Šta je novo?

Projekat BEO/Grad cine ljudi : BEOGRADSKE TERASE / BELGRADE TERRACES

zexland

Advanced
Učlanjen(a)
07.06.2007.
Poruke
4.558
Pohvaljen
6.928
Lokacija
Belgrade / Βελιγράδι
Dragi moji forumasi Beobuild-a, predstavljam vam najavu za projekat BEOGrad cine ljudi : BEOGRADSKE TERASE, koji je svoje prvo javno predstavljanje imao sinoc u SKC-u u okviru izlozbe radova studenata industrijskog dizajna Beogradske politehnike.

Naravno Beobuild kao neko ko je zasluzan za mnoge stvari koje se ticu Beograda, medju prvima dobija premijeru :vops:
Uskoro ce vise biti reci o ovome i u jos nekim beogradskim medijima.

VEST o izlozbi : http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/225170/Radovi-studenata-dizajna-izlozeni-u-beogradskom-SKC
LINK ka SKC najavi izlozbe: http://www.skc.org.rs/artartgalerija/2486-beogradska-politehnika-vsss-odeljenje-za-dizajn.html

Ko zeli i ima vremena, moze da ode i pogleda celu izlozbu do 29/30.12. u terminu od 12h do 19h :)

UVOD U PROJEKAT & POSTOJECE STANJE
(napomena - opise sam kopirao iz PSD fajla, pa su na cirilici )

О пројекту

Град чине људи - то је главни мото и инспирација за овај пројекат који је спонтано назван Београдске терасе или почетак концептуалног силаска људи на београдске обале и њихово дефинитивно оживљавање.
Пројекат Београдске терасе представља потпуно нови приступ у уређењу јавног простора.
Вратити просторе људима је главна порука овог пројекта, те је стога овај простор добио потпуно нову функцију и пренамену у сваком смислу.

Идејно и урбанистичко решење екстеријера предвиђа изградњу вишенаменских платформи од историјске зоне Косанчићевог венца до саме зоне туристичког пристаништа на Сави и зграде старе Капетаније.

Потпуно нови приобални део града поред реконструисане туристичке марине и пристаништа добио би и мноштво других
садржаја : гарни хотел са три звездице, робну кућу сувенира, српски дућан, пространу галерију, музеј вина и мноштво других атрактивних садржаја за стране и домаће туристе.

Такође планирана је и реконструкција старог здања Ђумрукане.

У склопу израде пројекта водило се рачуна и о особама са посебним потребама, те се тако у склопу платформи налазе се и лифтови за инвалидска колица.

Ново саобраћајно решење потпуно искључује моторизован саобраћај, али задржава постојећу трамвајску инфраструктуру, док је новина нова подземна кружна метро линија M1( LRT ) укопана у терен на месту садашње железничке пруге.

ИНФО

Карађорђева улица је једна од најстаријих улица у Београду. Некада је представљала најзначајнију трговачку зону града.
Оно што је Водена варош представљала за средњевековни Београд, то је зона Карађорђеве улице била за стари Београд крајем XIX века и почетком XX века.Била је позната по многобројним чувеним кафанама, бистроима и коначиштима.
Временом су се трговина и пословање са обала Саве преместили на Теразије и Кнез Михаилову улицу, те је тако Карађорђева улица поготово након Другог светског рата и рушења многих објеката напросто утихнула.

Стара Ђумрукана је старо здање, царинарница, аустријски конзулат подигнуто тридесетих година XIX века у духу западњачке еклектичке архитектуре, чија се намена мењала. Ова зграда је чувена по томе што је у њој 1841. године одиграна прва
позоришна представа у Београду.

rrrsxs.jpg



ЗАШТО БГ ТЕРАСЕ ?


2agrdd2.jpg



ЕКОЛОШКО САОБРАЋАЈНО РЕШЕЊЕ


fnr51w.jpg



ПРВА БЕОГРАДСКА ВЕТРЕЊАЧА


21bszkm.jpg



ПЛАНИРАНЕ ЗЕЛЕНЕ ПОВРШИНЕ


t5jgvt.jpg



НОВИ АТРАКТИВНИ САДРЖАЈИ


2nsuja9.jpg
 
ovo izgleda extra. bio bi totalni + izgledu grada. jedino što bih ja tu menjao (barem po renderu) je da se skroz izbace automobili iz te zone, tj. da ostanu samo tramvajske šine. kad si već kod muzeja vina, ima jedan vinski podrum u tim lagumima, a u drugom lagumu se nalaze bačve od pre 100 i kusur godina. taman bi mogli i ti lagumi da se preurede i da se od njih napravi lepa turistička atrakcija
 
Hvala Johnny !
Upravo ti lagumi sa vinskim podrumima i bacvama su mi i bili ideja za Muzej vina :) a za bacve sam saznao u knjizi Beograd ispod Beograda od Zorana Nikolica :vops: a i motorizovan saobracaj je potpuno uklonjen iz ulice, nego se na renderu vidi asfalt umesto ploca...imam i tu kombinaciju
 
aha. btw, ja sam radio kao vodič po tim lagumima, zato sam ih i spomenuo. samo brzo prepravi ono LRT da te ne vidi 2012 ;)
 
Koliko sam shvatio u Evropi ima jako malo glavih gradova-prestonica koje imaju takve prirodne (reljefne) teresa,
i svi se trude da ih u što boljem svetlu sačuvaju i istaknu
jedino Beograd se trudi da ih obesmisli , poratnim ( II sv. rat) edukacijama Beogradskih urbanista , pokušano je sve osim pajsera u glavu srecom oni su vec u penziji pa Beograd ima šansu sa ovim mladjima, koima od srca želim da NE idu stopama predhodnika
:rolleyes: još da ima para kako nema ....
 
Veoma mi se svidja. Mnogo bolje nego koje kakvo popunjavanje rupa u Karadjordevoj sa slicni zgradama koje tu nikad nisu ni bile. Ovo je 21. vek i treba da se ponasamo u skladu sa tim.
Sam prostor ispred sa pristanistem i zelenim povrsinama je super zamisljen. Mada mislim da treba da se doda i nesto za sedenje, ne obavezno klupe.
Takodje treba nekako osmisliti i kako unaprediti bocne fasade nekih od objekata.

Da li su ove terase iza objekata u Kardjordjevoj, samo za sedenje i uzivanje u reci ili si oko njih planirao i neke kafice(ako jesi treba imati neku meru u tome)?
 
Ja sam negde ranije predlagao da se sruše sve ogavne kuće ispod Kalemegdana, na samom početku Karađorđeve, i da se tako cela padina poveže sa samim Kalemegdanom i savskim šetalištem. Time bi ovaj projekat potpuno povezao Savu i Kalemegdan.
 
Bravo zexe!Svidja mi se sve,nadam se da ce se ostvariti.

Dooobar je onaj vinski podrum a nije im lose ni fino.

Takodje je dobar element i ta prva beogradska vetrenjaca :gobb:
 
Hvala ljudi, drago mi je da vam se dopada, kada se gleda uzivo na plakatima je naravno sve inace mnogo zanilmljivije.

Nikola upravo to. trebamo ostaviti proslost iza sebe, gledati napred i ponasati se skladno u odnosu na vreme u kome zivimo.
Iskreno Hafen City u Hamburgu i delimicno Roterdam su mi bili inspiracija za ovaj beogradski projekat...ovo sto se radi po svetu je stvarno sjajno !

Te terase iza objekata su namenjene samo za sedenje, druzenje i uzivanje, s tim sto bi eventualno postojala varijanta da prenesete pice iz kafica na neke od ovih platformi...glavna mesta za sedenje po kaficima i za restorane su krovovi na ovim izbacenim kubusima iznad ulice.

Inace i ja nisam za tu varijantu klupa pa klupa...te sam cisto malo ubacio (razbacao) lezaljke po citavom prostoru...
 
Fantasticno, sve pohvale. Mozda jos danas odem da vidim. Zex, ti si radio modele?

Jedna primedba. Sadasnja Karadjordjeva je preblizu postojecim zdanjima, tj. trotoar je kriminalno uzak. Na ovom projektu, koliko vidim, niste ga sirili, a potrebno je. Na nekim mestima je on uzi od jednog metra. Mada, ako ste planirali izbacivanje saobracaja, trotoar se moze prosiriti na njihov racun. :gobb:

Ovo je odgovor Beogradjana tajkunskom urbanizmu. :kk:
 
Hvala stf :) idi pogledaj ako stignes...ima dosta dobrog industrijskog i nesto inkluzivnog dizajna, enterijera.... :cool:

Jesam...sve je inace VRay render.
Da trotoar je stvarno kriminalno preuzak, a posto je definitivno planirano izmestanje saobracaja onda ga nisam ni sirio u modelu...



:gobb:
 
Zeks odlicno neznam da li si primjetio ostatke dizalice koja je valjda pod zastitom mogla bi se iskoristiti kao lift veza sa kosancicevim vjencom sto je nekad i bila :gobb: svakako cu posjetiti izlozbu u skcu :vops:
 
@ Zex Mi smo izgleda kolege.... :)
 
nije ona van zone. ona je u dvorištu tog vinskog podruma o kom sam pričao, tako da je vrlo povezana
 
JohnnyLee":3w05a2a5 je napisao(la):
nije ona van zone. ona je u dvorištu tog vinskog podruma o kom sam pričao, tako da je vrlo povezana
Izvini, ja sam pomesao sa onom dizalicom (ili sta je vec) kod Beton hale :) iskreno, nazalost tu u dvoristu vinskog podruma nisam ni video :o
 
Kako sada stvari stoje, u nedelju dolazim. E, da + za ideju. Dacu ti i sutra jedan. ;)

Da, ta dizalica je jako vazna, nekako nije Kosancic bez nje isti. Svidja mi se sto ocuvavate lagume, to je najbitniji detalj. To naci da se mora voditi racuna o materijalima, i postupku gradnje, da se isti ne bi ostetili.
 
Meni se nesto ne svidja, pogotovo ona vetrenjaca.
 
Zex, ovo je fantasticno, +1. Odusevljen sam.
Daj boze da se ostvari.
 
zexland":1y38kj5x je napisao(la):
Izvini, ja sam pomesao sa onom dizalicom (ili sta je vec) kod Beton hale :) iskreno, nazalost tu u dvoristu vinskog podruma nisam ni video :o
to su dva stuba koja se nalaze pored ulaza u vinski podrum, ali se teško primećuju jer su bukvalno stopljeni sa okolinom. obrati pažnju kada budeš bio dole
 
nombre":1t6mbi29 je napisao(la):
Meni se nesto ne svidja, pogotovo ona vetrenjaca.
Verujem da je vetrenjaca simobilcna jer grad prica o ekologiji,zelenoj energiji i obnovljim izvorima a ni na mrdne prstom.Pa zato je i akcentovano da bi ovo bio prvi vetro generator u Beogradu(a mozda i u Srbiji)
 
Vrh