Šta je novo?

Promena vremenske zone Srbije

Jeste u međuzoni.
Zimi je zenit u 11:30. Ne u poooodne™

Takođe, žalim ljude koji smatraju da je normalno da satovi u Beogradu i Madridu pokazuju isto vreme.

Ergo - referendum.
 
Promena vremenske zone je i ekonomsko-politička odluka i nema primarno veze sa time da li je sunce u nekom trenutku u zenitu ili ne. Da je tako bilo bi puno više vremenskinh zona na kontinentu.

Ne bi bilo dobro da se celo naše okruženje nađe u jednoj, a mi opet, zbog nekih samo nama znanih razloga, u drugoj zoni. Madrid je daleko, ali su npr. Podgorica i Banjaluka gradovi koji su nam dosta bliski i u kojima živi puno srba. Isto tako treba imati u vidu i da je Srbija multi-etnička država u kojoj živi npr. puno mađara sa čijom maticom gajimo bliske odnose.

Ideje o promeni vremenske zone deluju kao još jedno naše teranje inata. To nam ništa dobro ne donosi i po tom, kao i mnogim drugim pitanjima, treba da smo usklađeni sa okruženjem, a ideje o ukidanju letnjeg računanja vremena treba da se usklade sa EU.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ika
Problem je u svima pomalo, zato što je cela Evropa ubeđena da, ko može, da proba da bude u istoj vremenskoj zoni sa Berlinom i Briselom. Da ima mozga i fleksibilnosti, raspored vremenskih zona po celom satu bi bio drukčiji nego što jeste, ili bi prosto neke zemlje bile na XY:00 a neke na XY:30. Nego je stvar u tome što birokrate, i ovdašnje i Evropske, su zaostale u 90im i eri kada je usklađivanje međunarodne trgovine i komunikacija bilo mnogo kompleksnije, pa ne kapiraju jadni da je danas sasvim izvodljivo da u jednoj Nemačkoj bude 13:00 a u Poljskoj 13:30 i da EU i svetska ekonomija opet lepo funkcionišu. Nego je ostao taj neki narativ ''bolje da svi budemo u istoj vremenskoj zoni jer šta ako Firma A iz Beograda poželi u 16:00 da kontaktira Firmu B iz Berlina, a ako je u Berlinu tada 16:30 ili 17:00, neće biti nikog da se javi i prošašće sastanak i samim tim i svetska ekonomija... 😱 '' I tako neke nebuloze.

U realnosti, za današnje komunikacije, ekonomiju i sisteme, ne bi bio nikakav problem da Beograd bude jedan sat ili pola sata razlike u odnosu na famozni Berlin i Brisel. Znam zato što radim u firmi koja redovno ima sastanke sa partnerima iz Evrope i ti sastanci se uvek zakazuju između (Beogradskih) 10 i 14h. Namerno se biraju takva vremena baš da ne bi moralo (za sastanke u Evrpi) da se kalkuliše dal će biti ljudi na radnim mestima i, između ostalog, da bi se ljudi pripremili. I nema nikakvih problema, pa sve i da se čuju sa nekim iz Portugala, Britanije ili Grčke. Nego to je ta birokratska zaostavština, ljudi misle da će da se desi nov Y2K ako se u EU uvedu polovične vremenske zone. A zaboravljaju da je i taj Y2K svojevremeno bio pussy smoke u odnosu na ono što se predviđalo.

Baš pre neki dan pročitah komentar u nekom mediju kako, ako bi Srbija promenila zonu, više ne bi bila u istom vremenu sa Republikom Srpskom. I naravno, malo ispod, drugi komentar u fazonu ''e stvarno ne znam šta bismo radili ako ne bismo bili u istoj zoni sa RS... 😱 '' :LOL:
Ukopavaš samog sebe, mnogo je manje odstupanje od famoznog podneva ako bismo ostali u GMT+1 nego u GMT+2.
Ma nebitan sam ja, referendum će pokazati šta više ljudi želi. A ovo drugo što si napisao nema logike, jer bi sve bilo isto, samo 1 sat unapred. Zenit bi bio u 12:30. Dakle opet promašaj.
 
Poslednja izmena:
Promena vremenske zone je i ekonomsko-politička odluka i nema primarno veze sa time da li je sunce u nekom trenutku u zenitu ili ne. Da je tako bilo bi puno više vremenskinh zona na kontinentu.

Ne bi bilo dobro da se celo naše okruženje nađe u jednoj, a mi opet, zbog nekih samo nama znanih razloga, u drugoj zoni. Madrid je daleko, ali su npr. Podgorica i Banjaluka gradovi koji su nam dosta bliski i u kojima živi puno srba. Isto tako treba imati u vidu i da je Srbija multi-etnička država u kojoj živi npr. puno mađara sa čijom maticom gajimo bliske odnose.

Ideje o promeni vremenske zone deluju kao još jedno naše teranje inata. To nam ništa dobro ne donosi i po tom, kao i mnogim drugim pitanjima, treba da smo usklađeni sa okruženjem, a ideje o ukidanju letnjeg računanja vremena treba da se usklade sa EU.
Bolesno bi bilo da zimi sviće u pola 9 ujutru, a da u junu suncu zalazi u pola 11 uveče. Bio u Holandiji za Novu godinu, užas.
 
Bolesno bi bilo da zimi sviće u pola 9 ujutru, a da u junu suncu zalazi u pola 11 uveče.
Svitalo bi u 8:15. A koliko je to bolesno, isto tako je bolesno i da bude mrakčina u 16:00. Problem je samo što vi pobornici zimskog vremena odbijate da priznate da su i jedna i druga varijanta falične i ekstremne na neki način. Dok ja npr nemam problem da kažem da je tako, te da je zato bolje da ljudi sami odluče šta im je manje zlo. A ne neka upuvana birokratija i političari bez mozga koji misle da će Evropska ekonomija da se uruši ako satovi u Beogradu, Berlinu i Madridu pokazuju različita vremena. Pa makar to bilo različito za 30 minuta.

Mene čak više ''pogoni'' da debatujem i ne odustajem od svog mišljenja to odbijanje jedne strane da prizna da obe varijante imaju svoje prednosti i mane. I blesavi argumenti tipa ''ali ali... ne bismo bili u istoj zoni kao Republika Srpska 😱 ''... Republika Srpska, politički i ekonomski centar galaksije, pa je od presudne važnosti da se pravimo da nam sviće u isto vreme, kao što je ispod časti i van pameti da se sa Berlinom dogovorimo da budemo u razlici od 30 minuta. Jer propašće ekonomija kontinenta...
Inače nisam protiv kompromisa. Samo me iritira ta fanatičnost i zadrtost.
 
Kao što je tebi to nepojmljivo, tako su se oni na to navikli. Na nekim mestima je noć po 6 meseci, pa se čovek navikne i na to... ALi srbin voli da "piša uz vetar", pa tako može da zamisli sebe da bude u drugoj vremenskoj zoni u odnosu na sve ostale zemlje sa kojima se graniči.
 
Postoji jedan kompromisni predlog u EU, da se promene zaustave na zimsko vreme + 30 min.
 
Problem je u svima pomalo, zato što je cela Evropa ubeđena da, ko može, da proba da bude u istoj vremenskoj zoni sa Berlinom i Briselom. Da ima mozga i fleksibilnosti, raspored vremenskih zona po celom satu bi bio drukčiji nego što jeste, ili bi prosto neke zemlje bile na XY:00 a neke na XY:30. Nego je stvar u tome što birokrate, i ovdašnje i Evropske, su zaostale u 90im i eri kada je usklađivanje međunarodne trgovine i komunikacija bilo mnogo kompleksnije, pa ne kapiraju jadni da je danas sasvim izvodljivo da u jednoj Nemačkoj bude 13:00 a u Poljskoj 13:30 i da EU i svetska ekonomija opet lepo funkcionišu. Nego je ostao taj neki narativ ''bolje da svi budemo u istoj vremenskoj zoni jer šta ako Firma A iz Beograda poželi u 16:00 da kontaktira Firmu B iz Berlina, a ako je u Berlinu tada 16:30 ili 17:00, neće biti nikog da se javi i prošašće sastanak i samim tim i svetska ekonomija...'' I tako neke nebuloze.

U realnosti, za današnje komunikacije, ekonomiju i sisteme, ne bi bio nikakav problem da Beograd bude jedan sat ili pola sata razlike u odnosu na famozni Berlin i Brisel. Znam zato što radim u firmi koja redovno ima sastanke sa partnerima iz Evrope i ti sastanci se uvek zakazuju između (Beogradskih) 10 i 14h. I nema nikakvih problema, pa sve i da se čuju sa nekim iz Portugala, Britanije ili Grčke. Nego to je ta birokratska zaostavština, ljudi misle da će da se desi nov Y2K ako se u EU uvedu polovične vremenske zone. A zaboravljaju da je i taj Y2K svojevremeno bio pussy smoke u odnosu na ono što se predviđalo.

Baš pre neki dan pročitah komentar u nekom mediju kako, ako bi Srbija promenila zonu, više ne bi bila u istom vremenu sa Republikom Srpskom. I naravno, malo ispod, drugi komentar u fazonu ''e stvarno ne znam šta bismo radili ako ne bismo bili u istoj zoni sa RS... ''

Ma nebitan sam ja, referendum će pokazati šta više ljudi želi. A ovo drugo što si napisao nema logike, jer bi sve bilo isto, samo 1 sat unapred. Zenit bi bio u 12:30. Dakle opet promašaj.
Da je Beograd u GMT+2, zenit bi bio u 13č 10min i 58s, a u GMT+1 je u 12č 10min i 58s.
Dakle, sada je odstupanje 10min i 58s, a ako bi bilo GMT+2, odstupanje bi bilo 1č 10 min i 58 sekundi. Je l' jasno sad ili da još pojasnim?
 
Kao što rekoh, zenit bi bio u 12:30. Sad je zimi u 11:30.

Obrni okreni, samo insistiranje na "zenit mora da bude u 12:00" je pogrešno u svojoj osnovi.
 
Kao što rekoh, zenit bi bio u 12:30. Sad je zimi u 11:30.

Obrni okreni, samo insistiranje na "zenit mora da bude u 12:00" je pogrešno u svojoj osnovi.
Netačno. Dvadeset prvog marta je zenit u Beogradu bio u 12č 10 min i 58 sekundi.
Da smo kojim slučajem u GMT+2, bio bi u 13 časova 10 minuta i 58 sekudni.
*****Ispravka, zenit je bio u 11 časova i 45 minuta. Odstupanje je samo 15 minuta, a u slučaju da smo u GMT+2, odstupanje bi bilo 45 minuta.
 
A početkom novembra 2022. je bio u 11:21.
Stoga, po drugoj vremenskoj zoni, bio bi u 12:20. Znači opet promašaj, obrni okreni. Jer smo na takvoj lokaciji.
Elem, jel tebi normalno da ''podne'' bude u 11:20? Meni nije. Kao što mi nije normalno ni da sviće u 15:57.

Kao što rekoh, ni jedna (GMT+1) ni druga (GMT+2) opcija nisu normalne i obe imaju svoje prednosti i mane. Samo što neki odlučuju da vide i afirmišu mane samo u jednoj opciji.
 
A početkom novembra 2022. je bio u 11:21.
Stoga, po drugoj vremenskoj zoni, bio bi u 12:20. Znači opet promašaj, obrni okreni. Jer smo na takvoj lokaciji.
Elem, jel tebi normalno da ''podne'' bude u 11:20? Meni nije.

Kao što rekoh, ni jedna (GMT+1) ni druga (GMT+2) opcija nisu normalne. Samo što neki odlučuju da vide i afirmišu problem samo u jednoj opciji.
Ne treba mnogo da mudrujemo, trebalo bi da smo u vremenskoj zoni kao i države, ili barem većina država, kroz koje naš meridijan prolazi. Nemam ništa protiv referenduma iako nema ništa od toga, barem ne u bližoj budućnosti. Najprirodnije bi bilo da smo ista vremenska zona kao i Mađarska i Severna Makedonija.
Nervira me naš mentalitet što uvek izmišljamo neku toplu vodu, stalno nešto pametujemo.
 
Jeste, samo ljudi u Srbiji vide problem sa trenutnim rasporedom vremenskih zona i računanja u Evropi. Kako da ne.

Mi najpre treba da budemo u onoj vremenskoj zoni koja nama najviše odgovara, i koju podržava većina stanovništva. A o tome će se odlučiti na referendumu. I mogu pojedini fanatici to da osporavaju i poništavaju do mile volje, na mestima gde se ljudi masovno okupljaju i komentarišu se može videti da je većina za letnje vreme, odnosno GMT+1 GMT+2. Zna to i sam režim, jer oni pomno prate sve bitnije društvene teme i mesta društvenih okupljanja.

A i ideja o polovičnim razlikama (od po 30 minuta) bi lako zaživela širom kontinenta kada bi se u javnosti i institucijama povela priča o tome. Ovako su ljudi ukalupljeni da sve posmatraju kroz pune sate, pa su i zaboravili da postoje vremenske zone tj. razlike od po 30 minuta. Kada bi se ta priča aktuelizovala i ljudi podsetili na to, pre ili kasnije bi i to postao predmet rasprave u Evropskom parlamentu (gde su šatro svi složni i ujedinjeni al malo sutra). Ne živim ja i ne radim za Berlin i Brisel. Živim i radim za sebe. No, na stranu to 30 minuta... čak i sa ovim razlikama od punog sata, i drugi po Evropi imaju primedbe i traže izmene. Nego smo mi ovde kolektivno sebe navikli da se stalno grdimo i omalovažavamo, čak i onda kada smo oko nečega u pravu ili se radi o nečemu što treba da bude stvar izbora.
 
Poslednja izmena:
Ne treba mnogo da mudrujemo, trebalo bi da smo u vremenskoj zoni kao i države, ili barem većina država, kroz koje naš meridijan prolazi. Nemam ništa protiv referenduma iako nema ništa od toga, barem ne u bližoj budućnosti. Najprirodnije bi bilo da smo ista vremenska zona kao i Mađarska i Severna Makedonija.
Nervira me naš mentalitet što uvek izmišljamo neku toplu vodu, stalno nešto pametujemo.
I da, razumem ljude koji imaju radno vreme od 9 do 17č ali oni su u manjini. Gotovo ceo javni sektor radi od pola 8, neki rade i od ranije, a to je već oko 50% zaposlenih u Srbiji. Nisam siguran kako je kod većine privatnika al' moja devojka radi u Delhaizu od 7:30, isto kao i ja.
 
Poslednja izmena:
Jeste, samo ljudi u Srbiji vide problem sa trenutnim rasporedom vremenskih zona i računanja u Evropi. Kako da ne.

Mi najpre treba da budemo u onoj vremenskoj zoni koja nama najviše odgovara, i koju podržava većina stanovništva. A o tome će se odlučiti na referendumu. I mogu pojedini fanatici to da osporavaju i poništavaju do mile volje, na mestima gde se ljudi masovno okupljaju i komentarišu se može videti da je većina za letnje vreme, odnosno GMT+1. Zna to i sam režim, jer oni pomno prate sve bitnije društvene teme i mesta društvenih okupljanja.

A i ideja o polovičnim razlikama (od po 30 minuta) bi lako zaživela širom kontinenta kada bi se u javnosti i institucijama povela priča o tome. Ovako su ljudi ukalupljeni da sve posmatraju kroz pune sate, pa su i zaboravili da postoje vremenske zone tj. razlike od po 30 minuta. Kada bi se ta priča aktuelizovala i ljudi podsetili na to, pre ili kasnije bi i to postao predmet rasprave u Evropskom parlamentu (gde su šatro svi složni i ujedinjeni al malo sutra). Ne živim ja i ne radim za Berlin i Brisel. Živim i radim za sebe. No, na stranu to 30 minuta... čak i sa ovim razlikama od punog sata, i drugi po Evropi imaju primedbe i traže izmene. Nego smo mi ovde kolektivno sebe navikli da se stalno grdimo i omalovažavamo, čak i onda kada smo oko nečega u pravu ili se radi o nečemu što treba da bude stvar izbora.
Srbija je sad u GMT+1, pričaš o GMT+2. GMT+1 je centralnoevropsko vreme.
 
Javni sektor skoro pa ceo radi od 8. Većina je ostavila zastarelo počinjanje radnog vremena od 7:30 na đubrištu istorije.

No bilo kako bilo, svačiji glas o ovome treba da se čuje i računa. I zato je referendum jedino rešenje. Pa ako se izglasa da ne budem više u istoj zoni sa Berlinom ili Republikom Srpskom... biće mi teško ali mislim da ćemo preživeti nekako.
Srbija je sad u GMT+1, pričaš o GMT+2. GMT+1 je centralnoevropsko vreme.
Lapsus.
 
Javni sektor skoro pa ceo radi od 8. Većina je ostavila zastarelo počinjanje radnog vremena od 7:30 na đubrištu istorije.

No bilo kako bilo, svačiji glas o ovome treba da se čuje i računa. I zato je referendum jedino rešenje. Pa ako se izglasa da ne budem više u istoj zoni sa Berlinom ili Republikom Srpskom... biće mi teško ali mislim da ćemo preživeti nekako.

Lapsus.
Ne znam ni jedno javno preduzeće ili javnu ustanovu gde radno vreme počinje u 8 časova. Uglavnom je ili 7č ili 7:30č.
 
Ma kakvi. Danas većina radi od 8. I ovi što rade od 7:30 će isto kad tad pomeriti na 8. Samo su neki to uradili ranije, a neki će kasnije.
 
PIO fond, GSP Beograd, Aerodrom NT, Telekom, Železnica, Javno osvetljenje, Parking servis... Svima ili ceo kolektiv, ili neki njegov deo, započinje radno vreme u 8.
 
U NBS se radi između 7.30 - 8.30 do 15.30 - 16.30

Dakle klizno je radno vreme, svako je dužan da startuje unutar tih sat vremena 7.30 - 8.30 i da provede narednih 8 sati na poslu...

A za vreme Jelašića je bilo najjače od 7.00 - 9.00 do 15.00 - 17.00...

To su radna vremena za većinu zaposlenih, ima izuzetaka naravno...
 
PIO fond, GSP Beograd, Aerodrom NT, Telekom, Železnica, Javno osvetljenje, Parking servis... Svima ili ceo kolektiv, ili neki njegov deo, započinje radno vreme u 8.
GSP radi od 7 časova, Aerodrom nije u državnom vlasništvu već je pod koncesijom i radi 24/7, Železnice rade od 7 časova isto kao i GSP, Parking servis radi od 7 časova...
 
Bolje se informiši, GSP i Železnice rade od 8. Administracija na aerodromu radi od 8. Parking servis isto. Osim ako je skoro nešto promenjeno za PS.
Dakle klizno je radno vreme, svako je dužan da startuje unutar tih sat vremena 7.30 - 8.30 i da provede narednih 8 sati na poslu...
Oho, napreduju... Prijatno me iznenadila ovakva inovacija. Treba više državnih službi da uvede to.
 
Vrh