Šta je novo?

Promena vremenske zone Srbije

Očigledno zato što je svima na kontinentu usađena i forsirana ta neka ideja da treba u svemu da se ravnaju sa Berlinom, pa i u vremenskoj zoni.
Ja nemam ništa protiv ugledanja na EU (koju jelte, vodi Berlin) i preuzimanja dobrih stvari od njih i bliskim vezama s njima. Ali kada to ode toliko daleko da menjamo bioritam samo da bi se njima prilagodili... meni je to stvarno previše. I da, znam da je ovako još iz doba SFRJ. Samo kažem, da ima razuma, to bi se do sad promenilo.
I ne, nije normalno za našu geografsku dužinu da je sumrak leti u 23:00.
Ne bi bio u 23:00 nego u 21:45 u vrh glave.
 
Poslednja izmena:
Očigledno zato što je svima na kontinentu usađena i forsirana ta neka ideja da treba u svemu da se ravnaju sa Berlinom, pa i u vremenskoj zoni.
Ja nemam ništa protiv ugledanja na EU (koju jelte, vodi Berlin) i preuzimanja dobrih stvari od njih i bliskim vezama s njima. Ali kada to ode toliko daleko da menjamo bioritam samo da bi se njima prilagodili... meni je to stvarno previše. I da, znam da je ovako još iz doba SFRJ. Samo kažem, da ima razuma, to bi se do sad promenilo.

Ne bi bio u 23:00 nego u 21:45 u vrh glave.
Ne znam čemu unošenje politike i još netačno poistovećivanje politike sa biologijom. Pripadanje nekoj vremenskoj zoni bi trebalo da bude stvar nauke/geografije, a ne političarenja.
Na slici u prilogu je sve objašnjeno, sve ostalo je politika i mrsimuđenje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Time_in_Europe#/media/File:Tzdiff-Europe-winter.png
 
Zato što se u debati oko promene ili ostanka u vremenskoj zoni često poteže argument ''bolje da smo u istoj satnici kao i ostatak Evrope i ex-SFRJ''.
Jer ako nismo, će propadnemo...
Pripadanje nekoj vremenskoj zoni bi trebalo da bude stvar nauke/geografije, a ne političarenja.
Pripadanje nekoj vremenskoj zoni bi najpre trebalo da bude stvar radnih navika, običaja i normi. A tek onda svega ostalog.
Ako veći deo zemlje stremi ka radnom vremenu 9-5 (ne ulazim sad u to jel dobro ili loše) onda i vremenska zona odnosno računanje vremena treba da bude usklađeno sa time.
 
Znate kako, mene baš briga kako rade državne službe, ionako žive na našoj grbači. Pogotovo kad čujem to "klizno radno vreme" iliti došao sam na državni posao u 7, pauza mi je do 8, radim od 9, završavam u 12, ako nema posla idem kući u 13h. Pa ako ih već plaćam onda neću da mi je mrak u 16h, ionako je mrak sve do 7h. Velika većina radi od 8h i 9h. U Grćkoj se leti smrkava oko 22h pa im ništa ne fali. Neka vrate onda svima radno vreme od 7-8h i možemo da polemišemo, a ne da usvajamo nego Evropska radna vremena koja nemaju veze sa našim.
 
Znate kako, mene baš briga kako rade državne službe, ionako žive na našoj grbači. Pogotovo kad čujem to "klizno radno vreme" iliti došao sam na državni posao u 7, pauza mi je do 8, radim od 9, završavam u 12, ako nema posla idem kući u 13h. Pa ako ih već plaćam onda neću da mi je mrak u 16h, ionako je mrak sve do 7h. Velika većina radi od 8h i 9h. U Grćkoj se leti smrkava oko 22h pa im ništa ne fali. Neka vrate onda svima radno vreme od 7-8h i možemo da polemišemo, a ne da usvajamo nego Evropska radna vremena koja nemaju veze sa našim.
Treba vratiti radno vreme da počinje najkasnije u 8 ali se to ne bi trebalo nametati privatnicima.
Radno vreme od 9 do 17 najviše uništava porodicu. Naročito kad imate malu decu. Decu će nam primarno odgajati sistem, a ne roditelji.
 
Zato i kažem, neka se vrati staro radno vreme od 7-8 pa možemo da pričamo. Ovako smo prihvatili neki kapitalistički sistem od 9 do 17h da nemaš vremena ni za šta, ni za decu ni za neke druge obaveze. Ne mogu svi da rade u državnim firmama. Radno vreme od 9 pa najviše odgovara klinčuriji koja je noću budna i posle nema neke obaveze. Ako već mora kompromis onda da bude dan duži, kako bih uhvatili što više svetla sa porodicom, ujutru je ionako haos, spremanje za posao, školu... baš me briga da li je dan ili noć.
 
Poslednja izmena:
Podržao bih inicjativu da 8:00 bude neformalna ali opšteusvojena norma za početak radnog vremena za veći deo delatnosti, odnosno tamo gde je moguće. Jer stoji to što Mariks kaže, dan je ipak duži i produktivniji kad se ustane rano. A što ranije, to je veći taj osećaj.
E sad, radno vreme od 7 je ipak prerano, ne samo zbog ustajanja nego i zato što mnogi danas umeju da putuju i po sat, sat i po do posla, tako da bi bilo previše očekivati od nekog ko radi od 7 da ustaje u 5, neki čak i u 4:30 (ženama treba duže da se spreme, očigledno). Zato lepo da neki standard i glavnica bude od 8:00 i mirna Bačka, kompromis for d vin.

Takođe bih ukinuo praksu u nekim školama da im nastava počinje od 7:30. Nastava ne treba da kreće pre 8h. Nema razloga dr**ti decu da ustaju toliko ranije i da se u zoru (zimi, 8h) bave brojevima, hemijama, fizikama... Moja osnovna i srednja su sve naknadne i prekomerne časove obavljale između dve smene, u periodu od 13 do 14h. Dakle moguće je. I ako se dobro sećam - srednja ponekad dodavanjem časa od 30 minuta između 19:30 i 20:00. Ali baš retko. Dakle sve je samo stvar dobre organizacije.

Doduše cela ova diskusija i razmatranja sada vode i u druge neke nerešene teme i problematike:
1) u svetu sve češće postavljano pitanje koliko radna nedelja treba da iznosi, jer nije poenta u kvantitetu nego u kvalitetu. Čitaj - za firmu koja nema nikakvo dežurstvo nego radi po principu koliko posla dobija, toliko radi, džaba je sedenje u kancelariji, magacinu, radionici, gde god... 8 sati ako se sav posao obavi za 6.
2) takođe sve češće postavljano pitanje i proba radnih nedelja od 4 dana (raditi više 4 dana da bi ostala 3 bila slobodna). Ja o tome lično još uvek nemam stav
3) reforma školstva i obrazovnog programa koji je postao toliko proširen i opterećen da se od dece očekuje da nauče svašta nešto, a na kraju izlaze nespremna i za život i za posao. Svaki sektor i svaka struja nauke misli da je njena najbitnija, čak i veroučitelji, i onda tovare decu mnogim gradivima koja su fina za vežbanje vijuga ali na kraju dovode do toga da deca odande izlaze bez osnovnih znanja o svakodnevnim stvarima, a kamoli sposobnostima da započnu svoj posao ili se otisnu u neke karijere. Nego to posle moraju da nadoknađuju kroz praksu i volontiranja.

Ali to su sad neke druge teme... Mada svakako imaju veze s ovim, jer je sve to uvezano i međusobno zavisno.
 
Poslednja izmena:
Zato i kažem, neka se vrati staro radno vreme od 7-8 pa možemo da pričamo. Ovako smo prihvatili neki kapitalistički sistem od 9 do 17h da nemaš vremena ni za šta, ni za decu ni za neke druge obaveze. Ne mogu svi da rade u državnim firmama. Radno vreme od 9 pa najviše odgovara klinčuriji koja je noću budna i posle nema neke obaveze. Ako već mora kompromis onda da bude dan duži, kako bih uhvatili što više svetla sa porodicom, ujutru je ionako haos, spremanje za posao, školu... baš me briga da li je dan ili noć.
Mariks, u Sovjetskom Savezu je radno vreme bilo od 9 do 5, nije samo na Zapadu.

Radno vreme od 7 ujutru je još jedna neuspela eksperimentalna budalaština jugoslovenskog samoupravnog socijalizma. Ne mogu da zaboravim podatak iz svog udžbenika političke ekonomije da je 1986. produktivnost zaposlenih u SFRJ bila na 19% nivoa zemalja-članica OECD-a.

Da dodam da je moja majka u građevinarstvu leti godinama radila od 6.30. Kako je bila noćni tip poput mene, a prevoz još mnogo lošiji nego sad - a Bender pomenu da ženama treba malo više da se spreme - to je bio poseban oblik mučenja.

A takvog i sad imamo na vlasti: prvo što je uradio, pomerio je radno vreme u državnoj administraciji sa 8 na 7.30. Iz čiste pakosti.
 
A takvog i sad imamo na vlasti: prvo što je uradio, pomerio je radno vreme u državnoj administraciji sa 8 na 7.30. Iz čiste pakosti.
Pa to. A on inače pravi arhetip radnika i trudbenika. Ne znam da li ima godinu dana upisanog radnog staža. A prevozom je putovao zadnji put u srednjoj školi verovatno.

Inače nisam znao da je produktivnost u SFRJ bila tako katastrofalno mala. Jesam znao da je bila mlitava, ali ne toliko.
 
Да дан почиње после 8 је већ претерано, зато лепо додати на зимско пола сата, обданица званично од 15 до 8 на најкраћи дан. Треба и устати и спремити се за тај посао. Шта ћемо кад смо толико северно. Е сад ту можемо додатно да растежемо са такозваним "грађанским сумраком" (сунце није изашло/тек је зашло, али се одбија довољно светлости да се види) ал ај сад да се не компликује много. Лети само гурнемо пола сата уназад, и нема више мењања, лепо неутрално.

Аргументи да би то утицало на економију не стоје јер је све свакако дигитализовано, и радна времена су крајње релативна а вала све више се и ради на даљину и насумично.

Генерално, како сам рачунао, ово време би најбоље било да узму и ЦГ, Грчка, Албанија, Бугарска, Румунија, Мађарска, Словачка и Пољска а вала и балтичке земље и Финска. Таман тај неки средњи слој Европе с ким и требамо имати највећу сарадњу
 
Ja mogu da Vam kažem da ljudi koji rade od 7 ne bi menjali to vreme ni za šta na svetu. Kući si skoro u podne. Naravno da to ne odgovara noćnim pticama ali nije svako ni noćna ptica. Evo moj kum radi u drugom gradu od 7, treba mu sat vremena do posla i ustaje u 5 pola 6, kod kuće je oko 16h. Pitajte ga da li bi da ustaje u 7 i da dodje kući u 18-19h. Čovek se prilagodi, tako smo se i prilagodili 9-17h vremenu, samo što su društvene posledice mnogo veće nego pad produktivnosti. Naravno da je kapitalistima bitna samo produktivnost, zato te oni i žele "odmornog" po cenu porodice i neke dodatne zarade. Ovako si fokusiran samo na njihov posao jer vremena za drugo nemaš. Kako god da je nekome lakše bitnije je da dan bude duži.

Inače to pomeranje državnog radnog vremena ne vidim kao manu. Kako bi neko ko radi od 9 završio šta treba u nekoj državnoj ustanovi? Pored njihovih pauza i pričanja telefonom, nikad. Evo žena treba nešto da završi u banci i potrebno je extremno planiranje i egzibicionizam da bi to uradila jer banke rade od 9-16:30, a njeno radno vreme od 9 do 16h. Koleginica skoro uzela dan od odmora da bi nešto završila u PIO. Kaže čekala je sat i petnaest minuta da gospodja završi telefonski razgovor. I to ne bi završila da nije upala druga gospodja da kaže pomenutoj da prekine razgovor jer ima stranku, da završi to pa da nastavi. Eto, dotle smo došli, treba da koristimo dane odmora da završavamo neke glupe obaveze koje realno traju 10 minuta.
 
@SRBO

Nisam siguran da li sam skroz razumeo pa da proverim - dakle tvoj predlog je da ostane praksa pomeranja sata, samo da se umesto kao do sad pomera 60 minuta napred-nazad, da to bude 30 minuta?
Kako bi neko ko radi od 9 završio šta treba u nekoj državnoj ustanovi? Pored njihovih pauza i pričanja telefonom, nikad.
:ROFLMAO:(y)
tako smo se i prilagodili 9-17h vremenu, samo što su društvene posledice mnogo veće nego pad produktivnosti. Naravno da je kapitalistima bitna samo produktivnost, zato te oni i žele "odmornog" po cenu porodice i neke dodatne zarade. Ovako si fokusiran samo na njihov posao jer vremena za drugo nemaš.
Apsolutno tačno!
 
@SRBO

Nisam siguran da li sam skroz razumeo pa da proverim - dakle tvoj predlog je da ostane praksa pomeranja sata, samo da se umesto kao do sad pomera 60 minuta napred-nazad, da to bude 30 minuta?

:ROFLMAO:(y)

Apsolutno tačno!
Не, укида се померање сата, и стандардно време постаје између летњег и зимског, што дође као додавање пола сата зимском, а одузимање пола сата лети
 
Ok. Znači ono što si izneo sinoć kao predlog 3.
Ja sam lično više za stalni ostanak na letnjem vremenu ali šta ga znam, kao drugu opciju na ''listi želja'' prihvatio bih to kompromisno rešenje.
 
Ту онда може бити додатног играња.

Рецимо да желимо да увек отприлике истовремено излази сунце. Рецимо да је то тих пола 8 по зимском.

Остаје летње време, али уместо додатних сат времена, у поређењу са сад, било би додавано 2,5 сата, тј 3 по новом предложеном. Зарад милости по сан народа, ова промена би се уводила негде увек викендом најближем равнодневницама.

Која је корист? Сем што би људима увек ујутро било мање више исто, лети би се добијао леп дан до једно 11. Малтене се лети дан подешава да се потпуно поклапа са скоро свим активностима људским, максимално искоришћавање. Подне око 3, најтоплији део дана је таман мало после кад се враћа с посла и одмара, мислим да би сви били срећни.
 
Vec par nedelja otkada je na snazi "letnje vreme" i ja se nisam navikao.
Satovi u kuci i dalje su na zimskom vremenu.
Oni me podsecaju na to da drzave, kapital i korporacije nisu vlasnici vremena.
 
Ne bih znao za to ali znam da mi je mnogo lepse kada je bio "tek" pocetak aprila a u 18h i dalje vidim svetlo i lep, prolecni zalazak sunca. Naspram one mrakcine u 16.30 odnosno 17.

Daj boze da se nikad ne vratimo na zimsko vreme.
 
Pa da se zimi smrkava u 16h?
Letnje je naše vreme.

Šalu na stranu, naše vreme nije nijedno, jer nam nijedno ne odgovara za 100% stanovništva. A ako se ikada mi građani budemo pitali, glasaćemo onako kako su glasali i naši "prijatelji" iz EU.
 

Završava se letnje računanje vremena, pomeramo časovnike jedan sat unazad


Letnje računanje vremena u 2022. godini završava se u nedelju, 30. oktobra u tri sata, saopštila je Direkcije za mere i dragocene metale. U noći između subote i nedelje, 29. i 30. oktobra, treba vratiti časovnike jedan sat unazad. Vreme u tri časa u nedelju, 30. oktobra računa se kao dva časa, u skladu sa Zakonom o računanju vremena.

 
Fascinantno kako ova tema živne svakih šest meseci. Jedva čekam Bendera da pošalje novi polugodišnji panegirik.
 
Fascinantno kako ova tema živne svakih šest meseci. Jedva čekam Bendera da pošalje novi polugodišnji panegirik.
Aaww drago mi je da bar neko na ovom forumu misli na mene. 🤗

I ja sam se bas pitao kad ce opet da se javi neko iz ekipe koja nam godinama objasnjava kako je isto doba dana u Beogradu kao i u Parizu. 😁
 
Vrh