Šta je novo?

PSP Farman West 65 - [ Multifunkcionalni kompleks - 152.437 kvm ]

Eво цртежа стана са званичног сајта Веста 65 за продају. Мислим да је то тај, с тим што је мени застакљени део у стварности изгледао дужи (или: шири). Овај стан на цртежу је испао здепаст.

http://www.west65.rs/wp-content/uploads ... /FSO72.png
 
Pa skoro svi stanovi u vestu imaju ove staklene zidove u većini soba, samo što se ne otvaraju na isti način vrata, već klizno (pa ne može100%).

To svakako pruža više svetla pa koliko god bila bliža druga zgrada, a da li postoji taj efekat da ti je neko u sobi, verujem da da. Delom se može rešiti razmeštajem nameštaja i sl. ili jednostavno zastorima. Znam za ljude u centru grada koji kukaju što u novogradnjama po vračaru imaju mini prozore koji puštaju malo svetla i uz to je plus blizu druga zgrada (dupli minus). Na NBG u blokovima imate dosta slučajeva gde su ljudi sami rušili spoljne zidove dnevnih soba da bi imali stakleni zid ka terasi. Dakle, ko šta voli, taj efekat blizine drugih zgrada nije najpresudniji, u Skandinaviji ljudi nemaju ni zavese niti imaju osećaj da im neko gleda u stan, jednostavno takva kultura.

I meni se ne sviđa nikako ovo šatro koketiranje sa starim gradom i nabijanje zgrada jednu uz drugu, ali ima dovoljno forumaša koji to podržavaju po temama okolo.
 
Да, неки овде шире заблуду да је тачкасти урбанизам ствар прошлости и део атинске повеље а превиђају чињеницу да су ЕУ и још неке европске земље само ревидирали ту повељу 2003. године која је и даље на снази.

Нико на свету не гради затворен, пренатрпан блок који је претходно био потпуно празан, са свом потребном инфраструктуром, оивичен са 3+3 булеварима а да притом не постоји неко оправдано спратно ограничење. То је још мање разумљиво имајући у виду да се овде ради о НБГ-у чије урбанистичко наслеђе просто мора да се поштује. Има мало места на свету које има такав луксуз као што су потпуно формирани празни блокови у сред већ развијеног урбаног језгра. А ми на таквом благу од простора градимо тешки просек.

ПС: Изгуглајјте нпр Сенгдо у Јужној Кореји па ћете видети шта је превазиђено а шта су град и блок 21. века.
 
Delija":1pjfcf83 je napisao(la):
Да, неки овде шире заблуду да је тачкасти урбанизам ствар прошлости и део атинске повеље а превиђају чињеницу да су ЕУ и још неке европске земље само ревидирали ту повељу 2003. године која је и даље на снази.

Нико на свету не гради затворен, пренатрпан блок који је претходно био потпуно празан, са свом потребном инфраструктуром, оивичен са 3+3 булеварима а да притом не постоји неко оправдано спратно ограничење. То је још мање разумљиво имајући у виду да се овде ради о НБГ-у чије урбанистичко наслеђе просто мора да се поштује. Има мало места на свету које има такав луксуз као што су потпуно формирани празни блокови у сред већ развијеног урбаног језгра. А ми на таквом благу од простора градимо тешки просек.

ПС: Изгуглајјте нпр Сенгдо у Јужној Кореји па ћете видети шта је превазиђено а шта су град и блок 21. века.

Osecao sam se prozvanim ovim postom pa cu reagovati posto se odnosi na mene i sadrzi veliku kolicinu netacnih informacija.

Da se razumemo ako uzmemo istoriju gradova i njihov urbanizam, zatvoreni blokovi su se stvarali i postojali u 21 om, 20om, 19om, 18om, 17om veku pa verovatno i ranije za razliku od tackaste gradnje, atinske povelje, pa i ove sto nazivas "revidiranom atinskom poveljom iz 2003", koje su se gradile par decenija i to se sve manbje i manje praktikuje u svetu.

Pricas o Novom Beogradu koji za tebe predstavlja samo urbanizam iz modernistickog doba a ne vidis da se NBG mnogo promenio i da vise nije to taj urbanizam koji ti zamisljas.

Nije NBG samo grad stambenih kula i duguljastih zgrada koje se nalaze po sred jedne zelene povrsine i izgradjene od 1945te do 1990te. Istina je da sve sto je uradjeno u to doba je tackasta gradnja

ALI!

Vec od sredine 80tih su stvari pocele da se menjaju i pocela je izgradnja zatvorenih ili polu zatvorenih blokova.

- Blok 12 zgrade Yu Biznis centra i zgrade crvenkape delo arhitekte Mario Jobst su koncipirane kao zatvoreni blokovi ili poluzatvoreni blokovi.
- Blok 29 izgradio Energoprojekt zatvoreni ili poluzatvoreni blokovi
- Blok 26 zgrade Napred i Energoprojekt zatvoren blok sa prorezima.
- Blok 32 Zgrada Jat-a, pa onda zgrade za mlade naucnike kockastog oblika uivicene u odnosu na ulicu.
- Blok 22 Stambene zgrade u vidu potkovice ili zatvorenog bloka
- Blok 21 uivicene poslovne zgrade u odnosu na ulicu koje se naslanjaju jednu na drugu. (SDPR,NLB LHB bank, Lukoil)
- Blok 22 polu otvoreni stambeni blokovi.

Eto kao sto vidis vecina centralne zone Novog Beograda izgradjena izmedju 1990 i sada nije tackastog tipa vec bas zatvoren ili poluzatvoren blok odnosno zgrada kockastog oblika uivicena u odnosu na ulicu u vecini slucajeva sa atrijumom u sredini.

Da dodam da 90% sto se gradi u Beogradu (dakle zgrade koje pupunjavaju polaku prazne rupe ili koje nastaju na mestu stracara) stvaraju zatvorene blokove kad se vise njih izgradi za redom. Najvise ih ima po Zvezdari, Vracaru, Paliluli itd.

Tako da zatvoren blok NIKAKO ne moze predstavljati proslost jednog grada vec samo moze da bude njegova buducnost, sto i pokazuje nacin na koji se gradi u Beogradu.
 
spatiotecte":1s1i9fps je napisao(la):
Eto kao sto vidis vecina centralne zone Novog Beograda izgradjena izmedju 1990 i sada nije tackastog tipa vec bas zatvoren ili poluzatvoren blok odnosno zgrada kockastog oblika uivicena u odnosu na ulicu u vecini slucajeva sa atrijumom u sredini.

Da dodam da 90% sto se gradi u Beogradu (dakle zgrade koje pupunjavaju polaku prazne rupe ili koje nastaju na mestu stracara) stvaraju zatvorene blokove kad se vise njih izgradi za redom. Najvise ih ima po Zvezdari, Vracaru, Paliluli itd.

I ovo je nešto što valja?
 
Спат, ти апсолутно ништа од написаног горе ниси скапирао. Нека други форумаши пажљиво прочитају шта смо написали ти и ја и нека сами просуде о квалитетима ова два поста изнад.

Али у једном се слажемо, новобеоградски блоковски казнено поправни заводи из транзиционог периода нажалост јесу садашњост и будућност Новог Београда. Зато је толико и девастиран и тек ће да буде.
 
DusanBG":2acid8mh je napisao(la):
spatiotecte":2acid8mh je napisao(la):
Eto kao sto vidis vecina centralne zone Novog Beograda izgradjena izmedju 1990 i sada nije tackastog tipa vec bas zatvoren ili poluzatvoren blok odnosno zgrada kockastog oblika uivicena u odnosu na ulicu u vecini slucajeva sa atrijumom u sredini.

Da dodam da 90% sto se gradi u Beogradu (dakle zgrade koje pupunjavaju polaku prazne rupe ili koje nastaju na mestu stracara) stvaraju zatvorene blokove kad se vise njih izgradi za redom. Najvise ih ima po Zvezdari, Vracaru, Paliluli itd.

I ovo je nešto što valja?

Nisam pricao o kvalitetu i lepoti te arhitekture, naravno da te tranzicione zgrade nisu neki primeri estetike.

Ja pricam o urbanoj morfologiji odnosno o gabaritima i organizaciji zgrada.
 
Макета - БЛОК 1 - Нови Београд

183157_1783080250484_7613085_n.jpg


Будући БЛОК 67А

untitled.jpg


БЛОК 72

legenda.jpg


Дакле 60 година касније смо отишли два корака уназад. На страну стручне тезе које су неспорне сваки лаик може сам да просуди шта је од понуђеног најквалитетније.

back22.jpg
 
Mogao si da uzmes primer West 65 i kompleksa IKL koji su zatvoreni blokovi i kvalitetniji su od ovog primera bloka 1.

Problem ovih novih zatvorenih blokova je kad dodaju krmace po sred bloka (primer Ablok-a i IKL-a)
Ili ako je atrijum zatvorenog bloka mnogo mali i onda kao sto kazes njegova morfologija podseca na kazneni prostor. (primer zgrade u bloku 29 i stanovi za mlade naucnike u bloku 32)

Ali tvrdim da zatvoreni blok ako je dobro dimenzionisan sa zelenim povrsinama u njegovom srcu i bez krmaca moze biti veoma lepo mesto za zivot.
 
spatiotecte":1uj47yne je napisao(la):
DusanBG":1uj47yne je napisao(la):
spatiotecte":1uj47yne je napisao(la):
Eto kao sto vidis vecina centralne zone Novog Beograda izgradjena izmedju 1990 i sada nije tackastog tipa vec bas zatvoren ili poluzatvoren blok odnosno zgrada kockastog oblika uivicena u odnosu na ulicu u vecini slucajeva sa atrijumom u sredini.

Da dodam da 90% sto se gradi u Beogradu (dakle zgrade koje pupunjavaju polaku prazne rupe ili koje nastaju na mestu stracara) stvaraju zatvorene blokove kad se vise njih izgradi za redom. Najvise ih ima po Zvezdari, Vracaru, Paliluli itd.

I ovo je nešto što valja?

Nisam pricao o kvalitetu i lepoti te arhitekture, naravno da te tranzicione zgrade nisu neki primeri estetike.

Ja pricam o urbanoj morfologiji odnosno o gabaritima i organizaciji zgrada.

Pa upravo taj deo sam i iskomentarisao, nisam ni mislio na arhitekturu. Mozda sam ja pristrasan kao neko ko je odrastao na NBG, ali meni su ovi zatvoreni blokovi daleko manje humani od bilo cega pre na nbg.
 
spatiotecte":5fb0g2dv je napisao(la):
Mogao si da uzmes primer West 65 i kompleksa IKL koji su zatvoreni blokovi i kvalitetniji su od ovog primera bloka 1.

Нисам могао да узмем те примере зато што:

1. ИКЛ је у центру старог града, побогу! И као такав неупоредив је са било чиме на НБГ-у јер тамо где се он гради затворен блок је једино могуће решење које на нарушава урбану матрицу те зоне.

2. Вест 65 није бољи блок од овога са макете из простог разлога што је његов стамбени део нешто што драстично одступа од свега на новом Београду и потпуно ирационално, за циљ има имитацију узаних староградских улица због којих купци, као што видимо имају само невоље. Једини његов потенцијални квалитет је планирана разноврсност садржаја у блоку.

3. Урбанистички нису квалитетнији, нису ни близу.
 
Delija":2mqiw6ux je napisao(la):
Нисам могао да узмем те примере зато што:

1. ИКЛ је у центру старог града, побогу! И као такав неупоредив је са било чиме на НБГ-у јер тамо где се он гради затворен блок је једино могуће решење које на нарушава урбану матрицу те зоне.

Nisam bas primetio da na temi IKL-a branis zatvoren blok kao jedino moguce resenje jer bi se onda slozio sa mnom u raspravi a ti se se protivio mom stavu i izjavio si sledece:

Delija":2mqiw6ux je napisao(la):
Па побогу, инекс кула је разлог више да и овде изграде нешто витко од 20ак спратова а заузврат добију доста јавног простора у блоку.

Sto znaci da, ili mi teras kontru namerno kad god mozes (sto i mislim da radis) ili menjas misljenje kad ti odgovara u raspravi.

Ovom izjavom si opet sebe oborio argumentima koje si ti sam izneo.
 
Ти и даље ништа не капираш.

Ко каже да кула подразумева отворен блок?
 
И? Ко каже да затворен блок аутоматски мора да има мање јавног простора?
 
Kakva fina rasptava u duetu na dvije teme nemoze covjek da povata
 
@Delija
Pa po tvojoj logici bi svaki zatvoreni blok morao da ima kulu i visak javnog prostora. No to je sad cak i nebitno

A vidis da mogu da se porede blok IKL-a i Blok 65 jer su oba zatvrenog tipa a u bloku 65 je i predvidjena kula a ti se sam zalazes za kulu u bloku IKL-a tako da paralela izmedju ta dva bloka je opravdana.
 
spatiotecte":2lgkx8se je napisao(la):
@Delija
Pa po tvojoj logici bi svaki zatvoreni blok morao da ima kulu i visak javnog prostora.
Не, то није моја логика.
spatiotecte":2lgkx8se je napisao(la):
A vidis da mogu da se porede blok IKL-a i Blok 65
Не, не могу да се пореде јер је први такав из нужности а други из глупости одговорних "урбаниста"
direktor":2lgkx8se je napisao(la):
Kakva fina rasptava u duetu na dvije teme nemoze covjek da povata
Нема расправе на другој теми. То овај покушава незнамнијашта а то што покушава је непристојно, детињасто и за било какав форум неприхватљиво. На шта би личило да сад је причам са тобом у некој кафани и онда одем за други сто и кренем да те оговарам и исмејавам пред љдима а ти за то време слушаш све то?
 
Delija":17j7vcks je napisao(la):
spatiotecte":17j7vcks je napisao(la):
A vidis da mogu da se porede blok IKL-a i Blok 65
Не, не могу да се пореде јер је први такав из нужности а други из глупости одговорних "урбаниста".

Ali to je ono o cemu ti pricam, zatvoreni blokovi pocinju da se primenjuju na Novom Beogradu.

Da li je to glupost urbanista ne znam, verovatno su resili da pretvore urbanu strukturu NBG kako bi bila slicna onoj u starom gradu sto moze da ima neku logiku, da se unificira grad.
 
spatiotecte":1ev151xk je napisao(la):
Ali to je ono o cemu ti pricam, zatvoreni blokovi pocinju da se primenjuju na Novom Beogradu.
:shock: Јел нас ти зезаш или шта? Ко је негирао да се ти блокови граде по НБГ-у ?
 
Logiks u unificiranju blokova starog i novog bg koja je to ludorija kontradiktornost nonsens
 
Delija":3pp6c8aj je napisao(la):
spatiotecte":3pp6c8aj je napisao(la):
Ali to je ono o cemu ti pricam, zatvoreni blokovi pocinju da se primenjuju na Novom Beogradu.
:shock: Јел нас ти зезаш или шта? Ко је негирао да се ти блокови граде по НБГ-у ?

Nisam rekao da si negirao da se grade zatvoreni blokovi ali smatras da NBG treba da bude u svojoj izvornoj konfiguraciji po principima atinske povelje.

Ti ne prihvatas da se NBG menja, smeta ti UMP i novi most preko Save, verujem da ti smeta vecina stvari sto je uradjeno na NBG post SFRJ.
 
direktor":3k7r3vbm je napisao(la):
Logiks u unificiranju blokova starog i novog bg koja je to ludorija kontradiktornost nonsens

To je moja neka predpostavka mozda nije tako, mozda se sad vraca na snazi logika zatvorenog bloka a da to nema veze sa unificiranjem starog i Novog Beograda.
Deo Bezanije izgradjen od 2000te do sada je uradjen sa zatvorenim ili poluzatvorenim blokovima.

Mislim ne znam da li ima ili nema logike ali primecujem da se otvoreni blokovi sve manje koriste a zatvoreni sve vise.

Dakle vracamo se na urbanu morfologiju i organizaciju prostora kakva je postojala pre 1945 u neku ruku.
 
Наравно да ми смета већина ствари изграђених на НБГ-у у пост СФРЈ периоду! Теби не сметају? Мислиш да се ради о квалитеном урбанизму или архитектури?
 
Vrh