Šta je novo?

Problem pasa lutalica

Мене је ујео стричев теријер као дете, и то мојом кривицом, а данас сам свакодневно са псима.
 
Mene je kao dete ujeo komšijski pas, ne znam koje džukelske rase ali svakako ne mojom krivicom jer je izletelo iz dvorišta i napala nas decu koja smo se igrala na igralištu pored. Nemam ništa protiv kučića, čak mi je ok da se poigram sa njima ali neki red mora da se zna. Nego tada su vladali komšijski odnosi pa su roditelji iskulirali. Da moje dete sad napadne pas verovatno bih mu ugasio svetlo, a voleo bih i vlasnik da se nadje tu da se objasnim sa njim. Povoci i korpe postoje sa razlogom, ako ne želiš da ih koristiš na svom fejk detetu onda ili ga šetaj gde može ili nemoj da imaš psa. Lako i jednostavno.
 
Ujela me pudlica jednom, još vučem traume 🤣🤣🤣🤣


Naravno da nije.

Па и није баш смешно, још та глупача неку потврду показује уместо да је држала кера на повоцу међу људима,
а имао сам једног колегу којег је напао пас кад је био дете и од тог стреса тада муца цео живот, а ево пит булови још једном доказују своју природу и ћуд

 
Па и није баш смешно, још та глупача неку потврду показује уместо да је држала кера на повоцу међу људима,
а имао сам једног колегу којег је напао пас кад је био дете и од тог стреса тада муца цео живот, а ево пит булови још једном доказују своју природу и ћуд

The dog’s owner, Erick Lopez, told officers he wasn’t home during the attack and regularly lets the dog roam the neighborhood unrestrained. The 20-year-old’s home, roughly 150 yards from where Sadie was killed, is not surrounded by gates or fences, the documents noted.

ima bu**** svuda ali bar

Lopez was charged Saturday with negligent homicide for failing to confine or restrain the animal.

Ubistvo iz nehata pa se razmišljaj, mada čim je pustio krvoločnog psa slobodno da luta onda nije iz nehata.
 
Pa kako da šeta u granicama dvorišta, kada nije kuče toliko stručno da zna dokle se prostiru granice, obzirom da nema ograde. :D
 
Ubistvo koje je samo čekalo da se desi. Trebao je da ga veže da može da se kreće samo u granicama dvorišta kada već nema ogradu, ali sad je kasno. Zbog jednog fejk krvoločnog deteta ljudsko dete izgubilo život.
 
Treba mlatiti i bacati na robiju sve te kuckarske izrode koji vece i opasne rase pustaju iz dvorista da slobodno tumaraju.

Zbog opicenosti jednog takvog, nepromisljenosti drugog kuckara (koji je bio na ulici sa svojim psom bez brnjice) sam morao golim rukama da obuzdam pomahnitalog Bul Mastifa, i rizikovao da na...em samo tako.

Jedno leto sam negde u Njegosevoj video neku sasusenu zenicu kako sa slomljenom rukom u gipsu voda ni manje ni vise nego - Dogu. Produzio sam dalje i video kako sivi Bull Mastiff (ili neki mesanac s tom rasom, svakako GOVEDO po velicini) sa ogrlicom na sebi opusteno koraca u smeru kontra od mene. Par trenutaka kasnije cujem rezanje i komesanje i iza sebe vidim tu zenicu i nekog njenog nesposobnog prijatelja kako pokusavaju da razdvoje Bull Mastifa i Dogu u borbi do smrti. Ispostavilo se da Bull Mastiff nema vlasnika i potpuno je sam, nema ko da ga zaustavi, a ujedaju se i rvu samo tako. Posto je ovo nacija zombija, svi okolo su samo stajali i gledali a zenicu i njenog prijatelja su ova dvojica bacakali ko perce dok se rvu.

Na kraju sam uleteo i s ledja zgrabio Bull Mastiffa za ogrlicu i vrat i povukao ga nazad, sebi izmedju cevanica i opkruzio ga. Dok smo ih razdvajali, obojica su nastavili da kidisu i "zalecu" se jedan na drugog. Zenica, neiskusna i sludjena, umesto da se sto pre izgubi iz vidokruga Bull Mastiffa, stoji usplahireno i pita me jel to moj ker. Ja joj odgovaram da nije i da se samo makne vec jednom iza coska jer ne znam sta cu s ovim besnim govedom koje je "fiksiralo" na njenu Dogu.

Mislio sam da je pitanje trenutka kada ce Mastiff nakon kraja fiksacije na Dogu da se okrene protiv mene ali srecom nije doslo do toga. Samo me je pogledao i konstatovao, i ostao u mestu, izmoren od borbe. Smirio sam ga koliko sam mogao a onda odveo na drugi kraj bloka i pustio tu.

Posle sam se, sa naknadnom (zakasnelom) pamecu setio da pozovem Policiju i kazem im da po Njegosevoj tumara govedo od psa koje napada druge, vlasnicke. Isto sam rekao i patroli koju sam posle video u prolazu. Ali dzaba, vrv ga nikad nisu nasli jer je gotovo nemoguce uociti ga, i to jos nocu. Trebalo je da zovem dok sam ga drzao i da da ih sacekam s njim, ali jbg, nikad se nisam nasao u toj situaciji i samo sam hteo da se sklonim od tog kera, iako je bio pitom i podredjen prema meni.


Elem, to je odlican primer debilizma i psihopatije jednog vlasnika kera, koji tele mesanca Bull Mastiffa pusta na ulicu bez ikakvog nadzora i kontrole, i bez brnjice, i nespremnosti i blesavosti drugog vlasnika kera, koji odlucuje da sa svojih 40 kg i slomljenom rukom u setnju vodi - Dogu. Isto bez brnjice. I bez IKAKVOG ZNANJA I VESTINE da procita govor tela kerova za koje se iz aviona vidi da su obojica dominantni i da se spremaju da se pokolju. Imbecili i jedno i drugo. Ovog smrada koji pusta Bull Govedo da samo tumara ulicama bih bacio na robiju, a ovu kokosku sto voda Dogu bih za nauk odrao kaznama i osudio da mora da ide na casove obuke za nju i dresure za pse tamo u MUPovom centru na Bezanijskoj kosi.


Glupi kuckari i njihovi glupi surogati za decu, porodicu i prijatelje. Upravo zbog prepunjenosti Beogradom kuckarima i njihovim razmazenim krznenim balvanima, sam prestao da gotivim vlasnicke kerove. Vise volim i radije pruzam paznju lutalicama koje moraju same da se snalaze, i koje znaju da cene svaki gest paznje i pomoci. A vlasnicki kerovi su mi sve odbojniji. Pogotovu kad su razmazeni i kada im vlasnici pomesaju uloge, pa tako ker poseduje svog "vlasnika", umesto da bude obrnuto. Gade mi se takvi kerovi i takvi ljudi, i rado ih prozivam kad naletim na takve.
 
Da ubacimo malo i mace u ovu temu.
viber_image_2023-01-18_09-15-17-908.jpg
viber_image_2023-01-18_09-15-18-704.jpg
Screenshot 2023-01-18 092538.jpg
 
Ове маце макар имају кућицу :) Мада оно што је проблем са мачкама напољу су вируси мачије сиде и мачије леукемије који се лако шире у њиховој популацији и неизлечиве су болести :(
 
Poslednja izmena:
Шта ће пси луталице у школском дворишту?
Неће ловци делати, то је забрањено, мада могу бити успавани ако их шинтери ухвате.
 

Prvi registar hranitelja napuštenih i divljih životinja


Oni koji žele da se prijave za hranitelje mogu to da urade posredstvom sajta opštine Novi Beograd na stranici ARS Novi Beograd, u opštini ili na sajtu organizacije „Animal reskju Srbija”

Prvi put u Srbiji biće organizovan registar hranitelja napuštenih i divljih životinja (poput golubova i vrana) i to u saradnji opštine Novi Beograd i organizacije „Animal reskju Srbija”. Na ovaj korak oni su se odlučili da bi se uveo red u ovu oblast, ali kasnije pomoglo onima koji brinu o životinjama u hrani, obezbeđivanju kućica, hranilica, pojilica...

– Veliki broj naših sugrađana hrani ulične životinje, ali ne uvek na pravilan način. Zbog toga se dešava da hrana bude razbacana na sve strane oko zgrada, a kućice za pse su u lošem stanju... Komšije se zato bune, svađaju sa onima koji hrane životinje, zovu inspekciju pa dolazi i do sukoba. Upravo da bi se sve ovo predupredilo želimo da registrujemo one koji pomažu životinjama, da ih obučimo da to čine na pravilan način jer životinje imaju izuzetan njuh i osete hranu i vodu na velikoj udaljenosti. Želimo i da komunalne službe imaju bolji uvid o tome ko brine o napuštenim životinjama pa da znaju kad ih komšije prijavljuju o čemu je reč – kaže Aleksandar Gavrić, predsednik organizacije „Animal reskju Srbija”.

Posle obuke oni koji budu upisani u registar dobiće licencu obučenih hranitelja životinja, koja će se obnavljati jednom godišnje.

Za ovaj registar sugrađani ne moraju biti prijavljeni na opštini Novi Beograd, bitno je da ih tu hrane.

– Predsednik opštine Novi Beograd prepoznao je našu ideju i odlučio da nam pomogne. Registar je prvi korak. Jer, želimo da zaštitimo hranitelje, da u celu priču uključimo razna preduzeća i kompanije, da onima koji brinu o životinjama olakšamo nabavku hrane, pomoć veterinara i slično. Ideja nam je i da u jednom momentu učestvujemo u izgradnji kućica za pse, mace i ptice, hranilice, pojilice... koje će izgledati lepo i o kojima će hranitelji moći da vode računa. Jer, dešava se da u okolini zgrada ljudi iz najbolje namere naprave sklonište za životinje, a da ono ruži okolinu. Stanari se bune, posebno oni koji imaju nameru da prodaju stan. E, to hoćemo da izbegnemo – objašnjava Gavrić.

On ističe da ova praksa postoji u svim razvijenim zemljama i da nije ništa novo.

– U prvim mesecima kada se pojavila korona u Italiji, u kojoj je zaista bila jako teška situacija, hranitelji životinja su imali mogućnost da izlaze i šetaju pse i u ograničenim uslovima. A sećate se, u prvi mah kod nas nije moglo da se izlazi ni u šetnju. Mi smo dobili dozvolu za kretanje i naših 150 volontera je za tri meseca napravilo više od 20.000 šetnji vlasničkih pasa i više od 7.000 hranjenja uličnih životinja – ističe Gavrić.

Oni koji žele da se prijave za hranitelje mogu to da urade posredstvom sajta opštine Novi Beograd na stranici ARS Novi Beograd, na određenom šalteru u opštini ili sajtu organizacije „Animal reskju Srbija”.

 

Lutalice "koštale" Beograd više od 20 miliona


Tužbu protiv Grada, zbog ujeda pasa i mačaka, lane je podnelo 683 građana, što je za 142 više nego godinu dana ranije. Od ukupnog broja pritužbi, 497 zahteva je bilo opravdano, saznaje se u Sekretarijatu za komunalno-stambene poslove.

Po osnovu ugovora o vansudskim poravnanjima za naknadu nanesene nematerijalne i materijalne štete iz gradske kase je isplaćeno 21.397.000 dinara. Visina odštete zavisi od težine zadobijenih povreda. Prosečni iznos koji je isplaćen bio je 36.000. dinara, najniži 15.000, a najveći 80.000 dinara, pišu Novosti.

Prethodnih godina bilo je zloupotreba, pa su pojedinci podnosili tužbe iako nisu imali osnova za to. I lane je bilo takvih pokušaja, a kako navode nadležni, dokazane zloupotrebe su se odnosile na podnošenje zahteva za naknadu štete za povrede koje su nanesene od pasa koji imaju vlasnika, za šta Grad nema nikakvu odgovornost.

"Osnovni kriterijum za podnošenje zahteva za naknadu štete od povreda nanesenih ujedom pasa je adekvatna medicinska dokumentacija iz koje se može zaključuti da se radi o povredama koje odgovaraju ujednim ranama pasa. Takođe su značajni i anamnestički podaci, navedeni u medicinskoj dokumentaciji. Međutim, to je područje gde su zloupotrebe vrlo moguće i praktično nedokazive", kažu u sekretarijatu.

Građani koje su napali nevlasnički psi mogu zahtev da podnesu Sekretarijatu za komunalne i stambene poslove, kao i na adresu Gradskog pravobranilaštva. Komisija se sastaje jednom nedeljno i radi veoma efikasno te u jednom danu odlučuje i o 40 zahteva. Bez obzira na veliki broj podnetih zahteva, komisija brže odluči o njima u odnosu na pokrenute parnice pred sudom. Takođe, nema troškova prilikom podnošenja zahteva i oštećeni svoje pravo brže ostvaruju nego da podnesu tužbu nadležnom sudu. Sudski postupak iziskuje troškove veštačenja, sudskih taksa i često troškove advokata.

Kako se vidi iz dokumenta Privremenog organa Grada Beograda o davanju saglasnosti za zaključenje ugovora o vansudskom poravnanju, u periodu od jula do sredine septembra, najviše napada pasa lutalica desilo se u prigradskim naseljima, ali je bilo slučajeva i na Savskom keju, u Glavnoj ulici u Zemuni, kao i na opštini Voždovac.

Najveća isplaćena nakodnada od 80.000 dinara određena je za napad psa na teritoriji opštine Obrenovac. Povređena žena je zadobila ujede u predelu stomaka, šake i podlaktice. Za lakšu povredu skočnog zgloba isplaćena je najmanja nadoknada od 15.000 dinara. Većina ostalih Beograđana, koji su zadobili povrede od ujeda pasa koji nemaju vlasnika, uspela je da od Grada naplati između 25.000 i 40.000 dinara.

 
Vrh