Šta je novo?

Promena vremenske zone Srbije

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578909#p578909:2mbprwuy je napisao(la):
Bender Rodriguez » Sub Nov 03, 2018 10:32 pm[/url]":2mbprwuy]Španija zaista jeste dalja od Nemačke nego Srbija a opet ima isto vreme. Tako da razumem šta hoćeš da kažeš - ako su mogli oni da se prilagode Centralnoj Evropi, što ne bismo mogli i mi... Argument na mestu.
Taj argument nije na mestu, oni (esp, fra) su se prilagodili centralnoj evropi tako sto su fakticki 'produzili' dan, a mi ako zali boze ostanemo trajno na zimskom vremenu, fakticki sami sebi 'skracujemo' dan. Razlika je ogromna i te dve stvari su potpuno neuporedive.
 
Tu si u potpuno u pravu, oni su otišli u jednom pravcu - produženju, a mi bismo otišli u drugom - ka skraćenju.
 
europe-time-zone-map.jpg
 
Pa zar sve bitne granice moraju da idu kroz nas.

Ja zaista mislim da je mnogo bolje da dan zimi bude od 8 do 17 nego od 7 do 16h (preciznije bi bilo reći obdanica jer se sasvim fino vidi i pre izlaska i posle zalaska sunca) zato što ovaj deo od 7 do 8 većina stanovništva prespava. Prirodno bi bilo da je obdanica u periodu kada smo budni.
 
To je možda imalo smisla kada je privreda radila od 06 h ili 07 h, sada je potpuni promašaj. Bolje da se držimo uz Grke.
 
Definitivno je da Srbija mora da ide u Istočnoevropsku časovnu zonu.

Čak i u ovim uslovima, dan bi 22. decembra počinjao oko 8 ujutru, što znači da oni koji rade od 9 - dakle većina ljudi - bi išli na posao po danu.

Ostaju škole, koje bi mogle da se za koju godinu prebace na jednosmenski režim rada, od 9 do 4 sa podnevnom pauzom.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578905#p578905:j4ov6i4t je napisao(la):
Bumbarevo brdo » Sub Nov 03, 2018 10:12 pm[/url]":j4ov6i4t]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578870#p578870:j4ov6i4t je napisao(la):
catman95 » Sub Nov 03, 2018 5:51 pm[/url]":j4ov6i4t]Čista besmislica... Ni CET ni EET nisu savršene. U kojoj god da smo, nećemo biti u savršenoj sinhronizaciji sa suncem, kao ni Poljska, Mađarska, Slovačka... Isto tako i Nemačka, Norveška i mnoge. Govorim samo o Evropi. Mi smo u odličnoj vremenskoj zoni, a teritorije koje nikako nisu su definitivno Španija, Francuska, Belorusija, i Kalinjingradska oblast. To što je nekima gotivno što se u Španiji vidi u 10 uveče je skroz pogrešno. Francisko Franko je Španiju prebacio u CET kako bi uskladio vreme sa Hitlerom, a prvobitno je bila u WET. Kome se ne sviđa CET, neka se preseli u Bugarsku. Evo vam mape koja prikazuje odstupanje satova u odnosu na sunce, i odstupanje je sasvim normalno. Ne može svaka država da ima posebnu vremensku zonu da se svima udovolji. Evo još jedne mape koja prikazuje odstupanje. Grčka je očigledno u pogrešnoj vremenskoj zoni. Idealno bi bilo da mi i ostale zemlje na ovoj geografskoj dužini pomerimo sat za 30 minuta unapred, ali to se neće desiti i mislim da je nebitan detalj. Ko hoće više svetla, neka ustane ranije i problem je rešen.
Ovo je gomila najobicnijih budalastina, a dokaz za to je upravo to, astronomski gledano, idealno pomeranje od 30 min, koje fakticki i pokazuje da smo na granici dve zone.

A uskladjivanje bioloskog sata tj dnevnog bioritma sa obdanicom je daleko vaznija stavka od pukog gledanja kad je sunce u zenitu, zato francuska i spanija i jesu u naizgled pogresnoj, a fakticki u pravoj zoni. Ovo se naravno odnosi na normalan deo stanovnistva, onima sa psiho i socijalnom patologijom verujem da vise odgovara depresivno-samoubilacka zimska pomrcina.

catman95":j4ov6i4t je napisao(la):
Šta će ti svetlo u 17h u Novembru? Hoćeš na plažu?
Sta ce mi svetlo???!!! :bash: :bash: :bash:

Ono kad ti jedna jedna recenica kaze sve sto treba o nekome da znas. I da ga se klonis. :lool: :sesir:

Nismo na granici dve zone, već smo u istočnom delu CET zone, a skoro potpuno smo izvan EET. U svakom slučaju... Živiš na severnoj polulopti, zima je, i normalno je da se smrkava ranije. Ako ti ne odgovara, primakni se ekvatoru.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578964#p578964:3bo4tet1 je napisao(la):
tragac » Ned Nov 04, 2018 9:02 am[/url]":3bo4tet1]Definitivno je da Srbija mora da ide u Istočnoevropsku časovnu zonu.

Čak i u ovim uslovima, dan bi 22. decembra počinjao oko 8 ujutru, što znači da oni koji rade od 9 - dakle većina ljudi - bi išli na posao po danu.

Ostaju škole, koje bi mogle da se za koju godinu prebace na jednosmenski režim rada, od 9 do 4 sa podnevnom pauzom.

Koja većina radi od 9? Ja u životu nisam sreo Srbina koji radi od 9. :/ Svi koje znam rade najkasnije od 7.
 
:lool: :lool: :lool: Dule nisi normalan. Iskida se.
 
Vučićevo radno vreme je 24/7. :p Šalu na stranu... Nama godinama sviće oko 5 - 6 i nemam nameru da živim u zemlji u kojoj sviće u 8. Ova vlast je katastrofalno debilna, ali se nadam da imaju bar gram mozga da takvu glupost ne dopuste. Eeeeeeeej... Ljudi... Svitanje u 8? Da li ste vi normalni? Najbolje rešenje je da promenite posao, ili da svi zajedno kao složan narod (kakav vic) izađemo na ulice i tražimo da se radno vreme prilagodi našem području. Od 9 do 5 je najveća glupost koju smo primili sa zapada... To možda funkcioniše u Španiji, ali kod nas sviće mnogo ranije i takvo radno vreme nam ne odgovara. Sad da vas pitam, da li je normalnije da promenimo je*enu vremensku zonu ili da promenimo radno vreme? Moja majka na primer, radi od 7 do 3. Drugar radi od 7 do 3. Drugarica od 7 do 1. Otac isto radi od 7... Da napomenem da ne živimo u Beogradu. Jedino meni je radno vreme fleksibilno pa najčešće radim od 6:30. Čak i nema potrebe da se izađe na ulice. Lakše je da se svi zaposleni udruže i svako rešava stvar u svojoj firmi. Strašno sam besan... Ne može u Beogradu da sviće 2 sata posle svitanja u Budimpešti. Dva grada na istoj geo. dužini i razdaljini od 300km vazdušnom linijom. Jednostavno priznajte sebi da je to nenormalno. Koji vam je?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=579068#p579068:2twkft65 je napisao(la):
Žika » Ned Nov 04, 2018 6:45 pm[/url]":2twkft65]To je ukupno 5 , ostali od 9 ?
Neću da nabrojim sve ljude koje poznajem. xD Ne... Stvarno ne znam nikoga ko radi od 9. Možda je tako moderno i neprirodno radno vreme zastupljeno samo u Bg-u. :D U svakom slučaju, ne nazire se dogovor u EU...
 
Živiš u nekom manjem mestu? Onda nemate komutaciju. A mogli biste i da izađete iz te konformističke čaure i izborite se za svoja prava a ne da celo naselje ustaje u 5 da radi. Ali niko vam nije kriv ako imate mentalitet gulaga.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=579071#p579071:2cbitkhw je napisao(la):
tragac » Ned Nov 04, 2018 6:52 pm[/url]":2cbitkhw]Živiš u nekom manjem mestu? Onda nemate komutaciju. A mogli biste i da izađete iz te konformističke čaure i izborite se za svoja prava a ne da celo naselje ustaje u 5 da radi. Ali niko vam nije kriv ako imate mentalitet gulaga.
Živimo u Mladenovcu i niko ne ustaje baš u 5 da radi. xD U 6 najranije. Većina okolnih fabrika, privatne radnje, i javne ustanove imaju radno vreme od 7 do 3. Mts poslovnica od 8 do 4, i Vip poslovnica i banke od 9 do 5.
 
Ono što meni nije jasno, sve ovo se zasniva na dobrovoljnoj anketi u kojoj je učestvovalo, koliko 4,5 miliona ljudi?
A stanovništvo Evropske Unije broji oko 500 miliona?

Prvo, o ovakvim stvarima ne može da odlučuje običan građanin. To je neozbiljno.
Drugo, da se velika i važna odluka zansiva na dobrovoljnoj anketi u kojoj je učestvovalo manje od 1% stanovništva, i to uglavnom nekompetentnih ljudi?
Pa kuda ide ovaj svet ako se tako odlučuje?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=579105#p579105:1ixit9yp je napisao(la):
relja » Ned Nov 04, 2018 9:07 pm[/url]":1ixit9yp]Ono što meni nije jasno, sve ovo se zasniva na dobrovoljnoj anketi u kojoj je učestvovalo, koliko 4,5 miliona ljudi?
A stanovništvo Evropske Unije broji oko 500 miliona?

Prvo, o ovakvim stvarima ne može da odlučuje običan građanin. To je neozbiljno.
Drugo, da se velika i važna odluka zansiva na dobrovoljnoj anketi u kojoj je učestvovalo manje od 1% stanovništva, i to uglavnom nekompetentnih ljudi?
Pa kuda ide ovaj svet ako se tako odlučuje?
Slažem se. Krajnje neozbiljno. Šokirao sam se kada sam čuo koliko ljudi je učestvovalo. xD Kao izbori u Srbiji.
 
Bender Rodriguez":4qc5c2ap je napisao(la):
Tu si u potpuno u pravu, oni su otišli u jednom pravcu - produženju, a mi bismo otišli u drugom - ka skraćenju.

Naravno, da koja god zona bila bilo gde izabrana, obdanica jednako traje ;)

astrodule":4qc5c2ap je napisao(la):
Pa zar sve bitne granice moraju da idu kroz nas.

Ja zaista mislim da je mnogo bolje da dan zimi bude od 8 do 17 nego od 7 do 16h (preciznije bi bilo reći obdanica jer se sasvim fino vidi i pre izlaska i posle zalaska sunca) zato što ovaj deo od 7 do 8 većina stanovništva prespava. Prirodno bi bilo da je obdanica u periodu kada smo budni.

A ko ti brani da budes budan u 7?
Interesantno je da (ne ti, vec svi) zevamo, al ne lezemo pre ponoci, pa neretko i dosta kasnije, ali kukamo kako nam nedostaje obdanica...


catman95":4qc5c2ap je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578905#p578905 je napisao(la):
Bumbarevo brdo » Sub Nov 03, 2018 10:12 pm[/url]":4qc5c2ap]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=578870#p578870 je napisao(la):
catman95 » Sub Nov 03, 2018 5:51 pm[/url]":4qc5c2ap]Čista besmislica... Ni CET ni EET nisu savršene. U kojoj god da smo, nećemo biti u savršenoj sinhronizaciji sa suncem, kao ni Poljska, Mađarska, Slovačka... Isto tako i Nemačka, Norveška i mnoge. Govorim samo o Evropi. Mi smo u odličnoj vremenskoj zoni, a teritorije koje nikako nisu su definitivno Španija, Francuska, Belorusija, i Kalinjingradska oblast. To što je nekima gotivno što se u Španiji vidi u 10 uveče je skroz pogrešno. Francisko Franko je Španiju prebacio u CET kako bi uskladio vreme sa Hitlerom, a prvobitno je bila u WET. Kome se ne sviđa CET, neka se preseli u Bugarsku. Evo vam mape koja prikazuje odstupanje satova u odnosu na sunce, i odstupanje je sasvim normalno. Ne može svaka država da ima posebnu vremensku zonu da se svima udovolji. Evo još jedne mape koja prikazuje odstupanje. Grčka je očigledno u pogrešnoj vremenskoj zoni. Idealno bi bilo da mi i ostale zemlje na ovoj geografskoj dužini pomerimo sat za 30 minuta unapred, ali to se neće desiti i mislim da je nebitan detalj. Ko hoće više svetla, neka ustane ranije i problem je rešen.
Ovo je gomila najobicnijih budalastina, a dokaz za to je upravo to, astronomski gledano, idealno pomeranje od 30 min, koje fakticki i pokazuje da smo na granici dve zone.

A uskladjivanje bioloskog sata tj dnevnog bioritma sa obdanicom je daleko vaznija stavka od pukog gledanja kad je sunce u zenitu, zato francuska i spanija i jesu u naizgled pogresnoj, a fakticki u pravoj zoni. Ovo se naravno odnosi na normalan deo stanovnistva, onima sa psiho i socijalnom patologijom verujem da vise odgovara depresivno-samoubilacka zimska pomrcina.

catman95":4qc5c2ap je napisao(la):
Šta će ti svetlo u 17h u Novembru? Hoćeš na plažu?
Sta ce mi svetlo???!!! :bash: :bash: :bash:

Ono kad ti jedna jedna recenica kaze sve sto treba o nekome da znas. I da ga se klonis. :lool: :sesir:

Nismo na granici dve zone, već smo u istočnom delu CET zone, a skoro potpuno smo izvan EET. U svakom slučaju... Živiš na severnoj polulopti, zima je, i normalno je da se smrkava ranije. Ako ti ne odgovara, primakni se ekvatoru.
Apsolutno je nerazumno pricati pricu samo iz svog aspekta.
To sto je neko cinovnik ili sluzbenik, ne znaci da je cela zemlja u takvom polozaju. A od 9 ne rade ni zdravstvo, ni skolstvo, ni proizvodnja, te treba prihvatiti i argumente tog dela populacije.

relja":4qc5c2ap je napisao(la):
Ono što meni nije jasno, sve ovo se zasniva na dobrovoljnoj anketi u kojoj je učestvovalo, koliko 4,5 miliona ljudi?
A stanovništvo Evropske Unije broji oko 500 miliona?

Prvo, o ovakvim stvarima ne može da odlučuje običan građanin. To je neozbiljno.
Drugo, da se velika i važna odluka zansiva na dobrovoljnoj anketi u kojoj je učestvovalo manje od 1% stanovništva, i to uglavnom nekompetentnih ljudi?
Pa kuda ide ovaj svet ako se tako odlučuje?

Ma to je sve proforme.
Cela prica je u stvari posledica osetljivosti odredjenih racunarskih mreza i to na vracanje vremena.
Naime prolecno pomeranje sata u napred sa 2 na 3 i nije toliko problematicno, koliko jesenje kada u 3 vracamo sat na 2, pa sistemi neretko polude jer je uprosceno receno za njih to vec "davna proslost".
Naravno, anketa je privid demokratije, a odluka ce biti donesena kao i uvek DEKRETOM Brisela i bice 'jednoglasna' ;)

Inace, vremenska zona jeste i politicko i ekonomsko pitanje. da nije tako, bilo bi mnogo vise drrzava sa vise vremenskih zona.

Jos da dodam, da ako sam dobro shvatio, nasa zemlja je vec donela odluku da ce se uskladiti sa odlukom EU, te nikakva promena zone nece biti u opciji.

Sent from my HTC Desire 526G dual sim using Tapatalk
 
Tako nekako. Ali to nas nije sprečilo da dobijemo radnu grupu koja će o tome odlučiti.

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
Kakve sve izmisljotine pisu pojedinci to je strasno. Kakve veze ima da li je neko pekar, mesar, cistacica, ucenik, fizikalac, med sestra, cinovnik, sluzbenik ili zvalava picousta nem pudlica???
Svi oni ujutru ne rade nista osim sto putuju na posao pa im je potpuno svejedno da li ce u decembru to da rade rade u zoru ili pred zoru. Sa druge strane, popodne i predvece je period dana koji je ogromnoj vecini daleko ispunjeniji i sadrzajniji i uglavnom sa slobodnim aktivnostima pa bi bilo krajnje idiotski i imbecilno tom periodu skracivati obdanicu zarad nekog vampirskog jutra koje ce leti pocinjati u 03h.

Stvar je krajnje jednostavna, casovnu obdanicu treba sto bolje uklopiti sa 'obdanicom' velike vecine stanovnistva tako da sto vise dnevnih aktivnosti ljudi obavljaju po danu, sto se jedino moze postici u zoni gmt+2, sve ostalo je potpuno nerazumno:
-Nerazumno i idiotski je da leti dan pocinje u 03h, a zavrsava u 19.30
-Nerazumno i idiotski je da zimi dan zavrsava u 15.30

Evo sada, 08 nov, vec u 17h je mrkli mrak, a to je punih 45 dana pre kratkodnevnice. I to na ovako nezapamceno lepu jesen. Dakle, strasno sta pojednici pisu.

Mozda bi najbolje bilo redefinisati citav sistem zona tako da granica zone fakticki bude na njenom centru pa odatle 15 stepeni na zapad, jer svi koji se nalaze istocno od centra zone su u daleko nepovoljnijem polozaju nego oni zapadno. To bi npr znacilo da CET zona obuhvata teritoriju od 00-15 stepeni, EET od 15-30, itd. Time bi se obdanica mnogo bolje uklopila sa dnevnim aktivnostima stanovnistva, sto se najbolje moze videti na primeru svih onih zemalja (esp, fra, ned, bel) koje administrativno 'iskacu' iz svoje zone da bi im ljudi imali sto normalniju obdanicu.

A svi oni koji prizeljkuju noc u pola 4 popodne i smatraju da je to normalno, slobodno mogu da se odsele kod belih medveda na severni pol, tamo ce noc da im traje skoro pa vecno. A u drugom delu godine kad nema noci, mogu malo do pingvina da skoknu. I tako na smenu, milina ziva.

Za mene licno, ubedljivo najdepresivniji dan u godini je onaj kad se satovi prebace na idiotsko zimsko racunanje vremena i znam da mnogi dele to misljenje.
A da mnogima smeta pomeranje sata, to je tek izmisljotina neke hipohondre, dva puta godisnje (dakle ne dnevno), vecina ljudi to ni ne oseti.
 
Морам да се вратим на то да ни ја не познајем некога ко ради од 9. Неки имају клизно радно време, али увек иду од 8 да би раније завршили. По мени би требало оставити летње рачунање и то је то.
 
Letnje bi najviše odgovaralo gradskom stanovništvu.
Ne znam kako je sa poljoprivrednicima...
 
Generalno, gledajući i forume, i komentare, i priče poznanika, pa čak i stavove u medijima i reportažama, većina ljudi jeste za ''letnje''.
 
Може и зимско али са преласком у источно европску зону, што му изађе на исто.
 
Vrh