i temperaturu stakla od 3C spolja a unutra 19C kada su svi zidovi imali 21.
Posto su stakla dvostruka mislim da je to sasvim solidan rezultat ali na osnovu toga ne moze neki siguran zakljucak da se postavi.

Osim ako nije u pitanju neka druga temperatura koja se meri?
 
Ne znam, ja mislim da je ommetar nesto sasvim drugo ali ne znam kako se njime meri.

Da, 19C je super temperatura stakla, ja bih bar tako rekla, ustvari vise nego super.
 
Niste citali Tanja moje prethodne postove, objasnjavala sam, dobro je odradjeno naizgled, ali mogla je ivica spaletne biti vise ka prozoru tj. krilu i da prekrije vise taj stok. I 1cm ka njemu dao bi vise toplote. Ja to nisam znala, a istina je da je trebalo da se ostavi i mesta za buduce roletne, ali ne toliko.

I druga stvar koja se ne vidi a do koje je mozda razlog, pitanje je kako su spolja ukomponovali stiropor da ne duva.
 
Pozdrav svim članovima! Imam pitanje za @deka u akciji ali i ostale članove foruma.

Trenutno trebam da donesem odluku vezano za ugradnju stolarije i u užem izboru imam dvije ponude koje su cjenovno jako slične. Šta mi preporučujete?

Ponuda 1:
- PVC 7-komornih profila REHAU SYNEGO u antracit boji (82 MD)
- Okov GU Uni Jet
- Staklo: 6Lowe-16ArgPVC-4-16ArgPVC-4Lowe (6-16-4-16-4) pri cemu je vanjsko staklo 6mm

Ponuda 2:
- PVC 6-komorni profil KOMMERLING u antracit boji (76 MD)
- Okov Winkhouse
- Staklo: 6 CG1,0+ |16| 4 flot |16| 4 CG1,0 - postavka stakla je ista (6-16-4-16-4) i oni kažu da je to ClimaGuard + LowE

Ja sam tražio vanjsko staklo 6mm zbog nešto bolje zvučne izolacije, a nije prevelika razlika u cijeni.

Lp i unaprijed hvala na odgovoru!
 
Pozdrav svim članovima! Imam pitanje za @deka u akciji ali i ostale članove foruma.

Trenutno trebam da donesem odluku vezano za ugradnju stolarije i u užem izboru imam dvije ponude koje su cjenovno jako slične. Šta mi preporučujete?

Ponuda 1:
- PVC 7-komornih profila REHAU SYNEGO u antracit boji (82 MD)
- Okov GU Uni Jet
- Staklo: 6Lowe-16ArgPVC-4-16ArgPVC-4Lowe (6-16-4-16-4) pri cemu je vanjsko staklo 6mm

Ponuda 2:
- PVC 6-komorni profil KOMMERLING u antracit boji (76 MD)
- Okov Winkhouse
- Staklo: 6 CG1,0+ |16| 4 flot |16| 4 CG1,0 - postavka stakla je ista (6-16-4-16-4) i oni kažu da je to ClimaGuard + LowE

Ja sam tražio vanjsko staklo 6mm zbog nešto bolje zvučne izolacije, a nije prevelika razlika u cijeni.

Lp i unaprijed hvala na odgovoru!
U obe ponude su profili i okovi u redu.
Spoljno staklo treba da bude 4mm clima guard /4 godišnja doba, a srednje 6mm float extra clear. Tako je još jeftinije, a isto što se tiče termo i zvučne izolacije.
Za još bolju termo a pogotovo zvučnu izolaciju, umesto unutrašnje četvorke, treba staviti pamplex 4.4.2. sa tim da je prvo staklo niskoemisiono i onda lepljeno sa drugim staklom 4mm float extra clear specijalnom antifonskom folijom.
 
Vrh