Šta je novo?

Promena vremenske zone Srbije

Odlično, samo tako nastavi da filozofiraš o Evropi i njihovim načinima, a da s druge strane odbijaš da učestvuješ u referendumima u svojoj zemlji. Pošto je to baš onako Evropska stvar da se uradi, da se ne izlazi na referendume. S jedne strane kao šatro bitno je da budemo kao Evropa, da bude demokratija, ovo ono... a s druge strane ''a ne ne, mene taj referendum neće videti, kao što me nije ni prošli''. Al bitno je da meni i drugima koji mislimo drukčije o vremenskoj zoni, drobiš da smo nekakve inatlije i kontraši i šta ti ja znam.

Politizacija se definiše kao: Smišljeno nastojanje da neki problem poprimi političko obeležje; Završni proces prožimanja nekog problema ideologijom određene politike
Na referendumu se ne bira vlast i na njemu ne učestvuju nikakve političke stranke i entiteti. Pride, na referendumu o vremenskoj zoni se ne bi glasalo o nekom političkom uređenju već o - jelte - vremenskoj zoni. Tako da reći da je to politizacija je čisto neznanje i apsurdnost. To je društveno pitanje. O kome svi treba da se izjasne. A ko ne želi, ne mora, neka sedi kući.

A referenduma će svakako biti, ako se još predugo nastavi ovim tempom i ovom praksom. Nema šta da se nose predlozi u Skupslinu, od te gomile smrada i truleža nikad ništa dobro ne bude. Nego lepo referendum, pa cela nacija izađe i glasa.
 
Odlično, samo tako nastavi da filozofiraš o Evropi i njihovim načinima, a da s druge strane odbijaš da učestvuješ u referendumima u svojoj zemlji. Pošto je to baš onako Evropska stvar da se uradi, da se ne izlazi na referendume. S jedne strane kao šatro bitno je da budemo kao Evropa, da bude demokratija, ovo ono... a s druge strane ''a ne ne, mene taj referendum neće videti, kao što me nije ni prošli''. Al bitno je da meni i drugima koji mislimo drukčije o vremenskoj zoni, drobiš da smo nekakve inatlije i kontraši i šta ti ja znam.

Politizacija se definiše kao: Smišljeno nastojanje da neki problem poprimi političko obeležje; Završni proces prožimanja nekog problema ideologijom određene politike
Na referendumu se ne bira vlast i na njemu ne učestvuju nikakve političke stranke i entiteti. Pride, na referendumu o vremenskoj zoni se ne bi glasalo o nekom političkom uređenju ili pravnom aktu, već o - jelte - vremenskoj zoni. Tako da reći da je to politizacija je čisto neznanje i apsurdnost. To je društveno pitanje. O kome svi treba da se izjasne. A ko ne želi, ne mora, neka sedi kući.

A referenduma će svakako biti, ako se još predugo nastavi ovim tempom i ovom praksom. Nema šta da se nose predlozi u Skupslinu, od te gomile smrada i truleža nikad ništa dobro ne bude. Nego lepo referendum, pa cela nacija izađe i glasa.
Upravo si izvršio autoprojekciju.
Nigde nisam poturao i provlačio politiku za razliku od nekih koji spominju Brisel i Berlin i podaništvo prema njima, u šta nisam ulazio, naročito ne na topiku koji nosi ovakav naziv Naprotiv, nisam pozivao ni na kakve referendume, Skupštine, da je bitno da budemo kao Evropa i ostale stvari koje upravo ti spominješ i provlačiš već sam se trudio držati nauke i činjenica shodno kojim Srbija, odnosno njena teritorija u procentu od skoro 98%,, pripada vremenskoj zoni GMT+1.
Nigde nisam spomenuo Evropu osim u jednoj objavi gde sam napisao centralnoevropsko vreme gde je Evropa koren reči.
Jedino ne znam ko će da raspiše referendum ako ne Narodna skupština, dalje ne bih išao.
 
Pa pričao si najpre kako je referendum o vremenskoj zoni politizacija. Posle si pričao i nešto kako ''samo bi mi Srbi nešto da menjamo''. Misleći valjda, kako smo mi glupi i naopaki, a Evropa uvek sva pametna i mudra, i još bitnije - složna. A ni jedno ni drugo prosto nije istina.

Skupslina će raspisati referendum, ali dakle neće besposlanici odlučivati o njegovom ishodu nego ceo narod. I to je jedino ispravno. Ko ne želi u njemu da učestvuje, uvek može da ostane kod kuće, i da par meseci kasnije u nekoj random temi ponovo piše ''ehhh, kako u Evropi lepo daju narodu da odlučuje o svemu... nije kao kod nas ovde gde o svemu odlučuje par istih ljudi...'' Pošto to redovno čujem, to poređenje sa društvima gde se referendumima odlučuje o mnogim stvarima. A onda kada se u Srbiji zapravo desi neki referendum, polovinu ljudi mrzi da pokrene dupeta do birališta. A zato im ostatak godine puna usta društava sa referendumima i direktnom demokratijom...
 
Politizaciju sam spomenuo jedino u svojoj prvoj objavi u komentaru : "Politizacija svega i svačega. Podne je u 12h kada je ravnodnevnica, sve ostalo je politika.", dok si ti spominjao politiku i vršio politizaciju topika u maltene svakoj drugoj objavi. Dok si ti politizovao, ja sam se držao geografije. Nigde nisam pozivao na referendume, Skupštine, itd.
Ako narodni poslanici većinski podrže potencijalnu narodnu inicijativu, oni će, kao i ostatak punoletnih građana, odlučivati isto koliko i mi svojim glasanjem ili neglasanjem na takvom referendumu.
 
Poslednja izmena:
Politizaciju sam spomenuo jedino u svojoj prvoj objavi u komentaru : "Politizacija svega i svačega. Podne je u 12h kada je ravnodnevnica, sve ostalo je politika.", dok si ti spominjao politiku i vršio politizaciju topika u maltene svakoj drugoj objavi. Dok si ti politizovao, ja sam se držao geografije. Nigde nisam pozivao na referendume, Skupštine, itd.
Ako narodni poslanici većinski podrže potencijalnu narodnu inicijativu, oni će, kao i ostatak punoletnih građana, odlučivati isto koliko i mi svojim glasanjem ili neglasanjem na takvom referendumu.
Ovom prilikom bih dopunio svoju prvu objavu i ubacio "na povratnicima" (geograf.) tako da zvuči :"Politizacija svega i svačega. Podne je na povratnicima u 12h kada je ravnodnevnica, sve ostalo je politika".
 
Evo jutro 2. Juna sviće u 04:50
Treba li da fiksiramo da sledeće godine sviće u 03:50?
Kome treba dan da počinje toliko rano?
Danas je zalazak sunca u 20:19. Ovde postoje zagovornici da treba da bude u 19:19? I da je to prirodno?!
Ajde da vidimo šta je korisno? Možda bi to imalo više smisla? Od puke matematike i astronomije slaba korist Moj stav je da bi korisnije bilo čak +3 (umesto trenutno letnjih +2) zagovornike zimskog vremena stvarno ne mogu da razumem.

Sent from my SM-G991B using Tapatalk
 
Evo jutro 2. Juna sviće u 04:50
Treba li da fiksiramo da sledeće godine sviće u 03:50?
Kome treba dan da počinje toliko rano?
Danas je zalazak sunca u 20:19. Ovde postoje zagovornici da treba da bude u 19:19? I da je to prirodno?!
Ajde da vidimo šta je korisno? Možda bi to imalo više smisla? Od puke matematike i astronomije slaba korist Moj stav je da bi korisnije bilo čak +3 (umesto trenutno letnjih +2) zagovornike zimskog vremena stvarno ne mogu da razumem.

Sent from my SM-G991B using Tapatalk
Ako već hoćete da koristite matematiku zar ne bi sredina dana trebalo da bude zaista na sredini budnog dela dana. Ako već noćnu smenu računamo od 22-06 imalo bi smisla da se sredina dana, uzme od dnevnih 06-22h i bude 14:00 umesto trenutno aritmetičkih 12:00. Otuda i želja da se bude u istočnijoj zoni i postoji matematički jasna korist od toga.

Sent from my SM-G991B using Tapatalk
 
Samo da se tradicionalno poserem na one koji bi nas trajno stavili u UTC+2.
 
Poslednja izmena:
Ja se serem na pomeranje, ni na konkretno, ti na ljude, od kojih su neki i kolege forumasi. Ajde dodji da se poseres, imas pp pa cemo da se dogovorimo.
 
Meni je sve jedno.. mogao bih tradicionalno na sve vas da.. uperim prstom kao na prostake ali ipak

Beki je to napisao za jednju radnju 'pomeranje sata' a ti Džon za ljude koji se za UTC+2 zalažu... Što nije baš lepo, složićeš se...
 
Uzivam u ovo zimsko vreme.
Ponovo osecaj da imam vremena.
Ovo racunanje je prirodno. Neka traje zauvek.
Satovi u mpjoj kuci ponovu su uskladjeni sa sluzbenim vremenom.
Na zalost samo za narednoh 6 meseci.
 
Meni bi -6 najviše odgovaralo s obzirom kad idem u krevet... Ali braćo nećemo da kenjamo po ljudima...
 
Jbt.. al ja bukvalno ništa nisam primetio 😄 kako to utiče na neke ljude, a na neke ništa... meni se tako lepo apsorbovalo u dan... Da su tri sata vratili ne bih primetio da se išta dogodilo..
 
Lako je tebi kad pola dana prespavaš :), ako nismo Noki, da nemamo obaveze oko posla, oko porodice i da celu noć lutamo, nama je bitniji što duži dan.
 
@mariks Jel tebi stvarno više prija i ovakav duži dan tj. ova odvratnost od tmurnog dana ili možda više prija da izađeš napolje po mraku kad sve blješti od veštačkog, barem mom oku prijatnog, svetla. Prosto i sami zvukovi su lepši po takvom svetlu. Zvuk grada mi je bolji uveče i noću.

Iskreno pitam, jer sam možda meteropata samo u psihičkom smislu psihometeoropata 😊 i sad jedva čekam da legnem a sve izlaske sam odložio za od 18h nadalje... ali ne razumem ljude... još ranije dok sam radio, ko može izjutra po ovakvom danu da bude oran i vedar na poslu, pa još kao uveseljava druge kolege, zbija šale, toliko im je dobro pa su hiper komunikativni, redovno upala sva ona neonska svetla na sve ovo sivilo što dopire kroz prozor od spolja. Nikad gore atmosfere, bolje da se sruči kiša.

Ti mi deluješ kao te kolege, koje vole tu atmosferu. I oni su tako kukali samo da im je dan malo duži, da kad izadu iz kancelarije ne bude mrak, a ja sam kukao što uopšte dolazim na posao...

*edit. Razvedrava se.. imate ipak sreće sa danasnjim danom .. svakako idem da spavam🙂
 
Poslednja izmena:
Dan je baš lep i da, bitno mi je da mi je dan duži. Da nije mrak kad dodjem sa posla, da mogu sa detetom lepo da se prošetam i poigram. Mrak mi je depresivan, hladan i tera me da spavam. Opet, nešto što samci i nezaposleni ne mogu da razumeju. Vama su bitni samo izlasci pa Vam dan još i smeta. Meni je lepo i noću, imam neki svoj mir, telefon ne zvrći non stop ali mi je to opet neka kućna atmosfera. Malo sam i patrijahalno vaspitan pa nije bilo toliko izlazaka noću radnim danima, ide se u školu, porodične večeri... tako da se i naše društvo okupljalo danju, za razliku od tvog koje se okuplja noću u šumi 😈:LOL: Naravno i kad je letnji rasput bolji mi je dan iako smo izlazili po celu noć, bazen, odbojka... jednostavno dan je lep. Noću izlaze čudaci :)
 
Hihihihi! 😁

Ja sam pre sat vremena bio napolju da obavim sve kupovine, milina... Kad je hladno i tmurno više volim noć i veštačka svetla... volim naravno i sunce danju, volim takve dane svakako, al od novembra do aprila, ređi su takvi dani...
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Mali pozdrav iz Španije, zemlje u pogrešnoj vremenskoj zoni što se tiče potreba krupnozube stoke.
Vreme fotografisanja: 18.15
20231112_181245.jpg

Plačem kad pomislim da ovu torturu ljudi u Španiji preživljavaju celu zimu. U Tamnom vilajetu do sada lepo mrak već 2 sata, u slavu potreba astronomskih mernih instrumenata.
 
Uzivam u ovom zimskom racunanju vremena.
Tako je prirodno i opusta.
 
Због разлога који су компликовани за објаснити и описати, најранији и најкаснији излазак и залазак сунца се не подударају са равнодневницама.

Најкаснији излазак сунца - 3. јануар, у 7 сати и 15 минута. Најранији излазак 16. јун - 4 сати и 51 минут. Ово је, наравно, за Београд, пошто је ионако релативно у средини што се тиче односа исток-запад.

Ако би се примењивало обично, илити зимско рачунање - летњи излазак сунца би био у 3 сата и 51 минут. Ово не би био проблем да су сви на јако клизном радном времену, и да спавају чим падне мрак (нико сем Господара Сол Браха и осталих примењивача езотеричних кинеских телесноалхемијских метода, амин).

Ако би се целе године примењивало летње рачунање - сунце би зими излазило у 8 и 15. Ово можда може да прође у некој Скандинавији или ђе год људи воле да се предозирају кофеином и оргијају зими кад нема дневне светлости, али ми смо ипак на мање варварској географској дужини.

Узећемо у обзир зимско рачунање јер по зонама од 1 сат, спадамо у њу. Узмимо у обзир да је подразумевано време изласка сунца око 6 ујутру, пошто је тако у тропима где нема промене дужине дана и аутоматски најприродније.

Зими, одступање од овог времена је 1 сат и 15 минута. Лети (по зимском рачунању!!!) - 2 сата и 9 минута.

Ако израчунамо просек - добићемо да је "просечно" време изласка сунца у 5 сати и 33 минута.

Дакле, као што сам и раније рекао, треба у Србији увести временску зону померену пола сата унапред. Технички, за тачно 27 минута, али нема потребе за толиким иживљавањем. Мада сатови су данас аутоматски мање-више те то и није страшно.
 
Zašto se termin "duži dan" uglavnom koristi za poslepodnevne sate, zašto ne i za jutarnje?
Ako moram da biram, više volim da je ujutru u 7h kada počinjem da radim već svanulo, nego da mi je u 17-18h još uvek dan, a prvih sat vremena na poslu noć.
 
Vrh