Šta je novo?

Promena vremenske zone Srbije

Realno nismo bliži, jer +2 vremenska zona počinje od 22°50' istočne geografske dužine. Znači oko 95% teritorije Srbije pripada +1 vremenskoj zoni dok su istočnije jedino delovi uz granicu sa Bugarskom.
 
Realno se gleda više politika nego geografija. Zato je i naša vremenska zona najšira. Mislim da nema šanse da izaberemo drugačije od većinskog dela EU.
 
Oduvek sam voleo letnje računanje vremena, dok nisam morao da radim od pola 8 ujutru. Neko ko mora da krene sat vremena ranije sada kreće u ranu zoru oko 06:30. Da se prihvati letnje kao standardno, to bi bilo realno 05:30 a to je još prava duboka zimska noć.
 
Letnje račuananje vremena je u Srbiju stiglo tek 1983. godine. Do tada je normalno računanje vremena bilo zimsko i ono bi trebalo da bude naše osnovno vreme kada se ukine Daylight savings uz prelazak na +2 UTC.
 
Ja sam mator i pamtim tu godinu prve promene sata.
Do 1996. bilo je mart-septembar u Srbiji.
 
Sat pripremljen, može da počne

IMG-c272c737be0a20ea3cf4fc860057ba14-V.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=833421#p833421:2mmvxw1c je napisao(la):
Dart » 21 Mar 2021 16:53[/url]":2mmvxw1c]Realno nismo bliži, jer +2 vremenska zona počinje od 22°50' istočne geografske dužine. Znači oko 95% teritorije Srbije pripada +1 vremenskoj zoni dok su istočnije jedino delovi uz granicu sa Bugarskom.
Grčka se prostire od Jadranskog pa do maltene Crnog mora. Pri tome je, geografski gledano, linija istok - zapad, većinski istog položaja kao mi i Crnogorci. Zašto mi nismo bliži zoni +2GMT, a oni jesu?
 
Dart":2luhl56k je napisao(la):
Realno nismo bliži, jer +2 vremenska zona počinje od 22°50' istočne geografske dužine. Znači oko 95% teritorije Srbije pripada +1 vremenskoj zoni dok su istočnije jedino delovi uz granicu sa Bugarskom.
Tako bi bilo ako se računa da je nulta širina početak vremenske zone, međutim ako se, što je prirodnije, uzme da je 0 sredina tada bi bilo da je Srbija cela u +2..

Sent from my EML-L29 using Tapatalk
 
Нешто се не сналазим у овом израчунавању....
Ако останемо у летњем рачунању времена, јел то значи да ће у зимском периоду свитати још касније или раније?? Мислим да се само треба прилагодити зимским јутарњим свитањима, а не да ли ће сунце заћи у 18, 19 или 20 часова, свакако га имамо и више него што треба.
 
Ne slažem se sa konstatacijom da sunca / dnevne svetlosti imamo i više nego što nam treba. Sa druge strane, čemu toliki animozitet prema kasnijem svitanju zimi?
 
Немам анимозитет него питам само шта би било кад би остали у летњем времену. Иако волим зиму као годишње доба чудан ми је осећај кад устанеш ујутру а сунца нигде, сећам се кад сам ишао у основну у прву смену бандере још увек упаљене, или људи који устају рано сваки дан, за некога је сигурно тмурно и депресивно јутро без сунчеве светлости. Зато мислим да је огромна разлика да ли свиће сат пре или после.
 
Šta treba da kaže vozač gradskog prevoza koji mora u 4h da bude na radnom mestu? Da li zbog njega treba da se pomera vreme zimi da bi bilo sunce kada ustaje i sprema se za posao?
Drugo, da li si se ikada pitao da li postoji neko kome je depresivno da u 20h padne mrak?
Kada sam spominjao animozitet, mislio sam generalno, zato što se sve više provlači pod neko moranje i obavezu da se zimi ustaje sa dnevnim svetlom. Kome je do toga, ili da ide tamo gde su bele noći, ili da ide u Afriku i to u zemlje bliže ekvatodu. Ovde je jednostavno fizički ne izvodljivo da se izvede da svima bude dan kada ustaju zimi.
 
Niko se nije žalio na jutarnji mrak, svi se žale na popodnevni mrak. Mislim da to zimi daleko više ubija ljude.
Leti milina kad se bukvalno vidi do 22 h a zimi opet duži dan pa nije problem što svane oko 8 h. Pričam za Nemačku
Evo sad je 19 h Frankfurt i još uvek se vidil, lagano pada mrak. Sutra kad se bude pomerio sat tek će padati u 20 h.
 
poljakx":1w0klt2z je napisao(la):
Dart":1w0klt2z je napisao(la):
Realno nismo bliži, jer +2 vremenska zona počinje od 22°50' istočne geografske dužine. Znači oko 95% teritorije Srbije pripada +1 vremenskoj zoni dok su istočnije jedino delovi uz granicu sa Bugarskom.
Tako bi bilo ako se računa da je nulta širina početak vremenske zone, međutim ako se, što je prirodnije, uzme da je 0 sredina tada bi bilo da je Srbija cela u +2..

Sent from my EML-L29 using Tapatalk
0 odnosno Grinič i jeste sredina GMT, u suprotnom bi granica bila na 30°.
Pošto je Zemlja okrugla (krug je 360°) i ima 24 vremenske zone to znači da jedna zona zauzima 15° geografske širine.
solecar":1w0klt2z je napisao(la):
Grčka se prostire od Jadranskog pa do maltene Crnog mora. Pri tome je, geografski gledano, linija istok - zapad, većinski istog položaja kao mi i Crnogorci. Zašto mi nismo bliži zoni +2GMT, a oni jesu?
U GMT+1 je Jonski deo koji je slabije naseljen, većina Grčke je istočnije od nas uključujući i Atinu...
 
18.mart 18 h 42 m, mrak u Beogradu, Beč i Štutgart

Screenshot_20210327_190739.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=835526#p835526:3um4yzgn je napisao(la):
Dart » 27 Mar 2021 19:06[/url]":3um4yzgn]
solecar":3um4yzgn je napisao(la):
Grčka se prostire od Jadranskog pa do maltene Crnog mora. Pri tome je, geografski gledano, linija istok - zapad, većinski istog položaja kao mi i Crnogorci. Zašto mi nismo bliži zoni +2GMT, a oni jesu?
U GMT+1 je Jonski deo koji je slabije naseljen, većina Grčke je istočnije od nas uključujući i Atinu...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=835526#p835526:2f8iu9as je napisao(la):
Dart » 27 Мар 2021, 19:06[/url]":2f8iu9as]Pošto je Zemlja okrugla (krug je 360°) i ima 24 vremenske zone to znači da jedna zona zauzima 15° geografske širine.

Земља нема 24 временеске зоне, већ их има 40. шта више, није подељено на -12, 0, +12 већ је -12, 0, +14 (чувени Кирибати). ево овде мапа временских зона, па може да се провери. од свих временских аномалија, мени је Кина најјача. онолика држава има само једну временску зону. а занимљиве аномалије су и Непал са +5:45 и Чатамска острва са +12:45
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=833421#p833421:2tfy9o1i je napisao(la):
Dart » Ned Mar 21, 2021 4:53 pm[/url]":2tfy9o1i]Realno nismo bliži, jer +2 vremenska zona počinje od 22°50' istočne geografske dužine. Znači oko 95% teritorije Srbije pripada +1 vremenskoj zoni dok su istočnije jedino delovi uz granicu sa Bugarskom.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=833426#p833426:2tfy9o1i je napisao(la):
astrodule » Ned Mar 21, 2021 5:05 pm[/url]":2tfy9o1i]Realno se gleda više politika nego geografija. Zato je i naša vremenska zona najšira. Mislim da nema šanse da izaberemo drugačije od većinskog dela EU.
Ne znam šta je realno ali znam da je nerealno i odvratno da zimi mrakčina pada u 16:30.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=835520#p835520:2tfy9o1i je napisao(la):
Žika » Sub Mar 27, 2021 6:53 pm[/url]":2tfy9o1i]Niko se nije žalio na jutarnji mrak, svi se žale na popodnevni mrak. Mislim da to zimi daleko više ubija ljude.
Upravo to.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=835621#p835621:1g0fg2y3 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 27 Mar 2021 21:22[/url]":1g0fg2y3]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=833426#p833426:1g0fg2y3 je napisao(la):
astrodule » Ned Mar 21, 2021 5:05 pm[/url]":1g0fg2y3]Realno se gleda više politika nego geografija. Zato je i naša vremenska zona najšira. Mislim da nema šanse da izaberemo drugačije od većinskog dela EU.
Ne znam šta je realno ali znam da je nerealno i odvratno da zimi mrakčina pada u 16:30.
Zna i ranije da bude mrak u jednom kratkom periodu.
 
Ako bi ostali na standardnom vremenu najduži dan u godini bi imao obdanicu između 3:15 i 20:05. Iako sam ranoranilac, stvarno mi nije jasno kome ovo može da odgovara.
 
Узети временску зону која је најприближнија томе да је подне на дан равнодневнице тачно у 12

Примећујем да доста земаља (поготово бившег СССР-а) узимају временску зону за сат "источније" него што би им одговарало
 
Prošlo je vreme kada je većina radila od 8 ili 7. Mislim da sada većina radi od 9h i zato je normalnije da se gleda da veče kasnije pada. Ti par meseci jutarnjeg mraka je lakše podneti nego raniji mraj popodne (uveče)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=835492#p835492:3sby87sg je napisao(la):
don1120 » 27 Mar 2021 04:41 pm[/url]":3sby87sg]Немам анимозитет него питам само шта би било кад би остали у летњем времену. Иако волим зиму као годишње доба чудан ми је осећај кад устанеш ујутру а сунца нигде, сећам се кад сам ишао у основну у прву смену бандере још увек упаљене, или људи који устају рано сваки дан, за некога је сигурно тмурно и депресивно јутро без сунчеве светлости. Зато мислим да је огромна разлика да ли свиће сат пре или после.
Зими свеједно нема сунца по цео дан па самим тим и ујутро, јер већином бива тмурно и облачно!
Никакав проблем није касније свитање зими, али јесте проблем смркавање већ од 15ч поподне!
 
Dok sam išao u školu, nikada nisam imao problem sa time što moram da ustajem kada je napolju još uvek mrak. Ni danas nemam taj problem, iako ne ustajem oko 6h. Čak me ne hvata ni depresija zbog ranog mraka zimi. Pa opet, više volim kada zimi vidim da mrak pada između 17h - 18h, nego li da počinje i pre 16h. Takođe, i leti mi prija da mrak počne posle 21h da pada.
Čak i u ono vreme kada su mi baba i deda ustajali rano , jer su radili od 7h - 7:30 , nisu se žalili na bilo kakvu depresiju i kukali na mrak ujutru, nego su normalno funkcionisali.
 
Ovaj vikend je opet aktuelna priča sa pomeranjem satova a vidim po netu da, očekivano, ponovo se nižu komentari ljudi koji kažu da je besmisleno da budemo u istoj vremenskoj zoni kao Francuska, da pomeranje satova ne donosi ništa sem štete i problema, kao i to da nije normalno da zimi u 16h pada mrak a leti u 19h. Pa se pitam nešto.

Koliko je realno da se organizuje referendum na kome bi se odlučivalo o ostanku u ovoj vremenskoj zoni ili prelasku na CET+1 ?

Recimo da se skupi dovoljan broj ljudi koji želi da Srbija pređe na CET+1. Da se baš vidi da većina ili skoro većina želi to. Kako bi na dalje išao pravno - birotehnički proces da se uradi nešto povodom toga i da se stvar dovede na nivo gde bi institucije većale o tome ili pak na nivo gde bi se prepustilo da narod iskaže šta misli o tome? Mada me najviše zanima prvenstveno referendum, jer mislim da narod sam i direktno treba da odluči takvu stvar.
 
Vrh