Oni koji žele da se prijave za hranitelje mogu to da urade posredstvom sajta opštine Novi Beograd na stranici ARS Novi Beograd, u opštini ili na sajtu organizacije „Animal reskju Srbija”
Prvi put u Srbiji biće organizovan registar hranitelja napuštenih i divljih životinja (poput golubova i vrana) i to u saradnji opštine Novi Beograd i organizacije „Animal reskju Srbija”. Na ovaj korak oni su se odlučili da bi se uveo red u ovu oblast, ali kasnije pomoglo onima koji brinu o životinjama u hrani, obezbeđivanju kućica, hranilica, pojilica...
– Veliki broj naših sugrađana hrani ulične životinje, ali ne uvek na pravilan način. Zbog toga se dešava da hrana bude razbacana na sve strane oko zgrada, a kućice za pse su u lošem stanju... Komšije se zato bune, svađaju sa onima koji hrane životinje, zovu inspekciju pa dolazi i do sukoba. Upravo da bi se sve ovo predupredilo želimo da registrujemo one koji pomažu životinjama, da ih obučimo da to čine na pravilan način jer životinje imaju izuzetan njuh i osete hranu i vodu na velikoj udaljenosti. Želimo i da komunalne službe imaju bolji uvid o tome ko brine o napuštenim životinjama pa da znaju kad ih komšije prijavljuju o čemu je reč – kaže Aleksandar Gavrić, predsednik organizacije „Animal reskju Srbija”.
Posle obuke oni koji budu upisani u registar dobiće licencu obučenih hranitelja životinja, koja će se obnavljati jednom godišnje.
Za ovaj registar sugrađani ne moraju biti prijavljeni na opštini Novi Beograd, bitno je da ih tu hrane.
– Predsednik opštine Novi Beograd prepoznao je našu ideju i odlučio da nam pomogne. Registar je prvi korak. Jer, želimo da zaštitimo hranitelje, da u celu priču uključimo razna preduzeća i kompanije, da onima koji brinu o životinjama olakšamo nabavku hrane, pomoć veterinara i slično. Ideja nam je i da u jednom momentu učestvujemo u izgradnji kućica za pse, mace i ptice, hranilice, pojilice... koje će izgledati lepo i o kojima će hranitelji moći da vode računa. Jer, dešava se da u okolini zgrada ljudi iz najbolje namere naprave sklonište za životinje, a da ono ruži okolinu. Stanari se bune, posebno oni koji imaju nameru da prodaju stan. E, to hoćemo da izbegnemo – objašnjava Gavrić.
On ističe da ova praksa postoji u svim razvijenim zemljama i da nije ništa novo.
– U prvim mesecima kada se pojavila korona u Italiji, u kojoj je zaista bila jako teška situacija, hranitelji životinja su imali mogućnost da izlaze i šetaju pse i u ograničenim uslovima. A sećate se, u prvi mah kod nas nije moglo da se izlazi ni u šetnju. Mi smo dobili dozvolu za kretanje i naših 150 volontera je za tri meseca napravilo više od 20.000 šetnji vlasničkih pasa i više od 7.000 hranjenja uličnih životinja – ističe Gavrić.
Oni koji žele da se prijave za hranitelje mogu to da urade posredstvom sajta opštine Novi Beograd na stranici ARS Novi Beograd, na određenom šalteru u opštini ili sajtu organizacije „Animal reskju Srbija”.
Prvi put u Srbiji biće organizovan registar hranitelja napuštenih i divljih životinja (poput golubova i vrana) i to u saradnji opštine Novi Beograd i organizacije „Animal reskju Srbija”.
www.politika.rs