Šta je novo?

Promena vremenske zone Srbije

нема овде много филозофије. како ураде земље које су на истој географској дужини као и ми (Пољска, Словачка и Мађарска), тако и ми да урадимо, и то је то
 
I Grčka je na istoj geografskoj dužini. I mislim da su Grci u pravu, a mi ne. Drugim rečima, mislim da, iako formalno deo EU, Grci svakako imaju manji kompleks Evrope, i ne insistiraju na zajedničkoj vremenskoj zoni.

Apropo priča - "Zapad nam nameće radno vreme od 9 do 5" i sl. - znajte da se i u SSSR-u radilo od 9 do 5. U produktivnost velike većine ljudi koji ustaju pre 6 sati, ja ne verujem.
 
Ja recimo radim od 7h, i ne smeta mi kasno svitanje po letnjem računanju vremena u zimskom periodu. Više bi mi značio duži dan u popodnevnim satima. Leti bi stvarno bilo potpuno morbidno da nam se sunce pojavi već oko 4h, odnosno, da nam se prvi obrisi obdanice jave već u 3h, a mrak čak i u junu padne već oko pola osam. Daleko sam pre za letnje računanje vremena ili da pređemo u EET zonu.
 
Pa to je poenta. Da bude što više svetla dok je čovek budan. A sa obzirom da su svi budni od 16 do 19h, tada treba da bude dan i zimi (što više)

Naravno, mi se tu nećemo ništa pitati i potpuno je neverovatno da odemo u časovnu zonu za Grčkom.
 
Letnje vreme, tj. +2 GMT (grčko, bugarsko, itd). Ako ostane zimsko od vrućine leti spavaćemo do max 7:00, a imaćemo kraće osvetljeno veče za 1h od današnjeg vremena.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=580265#p580265:2gy05lhu je napisao(la):
JohnnyLee » 09 Nov 2018, 16:21[/url]":2gy05lhu]нема овде много филозофије. како ураде земље које су на истој географској дужини као и ми (Пољска, Словачка и Мађарска), тако и ми да урадимо, и то је то

Ne kao one (poljska npr. ima duži dan leti, što je severnije duži je dan leti), nego kao Grčka, Bugarska,...
 
Jasno vam je da ce aktuelna vlast da uradi kao Nemacka, posto ona vodi glavnu rec u nasoj vlasti. Tako da cemo da dobijemo vreme koje nikome verovatno ne odgovara, osim mozda predsedniku ove zemlje ( jer on ne spava). :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 
Čudi me kako nikome ovde do sada nije palo na pamet da radno vreme ne mora da bude vezano za vremensku zonu.
Može jednostavno da se krene sa radom sat kasnije, ako je do dnevnog svetla. To za radno vreme od 9 do 5 je konvencija, ne propis, btw.

Pretpostavljam da ćemo ostati u srednjeevropskoj zoni, ne zbog šlihtanja Nemcima ili šta ja znam, već zato što smo geografski, kao što sam već rekao, 3/4 teritorije u njoj:

Srbija i vremenske zone

Srbija se skoro u celini nalazi u srednjoevropskoj casovnoj zoni. Vrlo mali deo njene teritorije nalazi se u istocnoevropskoj casovnoj zoni. Najistocnija granicna tacka Srbije nalazi se kod Srebrne Glave na Staroj planini. IGD te tacke je 23°00`43``. Medutim u celoj Srbiji primenjuje se srednjoevropsko zonalno vreme. Na kraju treba dodati da je Medunarodna konferencija u Vašingtonu 1884. godine usvojila (prihvatila) zonalno vreme, odnosno podelu zemlje na 24 casovne zone. Prihvatila je i Grinicki meridijan (Grinicki meridijan prolazi kroz grinicku opservatoriju kraj Londona. U njemu se nalazi casovnik koji pokazuje tzv. svetsko ili grinicko vreme) kao pocetni (nulti) meridijan. Autor zonalnog vrmena je Kanadanin Sandford Fleming, koji je tu podelu smislio 1878. godine. Kraljevina Srbija bila je peta po redu država u svetu koja je 1884. godine usvojila medunarodni sistem zonalnog (pojasnog) vremena.
http://alas.matf.bg.ac.rs/~mr02054/zones.html
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=580833#p580833:9ou2av4q je napisao(la):
svsavic » 12 Нов 2018, 15:34[/url]":9ou2av4q]Ne kao one (poljska npr. ima duži dan leti, što je severnije duži je dan leti), nego kao Grčka, Bugarska,...

географски гледано, Бугарска је цела у Источно-европској зони, а Грчкој је један део територије у источној, а један део у централној, па су вероватно компромисно увели источо време
 
1884 god srbija je bila stocarsko-zemljoradnicka i svi su ustajali sa petlovima, 2018 god okolnosti su totalno izmenjene i sada ta zona ovde nikom ne odgovara i potpuno je besmislena u pogledu dnevnih aktivnosti.
Jel mozda treba i dalje da ostanemo u danas naopakoj stocarsko-zemljoradnickoj zoni, gde je jutarnja svetlost potpuno beskorisna, dok popodnevni mrak itekako smeta?

To sto smo geografski tri cetvrtine u toj zoni ne treba da ima ima ikakve veze sa zdravim razumom kada je ocigledno da je istocna granica neke zone krajnje nepovoljan polozaj (vreme na satu fakticki 'kasni' za suncem) i da bas zbog toga mnoge zemlje i 'iskacu' iz svojih geografskih zona kako bi imale sto normalniju obdanicu, a ne da dodju u imbecilnu situaciju da im sunce zalazi na pola dana a izlazi u pola noci.

Ne postoji nijedan razuman argument koji nas sprecava da i mi budemo u EET zoni, gde se vec nalaze EU zemlje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=580908#p580908:2doyzp0r je napisao(la):
DzonTravolta » 12 Nov 2018 09:58 pm[/url]":2doyzp0r]Čudi me kako nikome ovde do sada nije palo na pamet da radno vreme ne mora da bude vezano za vremensku zonu.
Može jednostavno da se krene sa radom sat kasnije, ako je do dnevnog svetla. To za radno vreme od 9 do 5 je konvencija, ne propis, btw.

Pretpostavljam da ćemo ostati u srednjeevropskoj zoni, ne zbog šlihtanja Nemcima ili šta ja znam, već zato što smo geografski, kao što sam već rekao, 3/4 teritorije u njoj:

Srbija i vremenske zone

Srbija se skoro u celini nalazi u srednjoevropskoj casovnoj zoni. Vrlo mali deo njene teritorije nalazi se u istocnoevropskoj casovnoj zoni. Najistocnija granicna tacka Srbije nalazi se kod Srebrne Glave na Staroj planini. IGD te tacke je 23°00`43``. Medutim u celoj Srbiji primenjuje se srednjoevropsko zonalno vreme. Na kraju treba dodati da je Medunarodna konferencija u Vašingtonu 1884. godine usvojila (prihvatila) zonalno vreme, odnosno podelu zemlje na 24 casovne zone. Prihvatila je i Grinicki meridijan (Grinicki meridijan prolazi kroz grinicku opservatoriju kraj Londona. U njemu se nalazi casovnik koji pokazuje tzv. svetsko ili grinicko vreme) kao pocetni (nulti) meridijan. Autor zonalnog vrmena je Kanadanin Sandford Fleming, koji je tu podelu smislio 1878. godine. Kraljevina Srbija bila je peta po redu država u svetu koja je 1884. godine usvojila medunarodni sistem zonalnog (pojasnog) vremena.
http://alas.matf.bg.ac.rs/~mr02054/zones.html

Hoće to kad se ovim stvarima bave samo štreberi koji dana inače ne vide od knjige a bez mnogo komunikacije sa onima kojima ovo znači...o ovome treba da se pitaju oni na koje ove promene najviše utiču: poljoprivrednici, vozači, građevinci, terenski radnici... Vremenska zona je društvena kategorija bar u onoj meri u kojoj je i matematička, inače bi časovne zone bile svuda bez devijacija, pa kome prođe kroz kuću nek pere zube u 11 a leže u 12 ako su mu sobe odvojene. Treba uzeti i merljive podatke kao što je kada je više kola u saobraćaju - da li između 7 i 8 ujutru ili između 5 i 6 popodne itd.
 
Treba uzeti mnoge stvari u obzir. Evo, za početak, imali smo popis stanovništva u tu se tačno vidi koliko se ljudi bavi poljoprivredom (kojima jedino odgovara rano svitanje).
 
Pa niko ne brani poljoprivrednicima da svoje dnevne aktivnosti pomere za sat vremena, kad smo kod toga... Nije da imaju kancelarijsko vreme od 9 do 5. :mrgreen: Uostalom, da se ne zavaravamo, Srbija odavno nije primarno poljoprivredna zemlja, a poljoprivrednike, realno, zabole za tačno vreme.
Ako cela Kina već decenijama šljaka sa tri pogrešne vremenske zone, ne vidim što ne bi Srbija sa delićem pogrešne, a da ostaneš u pravoj.
 
Не треба, ова сада временска зона је тачно географска. Гледајте зоне како се формирају по географској ширини. Тек кад уђу на копно губе сваку логику и смисао, али и то ће бити ревидирано.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e8/Standard_World_Time_Zones.png


То што робовласници би да извуку који сат више од својих робова није аргумент да залазимо у погрешну зону.
 
Ne vredi ti ovde da objašnjavaš te logične stvari, čim te uvuku u raspravu, krenu najfantastičnije teorije o tome zašto matematika ne valja i kako treba konsultovati prve petlove.
 
Aha, znaci logicno i normalno je da sunce izlazi u pola noci (03h, najduzi dan)???
Logicno i normalno je da sunce zalazi u 19.30 (najduzi dan) umesto dosadasnjih 20.30???
Logicno i normalno je da sunce zalazi u pola dana (15.30, najkraci dan), a moglo bi bez problema u 16.30???
Opasna neka logika, nema sta... :lol:

Ni ovo pominjanje matematike nema blage veze, kad nam satovi svakako kasne za suncem citavih 30 min, jer smo na najnepovoljnijem mestu u odnosu na centar zone, sto prakticno znaci da bi nam u EET zoni satovi zurili pola sata, pa matematicki gledano dodjemo na istu racunicu.
Sa tom razlikom sto je EET, potpuno ocigledno, daleko uskladjenija sa dnevnim aktivnostima stanovnistva.
 
Šta znači da satovi kasne za suncem pola sata?

Pa upravo je poenta da Sunce više nije glavno merilo aktivnosti čoveka, tj, Sunčev zenit nije sredina ljudskog delovanja (budnosti), već je to pomereno. Ako uzmemo da je neki prosek budnosti čoveka 7 do 23, onda je sredina tog perioda 15h i to je onda vreme kada Sunce treba da bude u zenitu.

Znači, treba da težimo da budemo u onoj časovnoj zoni gde je zenit oko 14h-15h (a ne u 12h ili 13h)
 
Pa to je upravo smer u kom Bumbarevo brdo (ispravno) predlaze da idemo... Samo ti bi jos jedno 3 zone na tu stranu :)
 
Dule, nisi razumeo, citavo vreme o tome i pricam, umesto da zenit pomeramo da bude sto kasnije, sto svima vise i odgovara, genijalne lobanje bi da ga vrate da cele godine bude pre podne. :bash:

Ako je zenit pre podne, kao po zimskom CET vremenu, to znaci da vreme na satu kasni u odnosu na sunce, tj astronomski sat ide ispred vremena na satu, pa se zbog toga i smrkava pre nego sto bi trebalo.

Matematicki i astronomski gledano, zbog nepovoljnog polozaja u CET zoni ona nam svakog dana bukvalno krade po pola sata vecernjeg dnevnog svetla, tako sto ga dodaje ujutru. Da smo u EET zoni, pola sata bismo uzimali od jutra i dodavali veceri. I ludom coveku je jasno sta je bolje. Toliko o hvatanju pojedinaca za matematiku.
 
Jasno. Nisam dovoljno pažljivo pročitao tvoj post.
Poenta je da mi kao Srbija ništa tu ne odlučujemo, a i dobro je jer bi se teško formirala stručna, nezavisna komisija.
Zamislite da Vlada formira komisiju na čijem je čelu Marjan Rističević ili neka Sega Mega guska?!
 
Dule, većina tvojih kolega je pri stavu da jepodne zenit i da je stoga bolje biti u CET, a neki bi čak i u GMT...
 
Šta da im ja radim? Jedno je teorija, a praksa je nešto drugo.

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
Vrh